Nauczyciel ukarany za rozdzielenie bijących się uczniów

W skrócie sprawa wyglądała tak: nauczyciel podstawówki na dyżurze zauważył, że jeden chłopiec okłada pięściami drugiego. Zainterweniował, odepchnął agresora - znanego z problemów wychowawczych. Rodzice odepchniętego chłopca złożyli skargę o naruszenie nietykalności cielesnej ucznia. Sprawa ciągnęła się ponad rok. Nauczyciel został zawieszony. (O sprawie pisałem w jednym z wpisów blogowych https://naszeblogi.pl/58250-na...)
W lipcu br. komisja dyscyplinarna przy wojewodzie wielkopolskim podjęła decyzję: nagana z ostrzeżeniem - czyli najniższa z możliwych kar. Komisja stwierdziła, że nie ma kompetencji by powiedzieć jak prawidłowo powinien zachować się nauczyciel w tej sytuacji.
Nauczyciel odwołał się do komisji odwoławczej przy MEiN.
Źródła:
https://radiowrzesnia.pl/radio...
https://radiowrzesnia.pl/naucz...

I aktualna historia: Głogów, szkoła podstawowa, podczas lekcji 15-latek  kopnął nauczycielkę w nogę, uderzył ją książką, a następnie dłonią w twarz. Wezwano policję, sprawą ma zająć się sąd rodzinny, lekarze już stwierdzili, że zachowanie nastolatka to efekt zdiagnozowanej choroby
źródła:
https://gazetawroclawska.pl/po...
https://miedziowe.pl/content/v...
https://miedziowe.pl/content/v...

Plus omówienie 2 wypowiedzi z forum nauczycielskiego:
Pani przedstawiająca się jako nauczycielka twierdzi, że była często kopana, gryziona, wyzywana na k... na ch..., na lekcji rzuca sie przedmiotami w innych uczniów i nauczycieli i rodzice nie interweniują
Inna pani zaś wyraża podziw dla młodych ludzi za to, że tak rzadko i sporadycznie odpowiadają agresją i przemocą na ataki nauczycieli.

I teraz zagwozdka:
Lewicowe środowiska wszczęły wielki lament o konserwatywnej, średniowiecznej szkole Czarnka. Jednak czy w szkole konserwatywnej, tym bardziej średniowiecznej, nauczyciel zostałby ukarany za to, że odepchnął ucznia okładającego pięściami kolegę?

PS
na koniec jeszcze jedno źródło. Proszę zwrócić uwagę, jak duże problemy ma szkoła i jak wiele musi być czynności gdy sprawy takie jak głogowska wyjdą poza mury szkoły
http://www.glogow-info.pl/inde...

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

10-09-2021 [00:04] - wielkopolskizdzichu | Link:

Niby obecny minister wraz z swymi przybocznymi rozwiąże problem. 
Przecież nie taka tego rola i nie taka jego wizja szkoły.
Szkoła wedle założeń Pana Czarnka ma stać się kuźnią wieloródek i hunwejbinów, a w takiej kuźni przemoc byleby skierowana w odpowiednim kierunku pożądaną jest.
Jeśli uczniowie skopią jakiegoś gnojka  z różowymi włosami, lub nauczycielkę podejrzaną o lesbijstwo to radość w Niebie i w MEN.

Obrazek użytkownika sake3

10-09-2021 [08:08] - sake3 | Link:

Proszę nie upatrywac winy w MEN tylko przypomnieć sobie słowa niejakiego Owsiaka ,,Róbta co chceta''.Agresja w szkołach nie jest wynikiem edukacji min.Czarnka.Młodzież obserwuje zachowania i słownictwo dorosłych. Obserwuje też zachowania polityków i swoich idoli celebrytów. Patrzy i uczy się od takich ,,autorytetów'' jak Janda ,Stuhr, Lempart  nienawiści. pogardy do drugiego człowieka.To nie atakowany przez opozycję minister uczy ordynarnego języka.To nie minister nazywa Polaków świniami tarzającymi się w błocie tylko opozycja prąca do władzy chocby po trupach .To pański autorytet Lempartowa ryczy przez tubę*********.Przecież tacy jak ona czy odmóżdżone aktorzyny i nigdzie nie pracujący celebryci mają wpływ na dzieci i młodzież,a Pan upatruje agresję w szkołach w ....wielorództwie rzekomo forsowanym przez ministra.

Obrazek użytkownika foros

10-09-2021 [08:32] - foros | Link:

Nie ze mną Pani polemizuje tylko z własnymi wyobrażeniami. 
Bo ja nigdzie nie zarzucam min. Czarnkowi, że agresja w szkołach to jego wina, czy też wynik jego pomysłów. Nie piszę też, że Lempart to mój autorytet - wszystkie te rzeczy Pani sobie zmyśla.
Ja wskazuję na jedno: za PiS szkoła się nie zmienia. Jaka była taka jest. Zmiany to głównie kosmetyka i słowa i theatrum robione wokół tego. A gdy przychodzi do rzeczy ważnych, czyli przeprowadzenia lekcji, do tego kto ma w szkole rację, to jak było tak jest. Bo przecież przepisy na podstawie, których skazano tego nauczyciela (i wiele im podobnych) nie zostały wymyślone ani za Czarnka, ani za PiS. One trwają od długiego czasu. Trwają i są wykonywane. Mimo takich czy innych słów.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

10-09-2021 [08:59] - NASZ_HENRY | Link:

A co na to ZNP ?????????? ☺☻
 

Obrazek użytkownika sake3

10-09-2021 [09:38] - sake3 | Link:

@foros....Ja nie polemizowałam z Panem tylko z komentatorem ,,zdzichozwielkopolski'' odnosnie jego wpisu. Od siebie mogę tylko dodać,że nie wyobrażam sobie by za PiS mogły zajść jakieś przełomowe zmiany widząc nienawiść opozycji skupioną i na ministrze i na ministerstwie.Przecież i te zmiany które nazywa Pan kosmetycznymi ściągnęły na ministra niesłychaną burzę.Pan zdaje się tego nie widzieć.Problem edukacji należy rozdzielić na samą edukację, autorytet nauczyciela i powinności szkoły i uczniów a nie tylko obwiniać PiS.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

10-09-2021 [07:38] - AŁTORYDET | Link:

Zdzichu, nie pij, a jak pijesz,  to nie pisz. Za kierownicę też nie siadaj, ale o tym chyba pamiętasz.

Obrazek użytkownika u2

10-09-2021 [08:28] - u2 | Link:

Takie są "wolne sądy". Kapusiostwo i donosicielstwo do TSUE i KE kwitnie, więc mamy w 3RP to co mamy. Nadzwyczajna kasta chce być ponad prawem, bo wywodzi sie z kapusiowatej klasy szarych szyneli, która po wojnie gnębiła Polaków.

A nauczyciel był w stanie wyższej konieczności. Ratował jednego ucznia przed drugim agresorem. To są proste sprawy, ale nie dla polskich sądów :-)

Obrazek użytkownika sake3

10-09-2021 [09:43] - sake3 | Link:

@u2.......Chyba dwa lata temu bylismy zbulwersowani wiadomością,że czternastoletni syn RPO z nożem w ręku bił młodszych uczniów i sciagał z nich haracze.Ciekawe jak w takiej sytuacji  ma sie zachować nauczyciel,skoro ojciec nożownika uznał,że to jego wyłaczna sprawa.

Obrazek użytkownika foros

10-09-2021 [17:59] - foros | Link:

W skład komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli wchodzą
a. przewodniczący wybierany przez wojewodę (w Poznaniu są to wizytatorzy z kuratorium poznańskiego)
b. 3-5 nauczycieli wskazanych rozporządzeniem przez wojewodę wielkopolskiego.  Pod linkiem lista: https://www.poznan.uw.gov.pl/s...
c. decyzja podejmowana jest większością głosów.
Komisja ma możliwość odstąpienia od od rozprawy jeśli uzna, że nie nastąpiło uchybienie godności zawodu nauczyciela.
Wygląda więc, że nauczyciele sami sobie swój los gotują. Tyle, że ktoś tych a nie innych nauczycieli wybiera do komisji. I tutaj decyduje władza wykonawcza. Czyli kuratoria i wojewoda.
 

Obrazek użytkownika Jan1797

10-09-2021 [20:39] - Jan1797 | Link:

PO akceptowanym przez lata zachowaniu; ostrzał nauczyciela kulkami z papieru czy kosz na
nauczycielskiej głowie ślady pozostały. Zarówno dla szacownego grona nauczycielskiego jak
rodziców trzonu minionego niedorozwoju, to była i jest norma. Jak tę sytuację przedstawiono
w lokalnych mediach? W wypadku rzecznika dyscyplinarnego przy wojewodzie działał być
może nieprzemyślane, nie oceniam, mam jednak przekonanie, że dyrektorka szkoły postąpiła
pochopnie, o tym autor zapomniał. Opisywana sytuacja jest ze stycznia 2020 roku a podobne
sytuacje w większości rejonów Polski, są ukrócone, że nie w tym przypadku, cóż czytając Zdzicha.....
Byłoby się prześliznęło, gdyby nie odsłuchane zachowanie rodziców i należy uzupełnić.
Rodzice stanęli na wysokości zadania, napisali petycję, przesłali do kuratorium. Widnieje pod
nią prawie 200 podpisów. Przechodząc od wstępu do dzisiejszych realiów, jeżeli patologii
hołdowaliśmy przez lat kilkadziesiąt, to nie wymagajmy od profesora Czarnka załatwienia
problemu w rok.

Obrazek użytkownika foros

10-09-2021 [23:36] - foros | Link:

A 6 lat? Też za krótko?
Z tego co zrozumiałem z tej sprawy, to raczej napędziło ją kuratorium. Aktualne.

Obrazek użytkownika Jan1797

11-09-2021 [16:18] - Jan1797 | Link:

Napisałem to na podstawie wywiadu z ukaranym nauczycielem Radia Września, wiarygodnej stacji :)
W moim zawodzie 6 lat pracy to ciągle uczeń, a sabotażu środowiska pracowniczego nikt nie rozważa.

Obrazek użytkownika foros

11-09-2021 [19:09] - foros | Link:

trudno mi się wypowiadać, bo nie wiem, jak w takich przypadkach postępuje dyrekcja. Podejrzewam, że nikt nie chce by coś takiego wychodziło za mury szkoły, bo to są tylko problemy, ale bylo coś takiego za Piontkowskiego, że dyrektorzy musieli sprawy zgłaszać bardzo szybko, poza tym w tamtej szkole dyrektor zmieniał się, Nie wiadomo też jak tam jest lokalnie nie mniej fakt zostaje faktem: za rodzielenie bijących się uczniów facet zostaje ukarany naganą. Przez kuratorium i nauczycieli wyznaczonych przez wojewodę (czyli komisję). Jak na czymś takim budować autorytet zawodu nauczycielskiego, co zapowiada min. Czarnek?

Obrazek użytkownika Jan1797

12-09-2021 [11:21] - Jan1797 | Link:

Nie wiadomo też, jak tam jest lokalnie, nie mniej fakt zostaje faktem: za rozdzielenie bijących się uczniów
facet zostaje ukarany naganą. Przez kuratorium i nauczycieli wyznaczonych przez wojewodę (czyli komisję).
Jak na czymś takim budować autorytet zawodu nauczycielskiego, co zapowiada min. Czarnek?

Zgadzam się. Te lokalne uprzedzenia, bezwiednie wrogie sobie samym. Czarnek odpowiada za wszystko
przecież nie nauczyciele czy ich po...... środowisko, lub rodzice, skoro potrafili napisać odwołanie :))
Może nie przy najbliższej okazji coś o uwarunkowaniach społecznych i samorządowych?