Konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce

Rozstrzygnięcie TK może być tylko jedno- Konstytucja jest najwyższym prawem w Polsce
 
1. Wczoraj Trybunał Konstytucyjny rozpoczął rozprawę w spawie wniosku premiera Mateusza Morawieckiego z kwietnia tego roku, dotyczącego kolizji norm prawa europejskiego z Konstytucją RP oraz potwierdzenia dotychczasowego orzecznictwa TK w tym zakresie.
Po czterech godzinach rozprawy, podczas której wysłuchano stanowisk stron tj. reprezentantów: prezydenta RP, prokuratora generalnego, Sejmu, a także RPO, oraz wzajemnego odniesienia się stron do tych stanowisk, prezes TK zarządziła przerwę w rozprawie do najbliższego czwartku.
Należy przy tej okazji przypomnieć, że TK pod przewodnictwem M. Safjana (obecnego sędziego TSUE) już w 2005 roku rozstrzygnął, że „Konstytucja - z racji swej szczególnej mocy - pozostaje najwyższym prawem RP, w stosunku do wszystkich wiążących Rzeczpospolitą Polską, umów międzynarodowych”.
Podobnie rozstrzygnął Trybunał kilka lat później kiedy jego prezesem był prof. Andrzej Rzepliński, uzasadniając, że „prawo unijne nie może narzucać rozwiązań niezgodnych z polską Konstytucją”.
 
2. Opozycja w naszym kraju popadła przy tej okazji w histerię, twierdząc, że ewentualne rozstrzygniecie TK o wyższości Konstytucji nad prawem unijnym, to pierwszy krok na drodze do Polexitu.
Gdyby to jednak miało być prawdą, to Niemcy już od ponad roku powinny być poza UE, ponieważ w maju 2020 roku ich Trybunał Konstytucyjny zakwestionował udział tego kraju w tzw. polityce luzowania ilościowego realizowanego przez EBC, a także pośrednio wyrok TSUE w tej sprawie.
Przypomnijmy, że chodziło o rozstrzygnięcie dotyczące sporu pomiędzy przedsiębiorcami i wspierającymi ich naukowcami, a niemieckim rządem, Parlamentem i bankiem centralnym o brak sprzeciwu tych instytucji wobec tzw. luzowania ilościowego (QE), realizowanego od kilku lat przez Europejski Bank Centralny (EBC).
To rozstrzygnięcie miało ogromne znaczenie zarówno w wymiarze merytorycznym (wszak dotyczy polityki pieniężnej EBC realizowanej w 19 krajach członkowskich) jak i politycznym, pokazuje bowiem że to instytucje unijne: EBC, a pośrednio także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), mają się dostosować do decyzji Trybunału Konstytucyjnego kraju członkowskiego.
Rozstrzygnięcie było jednoznaczne, głosowało za nim 7 z 8 sędziów niemieckiego Trybunału, co więcej, EBC dostał określony czas na dostosowanie programu QE do wymogów zawartych w rozstrzygnięciu, jeżeli do tego niedojdzie, niemiecki bank centralny będzie się musiał z niego wycofać.
 
3. Na początku czerwca tego roku KE, wszczęła tzw. postępowanie „przeciwnaruszeniowe” wobec Niemiec za wyrok Trybunału Konstytucyjnego z Karlsruhe podważający rolę TSUE, nastąpiło to jednak po ponad roku od tego rozstrzygnięcia.
Jak podano wtedy w komunikacie KE, celem tego postępowania jest obrona prymatu prawa unijnego nad krajowym, ponieważ jest on coraz częściej podważany w wielu krajach członkowskich.
KE zdecydowała o skierowaniu do władz Niemiec „wezwania do usunięcia uchybienia”, co rozpoczyna postępowanie przeciwnaruszeniowe, które teoretycznie mogłoby prowadzić nawet do skargi przed Trybunałem Sprawiedliwości UE.
W uzasadnieniu tej decyzji KE napisano, „że wyrok niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego, stanowi poważny precedens, zarówno dla przyszłej praktyki samego niemieckiego Trybunału, jak dla sądów najwyższych oraz konstytucyjnych państw członkowskich UE”.
 
4. Ale w ostatnich kilkunastu miesiącach nie tylko niemiecki TK, rozstrzygnął o wyższości prawa krajowego nad unijnym, podobne wyroki zapadły przed Trybunałami albo sądami o podobnych kompetencjach we Francji, Hiszpanii czy Rumunii.
W uzasadnieniu każdego z nich podkreśla się, że gdyby nie miały one takiego uprawnienia, prowadziłoby to do rozszerzenia kompetencji instytucji unijnych (w tym także TSUE), a więc faktycznie do zmiany traktatów, bez zgody państw członkowskich (a w takich sprawach decyzje krajów członkowskich muszą być jednomyślne).
Gdyby TK rozstrzygnął tak jak można się tego spodziewać, chocby ze względu na jego dotychczasową linię orzeczniczą (wspomniane wyroki pod przewodnictwem prezesów TK Safjana i Rzeplińskiego), to jednoznacznie dołączylibyśmy do orzecznictwa sądów konstytucyjnych takich państw jak Niemcy, Francja, Hiszpania czy Rumunia, a więc największych unijnych krajów.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

14-07-2021 [07:22] - Pers | Link:

Panie europośle
Słyszał pan o Traktacie Lizbońskim?
Chce pan umniejszać ten doniosły akt prawny podpisany przez śp L. Kaczyńskiego?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

14-07-2021 [10:37] - Niezalogowany | Link:

"Panie europośle Słyszał pan o Traktacie Lizbońskim?"
Panie trollu,
Słyszał pan o Konstytucji RP? Wszelkie traktaty ma ona pod sobą.

Obrazek użytkownika Jabe

14-07-2021 [12:50] - Jabe | Link:

To, że konstytucja jest najwyższym prawem, jest zapisane w samej konstytucji, więc pomysł, żeby trybunał to orzekł, jest nieco groteskowy. Tylko że nie ma to znaczenia w relacjach zewnętrznych. Mamy robić to, co w traktatach, a nawet więcej, bo inaczej nie będzie pieniędzy na utrzymanie się przy władzy najlepszej ze zmian. A i to teoria, bo w praktyce i tak ambasadorowie mają ostatnie słowo.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

14-07-2021 [16:00] - Niezalogowany | Link:

"To, że konstytucja jest najwyższym prawem, jest zapisane w samej konstytucji, więc pomysł, żeby trybunał to orzekł, jest nieco groteskowy."
Straszny, ale straszny wstyd, że piszesz coś takiego. Twoja wiedza o działaniu porządku prawnego w Polsce (i wielu innych krajów z konstytucjami) jest zerowa, jeśli nie wręcz ujemna.
Nie ma nic groteskowego w takim konstytucyjnym samopotwierdzeniu. Dokładnie to samo zrobili Niemcy ze swoją konstytucją, w celu zabezpieczenia własnego ustroju państwowego i prawnego przed unijnotraktatową trucizną, którą aplikują innym krajom w celu podboju i geopolitycznego zniewolenia.

"Mamy robić to, co w traktatach, a nawet więcej, bo inaczej nie będzie pieniędzy"
To popularna narracja używana przez IV Rzeszę w celach straszenia, ale takiej opcji nie uda się zrealizować, bo jest próbą wykroczenia poza istniejący porządek traktatowy.

"w praktyce i tak ambasadorowie mają ostatnie słowo"
Kłamstwo, stary ruski szlagier mający sugerować, że Polska nie jest suwerenna (bo pewnie za Tuska to dopiero była suwerenna, że hej).

Obrazek użytkownika tricolour

14-07-2021 [16:26] - tricolour | Link:

@nielog

"Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów krajowych odnoszących się w szczególności do uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego" - i siedmiuset siedemdziesieciu miliardów złotych zostało zero. 

I tak oto sto sześćdzisiąt tysięcy małych firm transportowych obsługujących 30% europejskiego rynku transportowego, czy też cztery miliony rolników dostających dopłaty bezpośrednie oraz inne pomniejsze tałatajstwo żyjące z Unii już się cieszą, że nie będą mieli z czego żyć w tydzień po wyjściu z Unii. 

No cóż - w walce o Chiny trzeba ruskim dać coś w pysk...

Obrazek użytkownika Niezalogowany

14-07-2021 [16:52] - Niezalogowany | Link:

"Polska zostaje zobowiązana" (...) "i siedmiuset siedemdziesieciu miliardów złotych zostało zero"

Po pierwsze, TSUE nie ma uprawnień do takich "decyzji". Co wynika z traktatów unijnych. Tę decyzję polski rząd może spożytkować w postaci tak zwanych "listków" w toaletach KPRM.

Po drugie, nie ma związku między bezprawną uzurpacją TSUE, a środkami unijnymi.

Podsumowując, w jednym i drugim wypadku mogą się wachlować swoimi "decyzjami" i "wyrokami".

Obrazek użytkownika tricolour

14-07-2021 [17:21] - tricolour | Link:

@nielog

Spoko. W Wałbrzychu już się cieszą, że im fabrykę do Czech przenoszą. Będzie dziatwa miala z czego żyć, bo tam nic już nie ma.

A po ile paliwko? 5.60? Mało, ucieszę się gdy będzie po dziesięć. Czyli za rok, gdy prąd podrożeje 40% dla firm.

Mniam.

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-07-2021 [22:32] - Tomaszek | Link:

To mówisz , że się Niemiaszki obrazili i w koszty temu wleźli ? A Hans  to se uszy odmroził na złość . Niech się jeszcze w czoło walnie. Dziatwy z Wałbrzycha i okolic to w Anglii sporowato . Temu u Gebelsa nie ma komu robić . A i za dymanie drożej jak w Czechach .

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-07-2021 [10:45] - Tomaszek | Link:

Wiesz tricolour , może podpowiedz swoim , niech se jeszcze jakąś fabrykę w Polsce zbombardują w ramach tej wojny . Volkswagen Poznań na początek ?

Obrazek użytkownika tricolour

15-07-2021 [13:23] - tricolour | Link:

@Tomaszek

Prędzej nową postawią niż starą zbombardują. Bardziej opłacalne jest stawianie nowych.

Obrazek użytkownika Tomaszek

15-07-2021 [16:22] - Tomaszek | Link:

Toż mieli się zwijać . Ale dotacji w Polsce nie będzie  . Kein Geschaft i koszty za duże . Kto to widział dymanie powyżej 50 ojro ? Co to za demokracja . Może burdel zbombardują bo już w Czechach taniej .

Obrazek użytkownika HenrykH.

14-07-2021 [17:09] - HenrykH. | Link:

"tak oto sto sześćdzisiąt tysięcy małych firm transportowych obsługujących 30% europejskiego rynku transportowego, czy też cztery miliony rolników dostających dopłaty bezpośrednie oraz inne pomniejsze tałatajstwo żyjące z Unii już się cieszą, że nie będą mieli z czego żyć w tydzień po wyjściu z Unii. "
Jaki debil .Z tej nienawiści do Polski mózg wam wyżarło.:)

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-07-2021 [17:34] - Tomaszek | Link:

I znowu operujesz faktami , cyframi i procentami z sufitu licząc że przejdzie . A tu dupa z króla ktoś się poznał . A te siedemset milionów , to szkopskie i inne firmy będą miały w plecy . Nie będzie komu wydać nie będzie komu zarobić . Angoli też straszyli i wyszli i żyją . I ZSRR też nam dawał , jak przestał dawać to w końcu zaczęło być lepiej . Może warto spróbować ? A może na pewno ?

Obrazek użytkownika tricolour

14-07-2021 [18:11] - tricolour | Link:

@Tomaszek

Z jakiegoś powodu wyjechałeś z PL do GB. Z jakiegoś powodu Polki nierodzące nagle stają się matkami w GB i nie mają tam raczej jedynaków. 

Porównywanie obu gospodarek, a przede wszystkim mentalności jest niemożliwe. To, co może GB jest dla Polski nieosiągalne przez najbliższe 200 lat. Macie u siebie fabrykę zapałek albo ołówków? Bo my nie mamy... Premierze, jak żyć?

Obrazek użytkownika Niezalogowany

14-07-2021 [19:25] - Niezalogowany | Link:

"Macie u siebie fabrykę zapałek albo ołówków? Bo my nie mamy"
Po pierwsze: nie udawaj Polaka. Wtopiłeś ostatecznie pisząc "twoja nacja" w jednym ze swoim komentarzy. Już wszyscy wiedzą, że jesteś niepolakiem i że jesteś tu służbowo.
Po drugie: co tak przeżywasz te ołówki i zapałki? Mamy znacznie ciekawsze rzeczy, które produkujemy w Polsce.
Po trzecie: największe fale emigracji zarobkowej z Polski były w czasie rządów niemiecko-rosyjskiego rządu okupacyjno-kolaboracyjnego pod przewodnictwem "słońca Peru" Donalda Tuska.

Obrazek użytkownika Pers

14-07-2021 [19:51] - Pers | Link:

niezalog
Nie napinaj się tak mindziu bo ci jakaś żyłka pęknie.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

14-07-2021 [21:10] - Niezalogowany | Link:

"Nie napinaj się tak mindziu bo ci jakaś żyłka pęknie."

Ta wypowiedź to jakiś argument był, jakaś mądrość, sentencja, bo aż nie wiem jak mam się odnieść do tak przytłaczającej twojej błyskotliwości...

Obrazek użytkownika J z L

14-07-2021 [21:33] - J z L | Link:

Niezalogowany
Jak widzisz

Przyjdzie taki cieć ograniczony, nasra i patrzy na reakcję.
Olać.

Obrazek użytkownika tricolour

14-07-2021 [20:35] - tricolour | Link:

@nielog

Tak, twoja nacja. Pariasów pijacych z butelki na plaży gdy normalni ludzie siedzą przy stolikach na tejże plaży. Dumnych właścicieli Passatów ze schrottu. Wytatuowanych myślicieli o grubych karkach omijajacych księgarnie, teatry i opery, ubranych koniecznie w podróby Nike.

"Już wszyscy wiedzą" - tchórzy, którzy nie mają odwagi napisać personalnie i przemawiają w imieniu powyższego narodu.

Owszem, nie jestem takim planktonem.

Obrazek użytkownika Niezalogowany

14-07-2021 [21:21] - Niezalogowany | Link:

"twoja nacja. Pariasów pijacych z butelki na plaży gdy normalni ludzie siedzą przy stolikach na tejże plaży"

A ten tekst to ci Młynarska chyba pisała? Czy i Młynarskiej i tobie ten sam pisarczyk?
https://niezalezna.pl/83188-ml...

O twojej nacji można dowiedzieć się sporo uruchamiając wyszukiwarkę obrazów i wpisując hasło "meanwhile in Russia" :)

"tchórzy, którzy nie mają odwagi napisać personalnie"
Kiedy piszę jako Polak, piszę w imieniu dumnego i szlachetnego polskiego narodu. Każdy Polak jest tak samo jak dumny z tego, kim jest.

"Wytatuowanych myślicieli o grubych karkach omijajacych księgarnie, teatry i opery"
Księgarnie bez problemu utrzymują się w Polsce. Na pewno nie są omijane.
A jeśli tatuaże i dobrze wyrzeźbione ciało źle ci się kojarzą, to może masz jakieś kompleksy w tym temacie? Czyźbyś wierzył, że mając tatuaż i bicepsy nie można być myślicielem, naukowcem, kimś wartościowym? Co za prostacki stereotyp! Jak bardzo obnaża on twoją zaściankowość i schematyczność myślenia.

Obrazek użytkownika tricolour

14-07-2021 [21:37] - tricolour | Link:

@nielog

Dumny i szlachetny naród co rok wywozi sto miliardów złotych za granicę, by kupić ogórek i kiełbasę. Dumny i szlachetny pracownik, gdy dostanie odprawę za zlikwidowany kolejny zakład, od razu leci kupić auto. Koniecznie zachodnie. W ten sposób "zachód" ma kolejny zysk: nie dość, że wykosił konkurencję, nie dość, że uzależnił konsumenta od siebie, to ten biedak jeszcze mu płaci za to.

A najlepsze w tej degrengoladzie jest to, że wasza "elita" nawet was nie wychowuje. Ma was w nosie. Rzuci ochłap za pół tysiąca, który i tak zaniesiecie niemcowi przy akompaniamencie Zenka. Bo polskiego sklepu nie ma.

Obrazek użytkownika J z L

14-07-2021 [21:56] - J z L | Link:

To, jak polskojęzyczni folksdojcze plują dziś na Polskę, przyprawia o mdłości. Wszystko PIS-owskie
-TK, Konstytucja, Prawo.
Nie.
To jest Polska, jak Wam się nie podoba to wypier*alać do Berlina czy Brukseli na szparagi bo do niczego się nie nadajecie, zdrajcy!

Obrazek użytkownika tricolour

14-07-2021 [22:06] - tricolour | Link:

@JzL

Te, emigrant, nie udawaj świętszego od papieża. Nie podobało ci się i wyp***** do lądka, to sam jesteś zdrajca.

Obrazek użytkownika J z L

15-07-2021 [17:10] - J z L | Link:

Turlaj dropsa leszczu

Obrazek użytkownika J z L

15-07-2021 [19:34] - J z L | Link:

Ktoś wie ,czy Dziambor ,Winnicki ,Bosak zabrali już głos w sprawie orzeczenia TK ? .Czy pochowali się w norach i udają że ich nie ma ?

Obrazek użytkownika Jabe

15-07-2021 [20:25] - Jabe | Link:

Zapewne uznali to za spektakl dla ludu.

Obrazek użytkownika Tomaszek

14-07-2021 [22:16] - Tomaszek | Link:

Tu też nie ma fabryk zapałek i ołówków . Rodzenie i poziomy gospodarki są tu nie do rzeczy . Ale siedemset miliardów w zamówieniach dla przemysłu to by się Gebelsom przydało . A tu dupa z króla . Na dymanie po zwanzig ojro to już dawno dalej muszą jeździć . 

Obrazek użytkownika Jabe

14-07-2021 [16:43] - Jabe | Link:

Przypomnijmy sobie los nowelizacji ustawy o IPN – Ani guzika!

Obrazek użytkownika J z L

14-07-2021 [21:30] - J z L | Link:

Konstytucja, Konstytucja!
Konstytucja, Konstytucja!
Konstytucja, Konstytucja!
Konstytucja, Konstytucja!
Konstytucja, Konstytucja!

Obrazek użytkownika J z L

14-07-2021 [21:35] - J z L | Link:

Czy jutro Polska będzie w Unii?
Pytam bo chorzy z nienawiści do Polski ludzie z totalnej opozycji i kasty mówią o polexicie.

Obrazek użytkownika Czesław2

14-07-2021 [10:00] - Czesław2 | Link:

https://wgospodarce.pl/informa...
Skoro Francja i Niemcy są przeciw, to kto rządzi w Europie Panie Kuźmiuk? Jest zlecenie na Europę? Zlecenie zniszczenia?

Obrazek użytkownika Czesław2

14-07-2021 [13:21] - Czesław2 | Link:

Nie kupujcie nowych aut spalinowych, bo zostaniecie z nimi jako eksponatami muzealnymi.
https://wpolityce.pl/gospodark...

Obrazek użytkownika J z L

14-07-2021 [21:11] - J z L | Link:

Odląda ktoś TVN?!
Wyjo?!
Bardzo wyjo?
Strasznie wyjo?

Obrazek użytkownika J z L

14-07-2021 [21:53] - J z L | Link:

Dziś wyraźnie tu na NB widać kto ma Polskę w sercu, a kto w  nadanym numerze PESEL

Obrazek użytkownika J z L

15-07-2021 [21:03] - J z L | Link:

Przez 6 lat obnosili się z hasłem "KON-STY-TU-CJA, tak jakby otrzymali ją na górze Synaj.
Tymczasem  TK stwierdza: tak macie rację, konstytucja jest najważniejsza, po czym Ci biedacy oznajmią, że to gówno prawda i najważniejsze jest prawo unijne. No weź człowieku i im dogódź

Obrazek użytkownika Pers

15-07-2021 [21:19] - Pers | Link:

Ciekawe co wy zrobicie jak PiS przegra wybory za dwa lata? A ma wielkie szanse.
Fala zbiorowych samobójstw?

Obrazek użytkownika J z L

15-07-2021 [21:46] - J z L | Link:

Wy?
tak sobie do swoich braci ze wzgorz golan pisz radziecki aj waju