O "dziadersach"

  W ostatnich miesiącach rozpowszechniło się bardzo słowo "dziaders".  W dniu 9 marca 2021 w portalu Arte24.pl ukazał sie artykuł "Skąd się wzięło i dlaczego stało się tak popularne – słowo „dziaders”? {TUTAJ}.  Czytamy w nim:

  "Słowo dziaders może budzić skojarzenie ze słowem dziadek. Tymczasem nie ma ono nic wspólnego z poczciwym staruszkiem. Wręcz przeciwnie, ma ono znaczenie negatywne, podczas gdy dziadek kojarzy się raczej pozytywnie. Można by więc pójść w kierunku słowa zdziadzieć lub dziadować. W rzeczywistości oba te wyrazy mają wydźwięk negatywny, stąd blisko im do dziadersa. A skąd się właściwie wziął dziaders? Często spotyka się teorię, która mówi, że jest to wymysł feministek, czyli kobiet walczących o swoje prawa. Tymczasem eksperci nie są co do tego zgodni. Uważają, że dziaders powstał wiele lat temu i wcale nie jest wymysłem młodego pokolenia. Najprawdopodobniej wymyśliło go pokolenie średniego wieku, które chętnie uczęszczało do zatłoczonych, przepełnionych dymem krakowskich kawiarni. Określenie to odnosiło się do starszego (na tamte czasy) pokolenia, które protekcjonalnie traktowało osoby młode, ambitne, z pomysłami. Mianem dziadersa określano więc osoby starsze, konserwatywne, które nie czuły powiewu wiatru młodości. (...)
  O słowie dziaders zrobiło się szczególnie głośno w czasie, kiedy kobiety walczą o prawo do aborcji, które było wynikiem niegdyś zawartych kompromisów. W sporze chodzi jednak o coś więcej, a mianowicie o zwrócenie uwagi na sytuację kobiet w naszym kraju. Bez względu na to, czy zgadzamy się z poglądami manifestantów, czy też nie, słowo dziaders zaczęło być ostatnio szczególnie chętnie używane właśnie przez protestujące kobiety. Nie jest jednak prawdą, że to one wymyśliły dziadersa na potrzeby własnych akcji. 
Dziaders był popularny wiele lat temu, a całkiem niedawno powrócił on do łask. Dobrze zatem znać etymologię tego słowa, a także jego prawdziwe znaczenie. Wydaje się, że dziaders zagości w naszym języku, nie tylko codziennym, na dłużej.".

  To prawda.  Słowo "dziaders" może być używane w różnych okolicznościach.  Świadczy o tym tekst Konrada Kołodziejskiego "Bunt dziadersów", który opublikowano w najnowszym wydaniu tygodnika "Sieci" [nr 11/2021].  Jego streszczenie jest w portalu wPolityce.pl {TUTAJ}.  Dowiadujemy się z niego, że:

  "Jednak gdy nie najmłodsi już ludzie zaczynają udawać luzaków, którzy domagają się seksu bez żadnych zobowiązań, klną jak szewc i – tak jak niedawno Paweł Rabiej na Instagramie – pokazują innym fucka, to zaczyna to wyglądać żałośnie. Niestety, infantylny styl wypromowany przez Jurka Owsiaka i Kubę Wojewódzkiego (nieprzypadkowo obaj używają imion w zdrobniałej wersji) zaczyna być coraz bardziej powszechny. Takich podtatusiałych „młodzieńców”, metryką panie, nazywa się ostatnio – bardzo trafnie – dziadersami. Tyle że – wbrew przekonaniu dziadersów – ich styl nie przemawia do młodych. Jest zbyt nieautentyczny. Kołodziejski zauważa, że…
Krzykliwy antypisizm Platformy zaczął uderzać w nią rykoszetem. Wielu młodych ludzi – niezależnie od swoich poglądów – uważa go bowiem za stylizację, grę, cynicznie podgrzewaną emocję, która służy tylko temu, aby na tej fali powrócić do władzy i dawnych przywilejów. Zwłaszcza że PO nie ma żadnych własnych propozycji. A zatem znowu poza i oszustwo.".

  W papierowym wydaniu tygodnika artykuł Kołodziejskiego ilustrowany jest zdjęciem Owsiaka i Wojewódzkiego w pozach błaznów - robiących sobie selfie.  Mnie osobiście słowo "dziaders" bardzo się podoba.  Jest krótkie i wyraziste.  Podobnie jak redaktorzy Arte24.pl uważam, iż ma ono przed sobą przyszłość.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

18-03-2021 [12:19] - NASZ_HENRY | Link:

Dziaders pochodzi od dziada ☺☻
 

Obrazek użytkownika u2

18-03-2021 [16:31] - u2 | Link:

A Dziad pochodzi z Wołomina.

Obrazek użytkownika Centrystka

18-03-2021 [13:45] - Centrystka | Link:

Idealnie też to kreślenie pasuje do Prezesa Polski Jarozbawa - a dlaczego? Nie każdy sam sobie dopowie.

Obrazek użytkownika Jan1797

18-03-2021 [21:14] - Jan1797 | Link:

Daj pan spokój, cóż ten człowiek złego panu zrobił? Marzy się panu wysłuchiwać od liberałów
przy wsiadaniu do tramwaju-"ruchy koszty"? Ileż to razy, kartką wyborczą uzyskał pan gwarancje
przyszłości na gołym peronie? Pani Elig jedynie wspomniała o Krakowie, czy przy tym wskazuje
gości RIO?

Obrazek użytkownika cyborg59

18-03-2021 [21:46] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

xxx-ers to pomysł pokolenia mojego syna. Przyszedł kiedyś i stwierdził, że w parku napadły go "kaczkersy". Kaczkersy to pewne siebie kaczki pobierające myto od przechodniów. I takie pseudo bardziej pasuje do Prezesa ! Kiedy na nowym Ekranie wrzuciłem zdjęcie pewnego gatunku kaczki ze szponami - zapluło się sporo blogerów. Sprawdź w archiwach.
Gdybym nie był cyborgiem - pewnie byłbym "dziadersem". Dziadersem 70+!.  

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2021 [19:28] - sake3 | Link:

Pojęcie dziadersa istotnie obejmuje nie tyle biedaka co starego luzaka pozującego na brata łatę i podlizującego się młodzieży.Myślę,że do tego okreslenia świetnie pasuje pewien bloger z S24 i jego zachwyty nad ,,pieknymi dwudziestoletnimi''jak określa dzisiejszą młodzież.Im więcej bluzgów rzucają młodzi tym większy jego zachwyt,a ordynarne napisy na transparentach Strajku Kobiet wbijają go w ekstazę.Nawet nie zauważa jaki jest przy tym śmieszny.

Obrazek użytkownika u2

18-03-2021 [20:20] - u2 | Link:

Używanie wulgaryzmów i atakowanie starej tradycji to typowa nowomowa. Aby pozyskać wiernych pożytecznych idiotów, muszą oni przekroczyć pewną granicę taboo. W tym przypadku łamie się ich przyzwoitość. Tak się werbuje biernych, miernych, ale wiernych. Zrobili oni krok w przód, od sacrum do profanum. Widać to było niedawno w USA, kiedy bojówki BLM, lub Antify, atakowały wszystko co się kojarzyło z niepodległością i wielkością USA. Wygrali. Dzięki wielkim mediom, zwłaszcza internetowym. W Polsce jednak nadal są za słabi, a zwycięstwo Andrzeja Dudy scementowało obóz rządzący.

Obrazek użytkownika sake3

18-03-2021 [20:54] - sake3 | Link:

@u2.....No nie wiem czy tacy za słabi u nas.Nowomowa i bluzgi rosną w postępie geometrycznym.Będziemy niedługo z rozrzewnieniem wspominali wrzaski Niesiołowskiego,takie siermiężne,bez gwiazdek.

Obrazek użytkownika u2

19-03-2021 [11:31] - u2 | Link:

Stefan N. pierwszy stawił sie u Towarzyszki Panienki na YT i chwalił generał w czarnych okularkach, tak się składa ojca Towarzyszki Panienki. Dla Stefana N. stan wojenny to były wczasy. Dla większości Polaków to była jednak mordęga. Stefan N. zasłynął z tego, że pierwszy wsypał wszystkich swoich ziomali, łącznie ze swoją narzeczoną na przesłuchaniach w SB. Dodatkowo przyznał że to PO pierwsze obniżyło emeryturki dla SB, ale to były według niego tylko takie kosmetyczne obniżki.

Obrazek użytkownika Centrystka

19-03-2021 [01:01] - Centrystka | Link:

"zwycięstwo Andrzeja Dudy scementowało obóz rządzący."
To scementowanie aż słychać jak trzeszczy w szwach!

Obrazek użytkownika u2

19-03-2021 [11:31] - u2 | Link:

Zazdrość wręcz wyziera z postu.

Obrazek użytkownika Centrystka

19-03-2021 [15:11] - Centrystka | Link:

Zazdrość o to trzeszczenie...?

Obrazek użytkownika u2

19-03-2021 [20:51] - u2 | Link:

Typowa totalniacka odzywka.

Obrazek użytkownika Centrystka

23-03-2021 [12:18] - Centrystka | Link:

Super inteligentny i mega merytoryczny "komentarz" - gratuluję!

Obrazek użytkownika cyborg59

18-03-2021 [21:49] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

Bo to już tylko "echo" Playboya z PRL !

Obrazek użytkownika Marek1taki

18-03-2021 [22:15] - Marek1taki | Link:

Dziękuję za wyjaśnienie bo w kontekście dorobku plandemii to użyłbym w kontekście " robią z nas dziadersów" a zilustrowałbym Rosiewiczem:
https://www.youtube.com/watch?...
Pasuje i z biedą w tytule i z propagandą sukcesu.