Mentalność gołodupców

Najszczęśliwszy jest ten człowiek, który nic nie posiada. Tak mnie przekonywał brat mego kumpla Kurta, od lat żyjący, mimo ciągle posiadanego paszportu norweskiego (Aha – czyli jednak coś posiada), w słynnej kopenhaskiej dzielnicy Christiani, przeuroczym, historycznym zakątku duńskiej stolicy, kiedyś wspaniałomyślnie oddanej przez władze municypalne hippisowskim gminom. Mimo upływu 50 lat charakter tej enklawy wolności, młodości i narkotyków, pozostał i pewnie będzie trwał jeszcze długo.
Więc siedzimy sobie na progu starej kamienicy, przy Pusher Street, mając przed sobą Flea Market, gdzie za darmo można się ubrać, Christian brzdąka na gitarze, a ponieważ ma niewątpliwie charyzmę, potrafi codziennie użebrać na nocleg i pożywienie.
I się cwaniak cieszy, że jest mu dobrze, bo nie ma nic.

Trzeba bez przerwy przypominać, że ciągle jeszcze jesteśmy oseskiem w prawach i kulturze kapitalizmu. A co gorsza całkiem niedawno, w 93,6335 procentach, byliśmy biedni jak mysz kościelna. W miastach nawet mieszkania nie były nasze. Najczęściej należały do jakichś mitycznych "spółdzielni", albo były komunalne, a w jeszcze gorszym przypadku, socjalne. Co to znaczy komunalne, gorzko poczuli na własnej skórze mieszkańcy kamienic w metropoliach, gdy złodzieje w białych kołnierzykach zwęszyli szybki i tłusty biznes w przejmowaniu budynków metodą na 150 letniego dziadka.
Właściwie Polacy, jak to się mówi, żyli od pierwszego do pierwszego. Ważniejsze wydarzenia, jak ślub, pogrzeb, komunia, czy chrzciny, wymagały zastosowania staropolskiej reguły postaw się a zastaw się, czyli konieczność zdobycia pożyczki.

Była więc bieda, a niestety też nędza.

Wojna, a potem sowiecka okupacja, gdzie nachalnie nam wmawiano, że wszystko jest =nasze=, więc po co mieć =swoje=; bankowość praktycznie była czymś obcym dla obywateli, Polacy jak tylko mogli unikali pożyczania i nie daj Boże, kredytów.
Opowieści o przedwojennych lichwiarzach i żydach, którzy z całą bezwzględnością doprowadzali do ruiny nieszczęsne rodziny, były trwałym elementem naszych już tradycyjnych zabobonów. Autentycznie nie potrafiliśmy dobrze gospodarować pieniędzmi i tym, co posiadaliśmy, bo praktycznie mieliśmy wszystkiego tak mało.
Chyba nie przesadzę, jeżeli powiem, że panicznie baliśmy się długów i zadłużenia.

Taki mentalny stereotyp pozostał nam do dzisiaj. Przynajmniej u nieco starszych ludzi. Powiedzmy od pięćdziesiątki wzwyż.

Podczas gdy typowy Polak był w sferze finansów właśnie taki, to nasze wyższe sfery (tak, tak! Zawsze mieliśmy parę procent wyższych sfer) na potęgę pożyczają i zaciągają kredyty. Dlaczego tak robią? Ano po to, by nie naruszać swojego kapitału. Kapitał ma pracować i przynosić zyski. Głównie przez inwestowanie. Kiedyś głównie lokowało się go w ziemi, a były okresy, że sporo w złocie. Teraz obszarów do inwestycji jest mnóstwo. Oczywiście najbardziej jednoznacznym terenem jest giełda. Lecz jest wiele przedsiębiorców co stale poszukują inwestorów. I jak się prawidłowo trafi, to można osiągnąć naprawdę wysokie zyski. Obecnie wyższa klasa średnia, nie tylko polityczni bonzowie, lokują kasę w mieszkaniach. Zarówno nowo budowanych, jak i w starych, w atrakcyjnych lokalizacjach. Cały czas także, uważając to za lokatę długoterminową inwestuje się w dziełach sztuki i w biżuterii. Z ciekawostek dodam, że można też lokować swoje pieniądze w najwartościowszych winach, jak i w whisky i koniakach. Wcale ich nawet nie oglądając.

Jak daje się zauważyć na portalach społecznościowych, dużo jest zdenerwowanych głosów krytykujących polską władzę za decyzję wzięcia pożyczki od Unii Europejskiej. Wbudowany w mentalność strach przed długami biednych przodków, lub nawet swoich skromnych dochodów, powoduje, że tę jakże ważną dla Polski pożyczkę uważają za coś bardzo niewłaściwego.
Przywołują długi Gierka, zapominając przy tym, jak ten komunistyczny przywódca zbudował wiele potrzebnych w kraju inwestycji. Wielu chyba jeździło taką niby autostradą na Śląsk, którą naród nazwał Gierkówką. A ja niedaleko dostałem nowoczesny Port Północny, a pod samym nosem, pierwszą w Polsce Bazę Kontenerową.
Fakt, że później bolszewiccy złodzieje rozkradli sprytnie pieniądze w aferze FOZZ, nie przenosi się w żaden sposób na winę Gierka.

Zawsze najłatwiej jest oszukać i nawet okraść słabego i naiwnego. Nie sądzę, żeby dzisiaj Państwo Polskie było dalej słabe, czy naiwne. Nie ma także u władzy emisariuszy obcych mocastw, co pozwalali, by swobodnie z każdego należnego Polsce euro, 80 centów wracało do Niemiec. Albo by Rosja sprzedawała Polsce, prawda panowie Tusk i Pawlak, gaz po najwyższej cenie w całej Europie.

Więc drodzy internauci – nie panikujcie. Jak się do czegoś zobowiązaliśmy, to nie znaczy, że musimy to natychmiast wykonać. W roku 2004, jak wstępowaliśmy do Unii, to zobowiązaliśmy się, że zmienimy naszą złotówkę na euro. Minęło już 17 lat i nawet nam ochota nie wzrosła by tę głupotę wykonać.

Ps. Tak się kiedyś robiło interesy:
 

YouTube: 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek Kudła

09-05-2021 [18:25] - Marek Kudła | Link:

To był jakiś znak od Boga, że w 2015 PIS wygrał wybory i zagrodził drogę muzułmanom do Polski.  Bo zajoby z PO i PSL byli gotowi  przyjąć właściwie każdą ilość ciapatych z Bliskiego Wschodu i z Afryki.  Jestem pewny, że Niemcy (Merkel) wcisnęliby Polsce (Kopacz) minimum 50 tys. imigrantów, w tym terrorystów.  (Zobaczmy co się już dzieje we Francji).
To był jakiś znak od Boga, że w 2015 PIS wygrał wybory i nie zgodził się na przyjęcie wspólnej waluty Euro, bo Tusk pod naciskiem Merkel był już bliski tej wymiany. Byłoby jeszcze gorzej !
I w końcu dobrze się dzieje, że mamy w rządzie wspaniałego premiera Morawieckiego, który wie co robi, bo Polska potrzebuje tych pieniędzy, by szybko piąć się w górę !  Być może nie potrzebowalibyśmy tych pieniędzy, gdyby PO i PSL nie kradli setek miliardów w ciągu ich 8 lat rządzenia ?!  Ja już pomijam budżet i spółki skarbu państwa, ale oni okradli Polaków z ich własnych pieniędzy w OFE, okradli niepełnosprawnych i zmarłych !!!  Wielu niedouczonych uważa, że całe 770 MLD zł to pożyczka, przez co będziemy ją długo spłacać.  Ci ludzie nie dadzą sobie powiedzieć, że pożychka ta niewielka część tej sumy i to na dogodnych warunkach spłaty. Tych spłat mogą dokonać najlepsze SSP ze swoich zysków w ciągu niewielu lat !
A co jest dzisiaj naważniejszym dla Polski ?!  To by dogonić tych najlepszych nie za 100 lat lecz za kilka lat !!!
Dziękuję za tą notkę !  Pozdrowienia !
 

Obrazek użytkownika Pers

09-05-2021 [18:35] - Pers | Link:

Kudla
Następny "ekonomista" z Koziej Wólki.

Obrazek użytkownika Centrystka

11-05-2021 [01:07] - Centrystka | Link:

Pers
się co do Kudły myli:to nie jest "ekonomista"​,​ to jest bardzo wybitny "ekonomista", a także historyk,politolog,socjolog i t.p. z Koziej Wólki Dolnej. No i chyba teolog, bo zawsze się powołuje na łaskę od Boga za PiS, podobnie jak Oberprezes  Bogu dziękował,że obdarował Obajtka swą boską mocą.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-05-2021 [08:07] - jazgdyni | Link:

A ty reptilu skąd jesteś? Z Koziej Wólki Małej?

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-05-2021 [19:26] - Tomaszek | Link:

A których to najlepszych Pan Marek chce doganiać ? Z tym gonieniem to bym się zastanowił , bo można upaść . Trzeba robić swoje i nie zaglądać tym "lepszym " bo oni mogą być wcale nie lepsi . Dogonimy i co ? Stwierdzimy że ch...j z taka lepszością . Po prostu róbmy swoje , efekt murowany bez gonienia tych najlepszych .

Obrazek użytkownika Marek Kudła

09-05-2021 [21:06] - Marek Kudła | Link:

Do Tomaszek:

"A których to najlepszych Pan Marek chce doganiać ? "
Jak to, tego pan nie wiesz Tomaszku ?  Koreę Północną !

" Z tym gonieniem to bym się zastanowił , bo można upaść"
Masz rację, u rolnika z Mazur krowa się tak goniła, że upadła !

"nie zaglądać tym "lepszym " bo oni mogą być wcale nie lepsi "
Panie Tomaszku, Bolek Wałęsa powiedziałby: Jestem za a nawet przeciw !

"Dogonimy i co ? Stwierdzimy że ch...j z taka lepszością"
Panie Tomaszku, stawia mnie pan przed cholernie trudnym zadaniem.  No jak ja mam panu odpowiedzieć na to pytanie ?  Może tak, jeśli dogonimy tych najlepszych to wtedy  będziemy rownać do tych najgorszych !  Zadowolony ?!

"róbmy swoje , efekt murowany"
No dobrze, ale panie Tomaszku jeśli w 2023 wybory wygra PO, utworzą rząd i będą robić swoje, czyli kłamać kraść i zdradzać Polskę - to efekt będzie murowany ?!  Czy pan wyobraża sobie ten efekt ?!
No to w puencie:  Murem za PO !!!

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-05-2021 [22:35] - Tomaszek | Link:

Panie Marku , to nie była litania pytań tylko uwagi na marginesie . Rozjechał się Pan jak dzieciak na lodzie . Ja to jednak więcej czytam jak piszę i Panu to samo sugeruję . To pomaga w zrozumieniu tego co się potem pisze .
Zdrówka Życzę 

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-05-2021 [19:35] - jazgdyni | Link:

@Marek Kudła

Wszystko to szczera i nie do podważenia prawda. Wystarczy tylko mieć zdrowy rozsądek. Tylko dlaczego tylu na mediach społecznościowych to podważa? Najprostsze wytłumaczenie jest takie, że za Tuska, gdy przymykano oko na tzw. kombinowanie,  ci goście tłukli kasę, lub załatwiali interesiki, a po 2015 urwało się. I znowu trzeba robić to najgorsze - pracować.
Rozumiem to rozgoryczenie i nienawiść do obecnej władzy. Są też tacy z potężną nadkwasotą i wrzodami żołądka, którzy wiecznie na wszystko narzekają. Nic im się nie podoba, a najbardziej nie cierpią czyjegoś sukcesu.
No i agenci. Tutaj znamy już wszystkich, a redakcja trzyma ich jako folklor. Też by pokazać jakimi tępakami dysponują te agentury.

Serdeczności

Obrazek użytkownika Jabe

09-05-2021 [18:43] - Jabe | Link:

na potęgę pożyczają i zaciągają kredyty. Dlaczego tak robią? Ano po to, by nie naruszać swojego kapitału. Kapitał ma pracować i przynosić zyski. – To nie mogą pożyczyć sami sobie?

Jak Gierek gospodarował, możemy się przekonać po owocach, więc mydlenie oczu jest trudniejsze niż w przypadku obecnie rządzących neogierkowców. No ale ważne, że budował, by mieć. Obywatele załatwiali towary, też by mieć. Gdy przysłowiowy Janusz z jakiegoś nadmorskiego miasta weźmie kredyt chwilówkę i kupi zań pralkę, zaraz sprosi sąsiada, by mu się pochwalić, że ma, jak się wzbogacił. Taka mentalność.

A co do tego genialnego biznesu, gwarantujemy spłatę długu innych, w zamian dostając warunkową pożyczkę na realizację celów unii.

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-05-2021 [20:34] - jazgdyni | Link:

gwarantujemy spłatę długu innych

To TVN, czy Wyborcza?

Obrazek użytkownika Jabe

09-05-2021 [22:39] - Jabe | Link:

Jeżeli jednak państwo członkowskie w określonym terminie nie zastosuje się do wezwania, w całości lub w części, lub poinformuje Komisję, że nie będzie w stanie się do niego zastosować, Komisja i tak powinna być upoważniona, na zasadzie tymczasowej, do wystąpienia z dodatkowymi wezwaniami do innych państw członkowskich, z zachowaniem proporcjonalności. [prawo.pl]

Obrazek użytkownika Jan1797

09-05-2021 [20:57] - Jan1797 | Link:

Jabciu;
https://twitter.com/AceMarketU...
Myśl i nie pitol.
 

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-05-2021 [19:16] - Tomaszek | Link:

@Autor 
Słabo Ci wychodzą te porównania . Pewnie nie wiesz albo udajesz że nie wiesz . W kraju gdzie mieszkam szok budzi wśród zwykłych tubylców , że można sobie kupić np samochód za gotówkę i to  nawet nie nowy . Przede wszystkim to nawet nie znają a takich liczebników ile to kosztuje i to fakt . Ceny w reklamach podane w racie miesięcznej i depozyt też . Oni nie wiedzą ile to pięćset funtów  w kieszeni , trzysta pięćdziesiąt dziewięć to dla nich three five nine i i tek tego nie obejmują bo to tylko czasami na koncie widzą i to częściej jako debet . I taki jest prawie cały piękny zachód . I może to nawet lepiej że z kraju z gołą dupą się wywodzimy bo wartość pieniądza znamy , a bycie cebularzem wyśmiewanym często przez elyty na krzywy ryj wcale ujmy nie przynosi . Ot po prostu lubi , to je , za swoje , nie ostrygi w Bretanii na krzywy ryj ."Nasi" mądralińscy do tego też dążą . I szczerze im życzę niepowodzenia . To nie jest nawet goła dupa , ta dupa jest sprzedana na pokolenia wprzód . Taki szczególny rodzaj sreber rodowych . A długi Gierka cz, Tuska , czy Morawieckiego to możemy mieć w tej samej gołej dupie . "Wygenerowali" żeby dać , "wygeneruje się "żeby oddać . Jak nie to może problem być tych co dawali .

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-05-2021 [20:30] - jazgdyni | Link:

@Tomaszek

@Autor 
Słabo Ci wychodzą te porównania 

Niby o co ci chodzi? Analizujesz przez pryzmat swoich sukcesów na Wyspach? Pracę za granicą zacząłem w 1985 i z każdym krokiem piąłem się uparcie. Skończyłem w 2016 w pełni usatysfakcjonowany zapewniając sobie godną i spokojną starość tam, gdzie najbardziej lubię. Czyli w niegdysiejszym Kacku. Chcąc, nie chcąc, musiałem się trochę nauczyć o bankach i finansach. I dwa razy wygrałem ze skarbówką i wreszcie przestali się czepiać.

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-05-2021 [21:32] - Tomaszek | Link:

@JaZ
Żadnych sukcesów . Jak juz pisałem , robię swoje i mam swoje żadnych wybryków poza czerwonym samochodem , a co mi tam dzieci nie płaczą ., w Polsce też tak było , tyle że się zesrało w pewnym momencie , na lepsze czasy nie czekałem  . Pan pewnie też robił swoje  . Po prostu chodzi mi o to że świat lepszy po bliższym poznaniu nie bywa taki , a bogatszy okazuje się tytułowym gołodupcem . Dużo kart w portfelu to nie znak bogactwa tylko właśnie gołodupstwa . Na prawdę z tym gonieniem świata wypadałoby uważać .
Zdrówka Życzę i Pogody Ducha

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-05-2021 [21:40] - Tomaszek | Link:

P.S. 
W Polsce przeżyłem trzy kontrole UKS (Urząd Kontroli Skarbowej przekładany na Urząd Kary Śmierci ) tylko jedna z wymiarem 380 zł podatku zaległego bez sankcji karnych . Jestem prawie dziewicą czy kombatantem ?

Obrazek użytkownika EsaurGappa

09-05-2021 [19:28] - EsaurGappa | Link:

No niestety gro tej kasy pożyczonej tak naprawdę nie wiadomo od kogo,zostanie przeźarta przez nienażarty cyrk zwany UE,dalej wessana w gargantuiczny aparat biurokratycznej administracji państwa,a na końcu dopiero wydana przez zwykłych złodziei ,polityków,ekologów,naukowców,artystów,wizjonerów takich tam fantastów.Dystrybucja takich pieniędzy to to co misie lubią najbardziej ;-) 

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-05-2021 [21:44] - Tomaszek | Link:

I dla tego za głosowali ci co będą dystrybuować lub próbują mieć nadzieję , a ci co ich nadzieja opuściła wstrzymali się od głosu , bo nadzieja umiera ostatnia .

Obrazek użytkownika EsaurGappa

09-05-2021 [21:52] - EsaurGappa | Link:

P.s t
rująca  mgła  odpuściła,mamy luz,trochę słońca,zieleni mix,zakupow głód,rozrywa nas rozrywkowy ciała szał,chłosta nas tylko ten uśmiech bez masek,a mój dzielnicowy zawstydzony na rejonie Maj, zbrodnia i miłość,gdy fauna i flora oddaje nam miłość życia na widok setek osób w Rezerwacie przyrody  w Raszynie  ogarnołem że to mieszczóchy wyszły z Metropolitalnej NORY ...No a zaraz Dwa razy uczta dla tych Waldkowskich 80% Euro i Tokio...plus obiecane 777777000000000......?Gruszek na wierzbie.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

09-05-2021 [20:19] - NASZ_HENRY | Link:

Autor zamiast inwestować w gorzałkę, w whisky i koniaki,  to ją wlewa w siebie w nadmiarze ☺☻
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-05-2021 [20:32] - jazgdyni | Link:

A żebyś wiedział. Tylko nie w nadmiarze. To mi już nie służy i potem za długo cierpię.

Obrazek użytkownika Tomaszek

09-05-2021 [22:41] - Tomaszek | Link:

Polecam calvadosa  i miód , Tylko uważać , bo niektórzy padają z tej dobroci . Tylko kac łagodniejszy .

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-05-2021 [12:38] - jazgdyni | Link:

Jabłka kocham. Lecz tylko w postaci do gryzienia i jeszcze mus. Nic z jabłek do picia.

Obrazek użytkownika sake3

09-05-2021 [21:07] - sake3 | Link:

@Jazgdyni....Najgorszy jest brak wiary Polaków,że coś można osiągnąć,jeśli nawet nie sukces to chociaż stabilizację.Nawet w UE do której przecież Polska tak parła rozsądkiem i pracowitością można wiele osiągnąć.Wystarczyłoby by Tusk i polscy zaprzańcy w Europarlamencie nie przeszkadzali a opozycja w kraju była rzeczywiście opozycją a nie bandą arogantów i nieudaczników.Tyle że jej działania są destrukcyjne i powodują chaos w społeczeństwie.Nie do wiary,że w sondażu United Surveys dla ,,Wprost'' taki cymbał jak Trzaskowski zajmuje drugie miejsce jako kandydat na premiera.Czy można nawet wyobrazić sobie ,,premierowanie'' tego bęcwała po wszystkich wpadkach w którym wykazał się skrajną nieudolnością,arogancją i tupetem w propagowaniu swoich sukcesów.Trudno wykrzesać w sobie choć trochę optymizmu.

Obrazek użytkownika Jabe

10-05-2021 [08:07] - Jabe | Link:

Nie od dziś PiS z PO naganiają sobie wzajemnie zwolenników. Lud głosuje na jednych, bo nie lubi tych drugich. Taka metoda. Pani jest świetnym przykładem, jak to działa.

Obrazek użytkownika Centrystka

11-05-2021 [01:05] - Centrystka | Link:

Sake
oczywiście ma prawo uwielbiać Matołuszka Kłamczuszka i jego rządzenie polską gospodarką (polska inflacja - 4.54 %, w UE średnia - 1.4 %) oraz całą wierchuszkę Dojnej Zmiany,ale rzucając kalumnie i wyzwiska np. na Trzaskowskiego  nie pofatygowała się o podanie choćby jednego przykładu na poparcie tego plucia.Zabawne jest też oskarżanie Tuska o zaprzaństwo i  przeszkadzanie (wraz z opozycją) w otrzymywaniu przez Polskę korzyści z UE. Ale to już jest jej stara śpiewka,więc nawet nie śmieszy. Przy okazji warto napomknąć o kolejnej mega aferze finansowej, tym razem VAT-owskiej i to w samym Min.Finansów i przypomnieć,że ministrem finansów nie jest nikt z opozycji i trudno będzie na nią zwalić znowu winę.

Obrazek użytkownika u2

09-05-2021 [21:37] - u2 | Link:

Chyba nie przesadzę, jeżeli powiem, że panicznie baliśmy się długów i zadłużenia.

Niedawno wyczytałem, że klasa średnia w Polsce zaczyna się od przychodów miesięcznych 20 tysięcy PLN brutto i milion w gotówce lub na koncie. Klasa bogaczy to od 5 milionów dolarów wzwyż .

Reszta to "gołodupce". Przepraszam za określenie. A ponieważ w Polsce szalały parabanki i zwykłe banki, to dobry zwyczaj nie pożyczaj. Wystarczy wspomnieć WGI, Finroyal, Amber Gold, czy też kredyty frankowe. Nabierali się na nie ludzie majętni. Na biedaków nie trafiło. Pamiętam jak w czasach mojego studiowania w Warszawie ludzie stali w gigantycznych kolejkach do BKO, czyli Bezpiecznej Kasy Oszczędności p. Lecha Grobelnego na ul. Marszałkowskiej. Jak to wszystko się skończyło wszyscy niby wiedzą. Ale ta wiedza niczego nas nie uczy. Skoro wydarzyły się po BKO kolejne afery.

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-05-2021 [22:07] - jazgdyni | Link:

@u2

Cześć

Kiedyś temu napisałem artykuł, dosyć dawno, więc może rzeczywiście być nieaktualny, w którym oszacowałem próg klasy średniej na 8 tyś. na rękę. Oczywiście najniższej klasy średniej. Liczę tu na osobę samotną. Taki dochód pozwala już coś odkładać i nie martwić się każdym zakupem.
Lecz znając medianę zarobków i emerytur (ponad 8 mln Polaków), to niestety w większości jesteśmy biedni. Choć katolickie ubóstwo, jeśli w pełni akceptowane, zwłaszcza przez żony, jest godne podziwu.

Pozdrawiam.

Obrazek użytkownika u2

10-05-2021 [16:48] - u2 | Link:

Lecz znając medianę zarobków i emerytur (ponad 8 mln Polaków), to niestety w większości jesteśmy biedni.

Same przychody nie mówią wszystkiego o zamożności. Teoretycznie, aby należeć do klasy średniej w danym kraju wystarczy zarabiać powyżej średniej krajowej i posiadać własne, nieobciążone lokum oraz nie mieć większych długów. Wtedy w Polsce wyjdzie liczebność klasy średniej 11-12 milionów. Z tym, że ta klasa średnia żyje od pierwszego do pierwszego, bez większych szans na rozwój i dostanie się do klasy wyższej.

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-05-2021 [08:10] - jazgdyni | Link:

@u2

Sam udowodniłeś ostatnim zdaniem, że nie jest to klasa średnia. Klasa średnia potrafi coś odłożyć i ma dodatni bilans na koncie.