Tusk- nie powierzyłbym prezesowi NBP nawet SKO

Ekonomiczny ignorant Donald Tusk- nie powierzyłbym prezesowi NBP nawet SKO
 
1. Na spotkaniu w z wyborcami w Nakle nad Notecią, nowy przewodniczący Platformy Donald Tusk, odpowiadając na ich pytania, przeszedł samego siebie w kłamstwach, które wygłaszał, ale dwie jego wypowiedzi, były szczególnie bulwersujące.
Pierwsza to stwierdzenie „że urodzenie dziecka to demograficznie fajna rzecz, ale dla kobiety często to jest udręka na najbliższe 20 lat”, w kontekście programu 500 plus, który wg. Tuska nie rozwiązuje żadnego problemu rodzin wychowujących dzieci.
W internecie zawrzało, pisały szczególnie kobiety, które na tej wypowiedzi Tuska nie zostawiły przysłowiowej suchej nitki, podkreślając często, „że wychowanie dziecka to najpiękniejsze, co kiedykolwiek wydarzyło się w ich życiu”.
 
2. Druga to stwierdzenie Tuska w kontekście jego opowieści o wysokiej inflacji w Polsce (w lipcu w ujęciu rok do roku osiągnęła 5%, choć średnioroczna wg prognozy NBP wyniesie ok. 4%), że nie powierzyłby prezesowi NBP Adamowi Glapińskiemu nawet Szkolnej Kasy Oszczędności (SKO).     
Nie wiem, kto teraz przygotowuje Tuskowi te bon moty (wtedy kiedy Tusk rządził robił, robił to jego główny pijarowiec Igor Ostachowicz), ale sugestia oceny działalności Rady Polityki Pieniężnej (RPP) i prezesa NBP, 10 osób z tytułami profesorskimi z ekonomii i finansów, przez ekonomicznego ignoranta jakim niewątpliwie jest Donald Tusk, to jest jednak pomysł doprawdy karkołomny.
Tusk mimo tego, że przez 7 lat był premierem w Polsce, a przez kolejne 5 lat przewodniczącym Rady Europejskiej, ze względu na swoje lenistwo, jeżeli chodzi o rozumienie procesów ekonomicznych, niczego się nie nauczył.
Gdyby choć czasami słuchał swoich ministrów albo doradców, to zapewne by wiedział, że za stabilność polskiego złotego odpowiada 9 osobowa RPP, którą kieruje prezes NBP i tak jest w Polsce od roku 1998 (obecnie mamy już 4 kadencję Rady).
Decyzje dotyczące kształtowania stóp procentowych zapadają większością głosów, a przewodniczący Rady czyli prezes NBP ma tylko jeden głos, który jest wprawdzie rozstrzygający ale tylko przy równowadze głosów (głosowania są jawne i są publikowane po posiedzeniach Rady).
 
3. Twierdzenie Tuska, że to prof. Adam Glapiński odpowiada za 5% inflację i w związku z tym on nie powierzyłby mu nawet SKO, jest absurdalne nie tylko z tego powodu, że nie wie on jak są podejmowane decyzje w ramach RPP ale przede wszystkim dlatego, że nie rozumie on procesów ekonomicznych.
Prezes NBP od początku kryzysu covidowego w polskiej gospodarce, po każdym posiedzeniu RPP na konferencjach prasowych tłumaczy, że polityka monetarna Rady ma na celu wspomaganie wzrostu gospodarczego i niskie stopy procentowe będą obowiązywały do momentu kiedy ten wzrost będzie już stabilny.
Co więcej prezes Glapiński tłumaczy, że podniesiony poziom inflacji w Polsce ma charakter przejściowy i jest spowodowany przez czynniki, które są poza zakresem oddziaływania banku centralnego (zresztą podniesiony poziom inflacji dotyczy w większości państw świata, w tym także coraz wyraźniej krajów strefy euro).
Tymi czynnikami są globalny wzrost cen surowców, a także zaburzenia globalnych łańcuchów dostaw, a dodatkowo w Polsce do wzrostu cen przyczyniły się czynniki regulacyjne takie jak zwiększenie opłat za wywóz śmieci oraz opłat za wodę i ścieki wprowadzone przez większość samorządów, a także podwyżki cen energii elektrycznej ze względu na politykę klimatyczną UE.
Gdyby tych czynników nie brać pod uwagę (NBP nie ma na nie żadnego wpływu), inflacja znajdowałaby się dokładnie w celu inflacyjnym czyli w 2021 roku wyniosła 2,5%, w związku z tym, że te czynniki będą wygasały, już w przyszłym roku inflacja w Polsce się obniży i będzie poniżej górnej granicy celu inflacyjnego czyli poniżej 3,5%.
 
4. To właśnie dlatego, że NBP prowadzi politykę niskich stóp procentowych ale także jak inne banki centralne prowadził tzw. luzowanie ilościowe, możliwa była wynosząca ponad  200 mld zł pomoc państwa dla przedsiębiorców i pracowników.
Polityka monetarna NBP sprzyja wzrostowi gospodarczemu, w II kwartale tego roku wzrost PKB w Polsce wg szacunków ekonomistów przekroczył 11% r/r, a w całym roku 2021 wzrost ten sięgnie 5%.
Będziemy najprawdopodobniej jedyną gospodarką w UE, która już na koniec tego roku osiągnie poziom PKB z 2019 roku (sprzed kryzysu), a także liderem wśród krajów UE o najniższym poziomie bezrobocia.
 
5. Za te niewątpliwe sukcesy gospodarcze, warto jest zapłacić przejściowo wyższym poziomem inflacji ale trzeba mieć choćby elementarną wiedzę ekonomiczną, żeby to rozumieć (zresztą za powrót na ścieżki wzrostu podwyższoną inflacją w tym roku, płaci większość krajów świata).
Ale ekonomiczny ignorant Tusk tego nie wie i nie rozumie, dlatego zdecydował się publicznie zdyskredytować 10 profesorów ekonomii zasiadających w RPP.
Bogu i wyborcom dzięki, że jeszcze przez wiele lat w jego kompetencjach nie będzie obdzielanie kogokolwiek stanowiskami publicznymi w Polsce, więc i SKO w naszym kraju mogą być spokojne.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Tezeusz

06-08-2021 [07:19] - Tezeusz | Link:

Niemiec w Polsce. Rudy przybył. Nie znam jednego faktu by ten osobnik w ostatnim okresie czasu bronił Polski. Niemcy TAK.

Obrazek użytkownika sake3

06-08-2021 [08:33] - sake3 | Link:

Tusk- człowiek orkiestra.Znawca od wszystkiego-od krzyży,udręki kobiet w macierzyństwie,finansów.Co jeszcze? A gdzie podział geniusza ,,piniędzy nie ma i nie będzie''?

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

06-08-2021 [13:06] - AŁTORYDET | Link:

Tusk to wyjątkowo niebezpieczny ignorant. Ostatnio stwierdził, że dlatego podniósł wiek emerytalny, bo przeciętna długość życia w Polsce, wzrosła o 8 lat. Gdyby choć raz wysłuchał prof. Józefiny Hrynkiewicz, szczególnie wtedy, gdy forsował ten pomysł, to dowiedziałby się, że taką perspektywę mają noworodki. Bynajmniej nie 40, 50, czy 60- latkowie. Bladego pojęcia nie miał o tym, o czym rozprawiał. 

Obrazek użytkownika angela

06-08-2021 [14:06] - angela | Link:

Powinien pamiętać przynajmniej, co wczesniej ściemniał.
Raz mowi, ze  500+, to dla rodzin zadne pieniądze, a za jakiś czas, ze rozdawnictwo, rząd rozdaje ogromne pieniądze. 
W sumie ogromne, i tylko ten rząd potrafil wygospodarowac takie pieniaďze dla rodzin.
A le czy małe  dla poszczególnych rodzin, na pewno dobre, nie za duze, nie za małe, zeby nie pozbawić rodzicow wlasnej inicjatywy zarobku.
Matka wieliodzietnej rodziny, czwórki dzieci, prowadziła je na spacer, do sklepu za rączki  szeregiem.
Za 3 mies. 500+, kupili tani dobry samochod, i moze zawieźć dzieci, dokad chce.
Do tej pory nie bylo ich na to stac.
Inna wymienila mebelki, bo dzieci podrosly i juz potrzebne byly wieksze łozka. To sie slyszy, widac dzieci dobrze ubrane, najedzone.
Golym okiem widac, ze jest lepiej. 
Czy ludzie w koncu zmobilizują się, i pogonią szkodników, zeby w zywe oczy!!! nikogo nie oszukiwali, nie okradali.

Obrazek użytkownika Jabe

06-08-2021 [14:21] - Jabe | Link:

Ludzie, którzy nie wiedzą, skąd rząd bierze pieniądze, nie powinni mieć praw wyborczych.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

06-08-2021 [17:13] - AŁTORYDET | Link:

Żabe, ludzie którzy myślą, że istnieje takie państwo, w którym budżet nie opiera się na redystrybucji przychodów (głownie podatków), powinni mieć odcięty internet. 

Obrazek użytkownika Jabe

06-08-2021 [18:02] - Jabe | Link:

Budżet nie opiera się na redystrybucji przychodów, lecz redystrybucja na budżecie. Sądziłem, że to oczywiste.

Obrazek użytkownika angela

06-08-2021 [14:24] - angela | Link:

Mnie najbardziej zbulwersowalo to, kiedy rząd  PiS  po przejeciu wladzy, dzień i noc pracował, bo termin się kończył,  zeby zagospodarowac unijne pieniadze, opracował programy, zeby nie wypuścić miliardów z Polski, kiedy Tusk lekką ręką, czy z chęci przypodobania się unii, czy z nieudolnosci, bo nikt nie umiał tego zrobić, oddawał te pieniadze do unii z powrotem. 
O czym on wychodzi, i teraz mowi. Szkodnictwo dla Polski było karygodne.