Reforma szkolnictwa

Po pierwsze
Uwolnić wszystkie zawody od korporacyjnych wpływów.
Po drugie
Opowiadam się za pełną odpłatnością w oświacie powyżej szkoły zawodowej - tu państwo refunduje 100%. Dla biedniejszych powinno się wtedy wprowadzić stypendia - pod warunkiem że zostanie podpisana umowa, zobowiązująca absolwenta do odpracowania we wskazanym miejscu pracy co najmniej 10 lat - zgodnie z wykształceniem. Nie dotrzymanie umowy skutkuje natychmiastowym zwrotem kosztów kształcenia zabezpieczonych wekslem.

Osiągniemy trzy cele:
a)  Skończy się drenaż wykształconych Polaków przez bogate państwa.
b) Skończy marnotrawstwo naszych pieniędzy.
c) Na uczelniach przestanie dominować ideologia a wreszcie zacznie się liczyć profesjonalne kształcenie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika tricolour

13-09-2021 [23:06] - tricolour | Link:

To szanowna koleżanka musi zacząć od zmiany konstytucji. To po pierwsze. A po drugie - bogaty znów będzie lepszy i to systemowo.

Więc się nie uda, bo oznaczać będzie przywiązanie biedniejszego, którego nie stać na czesne, do ziemi na dekadę. Niewolnictwo już chyba było, ale może czegoś nie zauważyłem.

Obrazek użytkownika izabela

14-09-2021 [07:30] - izabela | Link:

Szanowny Pan nie zauważył pewnych paradoksów naszego systemu oświatowego.W Polsce oświata publiczna jest o wiele lepsza od prywatnej. Uczelnie publiczne choć są na pięćsetnym miejscu w światowym rankingu i tak są o wiele lepsze od ." szkół lansu i balansu " albo " tańca i różańca" jak mówią młodzi.  .Dotyczy to również szkół średnich.które bywają przechowalnią dla leniuchów lub dzieci  z problemami. Na studiowanie w uczelniach bezpłatnych nie stać na ogół dzieci z rodzin niezamożnych i małych miejscowości. Nie stać na utrzymanie w wielkim mieście korepetycje i powiedzmy sobie szczerze- łapówki. Za swoje ciężko zarobione grosze studiują więc w pobliskiej "akademii wszystkiego"czyli wytwórni mało wartych dyplomów,którymi można jednak zatkać gębę kadrowej. Płacą za oświatę biedniejsi nie bogaci i otrzymują za to oświatę gorszą. .Tym ludziom bogatym społeczeństwo funduje bardzo drogie wszędzie a bezpłatne dla nich studia medyczne a oni wyjeżdżają leczyć Brytyjczyków lub Norwegów.Studia płatne i stypendia do zwrotu jak w USA.Całe zycie pracuję w tej branży i wiem co mówię .. 

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2021 [07:59] - tricolour | Link:

@Izabela

Mówiąc o oświacie, mówi Pani chyba wyłącznie o studiach. Nie zgadzam się z tezą, że prywatne szkoły podstawowe są z definicji gorsze od państwowych, a to też - zdaje się - oświata. Mam syna w SP prywatnej i widzę jaka to różnica w porównaniu z kolegami z państwowych, a covid19 był tu znakomitym probierzem chęci i wydolności szkół. Przykładem niech będzie, że szkoła nasza potrzebowała cztery dni na przekazanie rodzicom softu, instrukcji i pełne przejście na naukę zdalną łącznie z zajęciami dodatkowymi. Oraz wsparciem psychologicznym dla tych, którzy nie radzili sobie ze społeczną izolacją.

Oczywiste jest, że nie mamy i nie będziemy mieć prywatnej politechniki czy akademii medycznej. Więc te prywatne, pozostałe, które da się zorganizować korzystając z domowej biblioteki oczywiście będą gorsze. Tu się zgadzam całkowicie.

Obrazek użytkownika izabela

14-09-2021 [10:33] - izabela | Link:

@tricolour (bleu blanc rouge?)
Ja też nie mówię o szkołach podstawowych i  zgadzam się z pana obserwacjami. .

Obrazek użytkownika tricolour

14-09-2021 [11:33] - tricolour | Link:

@Izabela

Jest Pani pierwszą osobą, która pytając o mój nick, nie posłużyła się konotacjami barw narodowych naszych miłych sąsiadów i nie wywiodła z tego mego wrednego charakteru i tępoty jednocześnie. Więc Pani odpowiem.

Kiedyś, w erze drukarek atramentowych, kupiłem egzotyczny model, do którego atrament lało się z butelek, a zestaw ich nazwano tricolor. A że jeden z utworów Pink Floyd nosi tytuł "Any colour you like" to tak powstał mój nick.

Oczywiste, prawda?
😁

Obrazek użytkownika izabela

14-09-2021 [12:13] - izabela | Link:

Bo mnie naprawdę  życzliwie interesują ludzie.i

Obrazek użytkownika admin

14-09-2021 [16:22] - admin | Link:

Nie wiem, czy to oficjalna grafika okładkowa singla PF ale motyw się powtarza, więc zmieniłem koledze awiatora :)

Obrazek użytkownika tricolour

15-09-2021 [08:37] - tricolour | Link:

@Admin

Bardzo dziękuję za nowy rysunek. Stary też przypadł mi do gustu, bo widziałem w nim kolorowy kod kreskowy, czyli w pewnym sensie nowość i to mająca sens.

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2021 [09:46] - Jabe | Link:

Być może ma Pani na myśli nieadekwatne kryteria.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

14-09-2021 [12:26] - Ula Ujejska | Link:

@Tricolour
Bezpłatna szkoła jak i bezpłatne leczenie jest dla większości Polaków iluzją. Pani Izabela świetnie to wytłumaczyła, I żadne zapisy w Konstytucji nie maja znaczenia dla tych Polaków. Najwyższy czas to uzdrowić.

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-09-2021 [12:42] - Tomaszek | Link:

@ wszyscy dyskutanci . Jeżeli w konstytucji jest zapisane między wierszami  że Polska jest frajerem Europy to trzeba to po prostu zmienić . Problem w tym że opozycja totalna stara się to ugruntować i jest to jej jedyny program ,  . System brytyjski jest tu być może dobrym wzorcem . Może się wtedy jakiś dupek ( ?) zastanowi czy warto studiować śmieszne popijawczo-podymawcze kierunki tylko dla fajnej zabawki typu dyplom . Żadnych cyrografów , zwykły kredyt studencki . 

Obrazek użytkownika Pers

14-09-2021 [09:19] - Pers | Link:

//pod warunkiem że zostanie podpisana umowa, zobowiązująca absolwenta do odpracowania we wskazanym miejscu pracy co najmniej 10 lat - zgodnie z wykształceniem.//
Mussolini też tak myślał.
A jak skończył to chyba ałtorka wie.

Obrazek użytkownika izabela

14-09-2021 [10:38] - izabela | Link:

@Pers 
To że Hitler źle skończył nie oznacza, że nie wolno budować autostrad.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

14-09-2021 [09:29] - NASZ_HENRY | Link:

W szkołach prywatnych są dzieci specjalnej troski a w szkołach publicznych są nauczyciele specjalnej troski ☺☻
 

Obrazek użytkownika izabela

14-09-2021 [10:29] - izabela | Link:

Znam szkoły prywatne gdzie zarówno nauczyciele jak i dzieci są sprawne inaczej.Takie szkoły też są potrzebne ale to margines.Istotne jet to że wykształcony za Pana pieniądze lekarz wyjeżdża natychmiast za granicę, a wykształcony za nasze pieniądze adwokat bierze minimum 3000 za otwarcie sprawy. Niech bierze ale niech sam inwestuje w swoją przyszłość biorąc pożyczkę nisko oprocentowaną i po części umarzaną. Pewien rodzic powiedział mi z rozbrajającą  szczerością, że opłaca się mu dać łapówkę za przyjecie dziecka do dobrej szkoły publicznej niż płacić całe lata za kiepską prywatną. W Warszawie strategia rodziców jest następująca. Wpychamy ( nie chcę nawet wiedzieć jak ) dziecko do dobrej szkoły na przykład Rejtana czy Batorego. Ważne jest logo szkoły. Wiadomo, że taka szkoła raczej wymaga niż uczy. Dziecko uczy się na korepetycjach.  Ma za to szanse dostać się do publicznej uczelni lepszej niż prywatne.i darmowej. No i ma przyjaźnie na całe życie z dobrej szkoły. To ważny faktor rodzicielskiej strategii .

Obrazek użytkownika Jabe

14-09-2021 [09:45] - Jabe | Link:

No, no.

Obrazek użytkownika jazgdyni

14-09-2021 [13:58] - jazgdyni | Link:

Cześć Ula!

Edukacja... Służba zdrowia... Wymiar sprawiedliwości. Wszystko systemowo z premedytacją popieprzone. I przypieczętowane konstytucją Kwaśniewskiego. A to, jak widzimy dzisiaj, tylko rokosz (sędziowie), prywata i korupcja. I niczego tknąć nie można, bo przewidzieli, że w Sejmie, jeszcze przez długie lata, większości konstytucyjnej stworzyć się nie da.
A jeżeli nawet się da, to UE, która do tego czasu przekształci się w ZSRE, stwierdzi, że nowa konstytucja jest nieważna. Dlatego też nasi starzy Bolszewicy, jak Miller, czy Cimoszko, tak się cieszyli, że Paljaki w referendum głosowali za przystąpieniem. Przynajmniej tak wyszło po policzeniu głosów.

Już tysiąc lat walczę o kredyt studencki dla każdego, umarzany dla pimus inter pares, a także warunek dla wszystkich umorzenie, lub częściowa spłata, jest pod warunkiem 10 lat pracy dla Ojczyzny. Fikcja zniknie, a Polsce przybędzie fachowców. Przywrócić na akademiach też należy tzw. "wyrotowanie" dla profesury, a nie tylko dla naukowców i nauczycieli z tytułem doktora. Naukowiec, to naukowiec - ocenia go bardzo obiektywnie cały świat, poprzez ilość cytowań, wynalazki, albo udany produkt finalny o wartosci gospodarczej. Coś jak na przykład w rankingu szanghajskim. A marcowi docenci wkrótce raczej sami wymrą.

Na temat reorganizacji i modelu służby zdrowia można grube tomy napisać. I jestem przekonany, że da się to zrobić. Teraz wściekli medycy i reszta służby bawią się w kolejne Białe Miasteczko Nr. 2, bo już się przyzwyczaili do 100% podwyżki covidowej. A jak sprawdzić, to mediana zarobków lekarzy wynosi 17 tyś/m-c. Czyżby znowu pytać, jak L.Dorn - pokaż lekarzu, co masz w garażu?

A odnośnie rokoszu konstytucyjnie bezkarnej i nietykalnej kasty sędziowskiej, Rafał Ziemkiewicz, nieco falandyzując, stwierdził, że nikt nie ma prawa kwestionować sędziego, nominowanego przez prezydenta RP. Tylko on daje glejt bycia sędzią z wszelkimi uprawnieniami. Nie żaden KRS, SN, czy grupa kolesi w togach. Więc jeśli prezydent jako jedyny powołuje sędziów i nie musi się pytać innych (zgodnie z konstytucją), to logiczne chyba też jest, że jeśli powołuje, to ma też prawo by odwołać. I już.

To tyle na chwile
Uściski

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

14-09-2021 [19:49] - Ula Ujejska | Link:

Cześć Janusz
Mamy być landem dającym tanią i wykształconą siłę roboczą. Nad tym wszystkim mają czuwać "praworządne" sądy, a Polacy do niedawna mieli pracować do śmierci. Emigracja przecież nie jest czymś złym -  jak mówił "strażnik żyrandola". Jak tylko podnieśliśmy się z kolan, to natychmiast czujne wiedźmy z UE próbują nas ustawić do pionu. A jak poczytasz niektóre komentarze na NB, to i tutaj wiedźmy pilnują abyśmy się nie wybili na niezależność.
Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika sake3

14-09-2021 [14:54] - sake3 | Link:

Szkoła ma przede wszystkim uczyć. Po to pracuje w szkole grono specjalistów by dzieci i młodzież wychodziły z wiedzą potrzebną do dalszej nauki i w pracy. W tym kierunku powinna iść reforma.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

14-09-2021 [15:03] - AŁTORYDET | Link:

Czysty bolszewizm. Odpracowywanie stypendiów we wskazanym miejscu, przez CONAJMNIEJ 10 lat?! W firmach prywatnych czy tylko w państwowych? Za jakie pieniądze? Kto zapłaci uczciwie niewolnikowi? Kto zagwarantuje rozwój zawodowy pracownikowi za bezdurno, który za 10 lat ucieknie? Albo z drugiej strony: czy to oznacza gwarancje zatrudnienia przez 10 lat? A może wolno będzie rzucać wielokrotnie absolwentem po całej Polsce? Ile trzeba będzie dać w łapę, by dostać dobrą delegację? A może losowanie? A czy można się zamieniać po losowaniu? Tylko w chorym umyśle, mógł zrodzić się taki pomysł. To już było w czasach stalinowskich. Po takiej szkole życia, ludzie zwiewali by z Polski jak z prl-u.
Z kolei stypendia zwrotne, to kształcenie fachowców na eksport. Stawiam dolary przeciwko orzechom, że najlepsze programy stypendialne będą oferowały banki zachodnie, wiążąc je z dobrym ofertami pracy, których nikt na krajowym rynku nie przebije, a których absolwent nie odrzuci, duszony kosztami życiowym powiększonym o koszty kredytu stypendialnego. 
No i ostatnie, ale niemniej ważne: problemem jest koszmarnie niski poziom kształcenia. Pani pomysł wcale go nie rozwiązuje. 

 

Obrazek użytkownika izabela

14-09-2021 [16:16] - izabela | Link:

Pożyczkę a nie jałmużnę można zwrócić . Nie trzeba jej odpracowywać. Taj jest i było w USA. Zapomniałam że tam chyba rządził Stalin.

Obrazek użytkownika jazgdyni

14-09-2021 [17:08] - jazgdyni | Link:

@AŁ
Co to znaczy wskazane miejsce?!  Polska jest duża i wszędzie potrzeba wykształconych.
Ale wszyscy kochają fikcje i niby coś za darmo.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-09-2021 [09:42] - AŁTORYDET | Link:

Jak będzie realizowany PRZYMUS odpracowania stypendium? Nawet parszywa komuna, stworzyła możliwość tzw. stypendiów fundowanych, ale nie przez państwo, ale przedsiębiorstwa! Czyli beneficjent wiedział gdzie i na jakich warunkach będzie "odpracowywał" stypendium. 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

14-09-2021 [19:43] - Ula Ujejska | Link:

@AŁ
Jak pisała Pani Izabela: pożyczkę można zwrócić jak się warunki nie podobają, bo to co jest obecnie, to jest właśnie bolszewizm. Sądzisz że tak mocno kocha się Polaków na świecie, że bez względu na koszty kapitaliści przylecą tu hurtem by płacić na ich kształcenie? Owszem przylatują, bo mają tu za darmo frajerów nieźle wykształconych którzy będą tam pracować za 1/2 tego co płacą swoim. Te zachodnie banki ... hehehe ...  mają u siebie lepsze warunki do inwestycji w kapitał ludzki :) 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-09-2021 [10:05] - AŁTORYDET | Link:

Zachód zarzuca(ł) sieci na młodych lekarzy już na etapie pierwszych lat studiów. Szczególnie aktywni byli Niemcy. Za rządów PO-PSL, tragicznie niskie płace wygnały z Polski ponad 2 tysiące młodych lekarzy. Jeśli wprowadzi Pani odpłatność za studia, to efekt będzie krótkoterminowy: to co oszczędzi Pani na wydatkach na kształcenie dziś, wyda Pani z nawiązką za 5-6 lat, gdy absolwenci skończą studia i zażądają pensji, które nie tylko zagwarantuje im godziwe życie ale i spłatę kredytu zaciągniętego na studia. Nie dostaną, wyjadą za granicę. Bez skrupułów. Prócz tego nie rozumie Pani jednej kwestii: zdolności nie rozkładają się równo, w żadnym narodzie czy społeczeństwie. To banał, ale do tego by być dobrym lekarzem czy inżynierem trzeba mieć talent. Przyjmijmy dla uproszczenia, że obdarzonym jest 15% populacji. Tą część da się nauczyć i wykształcić na dobrych profesjonalistów. No tak, ale co zrobić jeśli zamożne, wysoko rozwinięte państwo potrzebuje tych fachowców więcej? Wykształcić się więcej nie da. Trzeba sprowadzić. Pani pomysł otwiera brame do realizacji tego planu. 

Obrazek użytkownika tricolour

15-09-2021 [11:01] - tricolour | Link:

@Altorytet

Dodam, że zachód zarzuca sieci znacznie wcześniej, na etapie programu IB już w szkole podstawowej proponując dziecięce wręcz wersje tego programu. Oczywiście interesuje ich poziom ucznia, ale może nawet ważniejsze są zdolności pozaszkolne.

Bo oczywiste jest, że majac np mistrza modelarstwa, stypendium i możliwość nauki zaproponuje uniwersytet kształcący konstruktorów kosmicznych, lotniczych, itp. Bo małpę nauczymy matematyki, ale zamiłowania nie nauczymy nikogo - to się ma lub nie. O małego wirtuoza też chętnie upomni się renomowane konserwatorium. Tak jest ze wszystkim.

Stad programy selekcji od najwcześniejszych lat nauki i obserwacja najciekawszych talentów.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-09-2021 [12:57] - wielkopolskizdzichu | Link:

Jednym z sposobów na drenaż połączony z selekcją jest otwarcie dostępów do elektronicznych zasobów bibliotek NASA, MIT, Kongresu itp.
Młody człowiek który ma szerokie horyzonty, jeszcze nim zostanie studentem, jest już namierzony. Polski system obojetnie jakby nie był zmodyfikowany nie zapewni ani karier, ani realizacji pomysłów.
Państwo Polskie pod światłym przewodnictwem Partii, przeznacza dwa miliardy PLN na propagandę w TVP, a nie jest wstanie poprzez państwowy bank zasilić badań i wdrożenia do produkcji drukowanych ogniw fotowoltaicznych ( wynalazek polskiej młodej doktorantki ), ale trzymanie za modrę magistrów na przydzielonych posadkach przez 10 lat ma poprawić sytuację.

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

15-09-2021 [12:33] - Ula Ujejska | Link:

@AŁ
Umyka Panu jedno, moja propozycja dotyczy stypendiów fundowanych przez rząd Polski. Problem godziwej płacy, to osobny temat, a moja propozycja odpłatności za kształcenie może pomóc w jego rozwiązaniu. Natomiast finansowanie kształcenia Polaków przez obcych jest dzisiaj dostępne powszechnie - kilku znanych polityków jest tu przykładem i jakoś nie wyjechali za chlebem :)

Obrazek użytkownika Ryan

14-09-2021 [20:25] - Ryan | Link:

widzieliscie trolla
sam do siebie pisze o NB i Niepoprawnych
https://www.salon24.pl/u/pre-iliryjczyk/1165549,no-to-sie-sakiewicz-ucieszy

Obrazek użytkownika Jan1797

15-09-2021 [20:07] - Jan1797 | Link:

Tylko kto spodziewał się poprawy jego manier?
Admin wie kto zacz, czy ujawni?

Obrazek użytkownika J z L

14-09-2021 [20:57] - J z L | Link:

ryan
To tylko debil
​Trauma go zżera

Obrazek użytkownika jazgdyni

14-09-2021 [23:01] - jazgdyni | Link:

@Rayan

Tak to jest, jak się główkę trolla przytrzyma butem w szambie, aż zrozumie, że już przegrał. Chciał bykiem zaatakować, a walnął się łbem o ścianę.

A teraz histeria i płacz. Bo za to, to oni na Łubiankę zabierają.

Ps. Zobaczycie, jak jeszcze będzie śpiewał. —— Foliarze i tandeciarze.

Obrazek użytkownika kat

14-09-2021 [21:10] - kat | Link:

Ula , popieram w 100%....pozdrówka

Obrazek użytkownika Chatar Leon

14-09-2021 [21:18] - Chatar Leon | Link:

Ciekawe, bo zaproponowała Pani rozwiązanie będące mieszanką Stanów Zjednoczonych i Łukaszenkowskiej Białorusi.

Obrazek użytkownika izabela

15-09-2021 [02:30] - izabela | Link:

Łukaszenko to osobny problem. Przez wiele lat prowadził bardzo  rozsądną politykę wewnętrzna,odbudował kraj  po  sowieckiej zapaści, pogrywał z Putinem,korzystał z relacji z Chinami. Wszystko to co pisano na temat białoruskiej nędzy,białoruskich standardów,to wyssane z palca bzdury. Taka sama prawda jak to co piszą o Polsce sprzedajni pismacy z V kolumny. Nie skorzystaliśmy z możliwości poprawnych stosunków  sąsiadem i sami wepchnęliśmy go w łapy Putina. Teraz jest już za późno . . W sprawie edukacji, remontu zabytków czy polityki socjalnej  mógłby być wzorem. Powiązał na przykład zasiłki z pracami porządkowymi i Białoruś była najbardziej czystym krajem w Europie.Osoby biorące zasiłek odpracowywały bodajże 2 godziny przy sprzątaniu odśnieżaniu itp. Ktoś powie - bolszewizm. To głupota.Na drugim biegunie jest demoralizacja ludzi którzy potrafią przez całe życie nie kiwnąć palcem.A jeżeli kogoś sprzątanie upokarza nie musi brać zasiłku.Niech sobie znajdzie prestiżową dobrze płatną pracę. Podobne rozwiązania w polityce wewnętrznej jak w USA nie są ewenementem. Nie ulegajmy stereotypom narzuconym przez zawodowych " rewolucjonistów" jak Romaszewska i spółka, których Białorusini lekceważą.

Obrazek użytkownika Chatar Leon

15-09-2021 [12:53] - Chatar Leon | Link:

Skoro o Białorusi.... Ech..., pewnie że można godzinami opowiadac, jak jest wspaniale na Białorusi, bo dobre drogi szybkiego ruchu zrobili pare lat przed nami a dworzec w Mińsku jest nowoczesny w przciwieństwie do warszawskiego. Problem w tym, że akurat trochę ten kraj znam ze względów rodzinnych i nie tylko. Owszem, tam też była pewna grupa ludzi, którzy wierzyli, że Łukaszenka zapewnia niezależnośc od Rosji i pogrywa z Putinem (zresztą przecież nawet poważni politycy u nas w to wierzyli). W rzeczywistości mentalnie rusyfikował (można wręcz powiedzieć sowietyzował) kraj w sposób systematyczny. Co do zabytków, znowóż kilka wyremontowano, niektóre w czasie takich remontów zniekształcono, część zrujnowano do reszty. Co do "najczystszego kraju w Europie", jest to znów naciągany mit (owszem, ulice w centrum Grodna i Mińska są czyste, choć pewnie jeszcze czyściej jest w stolicy KRLD), ale w ogóle sprawa jest bardziej skomplikowana. Jeżeli Białorusini wokół siebie mają większy porządek niż np. Ukraińcy czy Rosjanie to jest to chyba bardziej kwestia mentalności niż zasług Łukaszenki. A co do samego Łukaszenki i wyciagania wniosków z jego rozlicznych wypowiedzi, to znam relację jednego z księży, gdy Baćka odwiedzając katolicką katedrę (jeszcze w czasach abp Świątka) rozpływał się w zachwytach, jak to tu jest "europejsko" w przeciwieństwie do prawosławnych, gdzie jest "nudno i tymi kadzidłami śmierdzi".

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2021 [10:01] - izabela | Link:

Białoruś znam jak własną kieszeń, pochodzę z okolic Pińska, mój dziadek przyjaźnił się z arcybiskupem Świątkiem i miałam okazję Go odwiedzić zaraz po wyjściu sowietów. Mieszkał w Pińsku w skromnym domku przy ulicy Tarasa Szewczenki bodajże 12. Seminarium  w Pińsku było wówczas jedną wielką ruiną. Zostało wspaniale odbudowane. Miałam okazję tam mieszkać wielokrotnie. W Brześciu   odremontowano  z pietyzmem wszystkie stare kamieniczki i mamy bulwary jak na Lazurowym Wybrzeżu. Oczywiście w twierdzy Brześć straszą upiorne głowy sowieckich żołnierzy a przy wejściu do twierdzy  fotokomórka uruchamia sowieckie pieśni masowe. Taka była strategia Łukaszenki - Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek. 

Obrazek użytkownika tricolour

16-09-2021 [11:08] - tricolour | Link:

@Izabela

Przepraszam, że się wtrącam, ale po raz kolejny (i w zasadzie jest to jedyne wyrażane przez Panią kryterium) ocenia Pani Białoruś w optyce ładnych fasad wyremontowanych budynków.

Rozumiem, że to się może rzucać w oczy. Ale też mogę sobie wyobrazić, że ma to aż tak rzucać się w oczy - i tu prośba o samoocenę - że oślepiony pięknem nie będzie patrzył gdzie indziej.

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2021 [13:33] - izabela | Link:

Nie,  nieprawda. widziałam jak żyją tam ludzie, rozmawiałam z dziesiątkami osób. Dzieci dobrze ubrane, w sklepach można było wszystko kupić, nie ma problemu mieszkaniowego,nikt nikogo z mieszkań nie wyrzuca. Byłam tam ostatni raz kilka lat temu.i namawiałam polskich dziennikarzy żeby ruszyli leniwy tyłek i pojechali zobaczyć jak tam jest naprawdę. Teraz , po puczu być może prowokowanym przez zachód  ( nie chcę rozwijać teorii spiskowych bo tego nie wiem) jest po ptakach. Mam fotoreportaż z Białorusi w 2015 roku, który mówi sam za siebie.Ale teraz kiedy posunięcia naszego rządu są konieczne a Łukaszenko gra z Putinem jego grę jest za późno. Nie czas żałować róż ...

Obrazek użytkownika Chatar Leon

16-09-2021 [11:40] - Chatar Leon | Link:

Skąd więc u Pani ta fascynacja łukaszyzmem? Strategia "Panu Bogu świeczkę a diabłu ogarek" była tak naprawdę strategią wyciągania środków do Zachodu, nie stało za nią jakieś poważne balansowanie w polityce zagranicznej i budowanie niezależności. W rzeczywistości miała miejsce systematyczna integracja z Rosją do czego dochodziło systematyczne niszczenie świadomości narodowej. Baćka robił to metodycznie od momentu dojścia do władzy. Wyremontowanie części zabytków (nie wszystkich, bo niektóre się niszczy albo zniekształca) to przecież też typowa pokazucha, podobnie jak kilka nowych oryginalnych projektów architektonicznych, które podobają się zwiedzającym Białoruś (ale takie są przecież wszędzie w każdej z byłych republik). 

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2021 [12:02] - izabela | Link:

Sadzę po owocach. Drażnił mnie paternalistyczny stosunek Polaków do kraju którego zupełnie nie znali. Mówili o białoruskich standardach których nie znali. Drażniły mnie kłamstwa rozpowszechniane w Polsce. Byłam  w Brześciu w 2010 roku w trakcie wyborów. Na ulicach rozdawano ulotki innych kandydatów Rozmawiałam z ludźmi na ulicach i w kawiarniach. Nikt się nie bał nikt nikogo nie bił. po powrocie do Warszawy widziałam w TV reportaż z Brześcia dotyczący tłumienia zamieszek. Żadnych zamieszek nie było. Brześć jest mały całe dnie łaziłam po mieście, nie ma takiej możliwości. W  hotelu słuchałam przemówień Łukaszenki. Podawał jako negatywny przykład Polskę. Mówił że nie chce wyprzedać как в польше fabryk i ziemi.  Prości ludzie skarżyli mi się, że Polacy nimi pogardzają. Zapraszali do domów żeby pokazać jak mają czysto. Odbudowano miasta cerkwie i cerkiewki. Wprawdzie rażą trochę złote i niebieskie dachy, które świecą jak psu ... ale nikt nam nie każe tam mieszkać.  Teraz sytuacja się zmieniła. Straciliśmy szanse na dobrych życzliwych sąsiadów. Mamy za miedzą wroga. Czy o to szło? Łukaszenka też zaostrzył kurs. Nie bronię go i nic mnie nie obchodzi. Nie chcą go to niech .idzie precz. Ale nie kłammy od rana do wieczora. 

Obrazek użytkownika Pers

16-09-2021 [12:56] - Pers | Link:

Izo,
Te mądrale, które wszystko wiedzą o Białorusi (czy Rosji) to zwykłe matoły czerpiące "wiedzę" z gadzinówek.
Taka jest siła propagandy.

Obrazek użytkownika izabela

16-09-2021 [14:34] - izabela | Link:

Ja wolałabym rozmawiać bez inwektyw.. Jestem chyba niepoprawną optymistką ale udało mi się namówić kilka osób żeby pojechały na Białoruś i były zachwycone. W seminarium i u sióstr w Baranowiczach i Nowogródku płaci się co łaska za nocleg z obiadokolacją. Ja płaciłam 10 euro i było to bardzo korzystne. Mam nasieję że dla obu stron. Ośrodki wczasowe równie tanie. Hotele w Brześciu  też. W Grodnie jest drożej ale to chyba jasne. Do Grodna można było jeździć bez zaproszeń. Jeździliśmy samochodem terenowym, zostawialiśmy otwarty szyberdach i wszystkie rzeczy i nigdy nic nam nie zginęło. Obcy ludzie zapraszali nas na obiady i owoce. Szkoda. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

15-09-2021 [12:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

Mnie to nie dziwi, że dwie etatowe "antykomunistki", tak bardzo pragną zaistnienia komuszych zasad, które na początku życiowej drogi trzymać będą za jaja mało i średniozamożną młodzież.
Kariery mają być związane z przynależnością do właściwej kasty, która w 4 literach ma dostęp do stypendiów ponieważ niejako z góry ma to zagwarantowane, podobnie jak angaże na intratnych posadach.
Pytanie kto będzie wyznaczał przeciętnemu młodemu człowiekowi miejsce w którym przez 10 lat bedzie pracować za głodową stawkę.
Odpowiedź jest jasna i prosta. Ci, którzy własne dzieci i dzieci swych znajomych posadzą na dobrze płatnych stanowiskach.
 

Obrazek użytkownika Ula Ujejska

15-09-2021 [17:33] - Ula Ujejska | Link:

Dziuniek, to dla Ciebie za trudny temat - daj se siana, bo myślisz po bolszewicku - tak było za waszych rządów. Do brania stypendium nikt nikogo nie będzie zmuszał, a tym bardziej do pracy - zawsze kasę można oddać. Kumasz czy za trudne?