Trzy obrazki, czyli jakim językiem przemawia Tusk?

"Jedną z cech wrednych ludzi jest nadzwyczajna ostrożność i przebiegłość."   
Ten furiat nie potrafi nic innego tylko judzić i intrygować. Taka ohydna antypolska kanalia Dla miłośników prawdy historycznej, Stalin też był rudy. Ciekawe co ta ryża łachudra mówi swoim wnukom czemu tak nienawidzi kraju w którym żyją

               
                       

Świat, w którym żyjemy, jest światem wartości. A dokładniej: światem wartości i antywartości. Człowiek nieustannie musi dokonywać wyboru między jednymi a drugimi. Do tego świata niewątpliwie należy język. Jest on przy tym nie tylko wartością użytkową, a więc taką, która jest podporządkowana innym, lecz także wartością samą w sobie. Niestety, świadomość tego faktu i wynikająca z niego postawa szacunku wobec języka i troski o niego nie jest dziś dobrem wspólnym Polaków. Przeciwnie, w ostatnich kilkudziesięciu latach nasila się w polszczyźnie wiele paskudnych zjawisk. Jednym z nich jest agresja językowa. Polega ona na wyrażaniu negatywnego wartościowania i złych emocji wobec odbiorcy lub tematu wypowiedzi, wynikających z przyjętej przez nadawcę wrogiej postawy wobec świata lub jakichś jego elementów (w tym ludzi). Agresja językowa właśnie nastawieniem oraz intensywnością różni się np. od krytyki czy wyrażania emocji.

Bezpardonowe atakowanie przeciwników politycznych zamiast rzeczowego sporu stało się w Polsce normą. Zwłaszcza po stronie tzw. opozycji, agresja językowa stała się świadomie przyjętą strategią, używaną celowo, jest bowiem postrzegana jako skuteczny sposób prowokowania i przyciągnięcia uwagi przychylnej mówcy gawiedzi. To nic, że oznacza ona jednocześnie niską kulturę osobistą mówcy, nieumiejętności opanowywania złych emocji, kulturalnego wyrażania się i krytycznej oceny rzeczywistości. Liczy się chwilowy efekt, w którym językowy agresor widziany jest jako swój człowiek, który "im" dołożył. Jest aplauz, są brawa. Niezależnie, czy żyjemy w systemie demokracji parlamentarnej, czy innej, język agresji nie przestaje być  narzędziem walki politycznej, demaskowania czy ośmieszania, deprecjonowania przeciwnika, a także reprodukowania pożądanej wizji rzeczywistości. Językoznawcy twierdzą, że  jest to typowe zjawisko dla ludów wcześniej skolonizowanych. Kolonialny władca narzuca skolonizowanym słownictwo i interpretacje, którymi mają się oni posługiwać  i w ramach których mają też myśleć. Lata kolonializmu "radzieckiego"  przyniosły  skarlenie i zanieczyszczenie języka. Upadek komunizmu bynajmniej nie anulował procesu kolonizacji językowej. Wprawione w ruch koło obraca się pozornie samodzielnie przez cały czas. Poza orwellizacją języka, czyli całkowitym przeinaczaniu pojęć i słów, boleśnie widoczna jest jego wulgaryzacja. Gombrowicz nazywał to upupieniem: Wprowadzanie wulgaryzmów do tekstów, które pretendują do "wyznaczania drogi”, jest jednym ze sposobów utrzymywania skolonizowanego narodu na poziomie sugerującym jego niższość w stosunku do bardziej cywilizowanych politycznie środowisk.

Czytam tekst ostatniego przemówienia Donalda Tuska. Całość dałoby się streścić tak: 
Jesteście chamami i prostakami, i nimi pozostaniecie. Nie dla was wyrafinowane ważenie słów w "New York Timesie”. Jesteście ludźmi, którzy nie mają większych marzeń niż wycieczka na wyspy jakieś tam, jesteście takim typowymi Polaczkami, którzy durniami pozostaną na zawsze i których  staram się wprowadzić na salony politycznej poprawności wprowadzić. 

Wypowiedział to pod adresem PiS? Nie, PiS stał się "tylko" obiektem słownej agresji, ale w istocie swojego przemówienia, Tusk zwracał się przede wszystkim do zgromadzanej w Gdańsku i przed tv gawiedzi. Tłum wyje z uciechy, nie wiedząc zupełnie, że to działa tak, jak u Gogola: " Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie.". Aż prosi się o scenę, w której pojawia się Żorż Ponimirski, śmieje się i powiada: "Z was się śmieję! Z was! Elita! Cha, cha, cha… Otóż oświadczam wam, że wasz mąż stanu, wasz Cincinnatus, wasz wielki człowiek, wasz Nikodem Dyzma to .... ( resztę każdy zna".

W krajach, które nie doświadczyły presji kolonizatorskich, osoby biorące udział w życiu publicznym nie używają agresywnego  słownictwa nie dlatego, że w ich szkołach i domach takie słowa nie padały, ale dlatego, że szacunek dla zajmowanego urzędu i do suwerennego państwa, które reprezentują, nie pozwala im na zaniżanie się do poziomu oczyszczalni Czajka w stanie awarii. Ale krajach, rządzonych przez obce i wrogie rządy od stuleci (z krótkimi wyjątkami), brak treningu w budowaniu politycznej godności osobistej pozwala na wszystko. Bowiem schamienie i agresja to forma skolonizowania. Człowiek skolonizowany nie ma wewnętrznych oporów przeciw używaniu pewnego rodzaju słów, bo w słomie wyrósł i do słomy wróci. Wrogom Polski o to właśnie chodzi, żeby  społeczeństwa ujarzmionego nie dopuścić do dojrzałości, do "wyciśnięcia z siebie prostaka kropla po kropli”, jak to ujął Antoni Czechow. Donald Tusk, który z taką lubością posługuje się językiem agresji, jest uosobieniem właśnie takiej strategii. Naiwny jest ten, kto sądzi, że można sobie wyobrazić polskie społeczeństwo bez społecznej perswazji, a polskie społeczeństwo masowe bez perswazji masowej, że zjawiska monopolizacji i manipulacji znikną wraz rozwojem. Jest dokładnie odwrotnie, czego znakomitym dowodem jest przemówienie Tuska.

Civis Romanus sum - jestem obywatelem rzymskim), powiedział dumnie Cyceron na początku swojej kariery oratorskiej. Powtórzył to John F. Kennedy, zanim wygłosił swoje sławne "Ich bin ein Berliner” w 1963 roku.  Donald Tusk w Gdańsku: "Panie Kaczyński wyjdź z tej swojej jaskini". Porównajcie sobie te trzy obrazki. Nic więcej nie trzeba.

Tekst opublikowany za osobistą zgodą autora @Kemir
https://www.salon24.pl/u/okop/1152193,trzy-obrazki-czyli-jakim-jezykiem-przemawia-tusk

ps.
Jaki to pustak i hedonista.. ale przynajmniej tu jest szczery..

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

23-07-2021 [08:57] - sake3 | Link:

A w PO właśnie wióry lecą.PO całej Polsce roznosza się jęki,,odsuniętych dobrowolnie'',głębokie wdechy ulgi,że jeszcze tym razem się upiekło,postękiwania pochylonych głów w oczekiwaniu na cios i szeroki uśmiech tych których Tusk ,,wyniósł na ołtarze''.Tomczyk,Budka,Kopacz,Arłukowicz ,,zrezygnowani dobrowolnie''i potulnie nie zostaną pozostawieni na lodzie,coś tam dostaną,przeniesienie na inne stanowisko,szefostwo kampanii wyborczej dla Tomczyka,Trzaskowski już(ale bez radosnego hollywoodzkiego usmiechu) zapewnia,że nic go tak nie pociaga jak prezydentura w Warszawie gdzie odniósł przecież tyle znaczących sukcesów. Na szczęście maseczki zakrywają drżące od płaczu usta.A PO powtarza,że PiS to autokraci i zamordyści.

Obrazek użytkownika J z L

23-07-2021 [22:23] - J z L | Link:

To prawda, że rudzielec trzepał ją w Brukseli jak stary dywan z Kowar?

https://pbs.twimg.com/media/E6_bfiHWUAAWxDa?format=jpg&name=large

Obrazek użytkownika Ptr

23-07-2021 [11:01] - Ptr | Link:

Pierwsze co podkreślili komentatorzy po przyjeździe Tuska to jego nawoływanie do bezwzględności  , do pominięcia rozważania faktów, pominięcia prawdy. Na rozważania w duchu prawdy jest furia i zapewne usuwanie takich ludzi z platformy i atakowanie wszelkich inaczej myślacych. Czyli polaryzacja tej partii w duchu totalnym. To już było. Doprowadziło do erozji rozsądku. Nieodpowiadanie na pytania ma sugerować przejcie do fazy "wojny". Na bezwzględność tutaj ze strony niemieckiej jest kontynuacja historyczna, jeżeli ktoś zna historię i niemieckie wytyczne dla Wehrmachtu. 
Niby minęły pólwiecza i wieki , a mentalność pozostaje podobna. Nasza bardziej katolicka, wielowątkowa, wolnościowa, ludowa i ta niemiecka , furiacka, podnosząca głowę ueber , obalana każdorazowo przez Boga i ludzi.
Niemiecka mentalność jest bardziej pasująca wielkim tego świata, którzy wykorzystują możliwość sprawowania kontroli za pomocą Niemców nad innymi narodami. 
Natomiast Niemcy zawsze zrywają się z łańcucha. 
 

Obrazek użytkownika J z L

23-07-2021 [20:15] - J z L | Link:

tusk to

Kreatura jakich mało.
Najgorsza z mend.
Gnida.

Rak na żywej tkance Polski.
Folksdojcz.
Szkoda śliny na tego gebelsa

Obrazek użytkownika Ryan

23-07-2021 [19:25] - Ryan | Link:

Tusk rządny władzy furiat coraz bardziej przypomina Hitlera.Prymityw i cham zionie jadem i nienawiścią do Polski i Polaków
Jeżeli PiS myśli że wygra wybory swoją pracowitością i praworządnościa z podłym i obrzydliwie wrednym tfuskiem to się myli.A pamiętacie jak wygrali naziści?Kłamiąc,mordując,fałszując wybory.
Polacy przejrzyjcie

A notka jest super

Obrazek użytkownika Ryan

24-07-2021 [16:56] - Ryan | Link:

Agenci SB wystawili D.Tuska na przewodniczącego PO.Był finansowany przez SB i Niemieckie sł spec
Całość
K. Wyszkowski o tajemniczym biznesmenie W. Kubiaku w życiu D. Tuska, budowaniu KLD i PO, o "macherze z zaplecza", typowaniu przez SB lidera partii.

http://solidarni2010.pl/27970-jeszcze-o-tusku-kld-i-cdu---krzysztof-wyszkowski.html?PHPSESSID=fa7fd5bca2085d4c508903e93a18fe1e

Obrazek użytkownika J z L

24-07-2021 [17:36] - J z L | Link:

Cejrowski o Tusku
Polecam
Genialne

https://youtu.be/ni2py-ZW7sk