Już po 10 maja wszyscy chętni dorośli Polacy...

Już po 10 maja wszyscy chętni dorośli Polacy będą mogli się zarejestrować na szczepienie
 
1. Wczoraj na konferencji prasowej w Legnicy na otwarciu pilotażowego powszechnego punktu szczepień przeciwko koronawirusowi, premier Mateusz Morawiecki poinformował, że po 10 maja każdy dorosły Polak będzie mógł zapisać na szczepienie, a do tego czasu dostanie e-skierowanie.
Takich punktów powstanie dodatkowo około 700 w całej Polsce i dołączą one do 6,5 tysiąca już istniejących, w dużych miastach będzie się w nich szczepić przynajmniej 1000 osób dziennie(w mniejszych ok. 500 osób dziennie).
W konsekwencji najpóźniej do końca sierpnia, a być może nawet wcześniej, każdy dorosły obywatel naszego kraju, jeżeli tylko taka będzie jego wola, będzie mógł być zaszczepiony przeciwko koronawirusowi.
 
2. To przyśpieszenie narodowego programu szczepień w Polsce jest możliwe w związku z przyspieszeniem dostaw szczepionek w ramach kontraktu zawartego przez UE, teraz są to już szczepionki 4 firm farmaceutycznych, dopuszczone do obrotu przez Europejską Agencję Leków (EAL).
Przypomnijmy, że w I kwartale na skutek załamania się programu dostaw szczepionek do poszczególnych krajów, w Polsce wykonano ponad 6 mln szczepień, w tym blisko 4 mln osób jedną dawką i ponad 2 mln dwiema dawkami.
W II kwartale do Polski ma być dostarczone ponad 27 mln dawek szczepionek, ponad 10,5 mln dawek w maju i około 13,5 mln dawek w czerwcu, a być może będzie ich jeszcze więcej jeżeli EAL dopuści do obrotu na terenie UE kolejną szczepionkę CureVac.
 
3. Optymizm dotyczący przyśpieszenia tempa szczepień w Polsce, wynika nie tylko z deklaracji dostaw szczepionek do naszego kraju przez 4 firmy farmaceutyczne ale także zobowiązań Komisji Europejskiej.
KE ciągle podtrzymuje swoje zobowiązanie, że do końca III kwartału zostanie zaszczepione 70% dorosłej populacji w UE, ale żeby zostało ono zrealizowane konieczne jest przyśpieszenie dostaw szczepionek, szczególnie w II kwartale.
I to przyśpieszenie ma nastąpić, wg. deklaracji firm do UE w II kwartale ma trafić ok. 300 mln dawek (3 razy więcej niż w I kwartale), w tym około 50 mln dawek firmy Johnson& Johnson, której jednodawkowa szczepionka została dopuszczona do obrotu na terenie UE w połowie marca.
 
4. Niedawno pojawiła się w mediach informacja, że szef niemieckiego koncernu chemicznego Wacker ogłosił, iż jeszcze w II kwartale, możliwe jest uruchomienie na pełną skalę produkcji piątej szczepionki CureVac.
Wprawdzie procedura zatwierdzania tej szczepionki przez Europejską Agencję Leków (EAL) rozpoczęła się w lutym tego roku, a miała być zakończona dopiero w III kwartale, ale proces ten ma ulec przyśpieszeniu.
Z wypowiedzi szefa Wackera wynika, że to postępowanie może się jednak zakończyć przed początkiem maja, a wtedy ta firma, a także niemiecki Bayer i szwajcarski Novartis, są w stanie dostarczyć aż 200 mln dawek tej szczepionki i to do końca II kwartału, co jego zdaniem rozwiązałoby problem niedostatecznych dostaw do UE, szczególnie przez firmę AstraZeneca.
 
5. A więc już w II kwartale poszczególne kraje członkowskie mogą mieć do dyspozycji szczepionki, aż 5 firm, więc rzeczywiście jest całkiem prawdopodobne, że już w tym okresie, także w Polsce jest możliwe szczepienie wszystkich chętnych.
Być może jak mówił na konferencji prasowej premier Morawiecki zaszczepienie wszystkich chętnych dorosłych obywateli w naszym kraju jest możliwe do końca sierpnia, a być może nawet wcześniej.
Taki poziom wyszczepienia dorosłej populacji w Polsce oznacza, systematyczne otwieranie do tej pory zamkniętych różnych branż gospodarki, a także realizację planów wakacyjnych i urlopowych na zdecydowanie większą skalę niż to było w roku ubiegłym.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pers

20-04-2021 [08:21] - Pers | Link:

Tu nie chodzi o żadne "przyspieszenie".
Po prostu "dramatycznie" zaczyna brakować chętnych do wyszczepienia w poszczególnych rocznikach.
Trzeba, choć przez jakiś czas, zrobić sztuczny tłok w punktach szczepień bo ustawiacze świata mogą się zirytować.
W międzyczasie wprowadzi się jakieś specjalne "zachęty" dla opornych. 
Pan Gowin powiedział wprost - "Certyfikaty szczepień dla osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki lub jedną w przypadku jednodawkowych preparatów. Te osoby powinny mieć możliwość korzystania z usług dziś niedostępnych jak hotelarstwo i gastronomia."
Wielu kowidowców wyśmiewało obawy o wprowadzenie pod pretekstem wyszczepienia czipa a czym będzie ten cyfrowy "paszport"?

Czyli zaczyna się polityka szczepionkowego aparthaidu, coś między żydowskim gettem a południowoafrykańskim bantustanem.
Dość duże grono członków sekty kowidowej na NB oczywiście poprze ten pomysł z radością ale to przecież bolszewicy są.
Gdzie tu wyemigrować? Najbardziej logicznym kierunkiem jest Białoruś albo Rosja, tam jeszcze ludzie mogą swobodnie oddychać bez onuc na gębie.

Obrazek użytkownika u2

20-04-2021 [09:19] - u2 | Link:

"Gdzie tu wyemigrować? Najbardziej logicznym kierunkiem jest Białoruś albo Rosja"

Poczytaj sobie co ruscy robią z bywszymi agenciakami, którzy do niczego im nie są potrzebni. Ba, mogą ich skompromitować i ośmieszyć. O ile można jeszcze bardziej ośmieszyć błaznów.

Obrazek użytkownika Pers

20-04-2021 [11:11] - Pers | Link:

u2
"Poczytaj sobie co ruscy robią z bywszymi agenciakami, którzy do niczego im nie są potrzebni."

A co? Boisz się, że twoja współpraca z sowietami mogłaby ci zaszkodzić?
Nie bój się, może Rosjanie ci wybaczą?

Obrazek użytkownika u2

20-04-2021 [15:42] - u2 | Link:

Już polecałem na naszychblogach.pl książkę p. Sebastiana Rybarczyka pt. "Najtajniejsza broń wywiadu."

Fascynująca lektura, nie o głupawych trollach-prowokatorach takich jak ty, tylko o prawdziwych szpionach.

Obrazek użytkownika Pers

20-04-2021 [18:56] - Pers | Link:

u2
Taką grubą książkę przeczytałeś?
No no... Z twoich komentarzy wynika raczej, że edukację zakończyłeś na Kapitanie Żbiku.