Czy Polska może być Polską i pozostać w UE?

„Niech Polska będzie Polską!” 
    pisze Patrick Buchanan, amerykański publicysta - weteran o międzynarodowym rozgłosie.

Takie było wezwanie amerykańskich konserwatystów cztery dekady temu, kiedy w portowym mieście Gdańsk powstał ruch Solidarności pod robotniczym przywództwemLecha Wałęsy, który domagał się wolności od systemu komunistycznego, narzuconego Polsce przez Związek Radziecki po II wojnie światowej.

Dekadę później Polska wyrwała się z bloku sowieckiego i Układu Warszawskiego, a później wstąpiła do Unii Europejskiej i NATO.

Pytanie, które się dziś pojawiło, dotyczy również kwestii polskiej tożsamości i niepodległości.

Konkretnie, czy Polska może być Polską — i nadal pozostać w UE?

W ostatnich latach rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość dokonała rewizji struktur rządowych. Sądownictwo zostało podporządkowane, poddane większemu centralnemu nadzorowi i kontroli, a także ustanowiono izbę dyscyplinarną, uprawnioną do usuwania sędziów.

Takie działanie, zdaniem Komisji Europejskiej w Brukseli, narusza podstawowe prawo unijne, które dotyczy wszystkich państw członkowskich i przebija prawo krajowe.

Bruksela chce zlikwidowania izby.

Co więcej, w kwestiach takich jak homoseksualizm, aborcja i media, polski rząd zajął stanowisko bardziej zgodne ze swoimi katolickimi tradycjami niż ze społeczną agendą zsekularyzowanej Europy.

To samo dotyczy premiera Węgier Viktora Orbana. Polska i Węgry są napiętnowane jako „demokracje nieliberalne”.

Na wiecu dziesiątek tysięcy uczestników w Budapeszcie, w sobotę  - Orban powiedział zwolennikom, że Waszyngton, UE w Brukseli i miliarder George Soros wykorzystują swoje pieniądze, media i sieci, aby wyprowadzić do władzy węgierską lewicową opozycję w kwietniowych wyborach parlamentarnych.

„Ale to, co się liczy”, powiedział wyzywający Orbán, „nie jest tym, czego chcą w Brukseli, w Waszyngtonie I w mediach, które są sterowane z zagranicy. To Węgrzy będą decydować o własnym losie.

„Naszą siłą jest nasza jedność… Wierzymy w te same wartości: rodzinę, naród oraz silne i niezależne Węgry”.

Niech Węgry będą Węgrami.

W tym społeczno-kulturowo-moralnym starciu wewnątrz UE outsider Władimir Putin staje po stronie tradycjonalistów i nacjonalistów w krajach, w których chrześcijaństwo opiera się  sekularyzmowi.

W Ten weekend Moskwa opublikowała fragmenty parzącego ataku Putina na pobudzony Zachód ,podczas zeszłotygodniowego spotkania Klubu Dyskusyjnego Wałdaj w Soczi:

„Jesteśmy zaskoczeni, widząc, jakie rzeczy dzieją się w krajach, które postrzegają się jako  okręty flagowe postępu” – powiedział Putin. „Walka o równość i przeciw dyskryminacji przeradza się w agresywny dogmatyzm na granicy absurdu.

„Sprzeciwianie się rasizmowi jest rzeczą konieczną i szlachetną, ale nowa »kultura abolicji« zamienia się w »odwrotną dyskryminację«… Tutaj, w Rosji, absolutna większość naszych obywateli nie dba o kolor skóry danej osoby.

„Ludzie, którzy ośmielają się twierdzić, że mężczyźni i kobiety nadal istnieją jako fakt biologiczny, są niemal wykluczeni… nie wspominając już o po prostu potwornym fakcie, że dzisiejsze dzieci uczy się od najmłodszych lat, że chłopiec może łatwo stać się dziewczynką i vice versa.

„Nazwijmy rzeczy po imieniu: to po prostu graniczy ze zbrodniami przeciwko ludzkości pod sztandarem postępu”.

W starciu między Polską a UE kanclerz Niemiec Angela Merkel nalegała, aby znaleźć rozwiązanie możliwe do przyjęcia dla obu stron, zamiast angażować się w długą i zaciekłą bitwę, która pozostawia jedną stronę zwycięską, a drugą wyobcowaną.

Jednakże dzisiaj Polsce grożą sankcje gospodarcze, w tym możliwe wstrzymanie corocznych stypendiów unijnych i środkow przeznaczonych dla krajów UE na walkę z pandemią COVID-19.

W odpowiedzi na te groźby premier Mateusz Morawiecki oskarża Unię Europejską o „szantażowanie” Polski i przyłożenie „pistoletu do naszej głowy”.

„Jeśli chcecie zmienić Europę w superpaństwo bez narodu”, mówi Morawiecki, „najpierw uzyskajcie na to zgodę wszystkich krajów i społeczeństw europejskich”.

Członkostwo w UE jest w Polsce popularne, a rząd nie groził, „Polexitem”, takim jak „Brexit”, który brytyjscy torysi przegłosowali w 2016 r. I końcu przeprowadzili.

Mimo to Bruksela obawia się, że skuteczny polski sprzeciw wobec  jej żądaniom, może skłonić inne narody UE , do zgłaszania żądań, a wielki projekt stworzenia europejskiego superpaństwa, Jednej Europy, której narody członkowskie mają przyznane ograniczone prawa, podobne do tych z 50 państw Unii Amerykańskiej, może się załamać i rozpaść.

Rządy krajowe uzyskują z członkostwa w UE nie tylko korzyści płynące z otwarcia rynków, wolnego handlu i podróżowania z jednego kraju do drugiego, ale także  -dla narodów takich jak Polska a także innych krajów Europy Wschodniej i Południowej - coroczny transfer bogactwa z UE.

Duszący uścisk, jaki UE ma nad swoimi członkami, to pieniądze. Bruksela może odciąć środki przekazywane corocznie do Polski, a także środki przegłosowane na walkę z pandemią COVID-19, w sumie -  sporą część polskiej PKB.

Podstawowe pytania, jakie stawiają zbuntowani Polacy, to co ma mieć pierwszeństwo, gdy wchodzą w konflikt, -  konstytucja i prawo polskie, czy prawo Unii Europejskiej?

Konflikt wydaje się nieunikniony, a Polacy ostatecznie będą musieli zdecydować, czy ich kraj i konstytucja wykraczają poza unijne prawo,  czy jak obecnie - odwrotnie.

Patrick J. Buchanan jest współzałożycielem i redaktorem The American Conservative. Jest także autorem “Where the Right Went Wrong” oraz “Churchill, Hitler and the Unnecessary War”. Jego najnowsza książka to  “Nixon's White House Wars: The Battles That Made and Broke a President and Divided America Forever”.

https://www.lewrockwell.com/20...

“Can Poland Be Poland -- and Stay in the EU?”
By Patrick J. Buchanan
October 26, 2021

wybór, tłumaczenie i opracowanie:bezmetki
Rozpowszechnianie treści przetłumaczonych
materiałów: zezwalam wyłącznie na darmowych
platformach elektronicznych, ze wskazaniem adresu
tekstu źródłowego i pseudonimu autora tłumaczenia

https://www.salon24.pl/u/bezmetki/1175857,czy-polska-moze-byc-polska-i-pozostac-w-ue
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

26-10-2021 [21:07] - Pers | Link:

No coś takiego...
Myślałem, że bezmajtek korzysta tylko ze źródeł .ru

Obrazek użytkownika Tezeusz

26-10-2021 [21:43] - Tezeusz | Link:

@Pers klamco manipulancie to ty korzystasz w swoich Scierwoneoonowych materiałów z tego źródła przypomnieć ?

Obrazek użytkownika J z L

26-10-2021 [21:53] - J z L | Link:

pam...pers
"Myślałem,"
Czym?
Czym, pusty dzbanie

W najbliższy Piątek tenże bloger czeka na ciebie.
Pastowanie butów od spodu to twoja pasja

Obrazek użytkownika Marek Kudła

26-10-2021 [21:18] - Marek Kudła | Link:

To się wkrótce okaże !  Jeśli wybory w krajach, członkowskich UE będą postępować tak jak ostatnio w Czechach, to będzie dobrze, to jest szansa na to, iż da się zawrócić lewacką Unię na normalne tory !  PE musi być zlikwidowany - koniecznie !!!

Obrazek użytkownika Pers

26-10-2021 [21:47] - Pers | Link:

@kudla
//PE musi być zlikwidowany - koniecznie !!!//
I gdzie się podzieją panowie europosłowie Czarnecki i Kuźmiuk?
Pomyślałeś o tym kudla?