Narodowy Spis Powszechny 2021 - pokaz socjotechniki

  Od 1 kwietnia 2021 trwa Narodowy Spis Powszechny 2021.  Urzędnicy GUS wymyślili sobie, że każdy Polak powinien spisać się sam, wypełniając w Internecie dość skomplikowany i drobiazgowy formularz.  Trzeba m.in podać swój PESEL oraz opisać swe mieszkanie, a także podać dane osób współzamieszkujących.  Mozna też ewentualnie spisać się przez telefon.  Portal Benchmark.pl zamieścił {TUTAJ} nawet poradnik "Spis Powszechny 2021. Wyjaśniamy co i jak".  Znany publicysta Łukasz Warzecha zadał pytania "Po co GUS tak drobiazgowe dane?" a na portalu Wei.org.pl zamieścił artykuł "Czego nie wyjaśnia GUS - sześć zagadnień" {TUTAJ}.  Pisze on m.in.:

  "Czy państwo się już spisali? Ja – nie i raczej nie zamierzam. Nie w tym sensie, że chcę spis bojkotować, ale nie widzę powodu, dla którego miałbym ułatwiać państwu wchodzenie z butami w moją prywatność. Poczekam. (...) Po drugie – GUS, owszem, na stronie spisu tłumaczy, w jaki sposób prawnie zabezpieczone są nasze informacje (kwestia m.in. tajemnicy statystycznej), ale nie pisze ani słowa o ich zabezpieczeniu technologicznym. A to przecież rzecz kluczowa. Chciałbym wiedzieć, jakie jest bezpieczeństwo danych w sensie technicznym, a nie jedynie prawnym. (...) Po trzecie – gromadzone dane nie są anonimizowane. I to jest być może największy problem. Można zrozumieć, że zaczynając spis, musimy podać swój PESEL – wszak chodzi o zweryfikowanie, kto się spisał, a kto nie. Jednak nie ma mowy o tym, żeby następnie ta dana była oddzielona od reszty informacji. Mało tego – Ustawa o statystyce publicznej przewiduje kary grzywny od 5 tys. zł do aż dwóch lat pozbawienia wolności dla osób podających informacje niezgodne ze stanem faktycznym. I tu pojawia się zasadnicze pytanie: w jaki sposób ktokolwiek miałby weryfikować czy podajemy informacje zgodne lub nie ze stanem faktycznym, skoro spisowe dane podlegają tajemnicy statystycznej i mają służyć wyłącznie pozyskaniu ogólnej informacji? Czyli – podajemy informacje, ufając państwu, ale państwo je następnie weźmie i będzie weryfikować czy nie skłamaliśmy? Wyjaśnienia tego paradoksu nie sposób nigdzie znaleźć.
Po czwarte – niezanonimizowanie informacji rodzi bardzo poważną obawę o wykorzystywanie ich przez służby. (...) Po piąte – dlaczego GUS domaga się od nas mnóstwa informacji (wypełnienie ankiety dla niejednoosobowego gospodarstwa domowego to nie jakieś tam 10 minut, ale minimum 30), które pozyskuje w inny sposób? (...) Po szóste wreszcie – podstawową formą spisu w tym roku jest spisanie się samemu przez Internet. A co z osobami, które komputera nie używają lub nie chcą go używać w takim celu, smartfona nie mają i nie interesują się w ogóle sprawami publicznymi, więc o spisie mogą nawet nie wiedzieć? To nie jest w Polsce szczęśliwie obowiązkowe. Co z tymi, którzy w takiej sytuacji nie odbiorą telefonu z GUS? Wiadomo, że na razie rachmistrz do nich teraz nie przyjdzie, bo trwa epidemia. Spis ma trwać do 30 września – zapewne w tym czasie rachmistrzowie jednak się pojawią. Nie muszą nas jednak zastać w domu, a świstek, którym mają nas informować o swojej wizycie, jest cokolwiek mało wiarygodny.
Powstała dziwaczna sytuacja, w której coraz bardziej opresyjne państwo, pod obecną władzą nieprzywiązujące żadnej wagi do indywidualnych wolności czy prywatności, chce o nas wiedzieć wszystko i jeszcze oczekuje, że podamy mu te informacje na tacy.".

  Grożenie straszliwymi karami nie jest poważne.  O ich nakładaniu decydować mają sądy, które są niechętne obecnej władzy i niezbyt skore do ulegania jej kaprysom.  Cala sprawa budzi powszechną podejrzliwość. Jeden z typowych komentarzy pod tekstem Warzechy brzmi:

  "Marek Gadowski
Odpowiedzi na pytania ze spisu dość jednoznacznie posłużą do wyliczenia, ile można ściągnąć z obywateli tytułem podatku katastralnego. Ktoś ma wątpliwości?".

  Inni zaś usiłują zarobić na tym spisie.  Oto fragmenty notki Trybeusa z portalu Ekspedyt.org {TUTAJ}:

  "Jacek Wilk nauczy Was, jak uniknąć Spisu Powszechnego…warunkiem jest, aby wpłacić jedyne 39,99 zł. (...) Strona Jacka Wilka zwana “Tarczą Wilka” która otworzy się za 6 dni ze szkoleniem jak uniknąć Spisu Powszechnego jest już tak oblegana, że ponoć się blokuje. (...) Czego Was nauczy Jacek Wilk w swoim webinarze za 40 złotych? Ano pewnie nie przekaże żadnej wiedzy tajemnej, tylko kierunek ścieżki, w którym pokaże jak się poruszać w zawiłym gąszczu tzw “prawa”…
Ktoś wybija szyby, ktoś szkli okna…a jeszcze inny pokaże jak się te okna kituje za 39.90 zł…".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

19-04-2021 [18:04] - NASZ_HENRY | Link:

Szpiegofona nie mam to mam alibi ☺☻
 

Obrazek użytkownika Pers

19-04-2021 [18:40] - Pers | Link:

Mnie akurat to wcale nie dziwi.
Następuje globalna bolszewizacja tzw. Zachodu, w której nasz rząd bierze bardzo aktywny udział.
Następna sprawa to podatek katastralny. Władza musi mieć maksimum danych, żeby lepiej nas łupić i wywłaszczać.

Jeśli sprawy zajdą za daleko to rozważam emigrację. Może Białoruś?

Obrazek użytkownika juur

19-04-2021 [18:51] - juur | Link:

Nic nowego. To sonda, która ma odpowiedzieć jaki jest stopień dojrzałości społeczeństwa. Cel do jakiego zmierzamy opisał chyba G. Greene. A mianowicie w pewnym państwie istniała, swoista, równowaga. Było tylu funkcjonariuszy co zwykłych obywateli. Niestety jeden z obywateli umarł. Rząd po naradzie, wprowadził rewolucyjne rozwiązanie z którym wiązano wielkie nadzieje na przyszłość. Funkcjonariusz bez przydziału miał pisać raporty na siebie. I pisał. Nasz rząd przeprowadza podobny eksperyment tylko na większa skalę. Czas pokaże jakie będą następne etapy i konsekwencje.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

19-04-2021 [22:24] - rolnik z mazur | Link:


Polaku ulatw nam robotę i podp.... się sam. Pzdr

Obrazek użytkownika Roz Sądek

20-04-2021 [15:15] - Roz Sądek | Link:

Apel do Autora i autorów komentarzy na obecną chwilę (15:15), a pewnie i następnych.
======
Nie bójcie się Szanowni Państwo spisu. Macie mało, albo nic, więc samo wypełnienie formularza nie zajmie Wam więcej czasu niż napisanie jednego komentarza na NB. Gdyby Wasz stan posiadania był jednak mniejszy niż myślę, to by ratować służby przed rozerwaniem ich ze śmiechu podczas analiz Waszych ankiet, dopiszcie parę sprzętów - choćby zmywarkę czy rower.
I najważniejsze - podatek katastralny jest dla posiadających jakiś, choćby szczątkowy majątek. Więc spoko!
 

Obrazek użytkownika juur

20-04-2021 [17:42] - juur | Link:

Mam inne zdanie na temat intencji ustawodawcy. Im bogatszy tym głębiej ma spis i podatek katastralny. Intencją ustawodawcy jest oszacowanie na ile można "ogolić" posiadających szczątkowy majątek, jak Pan to określił. Tych jest najwięcej i jak zawsze okaże się, że to dla ich dobra.