Postanowienie sędzi TSUE w sprawie Turowa...

Postanowienie sędzi TSUE w sprawie Turowa ostatecznie rozstrzyga spór, zanim zaczął się proces

1. Jednoosobowa decyzja hiszpańskiej sędzi TSUE Rosario Silva de Lapureta o konieczności zastosowania w ramach tzw. środków tymczasowych, decyzji o zaprzestaniu wydobycia węgla brunatnego na potrzeby elektrowni Turów, godzi w polskie bezpieczeństwo energetyczne, jest nieproporcjonalna, wreszcie tak naprawdę ostatecznie rozstrzyga spór pomiędzy Czechami, Komisją i Polską, zanim rozpoczął się proces przez europejskim Trybunałem.
Turowski kompleks energetyczny (kopalnia odkrywkowa i elektrownia), dostarcza od 4 do 7% produkcji energii elektrycznej w Polsce i w konsekwencji jest ważnym ogniwem bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju.
Choćby z tego powodu, rząd nie może zrealizować tzw. zabezpieczenia postanowionego przez hiszpańską sędzię, ponieważ oznaczałoby to pozbawienie dostaw energii elektrycznej setek tysięcy gospodarstw domowych, szkół, szpitali czy przedsiębiorstw.
Co więcej kopalnia i elektrownia Turów jest częścią giełdowej spółki PGE i tego rodzaju decyzja uderzyłaby w jej stabilność ekonomiczną, a tym samym w interesy wielu jej akcjonariuszy, na co także rząd nie może pozwolić.
 
2. Decyzja o zastosowaniu tak drastycznego środka tymczasowego, a więc zakazu wydobycia węgla, który umożliwia funkcjonowanie elektrowni, ma także charakter nieproporcjonalny, ponieważ tak naprawdę oznacza unieruchomienie całego przedsiębiorstwa i utratę źródła dochodów dla kilku tysięcy jej bezpośrednich pracowników, ale także setek firm z nim współpracujących.
A przecież przedmiotem sporu jest to, czy kopalnia węgla brunatnego po stronie polskiej jest przyczyną obniżenia wód gruntowych po stronie czeskiej, w sytuacji kiedy w tym rejonie w Czechach  funkcjonuje 5 znacznie większych niż Turów odkrywkowych kopani węgla brunatnego, co więcej w bezpośredniej bliskości działa licząca tysiące hektarów kopalnia żwiru i to ona wg. polskich specjalistów może być przyczyną wspomnianych kłopotów z wodą.
Nawet w przypadku negatywnego rozstrzygnięcia tego sporu dla strony polskiej sposobem jego załatwienia, może być wypłacenie poszkodowanym stosownych rekompensat, albo też zbudowanie stosownej infrastruktury dostarczającej wodę.
 
3. Wreszcie jednoosobowa decyzja sędzi jest tak naprawę ostatecznym rozstrzygnięciem, w sytuacji kiedy proces przed TSUE się na dobre nie rozpoczął, tzn strony nie przedstawiły wieloosobowemu składowi sędziowskiemu, merytorycznych argumentów na obronę swojego stanowiska.
Polska strona dysponuje pełną dokumentacją procesu uzyskiwania zgody na wydłużenie wydobycia w tej kopalni do roku 2044, w którym uczestniczyła także strona czeska, co więcej ma mocne ekspertyzy, że za obniżenie poziomu wód gruntowych po czeskiej stronie wcale nie odpowiada kopalnia węgla brunatnego Turów.
Cała ta argumentacja nie mogła być do tej pory przedstawiona, bo nie odbyło się jeszcze wysłuchanie obydwu stron sporu przed pełnym składem orzekającym, a decyzja jednej sędzi ten spór już ostatecznie rozstrzyga.
Bowiem nawet tymczasowe zatrzymania wydobycia w kopalni, oznacza natychmiastowe wygaszenie bloków energetycznych, a więc w zasadzie ostateczne unieruchomienie wytwarzania energii elektrycznej w elektrowni Turów, ze wszystkimi tego konsekwencjami.
 
4. Te trzy powody dają polskiemu rządowi prawo do niezastosowania się do tego rozstrzygnięcia hiszpańskiej sędzi i domagania się jak najszybszego rozpatrzenia tej sprawy przez TSUE w pełnym składzie.
Co więcej tego rodzaju decyzje TSUE, coraz bardziej podważają jego wiarygodność, bowiem nominowani przez rządy państw członkowskich sędziowie zasiadający w Trybunale, podejmują decyzje nie licząc się ani z realiami ekonomicznymi ani społecznymi krajów, których one dotyczą.
To właśnie z tych powodów jest przynajmniej kilkanaście takich rozstrzygnięć TSUE, których kraje członkowskie nie wykonały, bo godziło to w ich bezpieczeństwo, bądź ważne interesy gospodarcze i społeczne.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-05-2021 [07:54] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

CYTUJĘ DOKTORA KUŹMIUKA,BO TO EWENEMENT NA SKALĘ ŚWIATA!!!
". Te trzy powody dają polskiemu rządowi prawo do niezastosowania się do tego rozstrzygnięcia hiszpańskiej sędzi i domagania się jak najszybszego rozpatrzenia tej sprawy przez TSUE w pełnym składzie."

To dlatego,że jesteście cipy,a nie mężczyźni...UE traktuje Polskę jak wycieraczkę sprzed latryny!!!

 

Obrazek użytkownika J z L

23-05-2021 [08:08] - J z L | Link:

Padły dwa rekordy: Robert Lewandowski strzelił historycznego gola, chociaż wielu Niemców tego nie chciało, a TSUE wydał historyczny, irracjonalny wyrok zamknięcia polskiej elektrowni, bo Niemcy tego chcieli.

Oblicza patologii - niemieckość to nienormalność.

Obrazek użytkownika jazgdyni

23-05-2021 [08:33] - jazgdyni | Link:

@JzL

Jest, jak widzisz. Niemcy to taki szajs, z którymi przyzwoity naród walczyć dobrze nie umie. Odrzucając na chwile patriotyzm, muszę stwierdzić, że intryga została upleciona perfekcyjnie. Potrzebowali małych sprzedawczyków, no i znaleźli sobie Pepików - masochistów, których zawsze podniecała kolczatka i germański biczyk. Wyczekali, aż kolejny klon Obamy zajmie stanowisko, a agenci wokół niego, pchną go w ramiona starej Merkel. Taki scenariusz mógł tylko powstać na Kremlu. Razem z wojskową demonstracją na granicy Ukrainy, aby popchnąć Nordstream 2. My jeszcze takich dyplomatów nie mamy.

A gość powyżej, co już raczej czuje się Włochem, bo polskość dawno wyciekła, nazywa tych, co starają się w tej dżungli być uczciwi, nazywa cipami. Niesamowite.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-05-2021 [09:04] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

@jzg
Ile ty masz lat? Kilka po 70? I twoje rozumienie surrealizmu dorównuje małpiatce? To jak masz zrozumieć,dlaczego nazwałem an gross naszych wybrańców(?) cipami? 

Jak pojmiesz den dowcip?

"Bulwarami na Sekwaną ida Francuz i Niemiec...nad brzegiem siedzi piękna dziewczyna z wędką....Francuz sie pyta:
--co Pani tu robi z wędką?
- łowie sobie męża..
--to czemu siedzi Pani na przynęcie?
Ha.ha posmiali sie oboje,a Niemiec z Francuzem poszli dalej...po upływie pół godziny,Niemiec sie pyta:
--Ty! Skąd wiedziałeś,że ona tam miala robaki?

Znaczy...zakumałeś,że pojadę kapitanem Stankiewiczem?

PS.Przeczytaj sobie powyżej notkę Jacka Matysiaka,wraz z dwoma komentarzami...i wysil swój intelekt,aby pojąć,skąd sie wzięły te cipy...uszate?
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-05-2021 [08:54] - Marek1taki | Link:

Argument 1. jest chybiony bo dla istoty sporu nie ma znaczenia skąd jedna ze stron bierze prąd.
Przede wszystkim problem jest z tymi co uznają TSUE i w ten sposób pozwalają się im zajmować wewnętrznymi sprawami polskimi i dwustronnymi polsko-czeskimi.
Uznawanie działań obcych sądów na terenie Polski jest zdradą. Zniesienie kary śmierci was nie ratuje bo i tak wszyscy umierają na kowida.

Obrazek użytkownika spike

23-05-2021 [11:27] - spike | Link:

Dla uproszczenia wklejam co napisał jeden z blogerów, a to może wyjaśniać sprawę:
"Kopalnie w Czechach, a nawet niektóre po stronie Niemieckiej należą do jednego oligarchy. Ten oligarcha to kumpel i sponsor kampanii wyborczych premiera Czech Andreja Babiša, gościa, który prowadzi liczne biznesy i wykorzystuje stanowisko do pomnażania swojego majątku. Klasyczny układ korupcyjny, z których jeden na dodatek ma MOCNE układy z Niemcami, którzy pozwalają mu wycinać niemieckie lasy i pacyfikują protestujących. Widzi pan o co tu chodzi? Roszczenia Czech były nieudokumentowane w należyty sposób. Ponadto zasady prawa UE zostały naruszone, jak chociażby zasada proporcjonalności. Zamknięcie kopalni zmusi do zakupu niemieckiej energii, do produkcji której kumpel  Babiša dostarcza węgiel."

Obrazek użytkownika filand

23-05-2021 [12:19] - filand | Link:

Chyba trzeba będzie częściej wracać do tego wydarzenia
https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/brexit-referendum-co-to-jest-dlaczego-doszlo-do-brexitu-daty-2020
Pozdrawiam 

Obrazek użytkownika Czesław2

23-05-2021 [13:50] - Czesław2 | Link:

To nie w Polsce. W Polsce  ludzi rżnących za unijne pieniądze  innych ludzi jest już więcej niż rżniętych.

Obrazek użytkownika u2

23-05-2021 [17:03] - u2 | Link:

Ano, nawet przy takiej hucpie TSUE Polsce członkostwo w UE się opłaca. Czyli Polexit może sie zdarzyć dopiero po jakiejś globalnej wojnie. Co może jednak nastąpić szybciej niż nam się wydaje.