Polska już w tym roku osiągnie PKB sprzed kryzysu

Niemiecki Handelsblatt- Polska już w tym roku osiągnie PKB sprzed kryzysu
1. Po raz kolejny największy niemiecki ekonomiczny dziennik Handelsblatt pisze o polskiej gospodarce w samych superlatywach podkreślając jej dużą odporność na kryzys spowodowany pandemią koronawirusa. Tym razem głównym powodem zainteresowania się Polską było 30-lecie powstania Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW), która jak podkreśla gazeta potrzebowała 28 lat, żeby przejść z kategorii „rynków wschodzących” do kategorii „rozwiniętych rynków kapitałowych” podczas gdy w przypadku Korei Południowej mającej takie firmy jak: Samsung, Hyundai, LG Electronics czy Kia trwało to dwukrotnie dłużej aż 55 lat.
Handelsblatt pisze, że GPW startowała w 1991 roku zaledwie z 5 spółkami, a w pierwszym dniu handlu wartość transakcji wyniosła zaledwie 2 tys. USD, teraz na głównym parkiecie jest notowanych 383 polskie i 51 zagranicznych spółek, których kapitalizacja wynosi 241 mld euro, natomiast na rynku małych spółek New Connect kolejne 376 polskich i 4 zagraniczne wyceniane obecnie na prawie 5 mld euro.
Eksperci gazety podkreślają, że bardzo dobrym posunięciem było stworzenie na GPW indeksu spółek z branży gier komputerowych (indeks WIG Games), co jest wręcz genialną strategią przyciągania globalnych inwestycji do Polski, a Polska staje się światowym liderem rynku gier i już wyprzedziła Japonię.
2. Na koniec artykułu jego autor powołując się na prestiżowy Wiedeński Instytut Studiów Ekonomicznych podkreśla, że wg jego prognozy Polska będzie w tym roku jedynym krajem w UE, którego PKB osiągnie wartość sprzed wybuchu kryzysu. Przypomnijmy, że największe światowe agencje ratingowe (Fitch, Standard& Poor's), wiosną tego roku zaprezentowały prognozy wzrostu PKB w Polsce w 2021 roku na poziomie 3,5-4%, co oznacza, że rzeczywiście pod koniec tego roku odrobimy spadek PKB z 2020 roku, który wyniósł 2,7%.
W konsekwencji obydwie agencje potwierdziły dotychczasowy rating Polski dotyczący stanu polskiej gospodarki, jej perspektyw rozwojowych, a także perspektyw w tym zakresie.
3. Przypomnijmy, że pod koniec lutego najważniejszy ten sam Handelsblatt, napisał wręcz o „cudzie gospodarczym nad Wisłą” omawiając coroczne dane dotyczące wymiany towarowej z głównymi partnerami gospodarczymi Niemiec. Autor tamtego artykułu podkreślał, że po pierwsze Polska osiągnęła ogromną nadwyżkę w obrocie towarowym z zagranicą wynoszącą aż 12 mld euro - 10 razy większą niż w roku ubiegłym i dokonała tego w roku, w którym na skutek pandemii Covid19,wystąpiła recesja zarówno w naszym kraju, jak i większości krajów świata
Po drugie, co w Niemczech było sporym zaskoczeniem, staliśmy 4. eksporterem do tego kraju, największej europejskiej gospodarki, wyprzedzając Francję i Włochy, drugą i trzecią gospodarkę Unii Europejskiej. Osiągniecie tak wysokiej nadwyżki w obrocie towarowym w 2020 roku, a także przedarcie się na 4 miejsce w eksporcie do Niemiec, miało miejsce w sytuacji recesji w światowej i europejskiej gospodarce, a w szczególności u naszego największego partnera handlowego czyli właśnie Niemiec, gdzie spadek PKB wyniósł aż 5%.
4. Handelsblatt pisał wtedy także, że w sytuacji kiedy uwaga niemieckich przedsiębiorców jest skierowana przede wszystkim na Chiny i Stany Zjednoczone, a „krajem, w przypadku którego rozbieżność między brakiem poświęcanej mu uwagi, a jego znaczeniem gospodarczym jest szczególnie duża, jest Polska”.
Tymczasem „prężność polskiej gospodarki - a przede wszystkim jej dobre perspektywy w Europie, zadziwiają”. Co więcej „polska gospodarka również w pandemii koronawirusa przechodzi przez kryzys tak łatwo, jak żadne inne państwo członkowskie UE”. Dla wielu niemieckich przedsiębiorstw „największe państwo Europy Wschodniej, mimo wszelkich politycznych tarć, jest ważną lokalizacją i od dawna jest czymś więcej niż tylko rozbudowanym warsztatem”.
Handelsblatt podkreślał wtedy także, że „polską gospodarkę charakteryzują dwie cechy: różnorodność i elastyczność, co szczególnie dobrze jej służyło podczas pandemii koronawirusa”. Co na to wszystko nasza opozycja, a w szczególności politycy Platformy, dla których przecież głosy polityków, czy mediów zza naszej zachodniej granicy, do tej pory były wręcz wyrocznią?
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

19-04-2021 [08:00] - Zygmunt Korus | Link:

Ta zaradność znad Wisły nazywa się "sposobem po polsku", czyli udawaniem, że okupacja jest, ale nic sobie z niej nie robiąc... Proszę to sobie przełożyć historycznie (jak przetrwać opresję?) i nie bajdurzyć o zasługach władzy. 

Obrazek użytkownika u2

19-04-2021 [08:51] - u2 | Link:

Ale fakt jest faktem. To nie propaganda sukcesu rodem z PRL. Chwalą Polskę Niemcy i niezależne instytucje, które nie mają większego interesu, aby w Polsce działo się dobrze. To wbrew obiegowej opinii w Niemczech o Polnische Wirtschaft.

Obrazek użytkownika Jabe

19-04-2021 [09:01] - Jabe | Link:

Nie niepokoi to aby?

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2021 [09:29] - sake3 | Link:

@u2.....Zaraz odezwą się dyżurni krytycy,którzy wczoraj z taką swadą dowodzili,że telewizyjne wiadomości to propaganda.W takim razie,żeby im dogodzić pan Kuźmiuk co powinien napisać?Może to że niemiecki dziennik się pomylił w ocenie polskiej gospodarki czy co do przejścia GPW do strefy rynków kapitałowych ze strefy rynków wschodzących?   Czy mamy płakać,że dwie agencje potwierdzają dotychczasowe doniesienia,że Polska w tym roku jest jedynym krajem w UE w którym PKB będzie na tym samym poziomie jak przed pandemią?.To obie agencje a nie pan Kuźmiuk zauważają dynamikę polskiej gospodarki,co więc skłania dyżurnych wybrzydzaczy do krytykowania wszystkiego co polskie?Co ich tak smuci,że wiadomości mogą być korzystne dla Polski a więc z mety trzeba je nazwać propagandą?

Obrazek użytkownika u2

19-04-2021 [18:19] - u2 | Link:

"Zaraz odezwą się dyżurni krytycy"

Ano, widzę ich za każdym razem pod artykułami p. Kuźmiuka, czy p. Czarneckiego. Widać tak są "zadaniowani" przez swoich pryncypałów.

Co ciekawe, kilka lat temu mieli widoczną przewagę. Teraz są w zdecydowanej mniejszości na polskich portalach.

Obrazek użytkownika sake3

19-04-2021 [09:54] - sake3 | Link:

@Zygmunt Korus........Podanie tych wiadomości przez pana Kuźmiuka to bajdurzenie? Zarzuca mu Pan kłamstwo? A może po prostu nie w smak Panu że władza ma jakieś zasługi.A może sądzi Pan,,że polska gospodarka tak sama z siebie stoi na niezłym poziomie.Wpisuje się Pan w działania opozycji która wieszczy od dawna ,że Polska jest w ruinie?Pan te tak uważa?Doprawdy sądziłam,ze stać Pana na bardziej rzetelną ocenę niż takie smieszne postaci jak Pomaska,Budka czy Pihowicz.