Czechy zgodziły się wycofać wniosek do TSUE

Jesteśmy bliscy porozumienia. Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek skierowany do TSUE. Porozumienie zakłada wieloletnie projekty współfinansowane przez stronę polską; elektrownia i kopalnia Turów będą pracowały - poinformował w Brukseli premier Mateusz Morawiecki po rozmowach z premierem Czech ws. kopalni Turów.

"Dzisiaj spotkałem się z premierem Republiki Czeskiej, panem Andrejem Babiszem, wcześniej byłem już na Dolnym Śląsku i ustaliłem, w jaki sposób można prowadzić negocjacje ze stroną czeską. Potwierdziłem kierunek tych negocjacji z panem premierem Babiszem i te negocjacje dzisiejszego wieczoru się odbyły" - powiedział szef polskiego rządu.
"Mając na uwadze zacieśnienie transgranicznej współpracy z Republiką Czeską wydaje się, że jesteśmy już bardzo bliscy porozumienia. W wyniku tego porozumienia Republika Czeska zgodziła się wycofać wniosek do TSUE. To porozumienie przede wszystkim zakłada wieloletnie projekty z udziałem strony polskiej w wysokości do 45 mln euro - współfinansowanie tych projektów przez stronę polską" - dodał Morawiecki.

Szef polskiego rządu podkreślił, że współfinansowanie ze strony polskiej oznacza udział środków z budżetu państwa, samorządów oraz spółki PGE, która jest właścicielem kopalni i elektrowni Turów.

"Zgodziliśmy się na powołanie komisji eksperckiej, która będzie badała środowiskowe kwestie związane z odkrywką" - mówił premier.

"Również PGE przeprowadzi do końca inwestycje ekranu doziemnego, który będzie do pewnego stopnia przynajmniej eliminował odpływ wody, a z drugiej strony będzie prowadziła prace przy wałach, które mają zabezpieczać przed pyłkami, które przenikają na stronę czeską" - dodał.

Morawiecki zaznaczył, że strona czeska będzie w najbliższych dniach "operacjonalizowała" po swojej stronie poniedziałkowe ustalenia.
"Jestem dobrej myśli, że uda się je doprowadzić do końca. W wyniku realizacji takiego planu będziemy mogli powiedzieć o tym, że cała sprawa zostaje zamknięta i elektrownia oraz kopalnia Turów dalej będą pracowały bez przeszkód" - podkreślił.

"Kopalnia i elektrownia pracują dzisiaj i będą pracowały, ale zależy nam na tym również, żeby ten spór w sposób polubowny z Republiką Czeską doprowadzić do pomyślnego końca i jestem dobrej myśli, że uda się taki plan zrealizować" - zapewnił szef polskiego rządu.

Tuż przed wylotem do Brukseli szef polskiego rządu zapowiedział, że na marginesie szczytu UE będzie także rozmawiał z premierem Czech o decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który w ubiegły piątek nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi Czech w tej sprawie, czyli wydania wyroku.

Czechy uważają, że kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych. 

Źródło:
PAP

ps.
Dzisiaj od samego rana w szczujni TVN nadają na czarno - biało, a dziennikarze odziani w stroje żałobne. Czesi wycofali skargę z TSUE. Kolejna próba antypolskiego gnojarstwa tzw. opozycji pokazała jakie to szmaciarstwo.
I tym sposobem całe antypolskie tałatajstwo zostało właśnie ostatecznie zdemaskowane. Nikt już nie ma wątpliwości co to za nikczemny sort z genami zdrady oraz obca agentura opłacana w Parlamencie za pieniądze Polaków nie licząc szemranych fundacji zagranicznych.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika filand

25-05-2021 [06:59] - filand | Link:

Uważam,że 

Polska ma najlepszego Premiera Rządu w swojej historii.  Uważam,ze uratował minimum 80 000 miejsc pracy...Inne zalety i przymioty na ten moment czasowy pominę milczeniem.
Dziękuję bardzo Panie Premierze,za już I proszę o jeszcze...Powodzenia. 

Obrazek użytkownika J z L

25-05-2021 [07:32] - J z L | Link:

Czy Róża von Trabant będzie klaskać "Brawo pani sędzio" gdy TSUE wycofa nakaz?

Obrazek użytkownika filand

25-05-2021 [07:54] - filand | Link:

Tych dwoje Trabant

( cudowne dziecko NRD)

https://iv.pl/images/bc46e55e32792505e0cb5001b1ac6a37.jpg

Nie łączy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-05-2021 [07:57] - Marek1taki | Link:

To niech przestanie ratować bo po ostatnim roku mamy już dosyć. Niech jedzie ratować na Madagaskar.

Obrazek użytkownika J z L

26-05-2021 [07:42] - J z L | Link:

Pojechał Premier Morawiecki do Brukseli i był głównym rozgrywającym w sprawie Białorusi. W międzyczasie dogadał się z Czechami.

Mógłby to skomentować tak: Veni, vidi, vici, opozycja znowu w rzyci.

Obrazek użytkownika tricolour

26-05-2021 [08:30] - tricolour | Link:

Hehehe

Główny rozgrywający zapłaci z naszych kieszeni 200
mln gdy Czesi chcieli 180. I tak vici, że premier Czech mówi, że to vici jest do rzyci.

A Lukaszenka też ma w rzyci rozgrywjącego.

Ma chłop powodzenie...

Obrazek użytkownika tricolour

25-05-2021 [07:24] - tricolour | Link:

Hehehe

Najlepszy premier rozwiązał problem, ktory sam stworzył, a barany wychwalają to pod niebiosa.

Obrazek użytkownika J z L

25-05-2021 [07:38] - J z L | Link:

21 maja - TSUE orzeka o zamknięciu kopalni w Turowie

22 maja - Trzaskowski: koniecznie wykonać orzeczenia TSUE

23 maja - Hołownia: natychmiast zamknać kopalnię w Turowie

24 maja - Czechy po rozmowie z Morawieckim wycofają wniosek z TSUE.

Debile z opozycji
WALCIE sie dzbany jedne

Obrazek użytkownika tricolour

25-05-2021 [12:01] - tricolour | Link:

@Dziadek z Londynu

Kłamiesz. 

Listopad 2020 - polska delegacja olewa delegację czeską i nie jedzie na rozmowy. Czesi decydują sie na sąd.

Tobie prawda przez wazeliniarskie gardło nie przejdzie.

Obrazek użytkownika J z L

25-05-2021 [21:55] - J z L | Link:

"Nie będziemy się o nic prosić, nie pozwolimy na podporządkowanie polskiej gospodarki obcej jurysdykcji" - szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Przewodniczący podarł wydruk z postanowieniem TSUE ws. kopalni Turów.

Brawo Panie Piotrze !!!

https://www.tvp.info/53990689/piotr-duda-przedniczacy-nszz-solidarnosc-o-orzeczeniu-tsue-i-kopalni-turow-lapska-zwiazku-socjalistycznego-republik-niemieckich

Obrazek użytkownika tricolour

25-05-2021 [22:51] - tricolour | Link:

@Jozek

A tylko podarł czy także zeżarł?

Obrazek użytkownika filand

25-05-2021 [07:39] - filand | Link:

Radziecki trollu zwany cvvelem ..Najpierw wypowiadasz się w moim imieniu nie posiadając pełnomocnictw. Teraz próbujesz błysnąć nieznajomością języka polskiego. Barana to masz w majtkach. I pamiętaj,że czopki się wsuwa a nie wciąga nosem.
Dużo zdrowia życzę. Szczególnie psychicznego. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-05-2021 [07:58] - Marek1taki | Link:

@Tricolour Dobre!

Obrazek użytkownika sake3

25-05-2021 [09:11] - sake3 | Link:

@Tricolour......Sam stworzył problem?Pewnie wiaderkami wynosił wody gruntowe Czechom na złość a teraz też sam go rozwiązuje na złość opozycji?Miał ten problem rozwiązac tak jak proponowł Hołownia rybie oczko,albo cymbał Trzaskowski?

Obrazek użytkownika spike

25-05-2021 [11:27] - spike | Link:

ty powinieneś zmienić nick na @triceratops, jesteś tak samo głupi i prymitywny jak on, kapusta w której ciebie znaleziono musiał być robaczywa, inaczej tego się nie da wytłumaczyć :))))) jak kopalnie powstała, to Morawieckiego a nawet jego ojca nie było jeszcze na świecie, bęcwale.

Obrazek użytkownika tricolour

25-05-2021 [11:58] - tricolour | Link:

Hehehe...

Pozdrawiam wazeliniarzy i specjalistów od seksu więziennego. Zresztą jedno z drugim mocno związane i stąd ta rozległą wiedza i emocje.

Tak, sam stworzył problem nie jadąc na rozmowy z Czechami w listopadzie ubiegłego roku, a teraz doprowadzony do pionu przez temperamentną Hiszpankę pojechał na rozmowy z Czechami i zaofiarował pieniądze, które Czesi chcieli. 

Tak to bywa drodzy specjaliści - kobieta górą. Na wolności - więc tylko sobie możecie pomarzyć.

Obrazek użytkownika J z L

25-05-2021 [08:03] - J z L | Link:

Należy się podziękowanie Czechom za skompromitowanie jednocześnie TSUE, Brukseli i opozycji w Polsce.
Znowu im nie wyszło!

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

25-05-2021 [08:07] - AŁTORYDET | Link:

No i fajnie. Premier spisał się na medal. W sprawie Białorusi też sytuacja się klaruje. Wizyta Prezydenta w Turcji, potwierdzona ważną umową, trafiła idealnie w punkt. Dobre wieści dla Polski, złe dla targowiczan. Znów przypomnieli publiczności, gdzie mają serce i gdzie lokują swoje nadzieje. 
Pozdrowienia.

Obrazek użytkownika J z L

25-05-2021 [09:22] - J z L | Link:

Ta nasza opozycja to nie ma szczęścia. Już, już witali się z rządem technicznym... I guzik. A teraz Czesi wycofają skargę z TSUE w sprawie kopalni Turów. Tylko opozycja zdążyła wyjść na głupków i zdrajców, a ci się wycofali...
Popelina.
Jak nie idzie to nie idzie.

Obrazek użytkownika sake3

25-05-2021 [10:23] - sake3 | Link:

Do przewidzenia było,że Czesi posługując się tą hiszpańską idiotką wcale nie myśleli o zamykaniu kopalni i elektrowni tylko o jej przejęciu.Wcale nie są potwierdzone spekulacje że to Polska jest odpowiedzialna za odpływ wód gruntowych,tylko co najwyżej razem z pozostałymi kopalniami po czeskiej i niemieckiej stronie.Jak nie wiadomo o co chodzi to na pewno o pieniądze które trzeba włożyć w projekt zabezpieczania terenów przed odpływem.Czesi i Niemcy chcą to zrobić rączkami i pieniedzmi Polaków by samemu nie ponosić kosztów współfinansowania.Stara to metoda.Za jakiś czas znów podniosa wrzask i znów oskarżą Polskę pod kolejnym bzdurnym pretekstem.Wtedy po nakładach poczynionych przez Polskę kopalnia i elektrownia staną się łakomym kąskiem do przejęcia za złotówkę jeżeli Polską będą rządzić tacy mężowie stanu jak Hołownia czy Trzaskowski.

Obrazek użytkownika spike

25-05-2021 [11:18] - spike | Link:

Mimo wszystko jest dla mnie niezrozumiałe, że obwinia się polską stosunkowo niewielką kopalnie za brak wody po stronie czeskiej, a czemu to zjawisko nie występuje też po stronie polskiej, tym bardziej, że polska kopalnia sąsiaduje z kopalniami czeskimi i niemieckimi, jest ich naście, nie mają one wpływu na wody gruntowe, tylko ta jedna polska ???
Druga sprawa, jeżeli woda by miała uciekać z powodu wykopu, to w nim ta woda powinna się gromadzić, to zjawisko wykorzystuje się do osuszania gruntów, kopiąc rowy w których zakopane są specjalne rury melioracyjne, które odprowadzają wodę z gruntu, coś mi tu śmierdzi wrogą polityką, środowisko jest pretekstem, pomyśleć że to Czechy znowu kolaborują z naszym wrogiem.

Obrazek użytkownika J z L

25-05-2021 [13:06] - J z L | Link:

Można mieć różne zastrzeżenia do prezydenta i rządu, bo nikt na tym świecie nie jest bez wad i nie wszystko idzie jak trzeba, ale gdyby od 2015 roku władza była w rękach renegatów, folksdojczów i szmaciarzy z PO, to dziś nie mielibyśmy Polski, a Polacy byliby pariasami Europy.

Obrazek użytkownika Jabe

25-05-2021 [13:09] - Jabe | Link:

Trudno uznać argument, że inni byliby gorsi.

Obrazek użytkownika tricolour

25-05-2021 [13:07] - tricolour | Link:

Hehehe...

Czeski premier mówi, ze zadnego porozumienia nie ma i dalej obowiazuje TSuE. Nasz premier osiągnąl takie porozumienie jak dwa miliony samochodów elektrycznych.

Znaczy, szuka łopaty pod pierwsza wbitą tam, gdzie jeszcze szumią knieje, a może ma być fabryka.

Obrazek użytkownika Jan1797

25-05-2021 [17:15] - Jan1797 | Link:

@totani - dwaj,
Pozostało wam mizdrzyć się do pana Banasia, jak to dzisiaj widziałem, być może z wzajemnością
dzisiejszej konferencji szefa NIK, jeżeli tak ją rozumiecie. Czy żywcem wyjęte z opozycyjnych
mediów nie porównuję, bo to świadczy o was? W kwestii Turowa poczekam spokojnie na oficjalne
oświadczenia. 

Obrazek użytkownika tricolour

25-05-2021 [17:38] - tricolour | Link:

@Jan

Murem za kryształowym Banasiem. Tak było.

Coś sie zmieniło? Napisz proszę, bo Banaś całkiem taki jak wcześniej. Żadnej różnicy nie widać.

Obrazek użytkownika Jan1797

26-05-2021 [15:32] - Jan1797 | Link:

@ tricolour
Czuję się pocieszony, platforma nie atakuje prezesa NIK w ramach rządu technicznego
czy też rocznicowego puczu „wiosna 21” a jedynie w pi'jarowym zabiegu. To budujące
że równocześnie Konfederacja nie oczekuje mariażu. 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

25-05-2021 [18:08] - NASZ_HENRY | Link:

Pan prezydent Andrej Babiš  jest miliarderem, jego majątek to uwłaszczenie na państwowym rolnictwie czeskim. Matka pana Babiša jest z pochodzenia Niemką z Zakarpackiej Ukrainy.  Ojciec pana prezydenta był komunistycznym dyplomatą , m.in negocjował GATT  w Genewie, gdzie syna posyłał do szkół. Jeśli więc dostał polecenie szarpania Polski, to robi to z prawdziwym entuzjazmem.
Złe języki donoszą nawet, że Babiš był w swoim czasie agentem KGB.
Polski milioner coś mówił ale czeski miliarder nie dosłyszał, czeski film jednym słowem ☺☻
 

Obrazek użytkownika J z L

25-05-2021 [20:18] - J z L | Link:

Bogatynia liczy około 17 tys. mieszkańców, z czego 5,5 tys. czyli 1/3 głosowała na łachmytę Trzaskowskiego. Przykro to powiedzieć, ale Polacy w dużej części, to popierdolony Naród. Miał chyba rację s*****ysyn Bismarck mówiąc; "Dajcie Polakom rządzić, to sami się wykończą".