Poczet Wielkich Polaków - Marszałek Polski Józef Piłsudski

5 XII 1867 r. ur. się Józef Piłsudski, działacz niepodległościowy, mąż stanu, twórca OB PPS, Legionów Polskich i Polskiej Organizacji Wojskowej, naczelny wódz Armii Polskiej, Naczelnik Państwa, I Marszałek Polski, przywódca obozu sanacji, premier

 Jeden z największych polskich bohaterów narodowych.

Urodził się w Zułowie na Wileńszczyźnie i od najwcześniejszych lat wzrastał w kulcie powstania styczniowego, podczas którego jego ojciec był komisarzem Rządu Narodowego.
Konspirację rozpoczął w wileńskim gimnazjum i na studiach medycznych w Charkowie. Miał dwadzieścia lat, gdy aresztowano go za pomoc w spisku na życie cara i zesłano Syberię na 5 lat. Po powrocie do Wilna w 1892 r. zaangażował się w działalność Polskiej Partii Socjalistycznej i walczył przeciwko rusyfikacji. W 1894 r. został członkiem Centralnego Komitetu PPS i naczelnym jego organu prasowego – „Robotnika”. Na Kongresie II Międzynarodówki w Londynie kładł nacisk na odzyskanie niepodległości przez Polskę. Za kierowanie „Robotnikiem” trafił do warszawskiej Cytadeli. Po wybuchu rewolucji lutowej 1905 r. utworzył  Organizację Bojową PPS, zaś w 1908 r. we Lwowie – Związek Walki Czynnej. Miał być zalążkiem armii polskiej, po rozłamie w PPS Piłsudski stanął bowiem na czele niepodległościowego skrzydła.
Kontynuował działalność wojskową na czele Związku Strzeleckiego, a po wybuchu I wojny światowej uformował I Kompanię Kadrową, która w sierpnia 1914 r. wkroczyła do Królestwa Kongresowego. M. in. jego rezygnacja ze służby wymusiła akt 5 listopada deklarujący zgodę na powstanie państwa polskiego przez Niemcy i Austrię. Gdy w 1916 r. odmówił przysięgi na wierność Niemiec – trafił do aresztu, skąd wyszedł dopiero pod koniec I wojny światowej. Po przyjeździe do Warszawy Rada Regencyjna przekazała mu dowództwo nad armią i władzę na odradzającym się państwem polskim. Już w roli Pierwszego Marszałka kierował wyprawą na Kijów i Bitwą Warszawską, która zniweczyła plan Sowietów wywołania rewolucji w Europie. Piłsudski powrócił do życia politycznego po szeregu kryzysów gabinetowych. Dokonał 12 maja 1926 r. zamachu majowego i forsował program sanacji, czyli uzdrowienia kraju. Do jego realizacji stworzył w 1928 r. Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. To był najbardziej kontrowersyjny czas rządów i niedemokratycznej walki z opozycją.
W polityce międzynarodowej forsował model balansu sił. Jego plan wojny prewencyjnej przeciwko Niemcom, które zaczęły łamać ustalenia traktatu wersalskiego, odrzucił Zachód.
Zmarł 12 maja 1935 r. Jego pogrzeb stał się wielką patriotyczną manifestacją. W 1937 spoczął w krypcie pod Wieżą Srebrnych Dzwonów.

https://www.nck.pl/aktualnosci/5-grudnia-1867-roku-urodzil-sie-jozef-pilsudski

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

05-12-2021 [09:24] - Pers | Link:

Marszałek Piłsudski to wielka postać.
Był wielkim lewicowcem i bojownikiem o demokrację co dobitnie udowodnił organizując zamach majowy.
A Bereza kartuska to było szczytowe osiągnięcie demokracji w II RP.
Cześć jego pamięci!

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-12-2021 [12:10] - Tezeusz | Link:

@,Pers a ja myślałem że dla ciebie wielkim człowiekiem jest Putin przecież o tym piszesz ba piejesz  z zachwytu. A tu zmiana no popatrz a Piłsudski nienawidził twoich uwielbianych sowietów.
Piłeś cos dzisiaj ,?

Obrazek użytkownika Pers

05-12-2021 [12:17] - Pers | Link:

@tezeuszek
//dla ciebie wielkim człowiekiem jest Putin przecież o tym piszesz ba piejesz  z zachwytu//
Jesteś zbyt ograniczony, żeby zrozumieć najprostszą aluzję.
Ale masz rację, Putin to wielki polityk. Czy to się wam podoba czy nie.

Obrazek użytkownika mjk1

05-12-2021 [10:45] - mjk1 | Link:

Polityka wewnętrzna tego „wielkiego Polaka” doprowadziła do tego, że po największej wojnie nowoczesnej Europy, staliśmy największym dziadostwem ówczesnej Europy a poziom rozwoju gospodarczego, nigdy nie osiągnął poziomu z okresu zaborów. W żadnym z zaborów.
O skuteczności polityki zagranicznej mogliśmy się przekonać we wrześniu roku pamiętnego, kiedy praktycznie w tydzień było „ pozamiatane” a prominenci tej polityki śmigali przez Zaleszczyki aż się kurzyło.
Ma Pan więcej takich „bohatyrów”?
 

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2021 [11:33] - Jabe | Link:

No i co w tym wielkiego?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [12:01] - rolnik z mazur | Link:

@ autor,
nie wyszedl z wiezienia tylko Niemcy go wypuscli, zeby przejal władzę od Rady Regencyjnej. Powielasz mity i piszesz bzdury dla cwiercinteligentow.

Obrazek użytkownika J z L

05-12-2021 [12:41] - J z L | Link:

@pam..pers
@Jabe
@mjk1
@rolnik z mazur 

Naród wspaniały, tylko ludzie kurwy
Dotarło to do was?

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2021 [12:49] - Jabe | Link:

Ludzie w porządku, ale jako naród nie sprawdzamy się. Uwielbienie dla fałszywych bohaterów tylko to pogłębia. Takim bohaterem jest Józef Piłsudski, którego sława jest oparta w dużej mierze na kłamstwie.

Obrazek użytkownika Pers

05-12-2021 [12:50] - Pers | Link:

@"jzl"
"Wielkopolska najsilniej przeciwstawiła się zamachowi majowemu, a dziś ma odwagę przeciwstawić się szkodliwemu kultowi i zbędnym wydatkom.
Władze Poznania chcą pobudować pomnik Józefa Piłsudskiego u zbiegu ulic K. Libelta i alei Niepodległości. Pomnik ma mieć 4,5 metra wysokości i ma kosztować „tylko” 2 miliony złotych. Pomoc w zebraniu środków obiecało miasto Poznań oraz Jarosław Kaczyński, co jak donosi lokalna prasa znaczyć może tylko tyle, że pieniądze wyłożą na ten cel największe państwowe spółki, a tym samym podatnicy.
Przeciwko inicjatywie budowy pomnika z solidnym uargumentowaniem wystąpiło poznańskie Stowarzyszenie Nasz Poznań, które za pośrednictwem strony internetowej petycjeonline.com prowadzi ogólnopolską zbiórkę podpisów przeciwko tej inicjatywie pod hasłem: Nie dla Pomnika Piłsudskiego w Poznaniu.
Inicjatywę poparło Stowarzyszenie Klub imienia Romana Dmowskiego oraz Akcja Narodowa. Poniżej treść listu jakie wystosowało poznańskie stowarzyszenie do prezydenta Poznania.
http://miksa.neon24.pl/post/15...

Obrazek użytkownika Ryan

05-12-2021 [13:19] - Ryan | Link:

JzL
Niewybaczalnym błędem Naczelnika Jarosława Kaczynskiego jest to że dziś nie mamy Berezy Kartuskiej Bis.
Stąd te polskojęzyczne łachudry nadal są na wolności jak ta czwórka powyżej

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [13:30] - rolnik z mazur | Link:

@ ryanku

Sam jesteś lachudra i na dodatek jestes  ciercinteligentem.Polska nie da się rzadzic terrorem. My Polacy mamy w sobie gen wolnosci. Tulko ci, ktorzy znają histrie ta prawdziwa i do niej stoja nue dadza się wyproeadzic na manowce cwiercinteligencie. Przestan pusac bzdury chyba, ze ci za to placa. Miej odwage się przyznac przynajmniej. 

Obrazek użytkownika Ryan

05-12-2021 [13:44] - Ryan | Link:

farmer
Ku pamieci
https://youtu.be/sZE7KIwEcdA
 

Obrazek użytkownika Pers

05-12-2021 [13:49] - Pers | Link:

Waldek
Pakistaniec ostatnio obniżył mu stawkę to musi jakoś dorobić...

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-12-2021 [13:50] - Tezeusz | Link:

Wsiowy idiota cham że słomą w butach taki debilek i wchodzący w dupsko Putkowi takamenadżeria debili.

Obrazek użytkownika J z L

05-12-2021 [13:37] - J z L | Link:

ryan
To tylko pokazuje jak bardzo byłby potrzebny nam dziś Gan Ganowicz i chłopcy z Kedywu AK w długich płaszczach z ciężkimi kieszeniami
https://naszeblogi.pl/58443-poczet-wielkich-polakow-rafal-gan-ganowicz

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [14:39] - rolnik z mazur | Link:


dokładnie tylko , ze ty sp.... do Lądku.

Obrazek użytkownika mjk1

05-12-2021 [13:25] - mjk1 | Link:

A czym się mamy przejmować?
Wypocinami bandyty spod Bezdan, czy oskarżeniami jakiegoś Józika z Londyna?
Dotarło tak samo jak ten, co na białym koniu miał dotrzeć.
Też z Londyna.
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

05-12-2021 [14:38] - Ula Ujejska | Link:

No i widzisz Józku, ty także przywaliłeś swoją notką jak żelaznym prętem w klatkę z kundlami - i natychmiast się zleciały by zawyć 😁😁😁

 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [14:45] - rolnik z mazur | Link:

@ ulu,
Przymknij się. Masz tyle we lbie co twoja kaczka z logo. Naucz się niemieckiego albo nie używaj w swojej "poezji".

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

05-12-2021 [14:48] - Ula Ujejska | Link:

rolnik z mazur
Na tępego wsiowego głupka wystarczy. Potrzebny tylko mały pręt i stuknięcie w twoją klatkę kundelku i natychmiast wyjesz. 😁😁😁

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [14:55] - rolnik z mazur | Link:

@ ulu,
wyje nad twoja głupotą i ciemnota miejski " tusku". Zaskakuję się ciagkle , ze takie  glupki sa pelne frazesow o patrotyzmie 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

05-12-2021 [15:06] - Ula Ujejska | Link:

rolnik z mazur
Tylko wycie ci pozostało, bo reszta to pierdu pierdu i oszczerstwa kopniętego w dupę kundelka. Kolejny raz wyśmiano tu twoje mundrości, więc chcesz ugryźć, a wychodzi jak zawsze żałosne kwilenie bez ładu i składu.
 

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-12-2021 [16:33] - Tezeusz | Link:

Rolnik małorolny taki zwykły cham czerwony

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [20:03] - rolnik z mazur | Link:

@ Tezeusz ku
Dokładnie jestem chamem w stosunku do głupków. Jak chcesz to ci jeszcze w mordę napluje i przywalę . Adres znasz gnojku ty pseudopolaku.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

06-12-2021 [05:41] - Ula Ujejska | Link:

małorolny
Jedyne co możesz nam zrobić, to skoczyć ... po paczkę gwoździ do kiosku. Taka jest twoja rola - aport na rzuconą kość Waruj kundelku bo znów ktoś cię kopnie w dupę 😁

Obrazek użytkownika J z L

05-12-2021 [14:47] - J z L | Link:

Urszulo
To tylko garstka polskojęzycznych posiadaczy numeru PESEL, ale głośno wyjąca
​Pamietaj że przez Polskę w te i nazad przemaszerowała sowiecka dzicz.Wielu "nie zmieściło" się do powrotnych wagonów.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

05-12-2021 [14:50] - Ula Ujejska | Link:

Masz rację Józku, to posowieckie plemniki

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [14:57] - rolnik z mazur | Link:

@ ale tobie się udało załapać

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-12-2021 [17:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Już w roli Pierwszego Marszałka kierował .... Bitwą Warszawską,"
Naciągnięta teza, Piłsudski nie miał zdolności do kierowania tak dużymi siłami, jego możliwości kończyły się na jednostkach nawet nie taktycznych.
Rzeczywistym reżyserem posunięć był Rozwadowski, dlatego został uśmiercony przez usłużnych Marszałkowi żołdaków.

Obrazek użytkownika Tezeusz

05-12-2021 [19:11] - Tezeusz | Link:

Murem za Polskim Mundurem !
Napisz to # Persie pokaż kim jestes, no pokaż !! 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [19:31] - rolnik z mazur | Link:

@
gęba pelna frazesów o Ojczyźnie i kotylion w klape jak nie przymierzając Bolek. Takich durniów nam w Polsce nie potrzeba.

Obrazek użytkownika gość z drogi

05-12-2021 [19:32] - gość z drogi | Link:

#Murem za Polskim Mundurem
"Tylko ten człowiek wart nazwy człowieka,  który ma pewne przekonania i potrafi je bez względu na skutki wyznawać czynem "
Józef Piłsudski
motto z książki "Filozofia czynu" Bohdana Urbankowskiego

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [19:47] - rolnik z mazur | Link:

@ gość
dokładnie.

Obrazek użytkownika Jabe

05-12-2021 [19:54] - Jabe | Link:

Tadeusz Rozwadowski w chwili próby zachował się tak, jak powinien się zachować, ale był niesłuszny, bo socjalistą nie był i w bandyterkę się nie bawił.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-12-2021 [20:21] - rolnik z mazur | Link:

@jabe,
no właśnie a ci idioci typu ula  et consortes wierzą, ze to Józio. W tym czasie Józio pierd... lekarkę i sral w gacie. Oddal władzę Witosowi i wszystko w temacie. 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

06-12-2021 [05:47] - Ula Ujejska | Link:

małorolny
No i łżesz. Pokaż mi mój wpis w tym wątku oceniający Marszałka dla którego mam ogromny szacunek. Nie pokażesz, masz już urojenia kundelku. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-12-2021 [06:55] - rolnik z mazur | Link:

@ ulu - tusku z wielkiego miasta,
ty myślisz, ze ja czytam twoje wypociny? Szkoda mi na to czasu.
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

06-12-2021 [07:13] - Ula Ujejska | Link:

małorolny
😁😁😁 Jeśli nie czytasz kurwinowski przygłupie z małej wiochy, to po co wszędzie za mną się wleczesz?  Nie czytasz a w swych wypowiedziach dodajesz mnie do swoich urojeń? Paranoja jest goła! A ty kundelku za każdym razem aportujesz kiedy litościwie rzucam ci kość, bo nic mądrego nie masz do powiedzenia - tylko szczekaniem możesz zaistnieć na tym forum 😁

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-12-2021 [07:49] - rolnik z mazur | Link:

@ ulu tusku z wielkiego miasta,😄
ale mi humor poprawilas.

Obrazek użytkownika Kaczysta

05-12-2021 [20:21] - Kaczysta | Link:

Piłsudski,Dmowski,Rozwadowski
Sporo różnic ale jeden cel
BLOSZEWIKA GOŃ,GOŃ,GOŃ