Platforma skompromitowała się w Sejmie, teraz chce w Senacie

Platforma skompromitowała się w Sejmie, teraz to samo chce zrobić w Senacie
 
1. Politycy Platformy jeszcze nie otrząsnęli się po kompromitacji w Sejmie w związku z głosowaniem projektu ustawy o zasobach własnych, a już marszałek Tomasz Grodzki wywodzący się z tego ugrupowania, chce doprowadzić do kolejnej kompromitacji tej formacji w Senacie.
Marszałek Grodzki zapowiada bowiem poważną dyskusję na tą ustawą w Senacie, sugerując, że wykorzysta pełne 30 dni jakie ma do dyspozycji II izba polskiego Parlamentu na pracę nad ustawami przyjętymi przez Sejm.
Tyle tylko, że jest to ustawa ratyfikacyjna składająca się zaledwie z 2 artykułów z których pierwszy brzmi „Wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta RP ratyfikacji decyzji Rady (UE,Euratom 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 roku w sprawie zasobów własnych UE oraz uchylającej decyzję 2014/335/UE, Euratom (Dz. Urz. UE L 424 z 15. 12. 2020, str.1”, a drugi jest następujący „Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia”.
Jaką pogłębioną dyskusję można przeprowadzić na takim projektem, jakie poprawki można do niej wprowadzić, w sytuacji kiedy każda ustawa ratyfikacyjna wygląda identycznie i trudno sobie wyobrazić, żeby można było wprowadzić do niej jakiekolwiek poprawki.
 
2. Jak zauważa wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński, można zmienić datę wejścia w życie tej ustawy ale jak można się domyślać nie o to chodzi marszałkowi Grodzkiemu i innym prominentnym politykom Platformy.      
Można jeszcze uzależnić ratyfikację od złożenia na poziomie międzynarodowym zastrzeżeń do umowy albo oświadczeń interpretacyjnych ale już umieszczenie takich żądań Platformy jak: przystąpienie do Prokuratury Europejskiej albo, żeby co najmniej 40% środków w ramach KPO dla samorządów, miało mieć charakter bezzwrotny, choć teoretycznie możliwe, byłoby najprawdopodobniej niezgodne z Konstytucją RP.
W tej sprawie minister Jabłoński przywołuje stanowisko znanego konstytucjonalisty i byłego prezesa Trybunału Konstytucyjnego prof. Marka Safjana (obecnie sędziego w TSUE), który w opinii o treści ustawy ratyfikacyjnej napisał, że „może się w niej znaleźć wyłącznie norma wyrażająca zgodę na ratyfikację jednej lub kilku umów międzynarodowych, oraz norma wskazująca  dzień wejścia w życie ustawy”.
Wprowadzenie więc do takiej ustawy innych treści należałoby uznać za naruszenie Konstytucji, pisze w swej opinii prof. Safjan i trudno wręcz sobie wyobrazić, żeby politycy Platformy polemizowali z naukowcem, który to dzięki ich poparciu już drugą kadencję jest sędzią TSUE w Luksemburgu.
 
3. Platforma przez wiele dni robiła wszystko aby Polski Sejm nie uchwalił projektu ustawy o zasobach własnych, na połączonych komisjach finansów publicznych i spraw zagranicznych, gdzie odbyło się jej pierwsze czytanie, posłowie tej partii „stawali na głowie” ,żeby zerwać obrady, zakłócali ich prowadzenie, wreszcie przedłużali dyskusję, a gdy po 5 godzinach obrad, posłowie zaopiniowali ją jednak pozytywnie i skierowali do II czytania na sali plenarnej, działalność obstrukcyjna przeniosła tutaj.           
Ostatecznie w sytuacji gdy klub PSL, a także koło Polska 2050 Szymona Hołowni zapowiedzieli poparcie tego projektu (wcześniej takie poparcie zapowiedział klub Lewicy), kierownictwo klubu Platformy, zdecydowało , że w dyscyplinie posłowie mają się wstrzymać od głosu, w głosowaniu nad tym projektem.
Mimo zmiany stanowiska z głosowania „przeciw” na „wstrzymanie się od głosu” Platforma jednak nie zapobiegła kompromitacji, bo zdecydowała się nie popierać ustawy ,która z jednej strony decyduje o uruchomieniu środków z wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027 ( z którego dla Polski przypada ponad 108 mld euro), z drugiej natomiast pozwala na utworzenie na poziomie unijnym Funduszu Odbudowy , z którego dla Polski przypada ponad 58 mld euro w formie dotacji i pożyczek.
 
4. Jakby tej kompromitacji było mało, teraz w Senacie, pod kierownictwem światłego marszałka Grodzkiego, Platforma chce się kompromitować dalej, przetrzymując 30 dni ustawę składającą się z dwóch prostych artykułów, której zgodnie z Konstytucją RP, tak naprawdę nie można zmienić.
Platforma traci poparcie społeczne w oczach, została już na trwale zepchnięta na 3 miejsce w badaniach opinii publicznej wszystkich pracowni badawczych przez partię, która ma zaledwie 4 osobowe koło poselskie w Sejmie, a widać, że bardzo zależy jej na tym ,żeby w najbliższych miesiącach znaleźć się na 4 miejscu, po wyprzedzeniu przez Lewicę.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika u2

07-05-2021 [07:43] - u2 | Link:

takich żądań Platformy jak: przystąpienie do Prokuratury Europejskiej

Choć brzmi rozsądnie, to co ma piernik do wiatraka ? W czasach ich rządów PO-PSL mieli mnóstwo czasu, aby przystąpić do tej Prokuratury. Ale oni woleli kręcić lody na VAT :-)

https://en.wikipedia.org/wiki/...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

07-05-2021 [08:25] - NASZ_HENRY | Link:

Czy pan chciał napisać, że kompromitacja PO przykrywa kompromitacje PiSu ☺☻

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-05-2021 [08:50] - Marek Kudła | Link:

Biorąc pożyczkę w banku, to bank również żąda zabezpieczenia.  Albo trzeba ją ubezpieczyć, albo poręczyć dom, mieszkanie czy inną nieruchomość.  Podobnie jest w UE, która musi mieć jakieś zabezpieczenie, a chodzi głównie o zabezpieczenie kontrolne, a nie o ustrojowe.  Innymi słowy pożyczkodawca byłby totalnie głupi, gdyby udzielił pożyczki nie interesując się czy klient ją spłaci czy nie ?! 
Kto sobie zatem wymyślił to ograniczenie suwerenności ?  Jedynie tchórz !  A nawet gdyby – to warto zaryzykować, a w razie „zagrożenia” wypiąć Unii tyłek i zagrozić Polexitem !
Odrzucenie tych ogromnych i rekordowych środków 770 MLD zł dla Polski byłoby zdradą Narodu Polskiego, za którą przyszłe pokolenia nie wybaczyłyby obecnym nigdy !  Nie potrafię zrozumieć jak można być przeciwko środkom pomocy po pandemii koronawirusa. Jeszcze raz:  Z całej puli 770 MLD zł, 130 MLD to granty bezzwrotne, natoniast 40 MLD zł to pieniądze w formie pożyczki na dogodnych odsetkach.  Taką pożyczkę mogą spłacić lekko 1-2 Spółki Skarbu Państwa – kapito ?!!  Kim trzeba być, żeby głosować przeciwko Polakom ?  Zdrajcy z PO, Konfe i SP wybrali wersję „liberum veto” – historia i wyborcy ich zapamiętają.
Ci z PO, którzy dyfuzyjnie zajmowali się jedynie dużymi miastami teraz rozdzirają szaty i lamentują czy te środki trafią do mniejszych miejscowości – tam, gdzie przez 8 lat likwidowali połączenia kolejowe, autobusowe, szkoły, posterunki policji !  Paranoja Obywatelska !
 

Obrazek użytkownika Jabe

07-05-2021 [11:11] - Jabe | Link:

@Marek Kudła
Unia chce – pod pewnymi warunkami – nam pomóc, ale musi pożyczyć, a nie ma czego zastawić. Dlatego my mamy spłatę gwarantować, za siebie i za innych. Mamy płacić, gdy komisarze sobie zażyczą.

Obrazek użytkownika sake3

07-05-2021 [10:22] - sake3 | Link:

Zajmujemy się klopotami PO ale chyba nie dostrzegamy rodzących się niebezpieczeństw. Cyniczna,na wskroś zdemoralizowana PO tak łatwo nie odpuści,już teraz Budka nawołuje Hołownię i lewicę do wspólnego stworzenia frontu a z pomocą bieży Komorowski i WSI. Lewica już zaczyna się wahać a sztandarowa i dyżurna sprawa aborcji znów jest proponowana przez nią w Sejmie.Nie byłabym zdziwiona gdyby opozycja licząc na Grodzkiego nie nakloniła by go do przeciągania FO w Senacie,wyszukiwania nieistotnych poprawek na tyle długo by nowa antypisowska koalicja urosła w siłę.Charakterystyczne jest to,że opozycja nie mówi już nic o wyborach tylko wprost o obalenia rządu pod byle pozorem.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

07-05-2021 [12:12] - Marek Kudła | Link:

@sake3
Masz zupełną rację !  Apelujemy do Polaków w sprawie wyborów, ale jeśli je wygra lewica, to nic się nie stanie ?!  Demokracja to taki system polityczny, gdzie większość decydiuje kto będzie rządził, i jeśli ta wiąkszość zdecyduje, że lewa strona, to musimy to przyjąć.  W demokracji nie ma zaś "obalenia rządu" jak to wcześniej wykrzykiwała Lempart !  Jeśli  ZP straciłaby większość w sejmie to prezydent rozpisuje przedwczesne wybory.  Wtedy wszystkie 3 ugrupowania ZP stają do boju oddzielnie !!!
 

Obrazek użytkownika Jabe

07-05-2021 [11:18] - Jabe | Link:

A ten znany Marek Safjan, profesor, z TSUE pofatygował się powiedzieć, na czym polegałaby owa sprzeczność z konstytucją?

Obstrukcja jest w parlamentaryzmie normalna.

Obrazek użytkownika sake3

07-05-2021 [15:52] - sake3 | Link:

@Jabe....I na tę sejmową obstrukcję liczy łysy czerep na pajęczych nóżkach nie odrózniający Wrocławia od Rzeszowa.

Obrazek użytkownika Pers

07-05-2021 [16:31] - Pers | Link:

sake3
" łysy czerep na pajęczych nóżkach"

To takie mało kobiece...
Jakbyś się poczuła, gdyby ktoś napisał o panu prezesie "bezzębny karakan o ptasim móżdżku"?
Może się tak zdarzyć, że ten " łysy czerep na pajęczych nóżkach" będzie naszym premierem i co wtedy powiesz?

Obrazek użytkownika sake3

07-05-2021 [18:57] - sake3 | Link:

@Pers......Przecież o prezesie piszecie jak najgorzej i to od lat.Teksty: moralny karzeł,chory umyslowo,bezzębny karakan i inne wyrażane gwiazdkowo stanowią stały repertuar waszego piśmiennictwa pod światłym kierownictwem takich salonowców jak odmóżeni aktorzy,celebryci,rózne Hołdysy czy zapijaczone Maleńczuki.A co powiem jak łysy czerep zostanie premierem?Zapewne ocenię jego premierowanie.

Obrazek użytkownika sake3

07-05-2021 [18:57] - sake3 | Link:

@Pers......Przecież o prezesie piszecie jak najgorzej i to od lat.Teksty: moralny karzeł,chory umyslowo,bezzębny karakan i inne wyrażane gwiazdkowo stanowią stały repertuar waszego piśmiennictwa pod światłym kierownictwem takich salonowców jak odmóżeni aktorzy,celebryci,rózne Hołdysy czy zapijaczone Maleńczuki.A co powiem jak łysy czerep zostanie premierem?Zapewne ocenię jego premierowanie.