Giełdowe spółki Skarbu Państwa osiągnęły rekordowe zyski...

Giełdowe spółki Skarbu Państwa osiągnęły rekordowe zyski w II kw. 2021 r.

1. Już I kwartał tego roku był rekordowy dla spółek Skarbu Państwa obecnych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) osiągnęły one bowiem ponad 10 mld zł zysku netto.
Wtedy jednak na ten bardzo dobry wynik finansowy, miało miedzy innymi wpływ rozwiązywanie wcześniej utworzonych lockdownowych rezerw, które okazały się niepotrzebne w związku z mniejszymi spadkami produkcji niż się spodziewano.
Ale wyniki tych spółek za II kwartał okazały się jeszcze lepsze niż w I kwartale, zysk netto 20 spółek Skarbu Państwa obecnych na GPW, wyniósł aż 11,1 mld zł i jest on wyższy aż o 81,5% w odniesieniu do tego samego okresu roku ubiegłego.
 
2. Najlepszy wynik w II kwartale tego roku osiągnął KGHM Polska Miedź, zysk netto tej spółki wyniósł 2,36 mld zł i był on aż o 98% wyższy niż prognozy w tym zakresie (prognozowano 1,17 mld zł netto zysku).
PKN Orlen osiągnął w II kwartale zysk netto w wysokości 2,24 mld zł, był to 3 w historii wynik finansowy, w II kwartale 2005 wyniósł 2,56 mld zł, a w II kwartale 2020 roku zysk ten wyniósł 4,35 mld zł, przy czym duży wpływ na jego wysokość miało nabycie przez Orlen akcji Energi od Skarbu Państwa (co warte podkreślenia wszystkie te najlepsze wyniki finansowe zostały osiągnięte przez Orlen w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości).
Drugi najlepszy wynik finansowy w swojej historii osiągnął koncern energetyczny PGE, którego zysk netto w II kwartale wyniósł 1,88 mld zł i był aż o 3 mld zł wyższy niż w II kwartale 2020 roku (na ten bardzo korzystny wynik miały jednak wpływ czynniki jednorazowe i rozwiązanie rezerwy rekultywacyjnej i sprzedaż udziałów w projektach offshore).
Dobry wynik osiągnął PKO BP, jego zysk w II kwartale wyniósł 1,24 mld zł i był aż o 54% wyższy niż w II kwartale 2020 roku, mimo tego, że banki pracują przy bardzo niskich stopach procentowych NBP, co w sposób oczywisty znacznie wpływa na wyniki finansowe.
Zysk netto w wysokości 1,06 mld zł osiągnął także Lotos S.A. i był on aż o 1,14 mld zł wyższy niż w II kwartale poprzedniego roku, co zasługuje na szczególne podkreślenie, jako że firma przygotowuje się do połączenia z Orlenem.
Na podkreślenie zasługuje także wynik finansowy grupy Azoty, choć na znacznie niższym poziomie niż wyżej wymienione spółki, zysk ten wyniósł tylko 0,14 mld zł, na podkreślenie zasługuje fakt, że był on aż 224% wyższy niż zysk w II kwartale 2020 roku.
 
3. Konsekwencją coraz lepszych wyników finansowych spółek SP jest wzrost wartości ich akcji na GPW, a sumaryczna wartość akcji tych spółek będących w rękach Skarbu Państwa wzrosła od listopada poprzedniego roku do końca kwietnia tego roku aż o 40 mld zł.
Jeżeli weźmiemy pod uwagę sytuacje na giełdach światowych i europejskich, a ta szczególnie w ostatnich miesiącach nie jest przecież najlepsza, co rzutuje także na to, co dzieje się na GPW w Warszawie, to tak duży wzrost kapitalizacji spółek Skarbu Państwa, zasługuje na szczególne podkreślenie.
Przecież inwestorzy giełdowi w swych decyzjach, nie kierują się sentymentami ani poglądami politycznymi, a ich inwestycje w akcje spółek giełdowych zależą od ich kondycji i aktualnie osiąganych wyników ekonomicznych.
Widać, że inwestorzy giełdowi doceniają zarówno obecne wyniki spółek SP jak i perspektywy w tym zakresie, a także ich politykę dywidendową (spółki SP z reguły proponują coroczną wypłatę dywidend).
 
4. Okazuje się, że także w trudnym okresie trwających jeszcze w II kwartale locdownów w gospodarce, możliwy jest duży wzrost zysków spółek SP, a w konsekwencji także wartości akcji dużych podmiotów gospodarczych z udziałem Skarbu Państwa, co dobrze świadczy o ich kadrze zarządzającej i nadzorze ministerstwa Aktywów Państwowych.
Dodatkową pozytywną konsekwencją tych dużych zysków spółek SP, są także duże wpłaty podatku CIT do budżetu państwa, a te spółki są w czołówce podmiotów z największymi wpłatami podatku dochodowego do budżetu państwa (beneficjentami tych wpłat są także samorządy, które mają blisko 23% udziałów w podatku CIT).
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

19-10-2021 [07:47] - u2 | Link:

"PGE, którego zysk netto w II kwartale wyniósł 1,88 mld zł i był aż o 3 mld zł wyższy niż w II kwartale 2020 roku"

Aby to było arytmetycznie możliwe ?

Obrazek użytkownika angela

19-10-2021 [12:39] - angela | Link:

Oj ojjj, zlodziei skręca, tyle kasy przejdzie koło nosa, a popłynie do Polaków i Polski. 
Dlatego tak walczą z tym rządem, do calkowitej swojej kompromitacji.

Obrazek użytkownika Pers

19-10-2021 [13:12] - Pers | Link:

"Spółki SP" to trochę byt dumne określenie. Procentowy udział SP w monopolistycznych firmach energetycznych:
Orlen - 27,52%
PGE  - 57,39%
Lotos - 53,19%
Średnio mnie interesuje wielki zysk tych firm bo są to praktycznie monopoliści a na ten "zysk" składają się miliony Polaków płacąc coraz więcej za energię.
Ogromna część zysków nie idzie do Skarbu Państwa.
I z czego ta duma?
Za PO ropa była po 100-120$ za baryłkę a benzyna była tańsza niż teraz, gdy ropa kosztuje 70- 80$.
Może mniej łupili Polaków i dlatego nie mieli takich zysków?