Dancer Encore jako pieśń protestu przeciw brakowi wolności

  Piosenkę Dancer Encore śpiewał w 2007 roku Calogero {TUTAJ}..  Wtedy głosiła ona radość życia wyrażaną poprzez taniec i twierdziła, iż nie należy przesadnie bać się śmierci.  Utwór ten zyskał nową popularność i nowe znaczenie z nastaniem pandemii i "dyktatury sanitarnej"  Bloger Wawel pisał w kwietniu 2021 {TUTAJ}:

  "piosenka Danser Encore b.szybko stała się czymś w rodzaju hymnu antylockdownowego. Wykorzystywana jest i w demonstracjach przeciw "pandemii" i w licznych flashmobach. Karierę we flashmobach robi głównie we Francji oraz Szwajcarii i Belgii. W demonstracjach przeciw "pandemii" wykracza już poza te 3 państwa. Nagrał też ciekawą wersję niemiecki zespół Die Box.
W piosence jest mowa m.in o tych, co sprzedają strach i niszczą sumienie przy pomocy swoich narzędzi obłędu (szaleństwa, paranoi), o lockdownach, o "dobrych królach" występujących wieczorem w TV by wydać na nas... wyrok. Pieśń wzywa, by trzymać od nich "dystans społeczny :), dla swojego zdrowia psychicznego. Chęć tańczenia jest w tej pieśni symbolem wolności odbieranej nakazami w państwach, w których każdy jest "podejrzewany przez policję".".

  Wczoraj [19.05.2021] Wawel opublikował notkę "Danser Encore ekspanduje" {TUTAJ}, w której przedstawił kilka nagrań z flashmobów.  Utwór ten wzbudził też zaineresowanie innych blogerów.  Na przykład Puzyna opublikowal własną wersje polskiego tłumaczenia tekstu owej piosenki {TUTAJ}.  Oto jej fragment:ę
  "Spędzać życie w kolejności akordów
03:26
Nie poddać się wpływom
03:27
Tych wszystkich nierozsądnych ludzi
03:29
Sprzedających górę strachów
03:33
Trzymajmy ich na dystans
03:37
A straszą aż do nieprzyzwoitości
03:40
Dla naszego zdrowia: duchowego
03:42
Społecznego i ekologicznego
03:44
Dla naszego uśmiechu, naszego rozumu
03:47
Nie stańmy się
03:51
Instrumentami dla ich szaleństw".

  Również wczoraj bloger Wawel przedstawił wykonanie Danser Encore z polskim tekstem {TUTAJ}.  Jest on znacznie bardziej bojowy:

  "Dom ich jak cela wprost z orwella
W lockdown gdy idą jako na rzeź
W tak absurdalne zarządzenia
Kto radosny ten jak przeklęty
Kto myślący ten jak wyklęty

Po bezludnych ulicach głoszą
Z piekła nowy świata ład wnoszą
Muszę wstać do tańca radości
Zwyciężyć strach żądzą wolności
Nie złamią sumienia, godności

Wiem że mogę być spałowany
Represje gaz ból strach szykany
Śmierci Władca uwięził duszę
Ale ja to wytrzymać muszę
Polegnę ale się nie skruszę

Podjąć ty musisz dzieło moje
Jedność zniszczy ich piekieł podwoje
Żyje wspólna wola, rozum
Taniec radości to nasz opór
Wobec paranoicznych bonzów".

  No cóż - to już jest prawdziwy protest song.  Cieszy mnie to, że ludzie zaczynają dostrzegać medialną agresje i manipulację.  Kariera Danser Encore jest na to najlepszym dowodem.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

20-05-2021 [21:15] - u2 | Link:

Cieszy mnie to, że ludzie zaczynają dostrzegać medialną agresje i manipulację.  Kariera Danser Encore jest na to najlepszym dowodem.

No ładniutka pioseneczka. W Polsce nieco inne klimaty, mniej noir, bardziej tęczowo, pardon, kolorowo :

https://www.youtube.com/watch?...

 

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

20-05-2021 [21:31] - Zbyszek_S | Link:

Moje tłumaczenie jest krótsze o jeden wers w zwrotkach bez refrenu, bo to można śpiewać na 4 lub 5 wersów. Choć mam i takie dokładnie odpowiadające biegowi narracji. Więc to pierwsze moje autorskie, amatorskie tłumaczenie:

-Chór-
Tańczyć znów
Dać się ponieść znów muzyce
Niech harmonia z rytmem biegną
Niech radością będzie życie
Och, nie, nie, nie, nie, nie, nie

Tańczyć znów
Dać się ponieść znów muzyce
Niech harmonia z rytmem biegną
Niech radością będzie życie
----
Jesteśmy jak ptaki w powietrzu
Wolne, swobodne, nieujarzmione
Nie dla nas ciemne posłuszeństwo
Ciemność i cisza już odrzucone

A gdy wieczorem w telewizji
Gdy  dobry król powie ze sceny
Że chce ogłosić kolejny wyrok
To elegancko go pominiemy

-Chór-
Praca, zakupy i znowu praca
I oświadczenie podpisujemy
Przepis na absurd na nasze życie
Biada tańczącym i stop myśleniu

Przymus i mus, autorytaryzm
I bezpieczeństwa nowe zasady
Oni pracują, by w nas zamienić
Wolność sumienia na nasze wady

-Chór-
Nie dajmy się tym wszystkim ludziom
Co poszaleli już bez granic
Sprzedawcom strachu i przerażenia
Co przyzwoitość już mają za nic

Trzymajmy się od nich z daleka
Żebyśmy wszyscy nie zwariowali
Żeby nie skradli naszego szczęścia
Uśmiechu w smutek, nie pozmieniali

- chór -

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

20-05-2021 [23:44] - Zygmunt Korus | Link:

Zgrabne. Tylko co ma znaczyć to "nie, nie, nie"? Chyba "tak, tak, tak" powinno być. No i w ostatnim wersie przecinek zbędny.

Obrazek użytkownika Zbyszek_S

22-05-2021 [08:26] - Zbyszek_S | Link:

A jednak "nie, nie, nie". To ma znaczyć, że jest brak zgody, na przesadne obostrzenia.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

20-05-2021 [23:48] - Zygmunt Korus | Link:

Odnośnie polskiej wersji, to grafomania na całego... To rymowanie częstochowskie powoduje wypadanie plomb. O całym tym "tańcu śmierci" wpiszę się poniżej osobno.

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

21-05-2021 [05:52] - Zygmunt Korus | Link:

To jest absolutnie ruch sterowany. Antykowidowy, ale sterowany. Chodzi o skanalizowanie poważnych protestów antyfaszystowskich w domaganie się wolności poprzez rozrywkę. Dlatego ten tekst w oryginale i w tłumaczeniach jest specjalnie niejasny, nielogiczny, pokrętny, a miejscami zwyczajnie durny. Dziś takie publiczne grupowe występy muzyczne są możliwe po dokonaniu wielu zabiegów organizacyjno-formalnych związanych z ochroną danych osobowych, czyli twarzy przechodniów. Trzeba wcześniej od każdej osoby mieć papier ze zgodą na wykorzystanie wizerunku. Tak się np. promują banki, robiąc niby spontan przed swymi budynkami. Każdy ruch jest wyreżyserowany. Spędy na dworcach kolejowych czy w hali lotniska... W obiektach wyjątkowo chronionych... Instrumenty, nagłośnienie, wykonawcy bez masek... Twarze przechodniów do kamery z ignorowaniem RODO... Dobre sobie! Tak na hurrra, bez zgody kogokolwiek...?  To hucpa, mająca na celu podprogowe lokowanie produktu - propagandowego... "Idioci, mówimy wam otwarcie, choć "miękko", specjalnie w lekkostrawny sposób, żeście dali się nabrać, bo ci, co tego dotąd nie wyłapali, to już samobójcze muchy w pajęczej sieci. Potem pójdą następni. Wy od tańca (śmierci; dance macabre) wkrótce, a tych, co zawalczą bronią, wykończymy na końcu. Dlatego pozwalamy wam tańczyć i śpiewać. A nawet protestować. Spuszczamy przez wentyl ciśnienie tu i ówdzie, wcale nie bojąc się prawdy, że masy to debile". Plandemia zasadza się na nieustannym testowaniu idiotów o samobójczej niewiedzy. Na Florydzie nie tańczono, tylko konkretnie zawalczono z faszyzmem. A w Europie robi się to kredą na asfalcie lub w żółtych kamizelkach. A tacy jak Macron się tylko śmieją... Czyli popiskuje się bezskutecznie. Ot kolejny "Taniec", tylko śmierci! Tak to trzeba rozumieć. Rewolucja goździków. Elig-emerytka pod kwiatuszkiem.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

21-05-2021 [20:21] - Imć Waszeć | Link:

Plotest-songi się przeżyły. Polecam uwadze znacznie lepszy kawałek i to we właściwym kontekście "Sympathy for the Kanzler - URVOEGEL": https://www.youtube.com/watch?...
Tu jest wersja po angielsku i ze zmienionym wideo wg sytuacji: https://www.youtube.com/watch?...
A to jest oryginał "The Rolling Stones - Sympathy For The Devil": https://www.youtube.com/watch?...