Kto ma rację w ocenie gospodarki-opozycja czy Fitch?

Nie powinniśmy mieć wątpliwości kto ma rację w ocenie gospodarki-opozycja czy Fitch?
 
1. Jak poinformowała w ostatni piątek na swojej stronie internetowej agencja ratingowa Fitch, potwierdza ona dotychczasowy rating Polski na poziomie A-/F1 odpowiednio dla długo i krótkoterminowych zobowiązań w walucie krajowej, a także A-/F2 dla długo- i krótkoterminowych zobowiązań w walucie zagranicznej.
Ponadto perspektywa ratingu pozostaje na poziomie stabilnym, co oznacza, że agencja przewiduje stabilny wzrost gospodarczy dla naszego kraju i poprawę stanu naszych finansów publicznych.
W komunikacie agencji podkreśla się mocne fundamenty makroekonomiczne i dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę, która jest wspierana przez rozsądnie prowadzoną politykę gospodarczą rządu i monetarną banku centralnego.
Agencja zwraca uwagę, że pandemia koronawirusa spowodowała spadek PKB w 2020 roku tylko w wysokości -2,7% (najniższy poziom spadku PKB w UE z krajów o dużych gospodarkach) i stało się to dzięki silnemu wzrostowi konsumpcji i eksportu.
W komunikacie podkreślona jest także perspektywa wyraźnej poprawy sytuacji finansów publicznych, po ogromnym wysiłku fiskalnym wsparcia krajowej gospodarki środkami w wysokości ponad 200 mld zł (blisko 10% PKB) w latach 2020-2021, deficyt sektora finansów publicznych (wg metodologii unijnej), Fitch zredukował do 5,7% w 2021 roku i tylko do 3,7% w roku 2022 (a więc wg tej agencji już pod koniec przyszłego roku polskie finanse publiczne będą blisko osiągnięcia kryterium z Maastricht wynoszącego 3% PKB).
 
2. Przypomnijmy także, że w połowie lutego Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) zakończył doroczny przegląd naszej gospodarki, w ramach którego dokonał także oceny działań Narodowego Banku Polskiego (NPB) podczas kryzysu spowodowanego przez pandemię Covid 19.
MFW podkreślił w komunikacie, że „szybka i właściwa” polityka luzowania pieniężnego prowadzona przez NBP, pomogła zmniejszyć negatywny wpływ pandemii na gospodarkę i sektor bankowy.
Co więcej MFW rekomenduje utrzymanie dotychczasowego akomodacyjnego (dostosowawczego) kursu polityki pieniężnej NBP do czasu, gdy w Polsce utrwali się ożywienie gospodarcze.
Fundusz pozytywnie ocenił także obecny stan polskiej gospodarki i podkreślił, że nasz kraj jest dobrze przygotowany do spodziewanego w tym roku okresu wyraźnego ożywienia w gospodarce.
 
3. Jednocześnie co parę dni słyszymy oceny działań polskiego rządu dokonywane przez „ekonomistów” opozycji takich jak: Borys Budka, Izabela Leszczyna czy Sławomir Nitras jeżeli chodzi o wsparcie gospodarki dotkniętej skutkami pandemii koronawirusa i perspektywy jej rozwoju.
Według tych ocen jest dramatycznie źle, przedsiębiorstwa zostały pozbawione pomocy, jeżeli dalej będzie rządził rząd Zjednoczonej Prawicy, to gospodarka się zawali, a finanse publiczne ulegną załamaniu.
Ci „ekonomiści” mają także recepty jak wyjść z kryzysu, między innymi ogłosili konieczność obniżenia stawki podatku VAT z 23% do 5% dla branż które są dotknięte lock downem, choć podatek ten nie jest podatkiem od branż tylko jak mówi jego nazwa, podatkiem od towarów i usług, a więc przedstawiona koncepcja jest absurdalna.
 
4. Nie powinno więc być żadnych wątpliwości czyje oceny są prawdziwe, a czyje kompletnie nie mające żadnego związku z polską rzeczywistością, opozycji czy międzynarodowych agencji ratingowych, albo międzynarodowych instytucji finansowych.
Skoro takie agencje ratingowe jak Fitch, Moody's, czy S&P dokonują takich ocen dwa razy w roku, na wiosnę i na jesieni i dla polskiej gospodarki i naszych finansów publicznych, są to oceny bardzo pozytywne, nawet podczas głębokiego kryzysu gospodarczego na świecie i w Europie, to wyraźnie widać, że opozycja oceniając polską gospodarkę i finanse publiczne, co najmniej mija się z prawdą.
Ale tak już jest od ponad 5 lat i to nie tylko w odniesieniu do gospodarki ale wszystkich dziedzin naszego życia, kłamanie dla naszej opozycji zarówno w kraju jak i za granicą jest tak samo oczywiste jak oddychanie.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika filand

21-03-2021 [09:09] - filand | Link:

Opozycji w Polsce nikt nie dogodzi. Oni zawsze wszystko wiedzą lepiej. Po danym zdarzeniu. Typowi polscy licencjonowani mistrzowie świata.
Co do cytatu...
Jednocześnie co parę dni słyszymy oceny działań polskiego rządu dokonywane przez „ekonomistów” opozycji takich jak: Borys Budka, Izabela Leszczyna czy Sławomir Nitras jeżeli chodzi o wsparcie gospodarki dotkniętej skutkami pandemii koronawirusa i perspektywy jej rozwoju.
Jezeli to są ekonomisci to Księżyc jest z sera a ziemia jest płaska rozłożona na żółwiach. Żółwie stoją na Słoniach...
Reasumując. Niech rzad robi swoje a opozycja szczeka. Psy szczekają a karawana jedzie dalej...
Z wyrazami szacunku oraz poważaniem...

Obrazek użytkownika sake3

21-03-2021 [10:37] - sake3 | Link:

Kompetencje Spólki Monty Pythona zwanej opozycją mozna określić zwrotem ,,mniej niż zero''.Tyle że w debatach z takimi idiotami dyskusja zostaje sprowadzona do ich poziomu,a wtedy nie ma się szans.

Obrazek użytkownika Marek Kudła

21-03-2021 [12:08] - Marek Kudła | Link:

To jest nienormalna opozycja. Oni są niezdolni do normalnej rozmowy ! Mają ogromne rozterki tożsamościowe, dlatego powtarzają, że wstydzą się mówić po polsku, wstydzą się być Polakami, że wyjadą !   Trochę inaczej jest z Tuskiem.  Ten chociaż urodził się w Polsce, to ukształtował w sobie tożsamość niemiecką, a Polskość dla niego to nienormalność !  Nie zajmujmy się przygłupami i lewackimi zajobami.  Oni nie mają nam nic do powiedzenia.   Ludzie ! Ignorujmy wreszcie te bzdety, nie komentujmy ich i nie reklamujmy ich, bo szkoda naszych nerwów i naszego cennego czasu !
 

Obrazek użytkownika angela

21-03-2021 [17:37] - angela | Link:

Brak argumentow tzw opozycji, pokrywa hejt i ustawiczne klamstwo.
Oni tak muszą,  bo sie boją. 
Boją się  rozliczenia i prawdy.
Tutaj wszystkie sily na pokład,  a ze towarzystwo przyzwyczajone bylo tylko sprzedawac, kombinowac, i krasc, wiec i wykonanie roli "opozycja"  jest takie jak widzimy.
Polswiatek się niczym inteligentnym  nie popisze.