Jan Rokita o Białorusi, czyli chwila prawdy

  W ostatnim numerze tygodnika "Sieci" ukazał się artykuł Jana Rokity "Terlecki zirytowany, czyli o polskim rozczarowaniu Białorusią".  Autor wyjaśnił w nim powody owego rozczarowania.  Napisal m.in.:

  "Skąd owo rozczarowanie białoruską rewoltą i obawy z nią zwiazane?  Przede wszystkim z wyjątkowo niekorzystnej dla Polski zmiany geopolitycznej, jaka następuje własnie tuż za polska granicą.  Rok temu mieliśmy za Bugiem względnie łagodną tyranię, coraz mocniej skłóconą z Moskwą i zacieśniajacą więzy energetyczne z Ameryką Trumpa, po to by obronić się przed presją Kremla.  Mieliśmy wizytę sekretarza stanu Pompeo, zapewniającego Łukaszenkę, iż w razie blokady rosyjskiej Ameryka gotowa jest zaspokoić całość potrzeb energetycznych Białorusi.  Mieliśmy kolejne przygotowywane transze  zachodniej pomocy dla Mińska.  I mieliśmy normalnie działające polskie szkoły w Grodnie.  Dziś mamy w Mińsku zwycięskiego, ale oszalałego ze strachu tyrana, który zamknął elitę narodu do więzień, wypędził na Litwę rozkwitający białoruski biznes cyfrowy, całą społeczność tamtejszych Polaków wziął na zakładników, po czym rzucil się w objecia swojego patrona na Kremlu.
  To trzeba sobie jasno powiedzieć: bilans rewolty białoruskiej jest dla polskich interesów katastrofalny.  I co w tym wszystkim najgorsze: jedyna dzisiaj możliwa polityka sankcji i izolacji reżimu Łukaszenki stan ów jedynie pogarsza, prowadząc do już niemal nieuchronnego wchłonięcia państwowości białoruskiej przez Rosję.(...)
  Rok temu można było żywić złudzenie, że skoro miński tyran znalazł się na otwarcie wojennej ścieżce z Putnem, to taka polityka [oswajania Łukaszenki] w końcu będzie święcić sukcesy.  Nic z tego.  Sfałszowane wybory, rewolta społeczna i fala represji wszystkie te nadzieje zniweczyła.  Co wiecej, bardzo prawdopodobne, że zniweczyła raz na zawsze.
  Nis dziwnego, że PiS jest zirytowane,".

    Trzeba jednak stwierdzić, iż ta sytuacja nie jest zawiniona przez białoruską opozycję.  Sprowokowana ona została przez megalomanię samego Łukaszenki.  Nie sposób teraz tego sprawdzić, ale podejrzewam, że wygrał on te wybory prezydenckie uzyskując pięćdziesiąt parę procent głosów [a jeśli przegrał - to bardzo nieznacznie].  Jego mania wielkości kazała mu wmawiać wszystkim, że dostał ponad 80% głosów.  To właśnie taka bezczelność wywołała protesty - całkiem usprawiedliwione.  Winą opozycji jest to, że mimo wielu miesięcy trwania protestów, nie zdołała ona wyłonić żadnego przywództwa [pani Cichanouska nie nadaje się nawet na rzecznika prasowego], stworzyć programu [poza postulatem odejścia Łukaszenki] ani też utworzyć jakiejś instytucji. reprezentującej demonstrantów.  Gdy przeminął pierwotny entuzjazm, a represje dały się we znaki - wszystko się rozsypało.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kaciszek

18-06-2021 [05:55] - Kaciszek (niezweryfikowany) | Link:

Smutna to prawda, która jest skutkiem jednostronnej polityki zagranicznej PIS opartej tylko o jedno - o sojusz z USA. Co gorsza PIS okazał się niezdolny do zmiany kursu po ustanowieniu 447, a przecież to było jasnym sygnałem, że Trump nas lekceważy więc nie jest pewnym sojusznikiem (a co dopiero taki Joe "LGBT" Biden).
I dla jasności dodam, że nie potępiam PIS tylko stwierdzam ich brak elastyczności i siły. Poza tym stwierdza, że PO byłaby jeszcze gorsza bo nie tylko poparłaby 447 ale jeszcze w celu opłacenia tych pseudoroszczeń wyprzedałaby (swoim kolesiom) polskie lasy a taka ustawa za ich czasów już była gotowa.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-06-2021 [07:00] - NASZ_HENRY | Link:

Cicheusta muszą mieć głębokie gardło ☺☻
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [07:49] - rolnik z mazur | Link:

@ elig, 

A kto ta ta Rokita? Łukaszenka solą w oku liberalnej lewicy jewropejskiej i światowej. No nie chce dać się okraść łobuz. Jak widzę historia uczy, że nikt się z niej nie uczy. A tyle historyków w rządzie. Polska nie ma polityki zagranicznej szkoda gadać. 

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

18-06-2021 [08:12] - AŁTORYDET | Link:

@r z m:
Nie chce się dać okraść? On już nie ma zasobów. Gospodarka leży, armia zarządzana przez Putina, manewru żadnego. Delfin władzy nie przejmie. Czeka na ścięcie. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [10:06] - rolnik z mazur | Link:

@ autorydet, 

Jedyne wyjście to podróż do Rockefeller tower jak swego czasu Jaruzelski i oddać się w ręce starszych i mądrzejszych. Już oni będą wiedzieć co zrobić z Białorusią jak swego czasu z Polską. 

Obrazek użytkownika sake3

18-06-2021 [10:30] - sake3 | Link:

Wielu obserwatorów wydarzeń na Białorusi jest nieco zdezorientowanych i nie ma wyrobionego zdania co do ich celowości.Widząc chaotyczne i nieporadne działania białoruskiej opozycji trochę trudno zdobyć się na słowa poparcia,nie wiadomo zresztą jakich form wsparcia oczekuje pani Cihonouska od UE i,od Polski.Niestety wsparcie w postaci dziwnych wrzasków na publicznych spotkaniach,prezentacji pań bez staników,krzyki jakiegoś polskego aktora w PE to chyba nienajlepszy przykład walki z reżimem.Jest też sygnałem dla Polski by z dystansem jednak odnosić się do tak dziwnie prowadzonej rewolucji..

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [10:55] - rolnik z mazur | Link:

@ sake

Mylisz się. Przypomnij sobie lata osiemdziesiąte w Polsce. I znowu widać jak nikt niczego się nie uczy. Cichodajska czy jak jej tam to taki Michnik. Ma być za kilka lat ikoną Joanną z Nowogrodu , która obaliła zamordyzm Łukaszenki. Byłem wtedy za granicą i jak tylko było coś o Pl to wypowiadał się Michnik albo Geremek. To ta sama metoda. A ta vwrzeszczaca z cyckami będzie ministra w demokratycznym rządzie. 

Obrazek użytkownika sake3

18-06-2021 [11:17] - sake3 | Link:

@Rolnik z mazur....Trochę trudno porównywać naszą sytuację w latach osiemdziesiatych a obecną na Białorusi.Nie mam tu na myśli porównanie zbrodniczości reżimów tylko reakcję świata na nie.Teraz widać wyraźnie,że świat zajęty lewicową ideologią nie ma ochoty na cokolwiek innego.Poparcie konczy się na ,,ubolewaniach i wyrazach oburzenia'' widać to wyraźnie w wypowiedziach UE.Może pani Cihonouska nie jest tym obdarzoną charyzmą działaczem który pociągnie za sobą tłumy,może reżim jest na tyle wielki że na nic wszelkie wysiłki albo tak mały,że nikt nie chce zmian na Białorusi trudno powiedzieć.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [12:22] - rolnik z mazur | Link:

@ sake

czas leci ale metody są te same. Nie jestem zwolennikiem liberalnej demokracji. Pzdr

Obrazek użytkownika angela

18-06-2021 [11:20] - angela | Link:

Satrapa caly czas okrada swoj naród z wolności, z godnego życia. 
To strach przed koncem,  jaki czeka kazdego dyktatora powoduje represje.
Rewolucja na Białorusi nie jest agresywna jak na Ukrainie.
Lukaszenka mógłby się śmiało dogadać z opozycją, i rozwiazac problem na zawsze, bo on ucichnie, ale potem wybuchnie ze zdwojoną siłą, i co, bedzie zabijał swoj naród?
Putin tylko czeka na to, zeby rozprawic sie z bialoruska opozycją rekami Łukaszenki, bo przeciez w Rosji  jest dokladnie to samo, jak wygra opozycja na Białorusi, to Rosjanie pójdą tym samym torem, i czas satrapow sie skonczy.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [12:24] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela

A nas kto okrada? Tam przynajmniej wiadomo kto.pzdr

Obrazek użytkownika Marek Kudła

18-06-2021 [12:36] - Marek Kudła | Link:

Te chadziaj, a masz ty w swoim gospodarstwie rolnym barany ?!  Pytam, bo jak jesteście na pastwisku o trudno cię rozróżnić od nich ?!!
 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [15:40] - rolnik z mazur | Link:

@ Kudłaty

Baranów u nas nie brak. Ty byłbyś primus inter pares. Jak chcesz być ich przywódca to CV pisz

Obrazek użytkownika angela

18-06-2021 [13:32] - angela | Link:

@Rolnik, okradał,  a teraz wszystko robicie zeby byc znów  okradanym.
Pomimo miernych korzyści niektorych, wszyscy na tym tracą. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [14:14] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela 
zapomniałem że ty emerytka i tobie już tylko dają i dają... Maja chata z kraju ja niszto nie znaju pane. Pzdr

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [14:15] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela 
zapomniałem że ty emerytka i tobie już tylko dają i dają... Maja chata skraju ja niszto nie znaju pane. Pzdr

Obrazek użytkownika angela

18-06-2021 [14:49] - angela | Link:

Rolnik, w twoich tekstach tylko cyrylicy brak. Pisz cyrylicą, nie krepuj się. 

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

18-06-2021 [15:44] - rolnik z mazur | Link:

@ Angela, 

 Wolisz cyrylicą? A znasz? Pzdr