Kazachski "zugzwang" Putina

Z cyklu wielcy blogerzy,znakomite tłumaczenie i ciekawe tematy
Polecam kolejny świetny tekst znanego blogera @ bezmetki  

 Napięta sytuacja w Kazachstanie rodzi więcej pytań niż odpowiedzi. Chcąc zorientować się w realiach, z konieczności, - wobec informacyjnego embargo -  przejrzałem i udostępniam  kolekcję  rosyjskojęzycznych informacji, w większości  spoza  nurtu kremlowskiej propagandy.  Niczego nie przesądzam...

Zapraszam do lektury i refleksji…
(bezmetki)      

***
Kto uruchomił "silnik wojny" w Kazachstanie i dlaczego napastnicy łatwo przejmowali budynki i broń
Za przyczynę zamieszek w Republice eksperci uważają dwójwładzę i walkę klanów

https://www.amic.ru/news/495654/

***
Klasyczna kompradoria
 
Wystarczy spojrzeć, kto pompuje surowce z Kazachstanu żeby uznać, że to kolonia.
Na przykład tylko 26% ropy jest produkowane i sprzedawane przez Kazachów. Ponad 70% pochodzi od obcokrajowców. Na pierwszym miejscu USA - 29,5% całej produkcji ropy, Chiny - 17,7%, firmy europejskie - 17,4%
Uran – 40% światowej produkcji przypada na Kazachstan. Ale w tym obszarze prawie wszystko należy do obcokrajowców – z 11 kopalń i zakładów  - 13 ( należy do Rosji, Japonii, Chin, Francji, Kanady).
Hutnictwo, wydobycie złota - również należy do obcokrajowców.

Klasyczna kompradoria - pompują bogactwo kraju i zabierają wszystko na Zachód i Wschód. Co więcej,  sprzedaż kopalin  Kazachstanu ma to charakter „wielowektorowy” – nie można  zauważyć, że ktoś dominuje w eksploatacji. Wszyscy, w mniej więcej, tych samych proporcjach - Stany Zjednoczone, Europa, Azja (nie tylko Chiny, ale także Japonia i Korea Południowa).
A teraz ratowanie kolonialnej  administracji Kazachstanu przez partnerów OUBZ-  ОДКБ wygląda jak operacja ratowania zagranicznych aktywów surowcowych w tym kraju.

Dlatego niestosowne są „refleksje” rosyjskich politologów i blogerów, że Zachód lub Wschód rzekomo  wstrząsa  Kazachstanem. W czym ich nie zadowala obecna  kolonialna administracja? przecież surowce są regularnie wydobywane, pieniądze lokowane poza granicami kraju. Sam klan Nazarbajewa ocenia się na od 20  do 60 miliardów dolarów (!) wyeksportowanych na Zachód. Same nieruchomości tego kolonialnego czynownika w Europie warte są  1 miliard dolarów (Londyn, Hiszpania, Francja i Szwajcaria). Nawiasem mówiąc, Kazachowie wiele wywożą do Rosji - kupili wiele elitarnych nieruchomości w Moskwie, a także innych dóbr.
Ale Turcy rzeczywiście, mogą pognać  kolonialistów z Kazachstanu i pozbawić zasobów surowcowych.

Ogólnie rzecz biorąc, anachroniczny despotyzm w kraju  2-3 świata, jest bardzo wygodną formą rządów dla Zachodu. Zapewnia "porządek" - brak dostępu  autochtonów do rozdziału dochodów z surowców.

 https://t.me/tolk_tolk/11099
https://narzur.ru/klassicheska...
“КЛАССИЧЕСКАЯ КОМПРАДОРИЯ”
Павел Пряников
7.01.2022

***

Kłamstwa z kazachskim akcentem

Wszystko, co dzieje się w Kazachstanie, owiane jest gęstą zasłoną tajemnicy. Jedynym źródłem informacji są najprawdziwsze rosyjskie media na świecie.

 A w tych mediach nic nie ma! Ani przybliżonej liczby protestujących, ani ich żądania, ani nazwiska organizatorów protestów. Nie ma nic poza przejrzystymi aluzjami od „Majdanu zorganizowanego przez Zachód”, do religijnych ekstremistów, szabrowników, chuliganów i rabusiów.
    Ale są odcięte głowy, okradzione sklepy i spalone samochody.

Jednym słowem bandycki chaos, chaos, intrygi destrukcyjnych elementów!

Informacji jest naprawdę mało! I to nie przypadek. Ponieważ tego rodzaju informacje są wybuchowe, są wirusowe, mogą rozprzestrzeniać się z Kazachstanu na inne obszary. Dlatego embargo informacyjne w samym Kazachstanie, a tym bardziej w Rosji.

Ale same obiektywne fakty, nie wymagające  dowodu, skłaniają  do myślenia , w każdym razie tych, którzy mają czym myśleć.

Według oficjalnych mediów po obu stronach granicy, wydarzenia w Kazachstanie  są wynikiem działań chuliganów, zakulisowych intryg dalekich podstępnych państw a nie aktami nielegalnego oporu nieodpowiedzialnych obywateli wobec legalnej władzy. Tych, którzy nie rozumieją, że niebezpiecznie kołyszą galerą kazachskiej państwowości, na której niestrudzenie pracuje główny wioślarz Nursułtan Nazarbajew ze swoimi lojalnymi nukerami*1., przede wszystkim Tokajewem.

Załóżmy, że to wszystko prawda! Łatwo to założyć, ponieważ tak naprawdę nie ma wiarygodnych informacji. Oczywiście nie liczą się wykrzyki Margarity Simonian.

    Ale jeśli to wszystko prawda, jeśli wydarzenia w Kazachstanie są wybuchem przestępczej przemocy, która nie ma nic wspólnego z politycznymi protestami ludzi, to dlaczego Tokajew tak bardzo się przestraszył?

Jeśli wszystkie wydarzenia były i pozostają aktami wandalizmu, spontanicznymi rozruchami sprowokowanymi, jak walecznie kłamią Tokajew i jego przyjaciele z Moskwy, podstępnym zakulisem, to dlaczego w obliczu tych rozruchów trzeba było pilnie usunąć dyrektorów  firm gazowych, które podwoiły cenę gazu ?

Dlaczego pan Tokajew opowiadał o zwykłych chuliganach i szabrownikach?

Dlaczego rozwiązał rząd? Dlaczego porzucił swojego dozgonnego mistrza Nazarbajewa? Dlaczego usunął z urzędu wszystkich jego krewnych, z najwyższych organów republiki? Kogo chciał zadowolić? Przestępców i ekstremistów? Po co?

Dlaczego przez cały okres protestów sam Nursułtan nigdzie się nie pojawił? A gdzie on teraz jest?

Dlaczego do protestujących przyłączyli się przedstawiciele lokalnych organów ścigania, a nawet część wojska? Czy to także bandyci i ekstremiści?

Dlaczego nadal, pomimo trwających aresztowań, nie ma ani jednego materiału z przesłuchaniami inicjatorów zamieszek z ich zeznaniami o nielegalnej działalności, a przynajmniej ich nazwisk i zdjęć?

Dlaczego nie ma informacji o tym, kto uciekł z kraju służbowymi odrzutowcami, których było kilkanaście, w tym samolot rządowy?

Przed kim ci ludzie uciekali? przed chuliganami i ekstremistami? Jaka jest więc wartość takiego państwa, z którego jego najlepsi przywódcy uciekają, gdy tylko zwykli przestępcy lub ekstremiści pojawiają się na ulicach?

A może w Kazachstanie nie ma policji ani wojska?

A jeśli istnieją, to dlaczego zwracaliby się do OPWB o pomoc wojskową? Aby pomóc uporać się z bandytami? A może dziesiątki tysięcy przestępców i maruderów nagle pojawiły się znikąd w Kazachstanie?

Taki  to przestępczy kraj? Gdzie byli wcześniej? Siedzieli w schronach? I nikt nic o nich nie wiedział?
 
O "odciętych głowach" nadaje kanał telewizyjny „Rosja”. A on wiele  nadaje! “O wstawaniu z kolan,” o zbliżającym się upadku Ameryki i o ​​rosnącym w zawrotnym tempie - dobrobycie ludzi.
    
A gdzie są zdjęcia, a przynajmniej nazwiska tych nieszczęśników? A co najważniejsze, kto to zrobił? Uliczne łobuzy? Albo brodaci islamiści? Ktoś to widział?

Istnieje wiele fotografii zniszczonych pomników wzniesionych Nazarbajewowi za jego życia. Teraz leżą, rozbite na kawałki. Kto to zrobił? Bandyci i maruderzy? Chuligani? Czy nie mieli nic innego do roboty?

Wiadomo, że niektórzy z tych „chuliganów i szabrowników” przedarli się do telewizji i próbowali zdobyć wieżę telewizyjną w Ałma-Acie. Po co? Aby wezwać całą ludność do grabieży ?

A może po prostu chcieli ukraść sprzęt z centrum telewizyjnego i sprzedać go na lokalnym rynku?

Według  kazachskich oficieli  na ulice wyszła niewielka liczba uczestników zamieszek.
 Ale dlaczego konieczne było wyłączenie Internetu i komunikacji mobilnej? Mogli ich przecież załatwić w try miga i  jeszcze mieć czas aby pójść i zjeść lokalny beszbarmak! Ale zamiast tego, nie zawahali się, wezwać wojsk rosyjskich.

     
A to tylko część pytań, na które nie ma odpowiedzi.
  Bo jeśli odpowiedzieć szczerze-  to, już niedługo trzeba będzie, w ramach OPWB, zaprosić wojska z Kazachstanu do walki z własnymi destrukcyjnymi elementami.

*.1.Nuker - Ну́кер (z Mong. nөhөr; Kałm. nөkr-przyjaciel, towarzysz, Bur. nuher-przyjaciel, pomocnik — - strażnik spośród służebnej szlachty , w okresie kształtowania się feudalizmu w Mongolii. W czasie wojny nukerzy występowali jako wojownicy w wojsku swego zwierzchnika, w czasie pokoju-strażnicy, "domownicy", bliscy.

https://publizist.ru/blogs/111...
„Враньё с казахским акцентом”
Ехидный Douglas

***
(…) Rosja zawisła w myślach, który ze złych wariantów wybrać - wysłać wojska do Kazachstanu na prośbę poplecznika elbasy – елбасы*.1. i zaryzykować tam wojnę partyzancką na dziesięciolecia jak afgańska czy czeczeńska, czy wstrzymać się i zrezygnować z najważniejszego regionu przygranicznego z 3-milionową ludnością rosyjską  - nie jasne dla kogo  - w tym ,ewentualnym przejściem pod patronat Chin. To kolejna porażka rosyjskiej polityki zagranicznej, bo inaczej tej sytuacji nie da się scharakteryzować. - Co wskazuje na jakość kompetencji  MSZ FR i osławionych służb specjalnych, a także ogólnej wizji chwili przez Kreml i analityków rządowych, jeśli tacy istnieją. (…)

(…) Generalnie dla naszej polityki zagranicznej, która nigdy nie przestaje być z siebie dumna, nastąpiła kolejna runda "katastrojki" (jeśli pamiętacie, takie określenie funkcjonowało w latach 90., utworzone ze słów „pierestrojka” i „katastrofa”) (…)

*.1. Elbasy - Елбасы  oznacza głowę państwa, a w dosłownym tłumaczeniu z języka kazachskiego na rosyjski, słowo elbasy znaczy - prezydent.

https://www.rosbalt.ru/blogs/2...
“Конец евразийского мифа”
Николай Ульянов

***
(..) Dla Ukrainy to dobra wiadomość: Rosja zdecydowała się na stopniowe angażowanie w niepewną i być może długą wojnę w Azji Centralnej, by Kijów mógł odetchnąć – rosyjski Bolivar nie wytrzyma jednocześnie dwóch konfliktów na swoich granicach, co oznacza zniknięcie groźby rychłej interwencji. (..).

https://www.rosbalt.ru/posts/2...
“Андрей Никулин. Россия совершает очередную огромную ошибку”

***
(...)Należy również zauważyć, że Stany Zjednoczone i Anglia włączyły „stary dobry” plan „Pętla Anakondy”. Wraz z nim pokonali ZSRR. Jego istota jest prosta - podpalić jak najwięcej terytoriów na obwodzie kraju.     Wcześniej był Afganistan i Solidarność w Polsce, a także Iran i Chiny w łagodniejszej fazie. Dziś Ukraina, Białoruś, a teraz Kazachstan. Prawdopodobnie niedługo należy się spodziewać także Kaukazu.
„lepsze jest wrogiem dobrego” i „udana powtórka”. Co więcej, w gruncie rzeczy władza starych w Rosji niewiele różni się obecnie od władzy starych w późnym ZSRR. (…)
https://narzur.ru/novyjj-lozun...
“Новый лозунг протеста «Долой старика»”
Павел Пряников

***
(…) Powstanie  w Kazachstanie na początku stycznia 2022 roku to skutek  dopuszczenia do działania na terenie całego kraju ponad 10 tys. zagranicznych organizacji i fundacji. Do nich należy dodać Międzynarodowe Fundusze Walutowe, banki, instytucje finansowe z pieniędzmi z CIA i Anglii. Typowe anglosaskie mydlenie oczu szlachetnymi celami, pomocy obywatelom, społeczeństwu, rządowi. Za pieniądze można kupić, jeśli nie wszystko, to chaos - na pewno. (...)

https://proza.ru/2022/01/07/132
„Казахский коловорот. Народный Хорус в соцсетях”
Олег Данкир

***
Kazachski zugzwang Putina.

Tylko cztery litery, które zadecydują o losie Nazarbajewa, Tokajewa, Kazachstanu, Rosji i jej wiecznego „przywódcy”

Te cztery litery to ОДКБ -  Organizacja Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym.
 Dotychczasowemu Kazachstanowi - koniec. Dosłownie na dniach  będzie to zupełnie nowe państwo. Proces przekroczył punkt bez powrotu. Nic go nie powstrzyma. Nawet  krew.

Nie jest jasne, jaki będzie nowy Kazachstan. Ale już wiadomo, że będzie antyrosyjski. Bo tam na naszych oczach model państwa rosyjskiego kruszy się z niespotykaną szybkością, którą Putin, z własnej woli lub nie z własnej woli, zaszczepił  wszystkim byłym republikom ZSRR.
Żądania ekonomiczne całkowicie ustąpiły miejsca politycznym.

A rewolucja (nie „Majdan”, a rewolucja!) w Kazachstanie jest nie tyle buntem przeciwko konkretnemu aroganckiemu, lokalnemu złodziejowi- biurokracie, który zgubił granice, jest absolutnie identyczna z naszymi masowymi powszechnymi protestemi przeciwko identycznej formie organizacji społeczeństwa i państwa wywodzącej się z Rosji...

 W całym Kazachstanie wprowadzono stan wyjątkowy. Na ulicach są dziesiątki tysięcy ludzi. Są starcia zbrojne, są ofiary.
 I ta okoliczność jest tutaj najważniejsza dla nas wszystkich.
Putin po raz kolejny będzie musiał podjąć decyzję, równie straszną w skutkach, niezależnie od jej postaci.

Wejście wojsk oznacza 100% wojnę z setkami tysięcy obywateli Kazachstanu, liczne ofiary po obu stronach, nienawiść, z którą Rosja spotka się przez następne stulecia, najsilniejszą międzynarodową presję porównywalną z tym, co Zachód obiecał teraz w sprawie rzekomej inwazji na Ukrainę .
    A co najważniejsze, brak jakichkolwiek gwarancji stabilizacji sytuacji w Kazachstanie i nieuchronny, wybuchowy wzrost niezadowolenia w Rosji, powtórkę takich samych wydarzeń, ale na własnym gruncie i tylko na znacznie większą skalę.

Niewysyłanie wojsk oznacza oficjalne uznanie za zwykłe bezradne kłamstwa - wszystkich struktur i porozumień międzypaństwowych, które istniały od rozpadu ZSRR, kompletną bezsensowność OUBZ i tą samą kompletną bezradność Rosji i jej rządu, który do niczego nie jest zdolny, poza pomaganiem w „ewakuacji do Rostowa” wysokiej rangi  złodziei…

 Nie wysyłać wojsk, nie interweniować w wydarzeniach, oznacza automatycznie pchać byłe republiki w ramiona Europy i Stanów Zjednoczonych! Bo nie mają gdzie szukać pomocy i wsparcia.
A to oznacza pełną gwarancję powstania pod kremlowskim nosem drugiego państwa wrogiego Rosji, z daleko idącymi konsekwencjami, bardzo realnego antyrosyjskiego sojuszu Ukrainy i Kazachstanu pod patronatem Zachodu. A co wtedy zrobić? Znowu grozić czołgami?

Sytuacja w Kazachstanie jest o wiele bardziej niebezpieczna dla Rosji niż na Ukrainie czy w jakimkolwiek innym państwie w pobliżu naszych granic!
Bo zaraz za nim zaczynają się Wielkie Chiny, które bardziej niż bacznie obserwują sytuację i nie przegapią okazji do poszerzenia swoich wpływów w przestrzeni postsowieckiej, dysponując na to gigantycznymi zasobami finansowymi, gospodarczymi i militarnymi.

 Rejeb Erdogan - najlepszy przyjaciel Putina i znacznie bardziej doświadczony gracz polityczny, nie mniej uważnie obserwuje rozwój wydarzeń.

A to w żaden sposób nie odpowiada Stanom Zjednoczonym, które obawiają się dalszego wzmocnienia Chin lub nieprzewidywalnej Turcji.

https://publizist.ru/blogs/111...
“Казахстанский цугцванг Путина”
Ехидный Douglas

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia
https://www.salon24.pl/u/bezmetki/1195821,kazachski-zugzwang-putina

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

08-01-2022 [13:41] - Pers | Link:

To naprawdę "wielki bloger".
Szkoda, ze bezmajtek...

Obrazek użytkownika J z L

08-01-2022 [17:02] - J z L | Link:

pam..pers
a ty legendarny kretyn

Obrazek użytkownika Ryan

08-01-2022 [17:36] - Ryan | Link:

ruszkiewicz
Ja nawet rozumiem że na widok wpisu blogera bezmetki  zwieracze ci puszczają.Stąd te noszone pampersy
Ale wiedz jedno.Ty jesteś zbyt miękkim wentylem, robiony by w 1% dorównać klasie tego blogera
Więc ucz się ucz masz pusty łeb jak ruski sklep to i wiedzy ci tam dużo wejdzie 

Obrazek użytkownika Kaczysta

08-01-2022 [18:35] - Kaczysta | Link:

ryan
Wysoko cenisz dachowca
To ikona netu

Obrazek użytkownika JanAndJan

08-01-2022 [13:43] - JanAndJan | Link:

@JzL
Rzeczywiście - kurtyna informacyjna dosyć szczelna. A jednak.. Wybór tekstów. Jestem pod wrażeniem. Zestaw pytań porażający!! Odrobina wyobraźni i jest się czego bać. Trzecia droga? Chyba, że... wybuch kontrolowany..? Dopuszcza Pan taki scenariusz? Rosyjscy i białoruscy  żołnierze, ginący od rosyjskiej broni? Dla Prez. Putina - nawet powieka nie drgnie...
Ludzi szkoda. Kobiet i dzieci. Wyć się chce z bezsilności... 

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-01-2022 [13:51] - Tezeusz | Link:

Tak jak w Syrii Putin z miłości do Syryjczyków zbombardował miasta i wymordował setki ludzi. On tak działa i to jest jego wypróbowana metoda zastraszania sąsiadów.
Nic się nie zmienia. Pokojowe misje: Czechosłowacja, Węgry, Afganistan, Gruzja, Czeczenia, Ukrainą, Kazachstan. Ciągłość CCCP musi być. Jedna nadzieja Putin nie będzie żył wiecznie ale po nim przyjedzie nowy kurdupel Stalinem. Rosja to nie naród to mentalność.
Takie to państwo agresywnego bandyty

Obrazek użytkownika mjk1

08-01-2022 [14:27] - mjk1 | Link:

Te Zeus.
Zapomniałeś o Serbii.
Nie dość, że zbombardował, to jeszcze na NATO winę zwalił.
Taki to bandyta z tego Putina.

Obrazek użytkownika Pers

08-01-2022 [16:18] - Pers | Link:

mjk1
//Taki to bandyta z tego Putina.//
A w Iraku?
Zabił ponad milion cywili - kobiet, dzieci i starców.
A jeszcze Libia, Somalia...

Obrazek użytkownika Tezeusz

08-01-2022 [18:47] - Tezeusz | Link:

@Pam pers
Nie dość ze troll, tchórz i cham to jeszcze wiedza na pograniczu przedszkola, cóż tak szkolą w Moskwie  żydobanderowcow.

Obrazek użytkownika J z L

08-01-2022 [17:07] - J z L | Link:

ty lemingowy leszczu
W Srebrenicy ludobójstwa kto dokonał?
​Zielone ludziki NATO?
​Serbów profilaktycznie powinno się bombardować co 10 lat

Obrazek użytkownika Kaczysta

08-01-2022 [18:16] - Kaczysta | Link:

Serbscy czetnicy to teraz mniejszość narodowa w Donbasie

Obrazek użytkownika sake3

08-01-2022 [16:36] - sake3 | Link:

Autor stawia tyle pytań o przyczyny wojny w Kazachstanie. Przypuszczam, że zamieszki i plądrowanie sklepów zorganizowało rosyjskie FSB w celu destabilizacji ,przejęcia lub usunięcia zagranicznych firm i wchłonięcia Kazachstanu do Rosji Najlepszymi informacjami jednak z pewnością może służyć naszoblogowy wybitny ekspert od spraw wschodnich. Ma styczność ze źródłem ,,prawdziwych'' informacji z agitek rosyjskich.

Obrazek użytkownika u2

08-01-2022 [16:40] - u2 | Link:

Dziś Ukraina, Białoruś, a teraz Kazachstan. Prawdopodobnie niedługo należy się spodziewać także Kaukazu.

Rosja się sypie. Do wojny dołączą się również Chiny. Oznacza to wojnę światową. A wszystko przez 69-letniego starca rządzącego autorytarnie Rosją.

Obrazek użytkownika Kaczysta

08-01-2022 [18:30] - Kaczysta | Link:

Boję się, że ten rok przyniesie mnóstwo rozlanej krwi na wschodzie.
Putin staje się coraz bardziej krwiożerczy,bezwzględny i niebezpieczny
To nie będzie dobry rok
Międzynarodówka komunistyczna wiecznie żywa

Obrazek użytkownika Pers

08-01-2022 [22:52] - Pers | Link:

@kaczuś
//Międzynarodówka komunistyczna wiecznie żywa//
Masz rację.
Tylko, że już została wyrzucona z Moskwy i teraz rezyduje w Waszyngtonie, Londynie, Brukseli i w Telaviwie.

//To nie będzie dobry rok//
Nie zgadzam się z tobą bolszewiku. To będzie dobry rok dla normalnych ludzi.

Obrazek użytkownika Kaczysta

09-01-2022 [13:18] - Kaczysta | Link:

dachowcze
Dla mnie odrębne zdanie rezydenta GRU na Polskę ma ważne znaczenie.
Szacun.
Ale nadal oczekuję odpowiedzi na pytanie które ci zadałem a na które nie chcesz udzielić jasnej odpowiedzi.
Więc raz kolejny pytam :

Ilu zamordowanych przez rosjan i białorusinów cywilów,kobiet,starców czy dzieci w Kazachstanie będzie dla ciebie liczbą która spowoduje twój uśmiech od ucha do ucha.
Powyżej tysiąca czy więcej?
Myślę że więcej jak tysiąc to i uśmiech i darmowy orgazm

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-01-2022 [18:58] - Ryszard Surmacz | Link:

@JzL
Bardzo dobra robota. Dzięki.
Na Ukrainie majdany padły i niewiele z tego, jak na razie, wyszło. Zobaczymy co będzie w Kazachstanie. Nie mniej jednak widać jakąś pozytywna akcje anykolonialną i antykorupcyjną w tej części świata. Z tego powodu w Rosji może dojść do siłowej wymiany prezydenta/premiera. I jakby nie patrzeć, Putin, mimo wszystko, jest przewidywalny. On zdaje sobie sprawę czym jest bomba atomowa i wojna jądrowa, ponadto on sam i  jego otoczenie już tyle ma, że nie będzie ryzykować wojny. Pytanie, co zrobi jego następca, jest pytaniem otwartym i dotyczy losów całego świata.
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Ryan

08-01-2022 [20:33] - Ryan | Link:

Właśnie Rosja - za pomocą specnazu, czołgów i setek pomordowanych w tym kobiety i dzieci  robi w Kazachstanie - Nord Stream 3
Typowy scenariusz GRU i Putina

Obrazek użytkownika Ryszard Surmacz

08-01-2022 [22:26] - Ryszard Surmacz | Link:

@ Ryan
O, ciekawe i trafne spostrzeżenie. 

Obrazek użytkownika Pers

08-01-2022 [22:30] - Pers | Link:

W kazachskich protestach jest wiele dziwnych rzeczy. Powód - wzrost cen gazu - wydawał się czystą formalnością. Ceny wkrótce spadły blisko zera, ale niepokoje tylko się nasiliły. Uderzające jest również tempo rozwoju wydarzeń. Pod względem tempa i okrucieństwa to, co się działo, wcale nie przypominało akcji protestacyjnej, ale próbę zbrojnego zamachu stanu.
Ale tutaj wszystko było inne. Brak zdrowej agendy politycznej, brak "Majdanu". Tylko bardzo profesjonalny i krwawy bałagan: mordy sił bezpieczeństwa, palenie budynków administracyjnych, przejmowanie magazynów broni. Zamiast pokojowo nastawionych demonstrantów, na nagraniu z kanałów telewizyjnych widać wyszkolonych młodych mężczyzn w sportowych kurtkach, którzy biegają wśród płonących samochodów.

Nagłówki wiadomości: „W okolicach Ałma-Aty toczą się bitwy”. „Demonstranci zajęli lotnisko w Ałmaty”. Gdzie kiedykolwiek można zobaczyć „pokojowych demonstrantów” profesjonalnie strzelających do wojska i przejmujących główne lotnisko w kraju w zaledwie kilka godzin?
Wydaje się, że powiązania między islamistami a przestępcami – a wszystkie ataki na siły bezpieczeństwa były ewidentnie aktami zastraszania. Mówi się, że puczu dokonał zbiegły obecnie kazachski oligarcha Mukhtar Ablyazo. W każdym razie wczoraj w rozmowie z Reutersem nazwał siebie liderem protestów.

Jego biografia jest po prostu fantastyczna. Jego krytycy twierdzą, że jest blisko związany z kazachskimi przestępcami. Bóg wie, czy tak jest, czy nie, ale organy ścigania w kilku krajach ścigają go od ponad dziesięciu lat. 
Po ucieczce z Kazachstanu ze skradzionymi miliardami (według kazachskich organów ścigania), Ablyazov najpierw trafił do Londynu . Jak wiadomo, nad Tamizą nie ma problemów (może dlatego właśnie tam zbiegł huysky). Mimo wszystkich wniosków o ekstradycję został tam zarejestrowany jako „uchodźca”. W 2017 roku Financial Times opublikował ciekawy przegląd życia Ablyazova za granicą. Czego tam nie ma - ścisłe związki z pracownikami służb specjalnych USA i Wielkiej Brytanii oraz tajemniczy patronat władz brytyjskich nad „uchodźcą”. W 2020 roku oligarcha uzyskał ten status również we Francji.

I jak dobrze to wszystko zbiega się z negocjacjami między Stanami Zjednoczonymi a Rosją w sprawie nierozszerzania NATO na wschód. I zauważmy, że zachodnie reżimy tak naprawdę nie dbają o sam Kazachstan. Niezależnie od tego, czy podnieśli ceny gazu, czy je obniżyli, zabijają na ulicy, czy nie, ale kogo to obchodzi? Główny wątek propagandy poświęcony jest temu, że „Putin wysłał wojska do Kazachstanu”.