Gdy w Gdyni deweloperom trzęsły się portki

Megalomania rośnie wraz z okresem sprawowania władzy. Niestety.

Przykładem w moim mieście jest urodzony w 1963 roku, prawnik z wykształcenia, od 1998 prezydent Gdyni.
Przygotowana przez komunę w 1992 ustawa o samorządach terytorialnych pozwala na fanaberie i traktowanie powierzonego do administrowania majątku miasta, w szczególności terenów, lekką ręką.
Tak więc ludzie skupieni wokół prezydenta zamarzyli sobie zrobić ze śródmieścia miasta luksusową dzielnicę, jak się nawet słyszało, na poziomie francuskiego Cannes. Co za rozmach, co za fantazja!

Jednakże śródmieście stworzone już przed wojną, jest już kompletnie zagospodarowane, a także ze względów historycznych i własnościowych, raczej nietykalne.
Wówczas czujny wzrok Pana Gospodarza i jego doradców padł na nieco dziki obszar, tuż za muzealną, wspaniałą Halą Targową, rozciągający się od Dworca Głównego do samego portu.
Ponieważ jest tam oprócz wszędobylskich ogródków działkowych również mnóstwo zardzewiałych torów porośniętych chwastami, to łatwo się domyślić, że teren ten ma coś wspólnego z PKP, więc nazwano przyszłą dzielnicę, którą magistrat sobie wymyślił i wstawił już do planu zagospodarowania przestrzennego, Międzytorze.

Ewentualni inwestorzy zareagowali, jak po wzmocnionej amfetaminie. Taki kąsek! A urzędnicy tutaj nie są tacy drodzy jak w Warszawie.
No cymes ( nie bez przyczyny używam tego słowa, co się dalej okaże, gdyż cymes, normalnie żydowska trochę słodka potrawa na marchwi i suszonych śliwkach, zaczęła oznaczać rarytas, coś jedynego w swoim rodzaju).
Tu wymyślono nowe, ultranowoczesne i luksusowe centrum miasta. Inwestycję w wysokości 1 miliona euro.

Jak opisywała to trójmiejska, internetowa propagandówka, fragment zabudowy niedaleko dworca będzie taki:

"Na 14-hektarowej działce, po obu stronach ul. Janka Wiśniewskiego, w projekcie planu dopuszczono powstanie galerii handlowej, połączonej korytarzem nad ul. Janka Wiśniewskiego z najwyższymi budynkami mierzącymi do 55 metrów oraz zabudową mieszkaniową i biurową, która miałaby stanąć wzdłuż ul. Jana z Kolna." [1]

To było cztery lata temu.

Wtedy też w plotkarskim przekazie, lecz ludzi dobrze poinformowanych, co w gdyńskiej trawie piszczy, usłyszałem nazwisko Arie Koren.
Wtedy naszym deweloperom zaczęły się trząść portki. Pan Gawron, rodzina Boczków, pan Ciomek, a nawet najbliższa miodu i PKP, rodzina Stanisławczyków, zbledli, pot wystąpił na szanowne czoła. Zmaganie się z wielkim potentatem, monopolistą od luksusowych pomieszczeń, z firmą OKAM gdzie Arie Koren prezesuje, to jak zmaganie się ze wściekłym tygrysem. I żeby to jeszcze był Francuz, czy inny amerykaniec, ale to Izraelita, a jak nas wieki współżycia nauczyły, żyd wykończy każdego.

Jednakże po jakimś czasie wściekł się nasz obecny gdyński minister Horała, który wtedy kandydował na prezydenta Gdyni i oświadczył:

"- Jeśli zostanę prezydentem, zmienimy plan zagospodarowania przestrzennego dla Międzytorza . Nie powstaną tam apartamenty dla inwestorów ani centrum handlowe, które dobije kupców ze Śródmieścia. W tym miejscu można zbudować np. mieszkania komunalne" [3]

Nie wiem, jak to w końcu będzie z tym nowym gdyńskim centrum – Międzymorzem. Jak to się mówi – sytuacja jest dynamiczna.
A gdyński magistrat, mimo licznych protestów i tak robi swoje, czyli to, co sobie zamyślił, czyli... - niech każdy sobie sam dopowie.

Przypomniałem sobie tę lokalną batalię sprzed paru lat, bo właśnie OKAM, ustami swego CEO, ogłosił, że właśnie kupił 62 hektary na Żeraniu, czyli wszystko, co zostało, po naszej niegdysiejszej dumie – FSO. [4]
To dopiero Rafau Trzaskowski musi płakać ze wzruszenia.
Też chciałbym takiego Arie Korena, żeby mnie urządził luksusowo.

_______________________________
Arie Koren, CEO OKAM Capital:
Dyrektor Generalny dwóch zrealizowanych projektów w Warszawie: „M2” – apartamentowiec z 270 luksusowymi apartamentami przy ul. Słomińskiego oraz „Wiślane Ogrody” – 334 apartamenty przy ul. Gwiaździstej. Współinwestor apartamentowca przy ul. Górskiego w Warszawie, inwestycji „Konstancin Residence” w podwarszawskim Konstancinie oraz „Arlet House” przy ul. Grójeckiej w Warszawie. W swoim dorobku zawodowym posiada również wiele prestiżowych inwestycji na terenie Izraela. [2]
_____________________________________

[1] https://www.trojmiasto.pl/wiad...
[2] http://www.propertyjournal.pl/arie-koren-o-polskim-rynku-nieruchomosci/
[3] https://www.trojmiasto.pl/wiad...

[4] https://www.bankier.pl/wiadomosc/Deweloper-kupil-teren-FSO-na-Zeraniu-Skala-inwestycji-bedzie-ogromna-8164554.html
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

17-09-2021 [11:35] - Jabe | Link:

O co chodzi?

Obrazek użytkownika u2

17-09-2021 [11:45] - u2 | Link:

"Też chciałbym takiego Arie Korena, żeby mnie urządził luksusowo."

Deweloperka to spokojniejsze zajęcie niż gangsterka :

https://wiadomosci.dziennik.pl...

Lepiej wiedzie się Jarosławowi M., ps. Chińczyk, kiedyś bliskiemu współpracownikowi bossa "Pruszkowa" Jerzego W., ps. Żaba. Po odsiadce skończył zarządzanie, był we władzach kilku spółek budowlanych i spożywczych, a dziś zarządza firmą deweloperską stawiającej domy pod Warszawą.

Również dobrze radzi sobie świadek koronny, który pogrążył "Pruszków". Jarosław S., ps. Masa zajmuje się deweloperką, ma też firmy produkujące opakowania z tworzyw sztucznych i paszę dla zwierząt. Zawsze miałem zacięcie menedżerskie, jakkolwiek by to rozumieć - stwierdza b. gangster.

Obrazek użytkownika juur

17-09-2021 [17:11] - juur | Link:

Nie bezpośrednio na temat ale o zjawisku, którego dotykasz. Od dawna zdumiewa mnie, że o pewnych rzeczach wydaję się, że wiedzą wszyscy z wyjątkiem tych co powinni wiedzieć. Na przykład Nikoś, pierwszy Polak poszukiwany przez Interpol był nieuchwytny dla organów, jeździł białym Mercedesem, obiady w Grandzie, kolacje w Marinie....i był nieuchwytny. Dr Jan nazywany "wielki prowizjoner" działał sobie bez przeszkód tak długo jak uważał, że mu się chce i nikogo z tego powodu nie spotkała najmniejsza przykrość nawet tych co dawali "zieloną rękę". Itd... itd... Tak na serio to nic się nie zmienia, nawet deklaracje zawsze takie same typu "będziemy bezwzględnie zwalczali wszelkie patologie ( zwłaszcza u przeciwnika)" co finalnie nic nie zmienia. I robią to od lat bo mogą i korzystają z tego bez hamulców i ograniczeń. A my udajemy, że tego nie widzimy i ponownie ich wybieramy jako mniejsze zło. Czasami ktoś, jak Ty teraz, oburzony bezczelnością próbuje zwrócić uwagę na konkretną sprawę ale wszyscy udają, że nie wiedzą o co chodzi....i są tacy ślepi i głusi do czasu gdy ich samych to dotknie i wtedy wraca słuch, wzrok i mowa tylko, że większość jak zawsze udaje, że nie wie o co chodzi....

Obrazek użytkownika u2

17-09-2021 [19:53] - u2 | Link:

"Na przykład Nikoś"

W Rosji mówi się na takich, że ma kryszę, czyli ochronę. Inaczej to nie byłaby mafia :-)

Obrazek użytkownika Maverick

17-09-2021 [19:44] - Maverick | Link:

Czyli popierasz ich kamienice a Polaków ulice!!  Ukazałeś swoje masońskie oblicze.

Obrazek użytkownika Maverick

18-09-2021 [02:05] - Maverick | Link:

Trochę nie rozumiem przetłumaczyli rzydziańskie wstawki czy Pimpeo tego zawziętego syjonistę z Deep State, ale nie przetłumaczyli polskich tekstów na angieslki. To by był świetny materiał ukazujący prawdziwą historię a nie rzydziańskie kłamstwa i pomówienia. Ludzie w naszym rządzie to głownie masoni, gdzie Kwachu zaczął pedagogikę wstydy przepraszając za nas a za co nie ponosimy odpowiedzialności. Potem każdy poliniacki rząd przeprasza bo takie mają rozkaży z lóż masonskich.
Nie ma ostrej krytyki, i oskarżeń o wyłudzenie. Takie próby wyłudzenia poprzez osoby trzecie jest już przestępstwem karalnym. Mimo wszystko i tak dobra robota Szumlińskiego. Ja osobiście konfrotowałem już od początku mojej emigracji tą pedagogikę wstydu jaką chcieli mnie wpajać ci lucyferianie. Jednak trafiali na złą osobę co znała prawdziwą historię i to ja dawałem im lekcję wstydu.

<iframe width="1264" height="711" src="https://www.youtube.com/embed/..." title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>

Dlatego polskie chazarki z dziwnymi noskami robią zastępcze tematy. A ciemnota łyka to jak pożyczki we frankach.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

18-09-2021 [08:33] - Kazimierz Kozio... | Link:

w gdyni robi sie cichcem nie mniejsza prywate niz w gdanskiej malej sycylii. przykladow mozna podac wiele. chocny wybudowanie w zeszlym roku kosztem kiluset milonow suchych koryt rzecznych i wielokilometrowych kaskad na nieistniejacej rzece, niemal jak w kalifornii w tym trzech zbiornikow niby retencyjnych. na tych piaskach woda nie pojawi sie chocby w powodziach tysiaclecia. a kolejne projekty zapewne pojawia sie rychlo

Obrazek użytkownika jazgdyni

18-09-2021 [11:17] - jazgdyni | Link:

Codziennie przejeżdżam obok tej ukończonej niedawno inwestycji przy ul Chwarznieńskiej, na strumyku, w którym od dziesięcioleci nie widziałem płynącej wody. Jedyną rzeczką, w tej części Gdyni jest Kacza, przy której dokładnie mieszkam. Tu zrobili olbrzymi zbiornik retencyjny tuż przy obwodnicy, przy stronie miasta. Też absurd, bo Kacza nie niesie tyle wody, by prawdziwy zbiornik powstał, Sens miało, o co postulowałem, wybudowanie małych i tanich zapór regulujących w paru miejscach na terenach zalewowych. Trzeba też pamiętać, że tutaj są potężne zasoby wody głębinowej. Parę ujęć jest, ale nie za dużo.

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

18-09-2021 [14:12] - Kazimierz Kozio... | Link:

kolej na kamienna gore, nie dosc ze bezsensowna to chyba najdrosza na swiecie w przeliczeniu na 1 metr wzniesienia. lub dlugosci trasy. 6 mln zl za 40 metrow wzniesienia lub za 96m dlugosci trasy plus pareset tys zl za roczna eksploatacje. niech sobie nieobeznani nie wyobrazaja ze ta wydma jest jakas gora, namiastka gubalowki. a wjazd samochodem na te "gore" jest ogolnie dostepny wlacznie z komunikacja miejska 

Obrazek użytkownika jazgdyni

19-09-2021 [06:55] - jazgdyni | Link:

Jeszcze amatorska zabawa w lotnisko, choć idea nie była głupia. Strata 100 mln. Potem taki debilizm jak estakada/ kładka rowerowa przy bazie kontenerowej też za kilkadziesiąt milionów.
Kiedyś też liczyłem ile kosztowała specjalna czerwona farba na asfalt na ścieżki rowerowe w centrum, Totalny brak rozumu i rozrzutność. Taka niegospodarność to sprawa kryminalna.