Jeżeli szaleństwo w sprawie praworządności nie ustanie...

Jeżeli to szaleństwo w sprawie praworządności w UE nie ustanie, to może ETS pozwie TSUE?
 
1. Wczoraj w PE w Strasburgu odbyła się kolejna (już 24.) debata dotycząca praworządności w UE, tym razem przeprowadzona w związku z nie stosowaniem przez KE, rozporządzenia w sprawie warunkowości, które weszło w życie 1 stycznia tego roku.
Większość parlamentarna nie chce czekać na rozstrzygniecie przez TSUE skargi Polski i Węgier, podważającej zgodność tego rozporządzenia z unijnymi Traktatami i w ten sposób nie tylko wywiera nacisk na unijny Trybunał ale tak naprawdę przesądza jaki powinien być wyrok w tej sprawie.
Tekst rezolucji PE w tej sprawie przygotowany przez 5 frakcji (swoje projekty rezolucji przygotowały frakcje ECR i ID), zawiera nie tylko żądania kierowane do KE aby natychmiast rozpoczęła postępowania wg. tego rozporządzenia, a jeżeli tak się nie stanie, to PE pozwie do TSUE Komisję za bezczynność, a nawet swoisty szantaż, że rozpocznie procedurę jej odwołania, jeżeli nie zostaną one zainicjowane.
 
2. W imieniu frakcji ECR zabrał glos w tej debacie prof. Ryszard Legutko stwierdzając, że rzeczywiście w UE mamy problem z praworządnością ale nie na poziomie krajów członkowskich, tylko w instytucjach europejskich, które wręcz ostentacyjnie łamią Traktaty.
Profesor przypomniał opinie prawne Rady Unii Europejskiej z 2014 i 2018 roku, obydwie miażdżące dla projektu rozporządzenia w sprawie praworządności, niestety przez kilka lat utajnione, ujrzały światło dzienne dopiero w 2020 roku ale nie zostały wzięte pod uwagę.
Właśnie ze względu na zawartość tych opinii prawnych, Polska i Węgry zdecydowały się wnieść skargę do TSUE w sprawie tego rozporządzenia, co więcej przeforsowały na posiedzeniu Rady Europejskiej w grudniu 2020, że KE poczeka z jego stosowaniem do czasu rozstrzygnięcia tej sprawy przez Trybunał.
 
3. Przypomnijmy, że wspomniane rozporządzenie to rezultat ustaleń na posiedzeniu Rady Europejskiej z 10-11 grudnia poprzedniego roku, podczas którego ustalono wieloletni budżet UE na lata 20121-2027, Fundusz Odbudowy, a także ten akt prawny, którego celem ma być przestrzeganie zasady, że wydatkowanie środków z obydwu tych źródeł, nie może się odbywać ze szkodą dla ochrony interesów finansowych UE.
Przewodnicząca KE Ursula von der Leyen na wspomnianym posiedzeniu RE, wręcz zobowiązała się, że przyjmie ona „Wytyczne”, które nie tylko „określą jej rolę we wdrażaniu rozporządzenia”, co więcej, że w nich „uwzględnione zostanie rozstrzygnięcie Trybunału Sprawiedliwości”, a więc w domyśle, KE poczeka na zaskarżenie przez Polskę i Węgry rozporządzenia do TSUE i dostosuje się do jego wyroku.
Tak jak ustalono w połowie marca, rządy Polski i Węgier zaskarżyły wspomniane rozporządzenie do TSUE podkreślając, że jest ono nie tylko niezgodne z unijnymi Traktatami ale także ma arbitralny charakter.
 
4. Przypomnijmy także, że w konkluzjach z grudniowego szczytu RE znalazł się zapis, że mechanizm warunkowości koncentruje się tylko na ochronie interesów finansowych i nie jest po to aby zastępować, czy rozszerzać wspomniany art 7 TUE.
Co więcej jeżeli Komisja Europejska zdecyduje się użyć mechanizmu praworządności do zablokowania wypłat dla jakiegoś kraju członkowskiego, musi udowodnić, że doszło do naruszenia interesów finansowych UE, a procedury w tej sprawie będzie prowadziła tylko i wyłącznie Dyrekcja Generalna KE ds. budżetu.
A szkodzenie interesom finansowym, to wydatkowanie unijnych środków z naruszeniem prawa, z podejrzeniami o korupcję czy defraudację, wydawanie środków europejskich w konflikcie interesów i inne działania o podobnym charakterze, a tak się szczęśliwie składa, że tego rodzaju przestępstwa są Polsce „wypalane gorącym żelazem”.
Gdyby nawet KE taki dowód przeprowadziła, to decyzję w tej sprawie musi przyjąć Rada Unii Europejskiej, gdzie głosuje się kwalifikowaną większością (minimum 15 krajów zamieszkałych przez 65% ludności), a takiej większości KE nie jest w stanie zebrać, próbując już teraz ukarać Polskę i Węgry wg. art. 7 Traktatu.
 
5. Mimo tych wszystkich jednoznacznych ustaleń RE i KE, Parlament próbuje zmusić Komisję do stosowania owego rozporządzenia wręcz natychmiast i we wspomnianej rezolucji nie tylko grozi skargą do TSUE na bezczynność Komisji w tej sprawie, a nawet wnioskiem o jej odwołanie.
W debacie oprócz profesora Legutko, wystąpili także europosłowie: Andrzej Halicki z Platformy, Robert Biedroń z Lewicy i Sylwia Spurek z Zielonych, wszyscy atakowali Polskę i wręcz żądali natychmiastowego zablokowania środków europejskich dla naszego kraju.
Jeżeli to swoiste szaleństwo w sprawie mechanizmu praworządności nie zostanie zatrzymane, to będą mnożyć się wnioski takie jak te wczoraj zapowiedziane, skarga PE na bezczynność Komisji, złożenie wniosku do TSUE o odwołanie Komisji, a być może dojdzie i do tego, że Europejski Trybunał Sprawiedliwości pozwie Trybunał Sprawiedliwości UE.
Skoro coraz częściej w PE „absurd goni absurd” to i taki pozew jest możliwy. 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-06-2021 [07:56] - Marek1taki | Link:

Kiedy będzie rozpatrywana sprawa łamania praworządności w UE poprzez wprowadzanie lockdownów, sprowadzanie tzw.migrantów, niedemokratyczne mechanizmy władzy unijnej?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

10-06-2021 [11:04] - Imć Waszeć | Link:

Nigdy. Wiara w praworządność i uczciwość UE, to jak wiara w zapewnienia komunistów.

Obrazek użytkownika Marek1taki

10-06-2021 [12:48] - Marek1taki | Link:

Już płyną a Na Zachodzie bez zmian.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

10-06-2021 [11:13] - Zygmunt Korus | Link:

Konkluzja: czas już głośno wypowiadać to, o czym wiemy od dawna: że należy spieprzać, i to czym prędzej, z tego Eurokołchozu pod przywództwem złodziei i zwyrodnialców.

Obrazek użytkownika Jabe

10-06-2021 [11:21] - Jabe | Link:

Płacą.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

10-06-2021 [15:58] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

"Nie ustanie!!!"
I co zrobicie tchórze i łapówkarze?

Obrazek użytkownika Jan1797

10-06-2021 [17:50] - Jan1797 | Link:

Jak się okazało wirus szczucia, zaistniał też w Bari, bardzo musi Cię uwierać, sąsiedzi?
Jak się okazało wirus szczucia, zaistniał w Brukseli, skąd dotarła prośba via net do Zbigniewa Ziobro
by Premier Morawiecki, wycofał zapytanie skierowane do Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie?
Cóż lepiej niż ucho od śledzia określa poziom wychowania wysokich urzędników KE?
I nie tylko ich.

Obrazek użytkownika Jan1797

10-06-2021 [16:10] - Jan1797 | Link:

Szanowny Panie Pośle,
Rozumiem PE, zmusza KE do pominięcia ustalonych prawem reguł, grozi skargą do TSUE na bezczynność KE
której to grozi odwołaniem? PoZiLe bliscy są wnioskowi o samorozwiązanie PE a ETS pozwie TSUE?
Jak tu nie wspierać Europy skoro w KE i PE „absurd goni absurd".

Obrazek użytkownika Ptr

10-06-2021 [16:52] - Ptr | Link:

Budujmy drugą Japonię lub Koreę czy co tam jeszcze. To dobre pomysły , bo to państwa niezależne , a nie prowincje federacji. 
Wyjść z unii nam nie pozwolą . Poproszą Rosję , aby nas postraszyła. 

Obrazek użytkownika Jan1797

10-06-2021 [17:56] - Jan1797 | Link:

Potrzebny jest czas Panie Piotrze i wspólnota celu. Ciagle jeszcze pracuję a następców jak na lekarstwo.