Klęska USA w Afganistanie

  Najnowsze doniesienie z Afganistanu w TV Republika zatytułowane jest: "Czy to już koniec? Talibowie wkraczają do Kabulu" {TUTAJ}.  Talibowie opanowali prawie wszystkie większe miasta w Afganistanie.  Ich oddziały są już na przedmieściach Kabulu.  Trwa ewakuacja ambasady USA oraz innych przedstawicielstw dyplomatycznych.  Utworzona i wyposażona przez Amerykanów trzystutysięczna armia rządu afgańskiego okazała się kompletnie bezużyteczna.  Na ogół poddaje się bez walki talibom.  Sytuacja przypomina do złudzenia upadek Sajgonu w roku 1975.

  Łukasz Warzecha zamieścił na Twitterze filmik z Sajgonu {TUTAJ}.  Zacytuję teraz fragment dyskusji u Warzechy:

  "TRad #TANSTAAFL
@TRad_Krk
W odpowiedzi do
@lkwarzecha
Ciekawe są przyczyny. USA wyszkolili armię AFG w stylu amerykańskim. Wsparcie lotnicze, drony, zaopatrzenie powietrzne. A potem wycofali lotnictwo i wsparcie techniczne. Powtórka z Wietnamu Południowego.
Łukasz Warzecha podał/a dalej Tweeta
Michał Nowak
@nowakkmichal
Talibowie już kontrolują prowincje, których nie zdołali zająć przed 2001 rokiem, gdy były one we władaniu Sojuszu Północnego. Mimo trwającej 20 lat operacji wojsk sojuszniczych i zainwestowaniu dziesiątek miliardów dolarów w afgańskie wojska są silniejsi niż kiedykolwiek.
Łukasz Warzecha
@lkwarzecha
Afganistan już jest stracony. Pozostaje teraz tylko pytanie o konsekwencje dla regionu i dla świata w ogóle.
Cytuj Tweeta
Michał Nowak
@nowakkmichal
· 14 sie
Trochę liczb Talibowie zdobyli przynajmniej 11 czołgów 36 pojazdów opancerzonych 10 samolotów i śmigłowców 6 dronów 1752 samochody, głównie Humvee i Ford Ranger Dokładny spis ze zdjęciami tutaj https://tiny.pl/9gmdg 58 jednostek artylerii".
 
  Decyzję o wycofaniu się z Afganistanu podjął już Donald Trump.  Miał to być jednak spokojny, planowy odwrót poprzedzony rokowaniami.  Prezydent Biden wszystko popsuł.  Jak pisze Tomasz Zalewski {TUTAJ}:

  "Bo prawda jest bardzo nieciekawa. Po 20 latach wojny Amerykanie ostatecznie doszli do wniosku, że nie da się jej wygrać – tzn. w tym wypadku wspólnie z rządowymi siłami afgańskimi pokonać talibów. Już Trump planował totalne wycofanie wojsk, zawarł z islamistami porozumienie w tej sprawie, a Biden nie zmienił kursu i postawił kropkę nad i.
Odwrót ma poparcie większości społeczeństwa, więc obecny prezydent może być spokojny, że decyzja nie będzie go drogo kosztować. Przeważa pogląd, że trudno – wydaliśmy na tę wojnę kilka bilionów dolarów, zginęło 2372 żołnierzy, ale lepiej czym prędzej położyć temu kres. Tak myśli tzw. przeciętny Amerykanin, który niewiele wie o Afganistanie i podziela „zmęczenie” kraju wojnami. Problem w tym, że odwrót w wykonaniu administracji Bidena wygląda na ucieczkę z podkulonym ogonem.
  Biden z dumą ogłosił, że zakończy wojnę... na 20. rocznicę ataku terrorystycznego na USA 11 września 2001 r. Zdecydowała krajowa polityka, chęć popisania się powrotem „naszych chłopców” w mundurach przed symboliczną datą. Generałowie odradzali to prezydentowi. Eksperci przypominają, że można było zaczekać do jesieni, bo w zimie talibowie nie walczą, tylko wycofują się do baz w Pakistanie. Lato to tradycyjny sezon walk w Afganistanie. Gdyby poczekano, zyskano by więcej czasu na przygotowania do odparcia ataku przeciwnika. Ogłoszenie daty miało efekt odwrotny – ułatwiło talibom działania.".

  To co teraz dzieje się w Afganistanie - to wielka kompromitacja USA.  Wszyscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych będą się teraz zastanawiać: Czy można w ogóle liczyć na ten kraj?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

15-08-2021 [14:44] - Pers | Link:

//Wszyscy sojusznicy Stanów Zjednoczonych będą się teraz zastanawiać: Czy można w ogóle liczyć na ten kraj?//
A nad czym tu się zastanawiać?
USA to najmniej wiarygodne państwo na świecie.
Wszystkie wojny, które wywołali zawsze kończyły się tragicznie - ruiny, ludzkie cierpienie a na koniec porażka i chaos.

Zapomniałem dopisać za jednym portalowym pieskiem:
God bless America!
Przyda im się.
Następna wojna dla USA będzie ich ostatnią.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

15-08-2021 [19:37] - Niezalogowany | Link:

"USA to najmniej wiarygodne państwo na świecie."

Kłamiesz i manipulujesz, ruski trollu.
Afganistan nigdy nie był dla USA sojusznikiem.
Afganistan od zawsze był tylko teatrem wojennym (sprawdź na wikipedii pojęcie zanim się rzucisz ze swoimi bełkotami).

"Wszystkie wojny, które wywołali zawsze kończyły się tragicznie"
USA nie wywołuje wojen. Robi to kremlowskie imperium zła. USA tylko trzyma to pseudopaństwo na smyczy,
likwidując lub wygaszając rozpalone przez kreml ogniska geopolitycznej niestabilności.

Posunięcie z Afganistanem dowodzi geniuszu strategów w USA. Afganistan był jak rzecz o jaką "szarpały się" dwie siły: Kreml i USA. Teraz nagle USA wypuściły Afganistan z ręki i szarpiący w swoją stronę Kreml wylądował na d*pie.

USA mogą teraz otworzyć paczkę popkornu i przyglądać się niedbale, jak kremlowskie "mocarstwo" grzęźnie po pachy w afgańskim bagnie (do czego na pewno przyczynią się pozostawione w Afganistanie amerykańskie siły "stay behind"), po kolei tracąc wszystkie kolejne szanse na jakiekolwiek poważne ruchy geopolityczne czy militarne w innych miejscach świata.

"Następna wojna dla USA będzie ich ostatnią."
To prawda. Planowane użycie przez USA bronii nowej generacji (AI, broń psychotroniczna, broń kosmiczna) doprowadzi do likwidacji Rosji i Chin, więc nie pozostanie na planecie żadna siła mogąca w czymkolwiek przeciwstawić się USA - żadna nowa wojna nie wybuchnie, bo będzie natychmiast gaszona przez USA.
Zapanuje globalny pokój, ogólnoplanetarny Pax Americana.
Samobójcze posunięcia Chin i kremla bardzo przyspieszają ten moment, co może bardzo nas cieszyć.

Obrazek użytkownika Adam66

16-08-2021 [02:53] - Adam66 | Link:

@- Niezalogowany - Chciałbym się dowiedzieć co pijesz, łykasz, wdychasz lub wszystko naraz.  To musi być "jedwabiste"!.  Ktoś, kto wierzy koszernym "amerykanom" musi być pod wpływem, normalny człowiek, znający choć trochę historię, takich bzdetów by nie wyprodukował.  Dopóki Ameryka była amerykańska, można było na nią liczyć, teraz jest opanowana przez "koszernych", a ta swołocz zawsze zdradzi, nawet dla zasady, ale przeważnie z zyskiem!

Obrazek użytkownika Pers

16-08-2021 [06:16] - Pers | Link:

Adam66
//@- Niezalogowany - Chciałbym się dowiedzieć co pijesz, łykasz, wdychasz lub wszystko naraz.//
On pociąga miodek z Kubusiem Puchatkiem w świecie równoległym.
Widać, że ten miodek ma niezłego kopa :)

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-08-2021 [19:58] - Tezeusz | Link:

Pers nie podniecaj się tak Sowiecko bo ci pikawa padnie.
Oślininiłeś sie już ? 

Obrazek użytkownika Pers

15-08-2021 [20:21] - Pers | Link:

@tezeuszek
Zawsze podziwiałem głębię twoich przemyśleń :))))

Obrazek użytkownika Tezeusz

15-08-2021 [21:28] - Tezeusz | Link:

@Persik
Zawsze podziwialem twoj dół patriotyzmu.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-08-2021 [13:55] - AŁTORYDET | Link:

Już kiedyś, Jan Maria Rokita, całkiem przytomnie zauważył, że pacyfikacja Afganistanu rękami Stanów, leży jedynie w interesie Rosji. Proszę rzucić okiem na mapę, kto będzie miał teraz problemy. Amerykanie - jedynie (aż) prestiżowe i wizerunkowe, Rosja - polityczne, a w konsekwencji militarne. 

Obrazek użytkownika J z L

15-08-2021 [14:25] - J z L | Link:

Przewodnicząca Komisji Europejskiej ostrzegła Talibów, że władze UE ułożą taką piosenkę o demokracji, że gdy ją wspólnie zaśpiewają,to Talibom zrobi się po prostu wstyd
https://pbs.twimg.com/media/E80sN5ZXoAMx3Ge?format=jpg&name=360x360

Obrazek użytkownika J z L

15-08-2021 [14:28] - J z L | Link:

Myśle ze ambasadorem Polski i UE w Afganistanie powinien zostać Robert Biedroń może Talibowie po prostu jeszcze nie wiedzą że środowiska LGBT to są normalni zdrowi ludzie

Obrazek użytkownika Ryan

15-08-2021 [14:53] - Ryan | Link:

Widać że czerwoni w USA w ciągu kilku zaledwie miesięcy, potrafili doprowadzić kraj do ruiny. U nas to koalicji PO/PSL zajęło to 8 lat, z tym że Tusk przeczuwając pismo nosem, porzucił stanowisko premiera, uciekł już rok wczesniej, do Niemiec pod opiekę Merkel

Obrazek użytkownika RinoCeronte

15-08-2021 [17:45] - RinoCeronte | Link:

W dzisiejszych czasach warto mieć znajomego Taliba. Znaja się na handlu, a niektórzy studiowali w Oksfordzie.

Obrazek użytkownika J z L

15-08-2021 [17:50] - J z L | Link:

Podobno bystrzak Sikorski domaga się likwidacji Ambasady Polskiej w Kabulu, która została zlikwidowana końcem grudnia 2014 roku i to - uwaga - na mocy jego decyzji.

Obrazek użytkownika J z L

15-08-2021 [17:47] - J z L | Link:

God bless America
God bless Poland

na pohybel sowieckim wszarzom i innym zielonym ludzikom z Donbasu
Won za Don

Obrazek użytkownika Pers

15-08-2021 [17:52] - Pers | Link:

@"jzl"
//na pohybel sowieckim wszarzom i innym zielonym ludzikom z Donbasu
Won za Don//
Wielu uciekło nad Tamizę.

Obrazek użytkownika Pers

15-08-2021 [19:06] - Pers | Link:

Talibowie zdobyli stolicę Afganistanu w zaledwie cztery godziny, ogłosili już pełną kontrolę nad krajem. USA początkowo ogłosiły, że atak na Kabul potrwa co najmniej pięć miesięcy, jednak surowe warunki narzucone przez talibów zmusiły władze afgańskie do przekazania Kabulu bez większego oporu. 
Około południa okazało się, że 13 z 18 okręgów afgańskiej stolicy jest już pod kontrolą talibów; we wskazanym czasie poza ich kontrolą pozostaje tylko lotnisko i placówki dyplomatyczne niektórych krajów, nawet jeśli w przypadku Rosji talibowie obiecywali bezpieczeństwo rosyjskim dyplomatom, podczas gdy w przypadku Stanów Zjednoczonych sytuacja jest bardziej skomplikowana.

W zeszły piątek Waszyngton nakazał wysłanie kolejnych pięciu tysięcy amerykańskich żołnierzy do Afganistanu ale teraz sytuacja jest taka, że ​​samoloty z  amerykańskimi żołnierzami na pokładzie po prostu nie będą w stanie wylądować w Kabulu. Jednocześnie pozostałe wojska amerykańskie, wciąż obecne w Afganistanie, staną się prawdopodobnie przedmiotem targów między talibami a Waszyngtonem. W przypadku oporu talibowie zapowiedzieli, że natychmiast zlikwidują kilkutysięczną grupę żołnierzy NATO.

Obrazek użytkownika Ryan

15-08-2021 [20:29] - Ryan | Link:

dachowiec
Rosja vs  Afganistan 10 lat wojny i 14 427 sowietow do piachu
USA vs Afganistan 20 lat wojny  i 2442 amerykańskich żołnierzy do piachu
Sprzęt i uzbrojenie:
Rosją i Afganistan:
pistolet Makarow
karabin szturmowy AK
karabin szturmowy AKMS
karabin szturmowy AKS
karabin szturmowy AK-74
karabin wyborowy SWD
rkm RPK
wkm DSzK
wkm NSW
granatnik przeciwpancerny RPG-7
przeciwpancerny pocisk kierowany 9M14 Malutka
samochód terenowy UAZ 469
terenowy samochód ciężarowy GAZ-66
czołg podstawowy T-55
czołg podstawowy T-62
czołg podstawowy T-72
bojowy wóz piechoty BMP-1
bojowy wóz desantowy BMD-1
pojazd inżynieryjny AZM
wielozadaniowy ciągnik artyleryjski MT-LB
opancerzony pojazd rozpoznawczy BRDM-1
opancerzony pojazd rozpoznawczy BRDM-2
transporter opancerzony BTR-60
transporter opancerzony BTR-70
transporter opancerzony BTR-80
2S4 "Tulipan"
2S9 "Noną-S"
samobieżna wyrzutnia pocisków rakietowych BM-13
samobieżna wyrzutnia pocisków rakietowych BM-21 Grad
samobieżny system pocisków rakietowych BM-27 Huragan
samobieżny system pocisków rakietowych 9K52 Księżyc-M
samobieżny system pocisków rakietowych 9K72 "Elbrus"
samobieżne działo przeciwlotnicze ZSU-23-4 "Szyłka"
MiG-15
MiG-17
MiG-19
MiG-21
MiG-23
Suchoj Su-7
Suchoj Su-17(Su-20)
Suchoj Su-25
Iljuszyn Ił-28
Tupolew Tu-16
Tupolew Tu-22M
Iljuszyn Ił-76
Antonow An-2
Mi-8
Mi-6
Mi-24

Mudżahedini:

karabin szturmowy Norinco CQ
wkm DSzK
9K32 Strzała-2
FIM-92 Stinger
Napisz notke o tym
 

Obrazek użytkownika Pers

15-08-2021 [21:35] - Pers | Link:

@ryanek
Już mam nawet tytuł i wstęp
Skandale z udziałem armii amerykańskie

W 2012 roku w ciągu pierwszych czterech miesięcy doszło do czterech incydentów z udziałem amerykańskich żołnierzy, które nadszarpnęły wizerunek armii w Afganistanie i wpłynęły na stosunki koalicji z Kabulem. Była to seria szkodliwych materiałów i zdarzeń dla amerykańskich wojskowych w Afganistanie z powodu którego wzniecone zostały antyamerykańskie nastroje.
W styczniu 2012 w Internecie opublikowany został film video, na którym żołnierze amerykańcy oddawali mocz na ciała zabitych rebeliantów. Dowództwo armii zapowiedziało śledztwo, natomiast Afgańczycy wyrazili swoje zniesmaczenie wywołaną przez Amerykanów sytuacją[

11 marca 2012 amerykański żołnierz Robert Bales w okolicach Pandżawi w prowincji Kandahar dopuścił się masakry na cywilach. W nocy opuścił bazę i w okolicznych wioskach strzelał do nieuzbrojonych cywilów, zabijając 16 osób. Amerykańskie dowództwo po raz kolejny przepraszało Afgańczyków i zapowiedziało śledztwo oraz ukaranie sprawcy. Masakra uruchomiła kolejną falę antyamerykańskich nastrojów. Społeczeństwo ponownie domagało się opuszczenia przez Amerykanów Afganistanu. Talibowie zaprzysięgli zemstę na Amerykanach. 
18 kwietnia 2012 na jaw wyszły kolejne kompromitujące armię amerykańską materiały. Dziennik „Los Angeles Times” opublikował 18 zdjęć amerykańskich żołnierzy w Afganistanie, pozujących do fotografii ze zmasakrowanymi zwłokami rebeliantów. Jedno ze zdjęć pokazuje grupę żołnierzy trzymających urwane w wybuchu nogi zamachowcy-samobójcy. Na innym zdjęciu widać dwóch żołnierzy trzymających rękę martwego brodatego rebelianta.

Jak ci się ryanek podoba?

Obrazek użytkownika Ryan

15-08-2021 [22:01] - Ryan | Link:

dachowiec
mam i ja
Skandal w rosyjskiej armii:

Rosyjska armia agitowała na rzecz wyjazdu do Donbasu. Takie informacje przekazali dziennikarzom portalu Gazieta.ru żołnierze jednej z grup zwiadowczych. Ministerstwo Obrony twierdzi, że to nieprawdziwe informacje.
Skandal wybuchł po tym, gdy kilkudziesięciu żołnierzy kontraktowych uciekło z poligonu w obwodzie rostowskim. Oskarżono ich o samowolne oddalenie się z koszar i dezercję. Grozi im do 10 lat łagru.

Tymczasem oskarżeni twierdzą, że oficerowie agitowali ich na rzecz wyjazdu do Donbasu. Wywierano na nich presję, strasząc różnymi karami dyscyplinarnymi. Ponieważ żaden z nich nie chciał jechać walczyć na Ukrainie, uciekli z wojska.
Ministerstwo Obrony jest zdziwione tego typu zarzutami. W odpowiedzi, którą otrzymała redakcja Gaziety.ru, przedstawiciel resortu nazwał informację o rzekomej agitacji nieprawdziwą.
Grupa adwokatów, którzy reprezentują żołnierzy, twierdzi, że to nieodosobniony przypadek i wyraża zdziwienie brakiem reakcji ze strony urzędników. Rosyjskie media prawie od roku informują o tym, że armia wysyła żołnierzy na wschód Ukrainy. Jednak resort konsekwentnie zaprzecza

i drugi
Lotnictwo rosyjskie popełnia zbrodnie wojenne w Syrii
dwa naloty na rynek w mieście Ma’arrat an-Numan, które miały miejsce jeden po drugim rano 22 lipca 2019 r. Dokument mówi, że w wyniku tych ataków zginęło co najmniej 60 cywilów, w tym kilkoro dzieci. Innym przykładem jest atak na obóz położony dwa kilometry od miasta Has, gdzie 16 sierpnia 2019 r. znajdowali się wysiedleńcy.

Jak ci się persik podoba?

Obrazek użytkownika J z L

15-08-2021 [22:29] - J z L | Link:

Obrazek użytkownika sake3

16-08-2021 [09:40] - sake3 | Link:

@Pers....Widzisz Persie że w dzisiejszych czasach najważniejszym jest dokumentowanie zdarzeń,sytuacji,realizacji decyzji. Nie spotkałeś się z tym,że podczas np.wypadku samochodowego zamiast udzielać pomocy gapie fotorafują zajście? Że nikt nie reaguje na bicie człowieka na ulicy ,,bo to nie moja sprawa' 'ale natychmiast uruchamia się komórkę do robienia zdjęć. Czyż można więc się dziwić że w wojsku nie tylko zresztą amerykańskim takie zdjęcia sa na porządku dziennym? Jest to okropne,jest obrzydliwe i jak najgorzej świadczące, ale stało się już niestety powszechne. Czy u nas po katastrofie pod Smoleńskiem nie pokazywano z upodobaniem zdjęć z ciał potraktowanych jak smiecie? w trumnach leżały zwłoki z trzema nogami lub rękami i było wiele uciechy gdy w trumnie z ciałem prezydenta Kaczyńskiego była noga generała z dodatkiem rękawiczek gumowych,niedopałków papierosów i śmieciami z prosektorium.Czy kogoś to uraziło,no może tylko pozostałą przy życiu rodzinę,a jakież był to szampański ubaw dla PO i spędzonej na happenning hołoty z celebrytami na czele? tego nie pamietasz?

Obrazek użytkownika Ryan

15-08-2021 [20:56] - Ryan | Link:

Zgodnie z informacjami Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, w czasie internacjonalistycznej pomocy ZSRR zabitych zostało od 1,5 do 2 mln Afgańczyków, a kolejne 2 mln opuściły tereny walk, przenosząc się głównie do sąsiedniego Pakistanu. Według generała Borysa Gromowa, ostatniego dowódcy 40. Armii Radzieckiej stacjonującej w latach 1979–1989 w Afganistanie, przez jej szeregi przewinęło się ok. 600 tys. żołnierzy. Oficjalne dane mówią, że 15 tys. z nich poległo, a ponad 50 tys. odniosło rany. Sowiecki sztab generalny umieścił także wśród tzw. strat bezzwrotnych ok. 400 zaginionych żołnierzy i oficerów, których liczba może być znacznie większa.

Eksperci wojskowi gazety „Izwiestia”, na podstawie odtajnionych meldunków o poszczególnych miesiącach interwencji, wyliczyli, że przez oddziały radzieckie w Afganistanie przewinąć się mogło nawet do 3 mln żołnierzy, a 800 tys. uczestniczyło w operacjach bojowych. W związku z tym straty ludzkie mogły wynieść proporcjonalnie – ok. 50 tys. zabitych, 150 tys. rannych i 1000 zaginionych. Wśród tych ostatnich liczną grupę stanowili zapewne jeńcy

https://www.rp.pl/Historia/171129458-Tajemnice-ZSRR-Szurawi-z-Badaber.html

Obrazek użytkownika J z L

15-08-2021 [21:21] - J z L | Link:

ryan

To aż tylko rodaków persa wącha kwiaty od spodu?
Przykre
Ma na Wszystkich Świętych gdzie jechać. No ale tyle zniczy to musi mu ktoś zasponsorować

Obrazek użytkownika Guildenstern

16-08-2021 [06:28] - Guildenstern | Link:

Przeczytaj sobie "Cynkowych chłopców" Swietłany Aleksiejewicz. Byłoby się z czego cieszyć, gdyby kwiaty wąchali ci, którzy ich tam wysłali i ci którzy na tym robili i robią pieniądze.

Obrazek użytkownika angol

16-08-2021 [07:24] - angol | Link:

Panie Ministrze Blaszczyk , dlaczego ja nie slysze ze oferuje Pan 1  miliard zlotych  /nie dolarow tylko zlotych/ za ten zlom ktory zostawili Yanki  w Afganistanie  ale caly sprzet i posadzic naszych specow z wojska niech rozkoduja co znajda  i mamy F35 i Abramsy jak nasze Iskry i Twarde.

Obrazek użytkownika sake3

16-08-2021 [08:15] - sake3 | Link:

Komu ten niechciany prezent Afganistan ,komu?