Elity jakie mamy dzisiaj

Parę dni po tym apelu w sierpniu 2011 roku https://naszeblogi.pl/58102-elity-potrzebne-od-zaraz napisałem nieco ironiczną ocenę ówczesnego stanu faktycznego. Mam wrażenie, że przez te 10 lat, niewiele się zmieniło.
Dziesięć lat minęło (!!!) a prawdziwych elit, jak nie było, tak nie ma.
Tak się dłużej nie da. Państwo i społeczeństwo tego nie wytrzyma. TVP z rozpaczą i na siłę usiłuje wylansować kogoś, którego większość darzyć będzie prawdziwym szacunkiem, a na dodatek go lubić. Udaje się to szczęśliwie ze sportowcami – Lewandowski, siatkarze, Kamil Stoch... Tylko... to gwiazdy sportu, żeby nie nazwać ich tym okropnym słowem – celebryci. I pamiętam też, jak namówiono biednego Grzegorza Lato, by został politykiem. Eeech...

Co ludzie dzisiaj widzą jako elity? Jak część narodu jest w to zapatrzona i daje się omamiać. Obawiam się, że znaczna.
No dobrze, złamałem się. Niech jeszcze coś będzie o elitach.
A konkretnie o neo-elitach. Co to jest? To ci, których smrodek dolatuje do nas codziennie, bo ocieramy się o nich wszędzie.

Bo też wszędzie oni są. Jak wspomniałem jest to układ hierarchiczny, rozciągający swoje macki od poziomu gminy Szemud, po najdroższe apartamentowce stolicy i posiadłości, praktycznie rozsiane po całym kraju (jedno drugiego nie wyklucza; nierzadko dobra posiadłość w Kujawsko – Pomorskim idzie w parze z apartamentem w najbardziej pożądanym domu w Warszawie.
Zazwyczaj, na tym podstawowym, najniższym poziomie, neo-elitę stanowi lokalna grupa przekrętów. Aby te przekręty dawały zyski koniecznie w takiej grupie musi być członek lokalnej władzy – wójt, starosta, sołtys, czy co tam jeszcze. Po prostu musi być styk państwowe – prywatne, bo tam są konfitury. Warto dodać, że ten miejscowy przedstawiciel władzy często nie jest członkiem neo-elity, a tylko aspirantem. Z reguły im bardziej się stara, tym dłużej odsuwany jest na bok. Musi w tej grupie być paru lokalnych biznesmenów, gdyż to oni wypracowują zysk i nadają ton. Jak na przykład wspomniany już przeze mnie Król Karkówki z Kartuz. Te dolne elity są nieliczne. O to właśnie chodzi. Tak ma być, bo dwóch, trzech jest w stanie rzucać światło na swój teren, a jak by było za dużo to istnieje niebezpieczeństwo tworzenia się chaosu i rozbisurmanienia się ludu.
Za to wkoło jest całe mnóstwo aspirantów przebierających nogami i usłużnych, którzy, za uścisk lub poczęstowanie jakimś nienormalnym świństwem (whisky, koniak, cierpkie, czerwone wino, kto to widział? słodkie przecież o niebo lepsze!), podejmują się czynienia drobnych uprzejmości.
Najważniejsze natomiast jest to, że przynajmniej jeden z tej grupy (to sytuacja optymalna) ma, jak to w układzie hierarchicznym, zaczepienie, kontakt z kimś z neo-elity wyższego szczebla. Im wyższego, tym lepiej. Bardzo dobrze, gdy wojewódzkiego, a równie dobrze, gdy centralnego. Jest to warunek obowiązkowy.
Chyba modelowym przykładem takiej struktury, jest były i niebyły pan senator Stokłosa. On w tym pilskim był (i jest?) jednoosobową wyrocznią, panem życia i śmierci, a jego wspaniała małżonka, jest jak żona cesarza (z wszystkimi tego atrybutami, z wyjątkiem urody, niestety). Umocowania w stolicy pozwoliły mu spokojnie przetrwać ciężki okres, gdy listy gończe fruwały po całej Europie.
Szczebel wyżej jest podobnie. Niekoniecznie więcej pieniędzy, ale więcej władzy. Styl jest też nieco inny, ale o tym napiszę osobno. Na tym poziomie zaczynają dominować poważne zawody: prawnicy, których kancelarie obsługują, banki i biznesmenów, bankowcy, którzy decydują, czy dać zarobić kancelariom i biznesmenom i biznesmeni, którzy dają z kolei zarobić kancelariom i bankom. Dla kolorytu jest jakiś niemłody pisarz z mądrą twarzą, lub choćby z piękną siwą brodą, jak na przykład pan Chwin. Jest paru dziennikarzy i dziennikarek, którzy ładnie potrafią opisać i zaprezentować swoją neo-elitę i ogólnie stwarzają odpowiedni, miły i ciepły klimat. Tutaj już możemy mówić o grupie kilkudziesięciu osób. Oczywiście, wszyscy razem dobrze się znają, razem bywają, są na ty, (ale nie przed kamerami) i mają wspólne upodobania, (ale o tym później).
A politycy? Z nimi to raczej różnie. Częściej nie są stałymi członkami elit (wiadomo – wybory); często dostają pozycję leszczy, ci z ambicjami robią za aspirantów, którym czasami starszyzna pozwala ogrzać się przy ognisku.
I tak krok po kroku idziemy do góry, aż dochodzimy do stolicy. I tutaj role się nieco odwracają. Prym w neo-elitach zaczynają wodzić politycy, urzędnicy wysokiego szczebla, oraz dziennikarze pewnych, wybranych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych.
I po raz pierwszy celebryci. Ich istnienie na niższym szczeblu jest tylko etapem przejściowym i nie ma sensu, oprócz spotykania się w klubie na Monciaku w Sopocie. Ale tylko po to by móc się wywindować do celebrytyzmu ogólnopolskiego.
Jedynym chyba wyjątkiem w tej grupie jest Kuba Wojewódzki, który aspiruje do bycia celebrytą krajowym, a jest tylko powiatowym (taki dziwny paradoks).

Centralna neo-elita rulez!
Wyciąć kawałek lasku pod kolejkę linową? Ależ proszę! Wybudować ekskluzywne osiedle w jedynej w Europie, tak dziewiczej puszczy? Ależ proszę! Kupować latające barachło o nazwie Embrayer? Oczywiście! Proszę bardzo. Zrujnować poetę, typa jednego, który, cham jeden, nas wyzywa, a w dodatku ma, bezczelny, dobre pióro i poklask motłochu? Nie ma sprawy!

Zrobić i załatwić można wszystko. Pod jednym warunkiem – tylko dla siebie i swoich ludzi.
Dla narodu? Dla Polski? Jaja sobie robicie?! To nie ma sensu i co ja z tego będę miał?
Więc dla Polski i narodu wszystko leży. No może tylko neo-elita chętnie zamiast autostrad i kolei wybudowałaby duży płot, który, w pizdu …, trzymałby motłoch po drugiej stronie.
A najchętniej na kanapie przed telewizorem i niech znają łaskę pana, z pilotem, bo teraz już wszystkie kanały są nasze.

Krótko na koniec: neo-elita nie jest prawdziwą elitą narodu. Wszystko, co robi, robi tylko we własnym interesie. Owszem, starają się narzucać styl, kreować trendy, decydować, o czym się mówi, co się czyta i co ogląda. Lecz dodam raz jeszcze – tylko i wyłącznie we własnym interesie.

Naród generalnie im przeszkadza i mają go w dupie.

JK
https://klubdyletantow.blogspot.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-03-2021 [07:03] - Marek1taki | Link:

Celebryci to jednak nie elity a narzędzie propagandy. Lansuje się ich by sprzedać towar jaki produkują. Dwa aby używać ich do wypowiedzi zgodnych z polityczną poprawnością,
Niestety jest to skuteczne bo ludzie bez własnego zdania i żyjący cudzym życiem dają się w ten sposób wodzić za nos marksistom - bo to oni dzisiaj kreują politykę.
Co zatem uważam za miarę elitarności? Odporność na propagandę i zdolność do zajęcia przytomnego stanowiska w konkretnej sytuacji to ważne minimum bez którego państwo nie jest zdolne do normalnego funkcjonowania.
Mamy właśnie dysfunkcyjność władz jawnych. Widzimy teatr, w którym politycy znani z tego, że są znani i dyspozycyjni wygłaszają kwestie jak celebryci przemysłu rozrywkowego. Problemem staje się posiadanie przez nich władzy.

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [08:42] - jazgdyni | Link:

Prawie każda pseudo-elita chce mieć choćby jednego celebrytę. Pełni on rolę tuby i twarzy tych uzurpatorów. Nastaje epoka pisma obrazkowego, stąd na przykład popularność Instagramów.
1. Miara elitarności dobrze opisana. Dodałbym tylko jeszcze niezależność swoich sądów, kreatywność i skuteczność.
2. Cały czas, praktycznie od początku, prawicowa władza ma poważny problem z komunikacją. Nawet rzecznicy, czy to PiSu, czy rządu, są słabi. A ci z dostępem do kamery, czy mikrofonu nie wzbudzają zachwytu. Są sztuczni, bo silą się na powagę i są mało błyskotliwi. Cięta riposta to rzadki przypadek. Również ze strony prawicowych dziennikarzy. Zdradzę, że tu istnieje niepisana cenzura wewnętrzna. Ja się nie zgodziłem, więc mimo zaproszenia, już dalej mnie nie chciano.
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

08-03-2021 [09:24] - Marek1taki | Link:

Taki rzecznik ideał wygrałby partii, rządowi wybory. Nie oceniam rzeczników surowo. My jesteśmy rzecznikami własnych poglądów na klawiaturze, oni cudzych w świetle fleszy. Była rzeczniczka PiS i odeszła bo się nie podobała lewicy. Ja ją ceniłem bo była twarda, konkretna, niewzruszona. Jakby jej bomba atomowa wybuchła za plecami to też nieporuszona dokończyłaby wypowiedź. Natomiast nie wiem czy ktokolwiek poza mną ją słuchał.

Obrazek użytkownika sake3

08-03-2021 [10:13] - sake3 | Link:

@jazgdyni......Są wyjątki w prawicowej komunikacji-dziennikarz M.Rachoń i Bugała.Myślę,że udało by się wyłuskać nawet kilku faktycznie dobrych.Skoro jest portal taki jak NB dlaczego nie pokusić się o zdania komentatorów,jak oceniają,kogo z dziennikarzy częściej słuchają,które programy odpowiadają a które tylko psują wizerunek albo po prostu nudzą.Problemem prawicy są natomiast debaty.Jest ich za dużo,a poziom niektórych uczestników i ich zachowanie zachęca do wyłaczenia telewizora.Nie wiem,czy będzie Pan kontynuował poszukiwanie elit,ale chyba należy przy ocenie różnych grup wyróżnić i skupic się na polskiej kadrze naukowej.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

08-03-2021 [08:52] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

london
Wielbiciel pięknych kobiet, dobrego alkoholu i tytoniu. Serce po prawej stronie.
****************************************************************************************
husky44
Polak w U.K

Czyli nie Polak z Gdyni?
###################################

 

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [08:59] - jazgdyni | Link:

Cześć Trocie

Polak z Gdyni wielbi nieco więcej. Zachłanny jestem. Hedonista niemalże.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

08-03-2021 [09:09] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Ale skąd husky...i w dodatku 44?
Husky to piękne psy,ale naprawdę dobrze sie czują na Arktyce...i muszą sie wybiegać.
Mój sąsiad ma parkę...chłopaka i dziewczynkę...codziennie robi 20 km po plaży...psy się niego patrzą jak na kretyna...18 stopni ciepła /zima/ ratuje je kąpiel w morzu...12 stopni../zima/

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [09:15] - Pers | Link:

Husky to zwykły troll. Znany i przepędzany.

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [12:33] - jazgdyni | Link:

Nochal
Dla ciebie on to troll, a dnie tylko dla mnie, ty.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [13:54] - Pers | Link:

"Dla ciebie on to troll, a dnie tylko dla mnie, ty."

Oczywiście! Każdy, kto wytknie twoją mitomanię i grafomaństwo jest trollem :)
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [10:18] - jazgdyni | Link:

Strasznie tym psom w Polsce współczuję. Na Alasce napatrzyłem się i nacieszyłem, jak te psiaki kochają pracę, kochają zaprzęgi i co warto wiedzieć, jakie są niezależne.
Z drugiej strony, jak dawniej mieszkałem na osiedlu, strasznie mnie to denerwowało, jak para na M3, wówczas to. 60 mtr., chowała dwa wspaniałe błękitnookie psy, wyłacznie z malutkim spacerkiem dwa razy dziennie. To autentyczne okrucieństwo.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [09:13] - Pers | Link:

"to gwiazdy sportu, żeby nie nazwać ich tym okropnym słowem – celebryci."
To nie nazywaj. Celebryta to typek, który nic nie zrobił a jest tylko nadmuchiwany przez media. Sportowiec, żeby stać się "celebrytą" musi wiele lat ciężko pracować.

Nie bardzo rozumiem dlaczego wałkujesz ten temat? Czyżbyś aspirował do bycia "elitą". Tobie akurat to nie grozi.
Członkiem Elity (politycznej, naukowej czy innej) się jest albo nie. To inni muszą tak postrzegać osobę. Zajmowane stanowisko czy majątek to jeszcze za mało. W rządzie powinna, teoretycznie, być elita a są same miernoty.
Media mogą wykreować jedynie celebrytę

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [12:35] - jazgdyni | Link:

Byłeś rzeczywiście w tej WSIowej strukturze elytą. Aż forsa zniknęła i już cię nie kochali. Dobrze, że przeżyłeś.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [14:06] - Pers | Link:

"Byłeś rzeczywiście w tej WSIowej strukturze elytą. "

Na idiotyczne zaczepki nie reaguję.
Ty o mnie nie wiesz nic za to ja o tobie bardzo dużo i nie są to raczej pozytywne rzeczy. Zresztą sam się nimi publicznie chwaliłeś.
Za komuny, żeby pływać na statkach nie będąc z wykształcenia marynarzem to trzeba było być "przydatnym". Najlepiej "strzelać z ucha" albo mieć bardzo mocne plecy.
Ty "strzelałeś z ucha" czy miałeś mocne plecy? A może jedno i drugie?
Więc daj se siana :)

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [16:56] - jazgdyni | Link:

Ty o mnie nie wiesz nic za to ja o tobie bardzo dużo...

Dokładnie! Klasyka! Służby o każdym dorosłym Polaku wiedziały BARDZO DUŻO. MSW, czy wojskówka?

Lecz dzisiaj, to my wiemy znacznie więcej towarzyszu kapralu.

Obrazek użytkownika tricolour

08-03-2021 [17:20] - tricolour | Link:

Może kolega taty? 

Najprostsze rozwiązania są najbardziej prawdopodobne...

Obrazek użytkownika Czesław2

08-03-2021 [09:39] - Czesław2 | Link:

Dla kogo te elity mają być? Dam przykład. Duży kościół w miasteczku 40 tysięcznym. Organista, chłopak po Konserwatorium Wiedeńskim. ( nie znam szczegółów i nie jestem fachowcem ). Po mszy, na której jest powiedzmy 300 osób daje króciutki, 10 minut koncert Bacha i tym podobne. Zostaje 10-20 osób, reszta w te pędy ucieka. Ci, co zostają, biją mu brawo.

Obrazek użytkownika Jan1797

08-03-2021 [18:15] - Jan1797 | Link:

Panie Czesławie,
Podobnie jest w Krakowie, parafia w Śródmieściu krok od Rynku Głównego i po Mszy na koncercie
kilkadziesiąt osób. Pocieszę być może, chór ze Szwecji dał wówczas koncert. Znany nasz dyrygent
przyjęty oklaskami, przedstawił gości. Uwagę naszą skupiła chórzystka z ogromnym zdziwieniem
obserwująca ceremonię mszy. To był widok zgodny z Pana komentarzem u Ryszarda Surmacza
i pytanie, gdzie byli nasi młodzi melomanii?
Pozdrawiam  
PS
11 szkół muzycznych a rodzice dyskutują o .......:(

Obrazek użytkownika Czesław2

08-03-2021 [19:13] - Czesław2 | Link:

Nie byłem dotychczas wielbicielem muzyki organowej, zwłaszcza "bachopodobnej". Jest trudna w percepcji z mnóstwem ozdobników utrudniających odbiór tematu utworu, Natomiast gdy chłopak zagrał Fugę ciarki mnie przeszły. Słuchałem nawet tejże Fugi potem jeszcze raz z kolegą na jego sprzęcie audio i muszę powiedzieć, że ma się to do koncertu na żywo tak, jak oglądanie szczytów Mięguszowieckich na obrazku i z podejścia na Rysy.

Obrazek użytkownika Jan1797

08-03-2021 [20:33] - Jan1797 | Link:

Rozumiem, sam chciałbym choćby w prezentacji usłyszeć; https://www.archikatedraoliwa....
Bo o Festiwalu Muzyki Organowej nie mogę marzyć. Musiałbym sam jechać, choć pendolino to tylko
7 godzin. Przy okazji zobaczyć gotowy Kanał Bursztynowy a na plus letnie „Trzy rzeki" - zbyt piękne..

Obrazek użytkownika angela

08-03-2021 [10:00] - angela | Link:

Caryca  Katarzyna  (1729- 1796):
"Istnieją różne narody, a raczej różne narody mają różnego ducha. Jedne można podbić i
przesiedlić w celu zagarnięcia ich ziem, a świat nie podniesie wrzasku – to małe narody,
plemiona. Z innych można uczynić małym wysiłkiem niewolników i będą chętnie lizali
rękę Pana – to narody o podłej duszy, od kolebki niegodne samostanowienia, w wielkich
obszarach Azji roztopią się bez śladu. Z trzecimi wreszcie nie można zrobić ani tego, ani
tego, przynajmniej nie od razu – to Polacy. Nie można zaanektować ich państwa, bo
trzeba byłoby się dzielić z Prusami, Austrią, Turcją i Bóg wie jeszcze z kim; narzuca to
europejska równowaga sił. Po drugie nie można tego zrobić od ręki, gdyż są to
znakomici żołnierze, a cały naród gdy otwarcie zagrożony, przypomina wściekłego wilka
w nagonce. Zbyt dużo by to kosztowało, należy więc zdemoralizować ich do szpiku
kości. Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność… Jeśli nie da się
uczynić zeń trupa, należy przynajmniej sprawić, żeby był jako chory ropiejący i gnijący w
łożu… Trzeba mu wszczepić zarazę, wywołać dziedziczny trąd, wieczną anarchię i
niezgodę. Trzeba nauczyć brata donoszenia na brata, a syna skakania do gardła ojcu.
Trzeba ich skłócić tak, aby się podzielili i szarpali, zawsze gdzieś szukając arbitra.
Trzeba ogłupić i zdeprawować, zniszczyć ducha, doprowadzić do tego, by przestali
wierzyć w cokolwiek oprócz mamony i pajdy chleba. Będą Oni walczyć długo, bardzo
długo, nasze prochy przepadną, ale przyjdzie czas gdy sami sprzedadzą swój kraj,
sprzedadzą go jak najgorszą dziwkę. My rozpoczniemy ten proces Panin! Korupcją
„milczących psów”, którzy będą nimi rządzić. Bogactwem i głodem, które biednych
podjudzą przeciw możnym, tych drugich zaś napełnią takim strachem i podłością, że
uczynią wszystko dla zachowania swego bogactwa. Zepsujemy ich kultem prywaty,
złodziejstwa, rozpusty, wszelaką demoralizacją i wiodącym ku niej alkoholem.
Stworzymy tam nową oligarchię, która będzie okradać własny naród nie tylko z godności
i siły, lecz po prostu ze wszystkiego, głosząc przy tym, że wszystko co czyni, czyni dla
dobra ojczyzny i obywateli. Niższe szczeble tych krwiopijców będą uzależnione od
wyższych w nierozerwalnej strukturze formalnej i nieformalnej piramidy. Trzeba będzie
starać się, by w piramidę wpasowany był każdy zdolny i inteligentny człowiek, by
zechciwiał w niej i spodlał. Niedopasowywalnych szaleńców, nieuleczalnych fanatyków,
nałogowych wichrzycieli i każdą inną wartościową jednostkę wyeliminujemy operacyjnie.
Zadanie to jest wielkie, lecz i efekty będą wielkie. Polska zniknie w samych
Polakach! Wtedy właśnie, gdy będzie wydawało się im, że mają wolność. Ale ja tego nie
doczekam, zaczniemy jednak ten proces".
 

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [10:05] - Pers | Link:

"Trzeba … rozłożyć ten naród od wewnątrz, zabić jego moralność…"

Celne spostrzeżenie! To się dzieje już od 30 lat. Do dziś.

Obrazek użytkownika angela

08-03-2021 [10:11] - angela | Link:

To wszystko prawda, tylko ze oni, ruscy, wpadli w ten sam dołek wykopany dla Polaków, a najlepszą przedstawicielką rozpusty, byla sama uczennica diabla, jak i obecny car.

Niestety, jak bardzo jest to aktualne.

Obrazek użytkownika mada

08-03-2021 [13:18] - mada | Link:

Na serio zaczęło się to od wepchnięcia Polski do UE, która pilnuje żeby w Polsce nie zrobiono czegoś  dobrego dla Polski.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [10:10] - wielkopolskizdzichu | Link:

Mam wrażenie, graniczące z pewnością, że jazgotzgdyni, swymi jeremiadami o elitach, wyraźnie daje znać społeczności Naszych Blogów, iż z utęsknieniem oczekuje, aż w końcu choć jeden komentator do elit go zaliczy.
Mi tego czynić nie wypada, ale może ktoś znajdzie się litościwy i próżność jazgotazgdyni zaspokoi.

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [12:44] - jazgdyni | Link:

Zdzichu parówo!

Ty jesteś klasycznym wzorem elity 30-lecia. Oczywiście, na poziomie swojej gminy.

Ps. Jeremiady? Ja? To ty jesteś mistrzem Księgi Lamentacji. Mówiłem ucz się z polskich podręczników, a nie z das Handbucha.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [13:40] - wielkopolskizdzichu | Link:

Czuję się wstrząśnięty, ale nie zmieszany.

Obrazek użytkownika tricolour

08-03-2021 [13:43] - tricolour | Link:

Tylko się potem nie skarż, mariaku, że ci jeden drugiego wydaje w obce ręce, na poniewierkę lub zatracenie, gdy nazywasz bliźniego parówą.

Gdybym był z Moskwy dał bym ci rubelka za wierną służbę.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [14:20] - Pers | Link:

Jeśli założyć, czysto teoretycznie, że rządzący to elita to coś nam te "elity" się psują.
W 2009 r. zajmowaliśmy w światowym Indeksie Postrzegania Korupcji Transparency International 49. miejsce, pięć lat później już 35, a w klasyfikacji za 2016 r. – już 29, a więc postęp był wyraźny. Jednak w następnych rankingach w 2017 i 2018 r. mamy spadek na 36. miejsce. Aż o osiem lokat!. A w ubiegłym roku nastąpił spadek o kolejnych dziewięć miejsc w rankingu na miejsce 56.
W najnowszym raporcie sporo uwagi poświęcono także Polsce. Z wynikiem 56 pkt. Polska znacząco spada w rankingu postrzegania korupcji. Według raportu, partia rządząca krajem konsekwentnie promuje działania, które osłabiły niezależność sądów. Stała erozja praworządności i demokratycznego nadzoru w Polsce stworzyła warunki do rozkwitu korupcji na najwyższych szczeblach władzy. Raport podsumowując ten wątek stwierdza, że w Polsce przywódcy rządowi wykorzystują kryzys COVID-19 do osiągnięcia korzyści politycznych, podważając demokrację, prawa człowieka i wysiłki antykorupcyjne.

Ciekawe jak to skomentuje autor i ci, którzy "uważają mnie za trolla"? :)

Obrazek użytkownika mada

08-03-2021 [16:31] - mada | Link:

Indeks przepisany wprost z GW.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [18:01] - Pers | Link:

Bardzo możliwe, że GW to cytowała ale czy to oznacza, że to jest kłamstwo?
Podałem źródło tego rankingu i nie jest to GW. Ogarnij się.

Obrazek użytkownika mjk1

08-03-2021 [14:47] - mjk1 | Link:

Szanowny Autorze.
Bardzo ładnie opisał Pan, co wyprawiają nasze tzw. elity, zarówno lokalne jak i ogólnopolskie.
To, jak jest źle i co jest złe wiedzą prawie wszyscy. Ja jednak wolałbym usłyszeć, nie tylko od Pana, co należy zrobić, aby nie było tak jak jest?
W związku z powyższym, pozwoli Pan, że zadam Panu tylko jedno pytanie:
Czy możemy zrobić cokolwiek, już i teraz, aby obnażyć kłamstwa i hipokryzję obecnej władzy?
Jeżeli nie potrafimy obnażyć ich kłamstw, lub nie wiemy w jaki sposób nas okłamują, to jaką mamy gwarancję, że nie wylansują  nam kolejnej pacynki w którą znowu większość uwierzy.
Potrafi Pan odpowiedzieć na tak proste pytanie?     
 

Obrazek użytkownika mada

08-03-2021 [16:37] - mada | Link:

Nie wiem kto kłamie, kiedy kłamie, w jakim temacie kłamie, nie złapałem go na kłamstwie  - ale wiem, że kłamie. 

Obrazek użytkownika mjk1

08-03-2021 [19:42] - mjk1 | Link:

Droga Mado.
Kilka dni temu napisałaś, że zaryzykujesz i zapytasz, co należy zrobić, aby było lepiej.
Nie dość, że odpowiedziałem i napisałem, co należy zrobić, to jeszcze obiecałem, że napiszę, jak to należy zrobić i obiecałem poprzeć to przykładami z historii i to nieodległej historii. Nie byłaś zainteresowana, czy nie zrozumiałaś?
Przypuszczam, że jedno i drugie.
Dzisiaj próbujesz kpić w podobny sposób.
Odpowiadam, więc po raz drugi. Nie dość, że wiem, kto kłamał, to jeszcze wiem, kiedy kłamał, w jakim temacie kłamał a co za tym idzie złapałem go na kłamstwie. Niejednego jak się zaraz okaże.
Żeby nie wymieniać wszystkich skupię się tylko na kilku najważniejszych osobach w państwie. Naszym państwie.
Wydaje mi się, że takimi osobami są wszyscy Prezydenci piastujący ten urząd po 1989 r.
Wszyscy, jak jeden, przysięgali, że będą stać na straży Konstytucji. Niektórzy nawet Boga na świadka wzywali.
I wszyscy, jak jeden, swojej przysięgi nie dotrzymali.
I teraz Droga Mado wymień proszę, który to artykuł obowiązującej Konstytucji RP nie jest przestrzegany od początku jej obowiązywania.
Potrafisz wymienić, czy może znowu nie wiesz, albo znowu nie jesteś zainteresowana?
Pozdrawiam słodko i czekam z utęsknieniem na Twoją wyczerpującą odpowiedź.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [18:59] - jazgdyni | Link:

@Mjk1
Czy możemy zrobić cokolwiek, już i teraz, aby obnażyć kłamstwa i hipokryzję obecnej władzy?
Proszę te kłamstwa i hipokryzję ujawnić.

Sądzę, że jeszcze nie możemy nawet rozliczyć poprzedników.
Sprawa jest oczywista, jeżeli tylko spokojnie i na zimno porachować.
W 2015 roku, najpierw zwyciętwo Andrzeja Dudy, a potem PiSu (bo dwaj koalicjanci byli zagraniem taktycznym, lecz niezbędnym) w wyborach parlamentarnych spowodowało euforię.
Odsunięcie PO+PSL od władzy było jak zatrzymanie rozpędzonego czołgu za pomocą kopania rowu dziecięcymi łopatkami. Bo ugrupowanie Tuska i Komorowskiego było tak pewne swego, że Komorowskiemu nawet nie chciało się przyzwoicie prowadzić kampanii wyborczej. Dlaczego? Gdyż cały ten antypis, to była tylko forpoczta potężnych sił lewactwa opanowujących Europę, ze wsparciem zidiociałych miliarderów i Putina.
Lecz jednak udało się wygrać. Policzmy, jaka to była wygrana: 1/sejm - władza ustawodawcza z zaledwie pięcio osobową przewagą; 2/ władza wykonawcza - tu mamy swój dobry rząd. 3/ prezydent, w naszej strukturze władzy, w dużym stopniu element dekoracyjny. Czy zdobyliśmy należytą moc sprawczą, by spokojnie i sprawiedliwie władać państwem? Nie zdobyliśmy.
Dobra zmiana, od pierwszego dnia rządzenia, ma przeciwko sobie - A/władzę sądowniczą; B/media, często nazywane czwartą władzą; C/ samorządy terytorialne, szczególnie te najważniejsze - dużych miast; D/ uczelnie wyższe - uniwersytety i akademie. Ma także przeciwko sobie wiele znanych i popularnych środowisk, jak aktorzy, muzycy, artyści i jeszcze wiele innych, jak się później okazało - nauczycieli, czy lekarzy. Oczywiście, obowiązkowo trzeba pamiętać o wrogich - Brukseli, Berlinie, Paryżu i  Moskwie.

Czy Dobra Zmiana miała odpowiednią moc sprawczą, by dokonywać szybkiej naprawy po rabunkowej polityce poprzedników i świadomym niszczeniu Rzeczpospolitej? Nie miała.
To sukces, że zdołała wywalczyć drugą kadencję.
Gdyby Polska leżała gdzieś daleko od wrogów, w spokojnym otoczeniu, lub też już miała odpowiednią siłę, jak Erdogan w Turcji, to PiS z Kaczyńskim na pewno pozwolili by sobie na znacznie więcej. Erdogan w dwóch pierwszych miesiącach po przewrocie wsadził do więzienia 40 tysięcy skorumpowanych sędziów, wysokiej rangi urzędników i biznesmenów. Czy my moglibyśmy sobie na to pozwolić? Zdecydowanie nie. Reakcja z zewnątrz mogłaby nawet być dla narodu tragiczna, a dla państwa rujnująca.

Jednakże ciągłe dopominanie się o więcej i szybciej, czego oczywiście wszyscy pragniemy, a także ciągłe oskarżanie o wymyślone zbrodnie, z uwagi na kontekst i geopolitykę, jest jak głośny płacz dzieciaka i niszczenie domu na złość, bo chce nowy rowerek. gdy ojciec jest na bezrobociu, a mama nosi kolejną ciążę.

Więc drogi mjk1 - więcej cierpliwościi uczciwości.

 

Obrazek użytkownika Jabe

08-03-2021 [21:11] - Jabe | Link:

Wykręty.

Obrazek użytkownika mjk1

09-03-2021 [14:53] - mjk1 | Link:

Szanowny Autorze.
Jest Pan szalenie niekonsekwentny.
Nie tak dawno pisał Pan, że wszyscy oszukują a wybory to już jedno wielkie oszustwo. Głosuje Pan na danego kandydata a wygrywa zupełnie ktoś inny i zawsze ten, który ma wygrać. Na zadane wtedy przeze mnie pytanie, dlaczego uczestniczy w tym oszustwie, nie odpowiedział Pan a teraz pyta, kto oszukuje? Nie za bardzo rozumiem.
Zostawmy jednak zaszłości i skupmy się na bieżącym temacie.
Odpowiadając na podobne pytanie, zadane przez Madę, zasygnalizowałem temat. Teraz postaram się rozwinąć.
Każde państwo działa w oparciu o jakiś określony system prawny. Nasz kraj również.
W naszym kraju podstawowym aktem prawnym jest Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej.
Mamy to szczęście, że aktualnie obowiązująca konstytucja jest najlepszą konstytucją w nasze historii. Jest lepsza od poprzedniej, komunistycznej, tych dwóch przedwojennych gniotów, jak również wcześniejszych, trzeciomajowych pobożnych życzeń.
Nie wiem, komu ale niewątpliwie prawdziwemu polskiemu patriocie, udało się umieścić w konstytucji artykuł, którego bezwzględne przestrzeganie jest warunkiem koniecznym naszej suwerenności.
Zanim napiszę, jaki to artykuł, kilka słów wyjaśnienia.
Jeżeli nasze państwo ma być państwem suwerennym, to musi posiadać przede wszystkim suwerenność finansową. To chyba oczywiste.
Suwerenność zaś finansową w naszej konstytucji określa artykuł 227, który mówi jednoznacznie, że centralnym bankiem państwa jest Narodowy Bank Polski i przysługuje mu wyłączne prawo emisji pieniądza… .
I tak się jakoś „dziwnie” składa, że akurat ten artykuł jest łamany każdego dnia.
Co więc można zrobić już i teraz?
Trzeba zmusić urzędującego prezydenta do wypełnienia tego, do czego zobowiązał się w ślubowaniu.
To warunek absolutnie konieczny.
Cała reszta, to jak słusznie napisał Jabe, tylko wykręty.
Jeżeli jednak z czymkolwiek się Pan nie zgadza lub czegokolwiek nie rozumie, proszę napisać z miłą chęcią wyjaśnię.
Pozdrawiam Pana.        
 

Obrazek użytkownika Pers

09-03-2021 [16:24] - Pers | Link:

W latach 1926 i 1927 rząd zrzekł się ostatecznie prawa do emisji waluty polskiej na rzecz Banku Polskiego S.A., potwierdził jego niezależność od rządu i powołał stanowisko zagranicznego doradcy członka Rady Banku. Stanowisko to objął Charles Dewey, były zastępca Sekretarza skarbu Stanów Zjednoczonych.
NBP rządzi Rotszyld i to jest właśnie jaskrawy przykład braku suwerenności państwa polskiego.
Bank centralny nie może być "niezależny" od rządu.

Obrazek użytkownika mjk1

09-03-2021 [19:26] - mjk1 | Link:

@Pers.
Myli Pan dwie rzeczy, prawo do emisji waluty z niezależnością banku centralnego.
Bank centralny musi być jedynym emitentem waluty i musi prowadzić taką politykę pieniężną, która gwarantuje stabilną wartość pieniądza.
Może to jednak osiągnąć tylko będąc niezależnym od rządu. 
I to też przewiduje obowiązująca konstytucja, dlatego jest taka dobra. Konkretnie określa to art. 220 punkt 2 Konstytucji RP.
Narodowy Bank Polski w przeciwieństwie do Banku Polskiego SA nie jest bankiem prywatnym.
Jeżeli rządzi nim jakiś Rotszyld, to musi Pan odpowiedzieć sobie na pytanie: co, ewentualnie kto mu na to pozwala i na jakiej podstawie. Prawnej podstawie.    
 

Obrazek użytkownika Pers

09-03-2021 [20:20] - Pers | Link:

"Może to jednak osiągnąć tylko będąc niezależnym od rządu. "
Guzik prawda. Ta rzekoma "niezależność" jest de facto zależnością od kogoś innego. To taki wytrych dla głupich gojów.
Dlaczego prezes NBP lata co miesiąc do Bazylei?

Obrazek użytkownika mjk1

09-03-2021 [22:13] - mjk1 | Link:

Szanowny Panie Pers.
Ja naprawdę, w przeciwieństwie do Pana wiem, co i o czym piszę.
Cele, które wymieniłem poprzednio bank może osiągnąć tylko i wyłącznie będąc niezależnym. Niezależność zaś gwarantuje bankowi konstytucja, nasza konstytucja.
To, że prezes NBP z niej nie korzysta, to zupełnie inna sprawa.
Nie wiem czy Pan pamięta, ale pytanie brzmiało, co możemy zrobić już i teraz?
W przypadku Prezesa NBP dokładnie to samo. Wymusić na nim przestrzeganie obowiązującego prawa. Tyle, tylko tyle i aż tyle.
Odpowiadając zaś na ostatnie pańskie pytanie.
Lata do Bazylei po instrukcje, bo w tym szwajcarskim mieście znajduje się tzw. bank banków i to jest kolejnym dowodem na to, że prezes nie przestrzega obowiązującego prawa.     
 

Obrazek użytkownika Pers

10-03-2021 [06:45] - Pers | Link:

Pamiętam. Tylko, że pozycji i roli NBP nie można zmienić bez zmiany konstytucji. Nie wolno wymagać "niezależności" od polityków skoro to politycy tworzą Sejm (legislatura) i rząd (egzekutywa). Ta "niezależność" to żydowska nowomowa mająca ukryć prawdziwych władców pieniądza.
Bank centralny musi realizować interesy rządu. Oczywiście potrzebne są mechanizmy zabezpieczające przed głupimi politykami ale to już inna bajka i nie może być to "niezależność".
Czy "produkcja" pieniądza to kosztowny proces? Niezbędne są drogie surowce?
Oczywiście, że nie. Pieniądze już od dawna tworzy się w sposób księgowy, informatyczny. Nie jest niezbędne pokrycie w złocie czy innych cennych surowcach.
To państwo jako rzeczpospolita wszystkich obywateli gwarantuje jego pokrycie.
Co więc uniemożliwia państwu emisję niezbędnych do wymiany i rozwoju papierków?
Czy jedynym powodem jest obawa, że koniecznie wybuchłaby wielka inflacja? Nie.
Jeśli emituje się pieniądz mający pokrycie w wyprodukowanych towarach i usługach, jeśli przeznacza się go na rozwój potrzebnej do wzrostu produkcji infrastruktury czy finansowania  badań, edukacji to nie.
 
Dlaczego więc państwo nie tworzy dodatkowego pieniądza, który potrzebny jest dla rozwoju i zaspokojenia kolektywnych potrzeb obywateli?  Co mu to uniemożliwia?
Odpowiedź jest banalnie prosta - państwa zrzekły się, mniej lub bardziej dobrowolnie tego prawa na rzecz systemu bankowego. Zrzekły się lub zostały pozbawione suwerennego prawa swoich obywateli do dbania o swój rozwój i swoje interesy. Jedynie system bankowy jest w myśl tej praktyki wyłącznym podmiotem upoważnionym do kreacji pieniądza bo wprowadzono dziwaczny i zabójczy system tzw. niezależności systemu bankowego od polityki. Jest to wierutna bzdura bo ta tzw. niezależność w rzeczywistości oznacza podporządkowanie systemu politycznego będącego (lub, który przynajmniej powinien być) reprezentacją i wyrazem woli obywateli, których państwo jest reprezentantem.
Kreowanie pieniędzy z powietrza i pożyczanie ich na procent rządom i obywatelom to podstawa władzy deep state. Kto się temu próbuje przeciwstawić zostaje odstrzelony - J.F.Kennedy, Hussain, Kadaffi i wielu innych.

Tłumaczy się, że państwo, jako organizm rządzony przez polityków, którzy wybrani przez naród muszą dbać o interesy swoich obywateli dla przypodobania się im wyprodukowałoby zbyt dużo tego pieniądza, wydałoby zbyt dużo i przez to po, powstałby chaos i ogólna bieda.
Natomiast bankierzy-zawodowcy, bardziej kompetentni i dalekowzroczni, wsłuchując się w tzw. rynek emitują odpowiednią ilość pieniądza, pożyczają go na bardzo dobrych warunkach stymulując rozwój, bogactwo i powszechny dobrobyt.
Wynika z tego, że naród to zgraja idiotów, których reprezentanci są głupsi niż banda brzuchatych bankierów.

Obrazek użytkownika Pers

10-03-2021 [06:49] - Pers | Link:

Banksterzy w pewnych okresach rozdają tanie kredyty każdemu kto się nawinie przyczyniając się tym faktycznie do rozwoju realnej ekonomii ale także tej złej, spekulacyjnej nie majacej nic wspólnego z potrzebami obywateli. Potem jednak podnoszą oprocentowanie, wymagania stawiane kredytobiorcom i jednym słowem powodują deficyt pieniądza na rynku, spadek wartości wyprodukowanych dóbr i przejmują po zaniżonych cenach to co obywatele wyprodukowali w pocie czoła. 
System, o którym mowa wyżej, ćwiczony na obywatelach ma ostatnio coraz większe zastosowanie wobec państw. Doprowadza się podażą "taniego" pieniądza do nadmiernego zadłużenia by w odpowiednim momencie przykręcić kurek i żądać pokrycia powstałych w ten sposób "strat" ze środków publicznych, oddania części suwerenności, wyzbycia się podstawowych zasobów jak woda, infrastruktura i innych strategicznych dóbr. Tutaj najlepszym przykładem jest Grecja.
Wykorzystując słabą pozycję państwa, bankierzy wymuszają korzystne dla siebie regulacje prawne, umożliwiające niczym nieskrępowaną możliwość tworzenia baniek spekulacyjnych przy użyciu pieniędzy obywateli i w konsekwencji na ich szkodę. Bo czym się tu przejmować? 
Media pełne są tzw. "ekspertów", którzy  motają, używając niezrozumiałego dla przeciętnego człowieka języka, by usprawiedliwić istniejący stan rzeczy. Wytłumaczyć, że taki stan rzeczy jest jedynym słusznym systemem i jeśli ktokolwiek jest winny to są to obywatele, którzy kochają nic nie robić i żyć ponad stan.
Dzielę tych "ekspertów" na dwie kategorię. Część, ta zdecydowanie mniejsza, to użyteczni idioci, zindoktrynowani skutecznie przez system. Pozostali to agenci Lichwy, sowicie przez nią opłacani by mieszać ludziom w głowach.
Jeśli dodamy do tego polityków, skorumpowanych kretynów, którzy za swoje usługi po zakończeniu kariery politycznej otrzymują wysoko płatne synekury w różnych EBORach to mamy pełny obraz gówna, w które wdepnęliśmy.

Obrazek użytkownika mjk1

10-03-2021 [10:25] - mjk1 | Link:

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem Persie.
Od zdania: „Czy "produkcja" pieniądza to kosztowny proces?”, bez uwag, tylko jedno pytanie.
Czy uważasz, że ktokolwiek z blogerów i komentatorów cokolwiek z tego zrozumie? Przecież, gdyby rozumieli, czy o tym wiedzieli, głupot by nie pisali, zwłaszcza, że jest to wiedza powszechnie dostępna, nawet w Internecie.
Jeżeli chodzi o początek Twojego wpisu, to chciałbym poznać uzasadnienie tego, co napisałeś.  
Dlaczego pozycji NBP nie można zmienić, bez zmiany konstytucji?
Co w tym celu należy zmienić w konstytucji? Jaki artykuł dodać, czy zmodyfikować? Uważam, że art. 227 w zupełności wystarcza. Trzeba tylko wyegzekwować ścisłe jego przestrzeganie.
Uważam, że postulowana zmiana konstytucji, jest sprytną wymówką polityków uzasadniająca niemożność przeprowadzenia jakichkolwiek zmian. Chętnie jednak poznam odmienną opinię.
Nie pisałem o wymaganiu niezależności od polityków, tylko o wymaganiu od polityków przestrzegania obowiązującego prawa.
Uważam też, że Bank Centralny nie tylko nie musi, ale nie powinien realizować polityki rządu, bo może się to dla kraju skończyć tragicznie. Przykładów z historii niewiele, ale jednak są.
Dlaczego i jaką politykę powinien realizować Bank Centralny, to już temat na osobny wpis. Chętnie wyjaśnię i podyskutuję, jeżeli jesteś zainteresowany.
Pozdrawiam.    
 

Obrazek użytkownika Pers

10-03-2021 [12:24] - Pers | Link:

Jasne, że jestem zainteresowany! Wbijanie szpilek odpornym na wiedzę to mało konstruktywne zajecie :)
Teraz zarabiam na chlebek ale odpowiem wieczorem.

Obrazek użytkownika Pers

10-03-2021 [18:56] - Pers | Link:

Chciałbym kontynuować dyskusję ale nie chcę nadużywać cierpliwości gospodarza bloga  @zgdyni. On bardzo nie lubi jak ktoś pisze coś głupszego niż on sam i ja to szanuję :)
Proponuję kontakt mailowy  pers-50@wp.pl
(mam nadzieję, że łaskawy Admin to puści :)
Pozdrawiam

Obrazek użytkownika mjk1

11-03-2021 [09:39] - mjk1 | Link:

@Pers.
Łaskawy Admin puścił, ja odezwałem się jeszcze wczoraj na kontakt mailowy i… nie doczekałem się odpowiedzi na najważniejsze pytanie:
Dlaczego konieczna jest zmiana konstytucji?
Wychodzi więc na to, że jest to jednak sprytna wymówka polityków uzasadniająca niemożność przeprowadzenia jakichkolwiek zmian.
Pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika angela

08-03-2021 [21:31] - angela | Link:

Niestety, elity Polski,  wybijają na przestrzeni wieków,  odwieczni ciemięzcy, po prawej i po lewej stronie naszej granicy.
Zabijani są ludzie wyksztaceni, zajmujacy wazne stanowiska, studenci, a inni patrioci stający w obronie ojczyzny, giną z bronią w ręku. 
Milionowe ubytki ludności,  zasiedlono ludzmi, ktorzy malo utozsamiaja się z Polską. 
Malo tego, gina ludzie wartosciowi dla Polski w niewyjasnionych okolicznosciach, również Smolensk,  a obstrukcja antypolskich sądów,  utrudnia ich wyjasnienie.
Wrodzy Polsce ujadacze,  konfabulują i kłamią, chcąc zrownac wszystkich do wlasnego poziomu szmaciarzy.
Dziwilam sie do tej pory, ze tez nikt nie " zajął" sie prezesem Orlenu, Danielem Obajtkiem, ale myliłam sie.
Oni duzo wczesniej zaczeli szukać tematu na prezesa Orlenu,  tylko nie mogli nic na niego znalezc, az w koncu musieli się napracowac nad ufundowaniem  gniota, ktory w rezultacie kompromituje, samych uczestnikow konfabulacji, ktorzy okazali sie osobami z podwórka przestepczego.
Najlepsze jednak jest stwierdzenie , ze prezes Orlenu " nie radzi sobie z zarzadem spółką ".
Takiej  szopki, to by najzdolniejszy  zartowniś nie wymyślił. 
Kiedy za nierządu POPSL przez osiem lat orlen wypracowal niespelna 3 mld zysku, to przez 5 lat, za kierownictwa prezesa Obajtka, 26 miliardów  zysku.
26 miliardow, a zakupy, jakie poczynił,  tylko najbardziej ich, /no nie ich przeciez, bo opozycja nasza, to do much lapania, sie nie nadaje/ fuzja z Lotosem załamała.
 

Obrazek użytkownika tricolour

08-03-2021 [17:49] - tricolour | Link:

Mylą ci się miliony z miliardami. Jak można zrobić taką pomyłkę, naprawdę nie wiem...

Rzeczywiście chyba wybili wszystkich potrafiących zliczyć do trzech.

Obrazek użytkownika angela

08-03-2021 [21:27] - angela | Link:

Tricolour,  to jednak ty wiesz.
To dlaczego  tutaj  tak wszawo wypisujesz.
Zaraz zmienię. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-03-2021 [00:09] - Tomaszek | Link:

@Tricolour
Przypominam Ci dyskusję ze mną sprzed niecałych dwóch lat . Odwaliłeś to samo . A jak fajnie całkowałeś klimę w samochodzie . Czyżby ciebie też podmienili . Bo w sklerozę nie wierzę .

Obrazek użytkownika jazgdyni

10-03-2021 [06:50] - jazgdyni | Link:

@angela & @Tomaszek

Zostawcie tego nieszczęśnika. To biedny, chory człowiek. Cierpi. On tylko chce zwrócić na siebie uwagę. Każdym kosztem, każdą prowokacją. Brak realnego życia rekompensuje takim stalkerstwem. I nie on jest winien, że tak został przez naturę skonstruowany i wychowany przez takich ludzi.

Pogłaskać po główce i tyle.

Obrazek użytkownika tricolour

10-03-2021 [07:42] - tricolour | Link:

Hehehe...

Roześmiany wesołek prędzej, kpiarz szydzący z capa wpisującego się pod każdym popierającym postem partyjnego wazeliniarza.

A jakie masz towarzystwo? Do trzech zliczyć nie potrafią, bo jeśli komuś przez "pióro" przechodzi roczny zysk Orlenu liczony w milionach, a nie miliardach, to taki z niego kiep, jak z ładowacza stukilowatogodzinnych akumulatorów z garaźowego gniazdka.

Ubaw po pachy!

Obrazek użytkownika tricolour

10-03-2021 [07:45] - tricolour | Link:

Tomaszku,

ty sie tylko do zamawiania piw w tanich niemieckich hotelach nadajesz. Może w Wigilię zrobię ci wykład o całkach w kontekście pijackich zjazdów na nartach żulerii.

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-03-2021 [20:25] - Tomaszek | Link:

@Tricolour
Hotel był czeski a nie niemiecki , czy tani  średnio . Całki a szczególnie w twoim autorskim wydaniu to sobie daruj nie tylko w Wigilię . A zjazd na nartach nikomu nie wyrządził krzywdy najmniejszej . Wesoło było wszystkim . W przeciwieństwie do mądrych rzeczy , które taki np Tusk z Lewandowskim i spółką na trzeźwo odp...dolili . Nikomu poza nimi i ich plecodawcami wesoło nie było . Tyle  że  w hotelach drogich bywali i nie tylko niemieckich . Pewnie i pochlali sobie na krzywy ryj , jak Radzio Sikorski w Bullingdonie . Obejrzyj sobie jeszcze rysunki schematyczne klimy przeczytaj nazwy części i zapytaj małolatów jak to działa . Wyjaśnią ci bez całkowania .  Tylko nie mów , słuchaj .

Obrazek użytkownika tricolour

10-03-2021 [20:55] - tricolour | Link:

@Tomaszek

Najzabawniejsze, że ja  nie pamiętam, o co chodzi z tym całkowaniem przy klimie...

Wiesz co? Tak sobie myśle, że w realu i Ty i ja to pewnie zwylki ludzie jesteśmy więc zasadniczo nie ma powodu skakać sobie do oczu na forum i czyhać, by przywalić znienacka.

Masz chęć na walki, to proszę. Ja nie chce...

Może warto zacząć gadać jak ludzie?

Obrazek użytkownika Tomaszek

10-03-2021 [22:23] - Tomaszek | Link:

Dobra , to nie chodź do tych małolatów bo się spedalili albo nawet zelgiebecili . Popatrzyli na Margota jakie on laski lako laska dyma i nauka nie poszła w las , naśladowców jak mrówków .Tylko pamiętaj , że sprężarka w klimie , jak sama nazwa wskazuje służy do skraplania . Podobnie jak chlebak w wojsku do noszenia gratów . Tak na prawdę to ja cały czas nie mogę znależć odpowiedzi , jak Sikorski Radzio w swoim geniuszu załapał się do Bullingdoniarzy . Tam nawet miliarderom niektórym tylko wolno i nieangoli też mniej niż na lekarstwo , ciężki temat dla nielordów  , a on cyk i jest . Może ktoś mu kieszonkowe dawał , bo na krzywy ryj to raczej nie w tym kraju , a na pewno nie w tym środowisku . Co Ty na to ? Moje narty to przy nim pikuś . Ale ja zdecydowanie wolę swoje wybryki . Wiesz jazda po górach i dolinach na nartach jest nudna i trywialna  , coś jak hamburger w "restauracji " (Ale jaja ) Macdonalds . Taki Duda to ma nudne życie w tych Tatrach . A mógłby choć raz po schodziech .

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-03-2021 [06:37] - jazgdyni | Link:

Czyżby wreszcie następowało zatrybienie? Ktoś pewnie w końcu dobrego smaru użył. Lecz raczej wymyślił dobre sprzęgło, by koła zębate gładko i radośnie wspólnie pracowały.

I o to panowie z likwidacją tego podsrywania, które jest tylko nieznośnym zgrzytem tych zębatek, chodzi.

Obrazek użytkownika Pers

11-03-2021 [08:30] - Pers | Link:

@zgdyni
"Pomogłem dorwać i aresztować Przemysława M. za przekręt na 60 mln z funduszy europejskich. W pewnym też stopniu uczestniczyłem w doprowadzeniu do upadku J. Śniadka."
https://niepoprawni.pl/comment...

Łoł... Nie wiedziałem, że ty taki pittbul jesteś...
Szacun!
A zegarmistrz Nowak to też twoja sprawka?

Obrazek użytkownika jazgdyni

11-03-2021 [13:21] - jazgdyni | Link:

Niestety, Nowaka sięgnąć się nie dało. A był to ważny chłopiec na posyłki. Albo inaczej - porucznik struktury.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-03-2021 [00:09] - Tomaszek | Link:

@ Jazgdyni 
Nie przejmuj się dobry człowieku "nothing is forever ". To tylko jak myślę https://www.youtube.com/watch?... . Będzie zbyt nudno jak będziemy sobie tu słodko piredzieć . Pewnie jakaś sinusoida jak wyjdzie , to będzie fair .Dwie zębatki nigdy nie współpracują , taka jest ich konstrukcja . I tu racja . Zapytaj kogoś kto wie , ale na prawdę wie . Zresztą od Twojego wpisu o upale się zaczęło .

Obrazek użytkownika jazgdyni

12-03-2021 [09:20] - jazgdyni | Link:

@Tomaszek

Prawda, prawda - zawsze jedno zębate koło popycha drugie. Lecz mnie interesował proces zazębiania, nie zasprzęglania, w aspekcie rozumowego zatrybiania. Z trybologią niestety miałem niewiele do czynienia. Co innego same tarcia i smary. Tego życie uczy.

Obrazek użytkownika tricolour

11-03-2021 [10:13] - tricolour | Link:

@Tomaszek

Sprężarka słuźy po podnoszenia ciśnienia - z definicji. Skraplanie jest efektem wtórnym (potrzebne jest jeszcze obniżenie temperatury, bez tego przestanie skraplać) tak jak wożenie czterech liter jest wtórne do pracy silnika.

Mniejsza z tym.

Jakbyś jeszcze popracował nad stylem, to można by Cię czytać.

Obrazek użytkownika Tomaszek

11-03-2021 [23:49] - Tomaszek | Link:

@Tricolour
Czyżbyś odkrył drugą część układu . skraplacz zwany kondenserem . W samochodach jest z przodu przed chłodnicą i ma elektryczny wiatraczek jeszcze bardziej z przodu . Spróbuj dowidzieć się co jest dalej . Bez sprężarki nic nie skroplisz i nawet złoty skraplacz będzie niepotrzebnym gadżetem . W tym sens kawału o chlebaku i granatach .

Obrazek użytkownika tricolour

12-03-2021 [07:49] - tricolour | Link:

@Tomaszek

No, samiuśka prawda.

A teraz wyrysujemy sobie przemiany adiabatyczne tego układu i policzymy sprawność jako iloraz dwóch całek. Okaże się, że czegoś nam brakuje...

Ale mniejsza z tym. Nie o to chodzi. Chodzi o to, by rozmawiać. Jeden cham udający weredyka nam wystarczy.

Obrazek użytkownika Tomaszek

12-03-2021 [23:08] - Tomaszek | Link:

Przemiany adiabatyczne w układzie klimy samochodu ,czy jakimkolwiek innym chłodniczym maja znaczenie wtórne i szczątkowe . Istotą jest tu zaawsze skraplanie i parowanie tylko ze względu na wydajność procesu , rozprężanie to jest tylko jak czynnika jest za mało i wtedy jest że klima nie działa , tak jak pierdzenie nie jest istotą srania .Jak mawiał śp Włądek M ," pierdzeniem srania nie opędzisz ". Po latach jeszcze raz  się okazało sie jak bardzo miał rację . Piłem kiedyś piwko w Augustowie z nurkami , upał był straszny , a oni mieli metode i sprzęt . Agregat cyclone  bił do 200 atmosfer (tak sie wtedy mówiło ) bo był nowy  . przewodzik z dyszą do baniaka z wodą a w wodzie piwko . Było szybko i rzeczywiście zimne . Problem był taki  że  żeby tak było trza było powyżej 100 barów rozprężyć . Prądu żarł więcej niż cały dom wczasowy , ale co z prądu , jak piwo ciepłe ? Do cholery z z takimi wczasami  . Wyobrażasz sobie czterostopniową sprężarkę tłokową w samochodzie ? może drugi silnik w bagażniku ? Wiesz , po dobrym zimnym piwku to rozpreżenie bez całek . Dziś to betka , idziesz dosklepu i wymagasz , kiedyś to był wyczyn . 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [17:57] - wielkopolskizdzichu | Link:

Patrzcie Państwo. Wybijają patriotów, wybijają wykształconych, wybijają uczciwych, a taka angela żyje.
Przypadek... ksiądz Brzozowski mówił nie ma przypadków..... są znaki.

Obrazek użytkownika angela

08-03-2021 [21:39] - angela | Link:

Najlepszy znak, ze Zdzichu tez  zyje, ale że księdzem się podparł, to juz ma rację.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [22:15] - wielkopolskizdzichu | Link:

angela. Wciskaj "alt" częściej.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [18:07] - Pers | Link:

"Kiedy za nierządu POPSL przez osiem lat orlen wypracowal niespelna 3 mln zysku, to przez 5 lat, za kierownictwa prezesa Obajtka, 26 milionów zysku. "

Chciałbym tylko przypomnieć głównej ekonomistce NB, że ropa w latach 2011-14 kosztowała średnio od 100 do 120$
W latach 2016-19 średnio 55$.
Ceny na stacjach prawie takie same.
Jeśli surowiec kosztuje połowę a wyrób finalny tyle samo to trudno nie wypracować większego zysku. Tylko matoł miałby straty.
Ty Andżela jak katarynka powtarzasz te same, oderwane od rzeczywistości, bzdury. Wszyscy wyznawcy PiS tak mają?

Strony