Przejdź do treści
Strona główna

menu-top1

  • Blogerzy
  • Komentarze
User account menu
  • Moje wpisy
  • Zaloguj

Reżim białoruski porwał polski samolot z obywatelami UE

JzL, 23.05.2021
Porwanie samolotu cywilnego to bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego - napisał premier Mateusz Morawiecki
Według portalu wp.pl, maszyna była zarejestrowana w Polsce na spółkę Ryanair Sun - miała też polską flagą na kadłubie. Oznaczałoby to atak na polski samolot cywilny.Fakt ten potwierdził  prezes spółki, Michał Kaczmarzyk.
Samolot, który musiał awaryjnie lądować w Mińsku, należy do polskiej spółki Ryanair Sun
W niedzielę na lotnisku w Mińsku miało miejsce awaryjne lądowanie samolotu Ryanair, wymuszone przez białoruskie służby. Maszyna realizowała kurs z Aten do Wilna. Na pokładzie samolotu znajdował się znany białoruski opozycjonista Raman Pratasiewicz, który został zatrzymany po lądowaniu.
Informację o awaryjnym lądowaniu samolotu w Mińsku podał serwis onliner.by. Maszyna miała przerwać lot z Aten do Wilna rzekomo z powodu informacji o bombie na pokładzie. Okazało się jednak, że żadnej bomby w samolocie nie było.

Zatrzymanie Ramana Pratasiewicza na lotnisku w Mińsku
Białoruś. Samolot zatrzymany w Mińsku należy do polskiej spółki
Jak dowiedziała się Wirtualna Polska, samolot przetrzymywany na mińskim lotnisku należy do zarejestrowanej w Polsce spółki Ryanair Sun. Fakt ten potwierdził w rozmowie z nami prezes spółki, Michał Kaczmarzyk.
Ryanair Sun to spółka-córka tanich irlandzkich linii lotniczych Ryanair.
- Na chwilę obecną wiemy, że samolot wylądował w Mińsku. Pasażerów nie ma na pokładzie. Mamy kontakt z kapitanem. Czekamy na jakikolwiek komunikat. Nie mamy informacji, czy zabrano któregokolwiek z pasażerów. Nie mam potwierdzenia od załogi o asyście myśliwców. Ale samolot znajdował się nad terytorium Białorusi i musiał zastosować się do komunikatów białoruskiej kontroli lotów - powiedział.
Mateusz Morawiecki: bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego
Na wydarzenia w Mińsku zdecydowanie zareagował premier Mateusz Morawiecki.
"Porwanie samolotu cywilnego to bezprecedensowy akt terroryzmu państwowego, który nie może pozostać bezkarny" - napisał premier w mediach społecznościowych.
"Z całą stanowczością potępiam zatrzymanie Romana Protasiewicza przez władze Białorusi po porwaniu samolotu pasażerskiego linii Ryanair"
- dodał Morawiecki.
Raman Pratasiewicz.
Kim jest?
Zatrzymany i aresztowany przez białoruskie służby na mińskim lotnisku Raman Pratasiewicz jest byłym aktywistą politycznym, obecnie opozycyjnym dziennikarzem i założycielem oraz prowadzącym niezależny kanał w Telegramie Nexta_EN. Białorusin stworzył także inny kanał - Białoruś mózgu (Biełaruś gołownogo mozga).
Swiatłana Cichanouska: to operacja służb specjalnych
Zatrzymanie Pratasiewicza skomentowała przebywająca na emigracji w Wilnie była kandydatka w wyborach prezydenckich i liderka opozycji, Swiatłana Cichanouska. "Jest absolutnie oczywiste, że to operacja służb specjalnych" - napisała Cichanouska w Telegramie.


Nie zrobiłby tego bez zgody Moskwy. Czują się bezkarni.
Czemu? Dzięki polityce Berlina.
Taka prawda i żadne wrzaski o strasznym PIS-ie tego nie zmienią. Dziś to Merkel jest największym sojusznikiem Putina w UE. Merkel i jej lokaje
Europa stała się zakładnikiem konkretnej i bardzo niebezpiecznej bandy ludzi z dawnych służb NRD i KGB.


ps.
Rzecznik prasowy rządu Wielkiej Brytanii w BBC :

Nie znamy jeszcze wszystkich szczegółów tej historii, ale jej konsekwencje mogą być ogromne.
Pojawiają się pytania dotyczące wolności powietrza: jak podatne mogą być inne loty na tego rodzaju zachowania? Niektórzy już nazywają to aktem agresji lub państwowym terroryzmem, formą porwania. W jakim niebezpieczeństwie byli narażeni pasażerowie? Jaki precedens można ustanowić? Czy należy skierować loty z dala od przestrzeni powietrznej Białorusi?
Istnieją pytania dotyczące prawa międzynarodowego: w jakim stopniu ten akt był niezgodny z prawem, jak wielu się domaga, a jeśli tak, jakie powinny mieć konsekwencje? Pojawiają się pytania dotyczące wolności słowa: czy krytycy innych autorytarnych reżimów będą się bać, że może im się to przytrafić?
Są też pytania do międzynarodowej dyplomacji. Politycy z całej Europy wezwali już UE i NATO do interwencji. Pojawiają się żądania nałożenia dalszych sankcji na rząd Białorusi, którego legitymacja jest kwestionowana przez wielu na Zachodzie po spor
nych wyborach w zeszłym roku. Prezydent Łukaszenko jest często określany jako ostatni dyktator Europy.
Czy słowo „pirat” zostanie teraz dodane do jego listy tytułów?


 
  • Zaloguj lub zarejestruj się aby dodawać komentarze
  • Odsłony: 9811
Jabe

Jabe

24.05.2021 13:07

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na @Pers.......Już sama liczba

Czy rzeczywiście jest liczba wzrastających porwań?
Pers

Pers

24.05.2021 17:49

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na @Pers.......Już sama liczba

sake3
//może uwazasz że należało by tego Łukaszenkę przeprosić za zamieszanie?//
Nie, przecież napisałem, że zrobił bardzo głupio.
Jednak uważam, że do wszystkich państw powinna być stosowana jedna i ta sama miara opierająca się na prawie międzynarodowym.
Tyle.
I nie zwracaj się do mnie per "wy", już cię kiedyś o to prosiłem.
Kaczysta

Kaczysta

24.05.2021 13:51

Dodane przez Pers w odpowiedzi na Dla wszystkich "oburzonych",

dachowiec
to Łukaszenka ma cie tam gdzie słońce nie dochodzi?
Moim zdaniem ma racje
sake3

sake2020

24.05.2021 06:53

Jak na razie mnóstwo spekulacji a brak konkretnych wiadomości.Jak np.rozumieć wiadomość,że po pozwoleniu na dalszy lot nie wszyscy pasażerowie odlecieli do Wilna,w tym czterech Rosjan.Czy to byli pasażerowie?
J z L

JzL

24.05.2021 09:09

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na Jak na razie mnóstwo

Specjalni to byli pasażerowie
Z KGB
Kaczysta

Kaczysta

24.05.2021 13:26

Baćka jest na tym etapie,że albo ulegnie albo polegnie. Wybrał, co oczywiste, to pierwsze. Innej drogi nie ma. Jak to z onucami
J z L

JzL

24.05.2021 18:53

Dodane przez Kaczysta w odpowiedzi na Baćka jest na tym etapie,że

To nie był wypadek przy pracy reżimu Aleksandra Łukaszenki. Gdy na jaw wychodzą szczegóły tej akcji, chociażby te, że samolotem podróżowało 4 obywateli Rosji, którzy już na pokład samolotu, który kontynuował po przerwie dalszy lot do Wilna nie dotarli. W sumie w samolocie, który wystartował z Mińska do Wilna było więcej 6 miejsc wolnych, bo do wspomnianej grupy 4 Rosjan dołączyło 2 Białorusinów , w tym zatrzymany opozycyjny aktywista  białoruski Raman Pratasiewicz.
Świadczy to nie mniej ni więcej, że tak jak napisałem powyżej nie była to akcja ad hoc służb białoruskich, ale  przygotowywana i zaplanowana  akcja gdy pozyskano informacje o liście pasażerów tego lotu na trasie Ateny <=> Wilno , ani chybi wspomagana przez rosyjskie służby.
https://www.salon24.pl/u/frankunderwood/1137567,wczorajszy-akt-powietrznego-piratcwa-nad-bialorusia-to-cyniczna-gra
Ryan

Ryan

24.05.2021 17:15

Wczorajsze sprowadzenie samolotu do Mińska to według głupiej opozycji wina PiSu i Kaczyńskiego,
Czy dzisiejsze zatrzymanie samolotu Lufthansy to wina PO i Tuska?
J z L

JzL

24.05.2021 19:03

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Wczorajsze sprowadzenie

Przybywając na posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, gdzie będą omawiane sankcje, kanclerz Niemiec Angela Merkel zażądała natychmiastowego uwolnienia zatrzymanego podczas lotu dziennikarza opozycji Romana Protasiewicza 
„Widzieliśmy przymusowe lądowanie, które doprowadziło do aresztowania” - powiedział kanclerz. „Wszystkie inne wyjaśnienia lądowania tego lotu Ryanair są całkowicie niewiarygodne”.
Wcześniej Białoruś twierdziła, że ​​lotnisko w Mińsku zostało zagrożone bombą rzekomo ze strony palestyńskiej grupy bojowników Hamas, co doprowadziło do ostatecznego przekierowania lotu na Białoruś.
Niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas wydał w poniedziałek oświadczenie, w którym stwierdził, że wyjaśnienia władz Białorusi dotyczące zmiany kierunku samolotu są „nieprawdopodobne i niewiarygodne”.
„Potrzebujemy jasności co do tego, co naprawdę wydarzyło się wczoraj - na pokładzie i na ziemi. Potrzebujemy też jasności co do sytuacji Romana Protasiewicza i jego partnerki, których należy natychmiast zwolnić” - czytamy w oświadczeniu. „W tym celu na dzisiejszy wieczór wezwaliśmy ambasadora Białorusi w Federalnym Ministerstwie Spraw Zagranicznych”
https://www.bbc.co.uk/news/live/world-europe-57233134
Pers

Pers

24.05.2021 19:09

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Przybywając na posiedzenie

husky
// Potrzebujemy też jasności co do sytuacji Romana Protasiewicza i jego partnerki, których należy natychmiast zwolnić”//
Najpierw niech brytole zwolnią Snowdena.
Zgadzasz się ze mną husky?
J z L

JzL

24.05.2021 19:36

Dodane przez Pers w odpowiedzi na husky

Tu masz adres
Napisz
https://antykomunista.neon24.pl/
Pers

Pers

24.05.2021 19:49

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Tu masz adres

husky
Na Berdyczów mam pisać?
Ty już tego konta NIGDY nie dostaniesz z powrotem :)))))))))))))))
sake3

sake2020

24.05.2021 19:28

Dodane przez Ryan w odpowiedzi na Wczorajsze sprowadzenie

@Ryan.......No skądże to też wina PiS-u.Nawet jakby teraz w Ziemię uderzyła asteroida nasza debilna opozycja i tak znajdzie w PiS-ie winowajcę.
J z L

JzL

24.05.2021 19:39

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na @Ryan.......No skądże to też

Samoloty linii Wizz Air latające z Kijowa do Tallina omijają przestrzeń powietrzną Białorusi. Ma to związek z wymuszeniem lądowania w Mińsku maszyny Ryanair.
J z L

JzL

24.05.2021 19:43

Dodane przez sake3 w odpowiedzi na @Ryan.......No skądże to też

Białorusini twierdzą, że lądowanie to wina Hamasu. Zaraz polski rząd przeprosi, że nie docenia wojny z terroryzmem
​Tylko co na to "nasz rasowy" palestyńczyk z sierścią
J z L

JzL

24.05.2021 20:20

Just how far will EU leaders go to make an example of Belarus?
Sankcje są popularnym narzędziem w dyplomacji. Brzmią twardo, często kosztują niewiele i, ogólnie rzecz biorąc, nie wiążą się z utratą życia.
Ale czy środki omawiane dziś wieczorem w Brukseli będą miały znaczenie?
Białoruś jest już objęta szeregiem sankcji brytyjskich i unijnych, w tym zakazami podróżowania i zamrożeniem aktywów.
Oczywistą pierwszą opcją jest zaostrzenie tych sankcji i rozszerzenie ich wpływu. Ale politycy UE już powiedzieli, że akt zewnętrznej agresji, taki jak ten, wymaga więcej.
Więc to prawdopodobnie będzie się wiązało z jakimś rodzajem ogólno unijnego zakazu dla narodowego przewoźnika Białorusi i deklaracją, że przestrzeń powietrzna tego kraju jest niebezpieczna.
J z L

JzL

24.05.2021 20:24

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Just how far will EU leaders

Białoruś zarzuciła Hamasowi, że ​​list rzekomo od palestyńskiej grupy bojowników Hamas zawierał groźbę bombową przeciwko lotowi Ryanaira - wymuszając jego ladowanie
Teraz rzecznik Hamasu zaprzeczył zaangażowaniu grupy. Według agencji prasowej Reuters, rzecznik prasowy Fawzi Barhoum powiedział, że grupa „nie ma z tym nic wspólnego”. „Nie uciekamy się do tych metod, które mogą być robione przez niektóre podejrzane partie, których celem jest demonizowanie Hamasu i udaremnienie stanu światowego współczucia z naszym narodem palestyńskim i ich uzasadnionego oporu” - powiedział.
J z L

JzL

26.05.2021 22:05

Rumunia zmieni nazwę ulicy, przy której znajduje się ambasada Białorusi.
Burmistrz bukaresztańskiej dzielnicy, w której znajduje się ambasada Białorusi, zapowiedziała zmianę nazwy ulicy na "Romana Protasiewicza".
Pers

Pers

26.05.2021 22:19

Dodane przez J z L w odpowiedzi na Rumunia zmieni nazwę ulicy,

husky
//zapowiedziała zmianę nazwy ulicy na "Romana Protasiewicza".//
A czemu nie na Corneliu Zelea Codreanu?
Ta sama opcja polityczna i Rumun nawet.
Ratlerki...

Stronicowanie

  • Pierwsza strona
  • Poprzednia strona
  • Wszyscy 1
  • Wszyscy 2
  • Wszyscy 3
JzL
Nazwa bloga:
Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people
Zawód:
Przedsiębiorca
Miasto:
Londyn

Statystyka blogera

Liczba wpisów: 597
Liczba wyświetleń: 1,658,184
Liczba komentarzy: 7,238

Ostatnie wpisy blogera

  • Zapowiada się wyjątkowo perfidna i obrzydliwa ustawka
  • Pani Basiu, do zobaczenia w Niebie.
  • Jak Donald Tusk „zawstydził” Niemców?!

Moje ostatnie komentarze

  • Wyobraźcie sobie że prezydentem jest syn esbeckiej donosicielki Rafau Czaskoski. To byłaby tragedia
  • Brzmi to jakbyś właśnie tusk wysłał gołębia pocztowego z pieczęcią „ściśle tajne”do towarzysza z czasów PRL-u.Czarzasty jako strażnik tajemnic państwa to jest dopiero numer:komuch,który wygląda jakby…
  • Tusk stosował ten manewr już w czasie swojego pierwszego rządu. Wówczas w budkach z kebabami „łapano” rzekomych Afgańczyków, którzy mieli mieć kontakt z materiałami wybuchowymi. Operację prowadziło…

Najpopularniejsze wpisy blogera

  • NEon24 - moja cierpliwość się skończyła
  • Zaszczepieni kontra niezaszczepieni!
  • Bloger Marek Sawicki nie żyje

Ostatnio komentowane

  • JzL, Brzmi to jakbyś właśnie tusk wysłał gołębia pocztowego z pieczęcią „ściśle tajne”do towarzysza z czasów PRL-u.Czarzasty jako strażnik tajemnic państwa to jest dopiero numer:komuch,który wygląda jakby…
  • JzL, Tusk stosował ten manewr już w czasie swojego pierwszego rządu. Wówczas w budkach z kebabami „łapano” rzekomych Afgańczyków, którzy mieli mieć kontakt z materiałami wybuchowymi. Operację prowadziło…
  • sake2020,  @Spike.....Jak ocenić sytuację kiedy prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych nie został powiadomiony o zagrożeniu ? Chyba o tym powinien wiedzieć jako pierwszy? Przypuszczam że utajniając…

Wszystkie prawa zastrzeżone © 2008 - 2025, naszeblogi.pl

Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | tvrepublika.pl | albicla.com

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Do czego są one potrzebne może Pan/i dowiedzieć się tu. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek. | Polityka Prywatności

Footer

  • Kontakt
  • Nasze zasady
  • Ciasteczka "cookies"
  • Polityka prywatności