Elity potrzebne od zaraz

Dziesięć lat minęło, kiedy napisałem ten tekst, rozmyślając, co Polska najbardziej potrzebuje. Teraz nieco go uaktualniłem, usuwając niepotrzebne dygresje do roku 2011.
Wydaje mi się, że felieton niewiele stracił na aktualności. A może nawet jest jeszcze gorzej.

Polska nie ma elit. Tak zwane salony warszawki czy krakówka, to grupy uzurpatorów sprzedających kit ciemniakom. Ale z pretensjami do bycia elitami. Co za bzdura!
Cóż to takiego są te elity we współczesnej Polsce? Kim są ludzie, którzy sprawują, albo przynajmniej chcą sprawować rząd dusz? I dlaczego mamy właśnie takie środowiska opiniotwórcze, bądź w zamyśle opiniotwórcze.

Pofolguję sobie i powiem poetycko, że społeczeństwo bez elit jest jak łódź, ciemną nocą, u skalistych wybrzeży, bez żadnej latarni na widnokręgu.. Po prostu miota się i łatwo może pójść na dno. To samo ją czeka, gdy na skalistym wybrzeżu płoną fałszywe latarnie, zapalone właśnie po to, by tą nieszczęsną łódź (społeczeństwo) sprowadzić na manowce.
Takie fałszywe latarnie, czyli samozwańcze elity, płoną właśnie teraz w Polsce.

Ktoś może się oburzyć i stwierdzić – elity to elity, jakże mogą być „samozwańcze”? Ja jednak twierdzę, że takimi są i postaram się to poniżej wyjaśnić.

Kiedyś, przed wiekami, (ale nie tak dawno, jak by się wydawało) sytuacja była niezmiernie prosta. Istniała struktura wybitnie zhierarchizowana, piramidalna wręcz na danym terytorium:
władca – dwór – arystokracja – szlachta, bądź rycerze, czy inni panowie – i na dole, szeroką ławą – lud. Były okresy, gdy jeszcze niżej byli niewolnicy, ale tutaj możemy to pominąć.
Elitarność, czyli zdolność do narzucania opinii, tworzenia wzorców, jak i również marzeń, co do wspinania się do góry, była absolutnie zawężającym się kręgiem i co oczywiste, punkt centralny stanowił władca – król, cesarz, czy inny monarcha, będący arbitrem absolutnym.
Elitaryzm stanowił układ społeczny, którego celem było znalezienie się w jak najwyższym i zarazem najwęższym kręgu i pilne strzeżenie, by nikt inny, w łatwy sposób do tego kręgu nie dołączył.

Co ciekawe, pieniądze, również tak stare jak ten hierarchiczny układ, nie stanowiły przepustki do wybranego kręgu elity. Żydowscy bogacze, od których niejeden król chętnie pożyczał pieniądze, byli w głębokiej pogardzie i niezmiernie rzadko stawali się członkami elit. Jeszcze gorzej było z tymi, których dzisiaj nazywamy artystami. Chociaż pod koniec nieco to się zaczęło zmieniać. Za to zupełnie inaczej było z myślicielami, albo jak byśmy dzisiaj powiedzieli, naukowcami (i pseudonaukowcami też). Często wchodzili do elit swoich czasów. Ba, lecz równie często ci właśnie myśliciele byli zwariowanymi arystokratami albo ekscentrycznymi szlachcicami, więc nic w tym dziwnego.

Wszystko to niestety się rypnęło we Francji, za Rewolucji, gdy na sztandary wpisano te głupie słowo „egalite” i od tego czasu, w erze nowożytnej zaczęły powstawać tylko różne paskudztwa, jak: socjalizm, komunizm, faszyzm, neoliberalizm, geizm (mój patent – choć znaleźli sobie naukowe słowo - gender)) i jeszcze inne, równie paskudne – izmy.
Muszę tu stanowczo zaznaczyć, że powstały egalitaryzm nie ma nic wspólnego ze starogrecką demokracją. Tam istniał system autorytetów i elit. A prymitywny egalitaryzm elity zniszczył, a w pustce po nich zaczęły wyrastać zrakowaciałe potworki, jak np. zjawisko celebrytyzmu (lub jak by było właściwiej z punktu widzenia psychologii – cele-debilizmu), albo "eksperci TVNu".

Po tym okresie, różnie to bywało z elitami oraz tworzeniem się nowych elit. Na przykład w Wielkiej Brytanii do dzisiaj niewiele się zmieniło w tradycyjnej strukturze elit. Może tylko częstsze nadawanie tytułów szlacheckich piłkarzom i aktorom, którzy zastąpili sławnych piratów, czy innych zamorskich grabieżców (oczywiście, gdy dzielili się łupem z koroną).
W Stanach Zjednoczonych początkowo sprawa była jasna – elity stworzyli tzw. „ojcowie pielgrzymi”, generalnie przybysze na statku Mayflower. Dołączyli do nich później „ojcowie założyciele”, czyli pierwsi przywódcy Stanów, twórcy konstytucji i całego systemu.
Jeszcze dzisiaj, przynależność do którejś z tych rodzin nobilituje człowieka automatycznie. Fakt, z reguły z takimi rodami związane są także duże pieniądze. Te pieniądze w USA miały duże znaczenie w przynależności do elit. I to nieważne często, jak zdobyte. Takim klasycznym przykładem jest rodzina Kennedych, gdzie ojciec Joseph zdobył fortunę na szmuglu alkoholu w czasach prohibicji, a już synowie zrobili wspaniałą karierę polityczną, z prezydenturą USA włącznie. Obecnie sprawa z amerykańskimi elitami jest nieco bardziej skomplikowana. Można przyjąć, że nie ma jednego centralnego ośrodka opiniotwórczego.
Jest Wschodnie Wybrzeże z Waszyngtonem, Nowym Jorkiem, Bostonem i Filadelfią. Jest Kalifornia z Los Angeles i San Francisco i jest reszta Stanów.

W takiej Szwecji natomiast Rewolucja Francuska i egalitaryzm spowodował, że praktycznie nie ma w pełni wykształconych elit. Jest sporo autorytetów w różnych dziedzinach, ale praktycznie wszystkie środowiska są otwarte i każdy, jak się wykaże, to staje się osobą opiniotwórczą. I to, mimo, że jest król i dwór.

Polska miała szerokie i mocne elity. Podstawą była dość szeroka szlacheckość i o czym pisał Coryllus, rozproszona struktura dworów szlacheckich, jako centrów skupiających i regulujących życie na danym terenie. W XVIII wieku powoli część szlachty, nierzadko zubożała, zaczęła tworzyć elity intelektualne. Wielu szlachciców zostało zmuszonych, przez wypadki dziejowe do zdobywania wykształcenia i podejmowania pracy. Tak powstały silne grupy naukowców, lekarzy i inżynierów. Także wykształconych administratorów. Obok szlachty, grupą, która dobrowolnie starała się zdobywać wykształcenie byli polscy Żydzi.

No i gdzież jest ta polska elita, lub polskie elity?

Skutecznie rozprawili się z nimi Hitler i Stalin.
Zdawali sobie świetnie sprawę z tego, co napisałem na początku – naród bez elit jest jak ta łódź nocą, na wzburzonym morzu bez światła brzegowej latarni.
Listy proskrypcyjne polskich elit, nawet tych w najniższym stopniu lokalnych były przez Niemców przygotowywane na długo przed II Wojną. I gdy wojna wybuchła rozpoczęło się wielkie zabijanie. Weźmy tylko trzy przykłady, z którymi czuję się osobiście związany: mordy i egzekucje, z dnia na dzień, profesorów, uczonych i ich rodzin w Krakowie i Lwowie; bestialskie mordowanie całych rodzin ziemiańskich, nauczycieli, administracji, księży i policji na Grodzieńszczyźnie i zagładę wszystkich prominentnych mieszkańców Gdyni, zabitych w pobliskich Lasach Piaśnickich, albo w Konzentrationslager Stutthof.
To była pełna premedytacja, naród polski bez elit, to będzie bezwolne stado niewolników.
Nigdy nie uda się zniszczyć wszystkich. Ale to, czego Hitler nie zdołał wykonać w 100 procentach, starał się kontynuować Stalin, od razu po zakończeniu wojny.

No i stało się. Poprzez zbrodnicze działania dwóch tyranów, morderców przerwana została ciągłość historyczna polskiej tradycji, myśli i patriotyzmu, której nosicielami były narodowe elity. Niedobitki, które przeżyły po tych makabrycznych czasach, nadal były ciężko zastraszone, bo przez lata komuny polowanie wcale się nie zakończyło.
Próżnia nie może istnieć, więc rosyjskie władze okupacyjne przywiozły, dosłownie na tankach, swoje elity – różnych tam Bermanów, Bierutów, Cyrankiewiczów czy Jaruzelskich.
Cel był jeden, ustanowić całkowicie nowe centra decyzyjne i opiniotwórcze i w żadnym wypadku nie dopuścić do odrodzenia się ciągłości historycznej polskich elit przedwojennych.
Jaka jest różnica między tymi „starymi” elitami, każdy myślący widzi na pierwszy rzut oka. Wybudowanie portu i miasta Gdyni zajęło ministrowi Kwiatkowskiemu Przed wojną z Gdyni do Warszawy jeździła popularna „Luxtorpeda”. Potrzebowała na podróż około 3 godzin. Teraz niemalże po 100 latach, potrzeba, na tym samym dystansie tyle samo.

Nowe elity, które mają ludziom do zaoferowania tylko kulturę grilla, piwa i Tańca z Gwiazdami są tak marne, że bezprawnym jest wobec nich używanie pojęcia elita.
One zostały zastąpione przez wszechobecne Układy. System, który czuwa nad wszystkim, uważa, że elity w starym stylu są niepotrzebne. Jak trzeba ludziom dać jakiś autorytet, to podsuwa się naprędce skleconego celebrytę, fałszywego do szpiku kości, jak chociażby pana Hołownię.

W takiej sytuacji nic dziwnego, że 50% ludności nie chce głosować.
Ciągłość historyczna została przerwana i nie można mieć nowych, dobrych elit stworzonych na zasadzie castingu.

Autorytet i szacunek to coś, co albo się ma, albo nie ma. A kupić tego nie można.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

05-03-2021 [11:02] - sake3 | Link:

Zamiast biadolić trzeba podsuwać jakieś konkretne nazwiska pretendentów do ,,ręki'' elity.Co Pan powie na Radusia Sikorskiego,przecież to panisko na Chobielinie Dwór,obyte,europejskie,z własnym polem golfowym i wózkiem.Wprawdzie antypolsko nastawiony,ale zdrady już przechodziliśmy w przeszłośći.No i miło popatrzeć jak cedzi z namaszczeniem zwykłe głupoty układając usta w zabawny ryjek.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [11:45] - jazgdyni | Link:

Sikorski? Głupi, arogancki buc w obsikanych spodniach?!
 

Mam inne wyobrażenie o elitach. Na przykład prof. Andrzej Nowak.

Obrazek użytkownika Jabe

05-03-2021 [14:38] - Jabe | Link:

Jak on się do polityki dostał?

Obrazek użytkownika Centrystka

05-03-2021 [18:29] - Centrystka | Link:

@jazgdyni
Obsikane spodnie zaprezentował niedawno Prezes Polski,co jego wyznawcy wytłumaczyli jego podeszłym wiekiem. A co do pisowatych profesorów, do przedkładałbym nad Nowakiem owego śmisznego,głupawego Legutkę, którego wiele już razy przywoływali do prządku prowadzący posiedzenia PE.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [20:09] - jazgdyni | Link:

Głupowaty Legutko? To przy Stephenie Hawkinsie ryczała pewnie pani ze śmiechu?

Niech pani coś zje, to poczuje się lepiej. Na przykład golonkę.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-03-2021 [10:27] - Tomaszek | Link:

Czy to ten sam przewodniczący , co nie wie że dupa  do srania służy ?

Obrazek użytkownika sake3

05-03-2021 [19:44] - sake3 | Link:

@ Jazgdyni ,,,,,Pan myślał że ja tak na poważnie?

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [04:30] - jazgdyni | Link:

Nie Sake, nie myślałem.

Lubię sarkazm i ironię, więc sam też odpowiadam tak samo.
Pytanie świadczy, że to moje słowa spowodowały rozmyślania, czy ja tak, na poważnie ;-)))

Obrazek użytkownika Centrystka

05-03-2021 [18:22] - Centrystka | Link:

Ach,ta zawiść o czyjeś profity,jakież to polsko-pisowkie: opluć wyśmiać i bez żadnych konkretów szkalować.
A co do elit obecnej ery niby dobrej zmiany, z której przymiotów natury Sake nie mogłaby się wyśmiewać,to przecież mieliśmy i nadal mamy różnych Misiewiczów,Piętów,Suskich,Waszczykowskich,Przyłębskich i wielu innych,czy obecnie Obajtków. Wybór ogromny!

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

06-03-2021 [07:13] - Władysław Ludendorf | Link:

kimkolwiek jesteś, zrób sobie test na zaburzenia kompulsywno obsesyjne i w razie czego rozpocznij leczenie. Pan Daniel Obajtek ma zespół Tourette'a i całkiem nieźle sobie radzi nie bluzgając łaciną na lewo czy prawo. I proszę też nie liczyć na odpowiedź z mojej strony, bo w pani/pana przypadku strategia "cicho, to wariat" jest najrozsądniejszym podejściem do problemu.

Obrazek użytkownika Centrystka

06-03-2021 [14:19] - Centrystka | Link:

@Ludendorf
Ty zapewne jesteś psychol. O, pardon: psycholog,żeby nie rzec psychiatryk. O pardon: psychiatra. Tak świetnie znasz się na chorobach,zaburzeniach i całych zespołach psychicznych,że aż ciarki przechodzą,biedaku - brrr!

Obrazek użytkownika Czesław2

06-03-2021 [07:43] - Czesław2 | Link:

Ponieważ ten/ ta/ to Centrystka jedzie ad personam, też mogę sobie pozwolić To liberalna centrystka o poglądach leżących w środku między Kwaśniewskim a Biedroniem.

Obrazek użytkownika Centrystka

06-03-2021 [14:23] - Centrystka | Link:

Znaffca poglądów czyli poglądolog: kto nie z PiS-em,ten przeciwko Polsce,jak uczy Prezes Polski.

Obrazek użytkownika sake3

06-03-2021 [12:00] - sake3 | Link:

@Centrystka......Jak widze NB stały się polem do działąń lewicy.Teraz podesłano tu panią Centrystkę z odsieczą zamiast niejakiego hr.Levaka-Levatzkego choć styl i słownictwo paniusia reprezentuje taki sam-siermiężny i prostacki.Pewnie ,że nie będę się wyśmiewać z podanych przez paniuśkę osób bo oceniam ich działania pozytywnie 

Obrazek użytkownika Centrystka

06-03-2021 [14:32] - Centrystka | Link:

O,Wszechwiedząca Sake!
Racz mnie łaskawie objaśnić kto mnie tu podesłał z odsieczą i komu? Przecież to nie Wiedeń,a ja nie Sobieski Jan,ani nawet Marysieńka. I gdzie widzisz tę lewicę na NB,bo ja jakoś za cholerę nie mogę jej tu znaleźć...Chyba,że każdy wpis lub komentarz  nie wychwalający tzw.Zjednoczonej tzw.Prawicy i jej Szefa,to głos lewicy.
Kreślę się z siermiężno-prostackim pozdrowieniem dla Wielmożnej Pani!

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [15:07] - Marek1taki | Link:

PiS to lewica więc nie przesadzajmy czyje są Nasze Blogi.

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-03-2021 [21:31] - Tomaszek | Link:

No oczywiście Oksfordczyk , tylko kto za studia płacił i utrzymał . To nie tanie miasto , panie to so drogie rzeczy , tu nie ma to tamto . Pierwszy gołodupiec w klubie Bullingdona . Na krzywy ryj ? A co? Polak potrafi ?

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [04:40] - jazgdyni | Link:

Na początku, by skierować poszukiwania i domysły na manowce, puszczono bajkę, że to tajny współpracownik brytyjskich MI5, albo MI6. Stara moskiewska zagrywka jak angielski patriota z Cmbridge, Kim Philby (przy okazji polecam ciekawostkę - GieWu wyprodukowała historię o tym zdrajcy i ruskim szpiegu pod znamiennym tytułem "Szpieg. Cichy bohater czy zdrajca? — Kim Philby"). Widać, że swoich niechlubnych typów bronią do upadłego.

Uważam zdecydowanie jednak, że Radek to leszcz. Bufon i IQ<70 - dobry pantofel dla cwanej mamuśki z Nowego Jorku.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-03-2021 [10:06] - Tomaszek | Link:

Nie wiem czy wiesz, ale IQ około 70 albo więcej uzyskuje się poprzez zaznaczenie wszystkich wariantów b lub c na przykład a lub d pewnie też, zwykłe prawdopodobieństwo. Tak że, żeby uzyskać znacząco niższy rezultat trzeba pokombinować, czyli błysnąć intelektem. Z Cambridge była  cała piątka, pozamiatana  skrzętnie pod dywan. O Oksfordzie i płaceniu za studia Radka i jego utrzymanie to jeszcze nikt nie pisał, a to byłoby ciekawe. Takich pajaców jak on na Chobielinie w każdej gminie się znajdzie. Ale jak on się w klubie Bullingdona na krzywy ryj znalazł to większy cud i zagadka niż wszystkie Oxford Universities tego świata. Czyżby kolejna jaczejka ruskich albo jakiegoś Moszadu? Tam nawet miliarderom wstęp wzbroniony. Tu jest trochę https://www.youtube.com/watch?...  , a więcej jak się chce wiedzieć, to Wikipedia gówno pomoże, podobnie jak cały internet tego świata. Pamiętaj Bullingdon kluczem.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-03-2021 [11:32] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Wielu szlachciców zostało zmuszonych, przez wypadki dziejowe do zdobywania wykształcenia i podejmowania pracy."

Czyli masa półgłówków i bufonów została zmuszona wskutek obcej interwencji do wzięcia się za zajęcia, które stanowiły od tysięcy lat o poziomie funkcjonowania społeczeństwa. 
Niezłe świadectwo wystawił tej elycie jazgdyni.
Elycie, która ma być wzorcem dla społeczeństwa Polski XXI wieku.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [12:16] - jazgdyni | Link:

Witam członka nowych elyt. Może by tak coś postudiować? Pouczyć się?
Polecam.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-03-2021 [14:05] - wielkopolskizdzichu | Link:

Tak się składa że "zachęty" ze strony takich jak ty nie potrzebowałem. Podstarzały gówniarz jesteś, a nie doradca.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [16:00] - jazgdyni | Link:

Pozdrawiam również> Jak rozumiem, dziadersa?

Obrazek użytkownika Tomaszek

05-03-2021 [21:21] - Tomaszek | Link:

Zdzicho ma nowy stary suport . Eulalia czy jak jej tam Lisówna chyba . Normalnie wykapany tata . Wystrzela się jak małolat i za dwa tygodnie pójdzie wklejać swoje szmoncesy gdzie indziej . A Zdzicha to mamy jak Pawalak Kargula .  Po co nowego Zdzicha szukać jak stary na miejscu .Na własnej krwi wyhodowany .

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [04:45] - jazgdyni | Link:

Wiem, wiem Zdzichu, Pers i reszta. Dla was liczy się wyłącznie jeden szlachcic - Franciszek Szlachcic. Ubecki generał, ps. "Wicek".
Wielki Szlachcić na Moczarach. Do dziś chyba nadal jeden z autorytetów szczytów Konfederacji.

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-03-2021 [10:46] - Tomaszek | Link:

W kałmukistanie wszyscy byli zrównani . Z ziemią albo niżej . Zdzicho przetrwał bo do Wielkopolski trafił  .

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-03-2021 [12:03] - NASZ_HENRY | Link:

Stare a jak nowe. Elity widzą przyszłość, na przykład ilość nowych przypadków C-19 jutro, pojutrze w poniedziałek z dokładnością do 1%, 2%, 3%. Ale nie dam głowy za to, że Prezes Kaczyński właśnie te elity miał na myśli  ☺☻
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [16:01] - jazgdyni | Link:

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [04:52] - jazgdyni | Link:

Szanowny panie,

jeżeli jest pan zdolny wymodelować, nawet z pomocą najlepszych komputerów, dynamikę rozwoju jakiejkolwiek epidemii, na okres dłuższy niż 4 dni z dokładnością prognozy 98%, wiedząc. że takie zarazy podlegają matematyce chaosu, to niech się pan zgłosi do brytyjskiej Akademii, bo dadzą panu nawet 1 milion funtów nagrody.

Po co pieprzyć głupstwa w typie klasycznego mądrali spod budki z piwem? Przecież pan sobie krzywdę robi.

Obrazek użytkownika Jabe

05-03-2021 [12:05] - Jabe | Link:

Obecnie najlepszym zaczynem elit są drobni przedsiębiorcy, bo ich profesja wymaga kontaktu z rzeczywistością, a więc trzeźwego osądu i samodzielności. Te atrybuty uważam za elitom niezbędne. Nic dziwnego, że ta warstwa jest przez okupanta tępiona.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [16:02] - jazgdyni | Link:

Drobni przedsiębiorcy?  Klasy wspomnianego dziadka Kennedych?

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-03-2021 [16:20] - wielkopolskizdzichu | Link:

Choćby klasy Prezesów Orlenu, NIK, NIP, TVP, Martyniuki, Choleckie, Pietrzaki, Suskie, Misiewicze, Agenty Tomki, oto wymarzona elyta jazgotazgdyni.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [04:59] - jazgdyni | Link:

Obajtek, Pietrzak - zdecydowanie TAK.

Reszta, przepraszam Danusiu - absolutnie NIE.

Pan, panie Zdzichu, również NIE. Chociaż prawo do swobodnego szczekania (nawet czasami mądrze, co mnie zawsze wprawia w szok) zawsze pan masz.

Obrazek użytkownika Jabe

05-03-2021 [16:40] - Jabe | Link:

Czemu nie?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-03-2021 [16:40] - Imć Waszeć | Link:

"Drobni przedsiębiorcy" = ludzie zza granicy z forsa do zainwestowania, ale z właściwymi korzeniami. To jest ta myśl.

Obrazek użytkownika Jabe

05-03-2021 [16:54] - Jabe | Link:

Niestety pokutuje takie myślenie.

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [17:48] - jazgdyni | Link:

Też ryzykowne. Jak ten, któremu sprzedano "Rzeczpospolitą".

Obrazek użytkownika Tomaszek

06-03-2021 [23:03] - Tomaszek | Link:

@ Dżabe 
Jeżeli zaczynem elit mają być sprzedawcy garnków i używanych samochodów , to ja pasuję . Może jeszcze hi -tech ? Jeszcze ciekawiej się robi , bo ci to nawet nie ogarniają świata wokół siebie . A trzeźwy osąd klienta to podstawa odpowiedzi na ile go można trafić . Do dzisiejszej polityki to może tak , ale pomyliłeś elitę z wierchuszką i naczalstwem . Ta utracona wyrastała i kształtowała się przez stulecia . Na to nie ma szkoły . Byłoby to za łatwe . To mleko i wychowanie matki i przykład i nauki ojca , wzrastanie w otoczeniu  . Nie magisterium w szkole sprzedawców garnków . Dobrym przykładem twojej teorii rozwoju elit byłby taki Kijowski . Spełnia wszystkie twoje kryteria . Hołownia nie został sprzedawcą garnków bo studiów w wyżej wymienionej specjalności nie ukończył . Ale pcha się dość skutecznie , i efekty całkiem całkiem ma . Elity to strata całkowicie nieodwracalna . Nawet ci co  ostali się po wojnie i późniejszych eksterminacjach bardzo się zmienili . Pamiętaj , wchodzisz do domu i widzisz i czujesz ( ale nie Ty wchodzisz i to ch...j nie elity ). A co może prof (ale jaja ) Środa , albo prof (to nie jest śmieszne) Cimoszewicz ? Drobnym przedsiębiorcami  byli  np Tusk , Bielecki , Lewandowski i jeszcze paru tam . Rzeczywiście , jako elita sprzedali wszystko . Cham nigdy elitą nie będzie "Ani drzewo złe owoców dobrych dawać nie będzie ".Pamiętaj przedsiębiorca każdego kalibru ma priorytet sprzedaży . Dziwię się tylko że z tobą polemizuję , bo innych trolli merytorycznie nie traktuję , ale cóż mi tam . Masz jakies ślady kindersztuby i nie skaczesz ludziom po klacie , to Twój pozytyw w tych czasach nieczęsty a w środowisku rarytasik . Reszta to chamy i koniosraje z przewagą zmienną jednego nad drugim .
Zdrówka Ci Jabe życzę . 

Obrazek użytkownika Jabe

07-03-2021 [06:57] - Jabe | Link:

Cechy, które podałem, uważam za niezbędne. Wydają się chronić przed wynaturzeniem, które dotknęło elity zachodu, polegającym na gonieniu własnego ogona w sferze pojęciowej. Nie wiem, czemu „naczalstwo” i pan Kijowski przyszli Panu na myśl.

Obrazek użytkownika Tomaszek

07-03-2021 [10:37] - Tomaszek | Link:

Jabe , dzieciaku , jak ktoś "nakarmi"  cię złomem pod postacią samochodu za oszczędności życia , albo garnkami za dożywocie , to może lepiej zapłacić Kijowskiemu za fakturę . Podobnie jest na wyborach . To co może profesor Trotelreiner , czasami ma trochę racji , ale generalnie to pajac po popijawczo podymawczych studiach i takim dorobku naukowym . Taki mamy wybór w wyborach , które mamy co i raz . Jest tu kilka osób wśród blogerów i komentatorów , które mogą aspirować do określenia elita , ale one tego o sobie nie wypisują . One po prostu są . Jak to poznać , tego się nie wie , to się czuje . Może przyjdzie czas , to i Ty zaczniesz czuć . Już pisałem kiedyś , dobrzy ludzie do wszystkich mówią pani pan , ale niektórym się we łbach od tego pier...oli i sobie np hrabiostwo albo i lepiej dopisują . Ale to wcale nie znaczy że dobrzy ludzie powinni zmienić swoje zwyczaje . Tu po prostu nie ma norm ni kanonów . Tak po prostu jest . 
 

Obrazek użytkownika Es

05-03-2021 [12:09] - Es | Link:

Gowin i Gliński zabezpieczyli nas skutecznie "na odcinku" elit na miarę potrzeb dobrej zmiany, własnych wyobrażeń i zapotrzebowań kierownictwa. Dlatego nie ma co narzekać. Jest dobrze.

Obrazek użytkownika Pers

05-03-2021 [12:54] - Pers | Link:

Jak to nie mamy elity? A PiS?
Co prawda sami określają się jako "lepszy sort" ale to przecież znaczy tyle co elita, nie?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-03-2021 [13:14] - rolnik z mazur | Link:

@ autor
A co z elitami, które ściąga J. Gowin? Trochę cierpliwości. Mieliśmy i mamy elity z importu zza wschodniej granicy. Pzdr

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [05:02] - jazgdyni | Link:

Przecież ty, Mazurze, też jesteś ściągnięty z zagranicy. Nie ukrywaj tego i się nie wstydź.
Ale chyba do elity się nie załapałeś. Choć, po prawdzie, nie wiem jak tam, w Skiroławkach jest.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

06-03-2021 [08:48] - rolnik z mazur | Link:

@jaz
a czego mam się wstydzić? Sporą część życia spędziłem poza Pl i dalej spędzam. Elity mam głęboko w d... Elity to sposób myślenia a nie jakieś tytuły. Widziałam obecnych przedstawicieli elyt jak się płaszczyli  przed byle urzędnikiem brukselskim. Więcej Polaków za granicą niż w kraju. Kto ich wypędził? Odpowiedz sobie na to pytanie a nie gledx o elitach, bo nie masz o tym pojecia. Pzdr z zagranicy
 

Obrazek użytkownika Jan1797

07-03-2021 [19:04] - Jan1797 | Link:

I tam pozostań, bo z racji poglądów i pogardy dla Polski nie wyglądasz mi na Gromadkarza.
https://pl.wikipedia.org/wiki/...
PS
Z przekazów naszych schronienia szukających w Prusach po klęsce Powstania Krakowskiego
i zdradzie szelmów Szeli w kiesach „plastrów”(Austriaków) siedzących. Jedynie w Pogórzu to wiedzą
a ludzie rozumni, kultywują. Z tych Elit niewielu pozostało.
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

07-03-2021 [23:36] - jazgdyni | Link:

@Jan1797

Opisałem kiedyś rabację Szeli. Lecz nieopatrznie stwierdziłem, że rzeź wołyńska była dokonana na wzór austriacko - polskiego pogromu, więc hejtom od strony "patriotów" nie było końca.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [02:18] - wielkopolskizdzichu | Link:

"Opisałem kiedyś rabację Szeli."
Masz jazgociezgdyni, za małą wiedzę i zbyt mały warsztat literacki, aby zrealizować powyższe.
Co najwyżej, jak zwykle, wypowiedziałeś swoje zdanie na temat bardzo odległy twojej percepcji.

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-03-2021 [14:24] - Marek1taki | Link:

O elitach nawet mowy nie ma. Są tępione u zarania. Mamy ustrój totalitarnej destrukcji światopoglądowej i negatywnej selekcji.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [05:03] - jazgdyni | Link:

Ho, ho!

Takie to rzadkie, że nie przypuszczałem, iż mogę się tak bezdyskusyjnie zgadzać.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [10:23] - Marek1taki | Link:

Naturalne, że nie musimy zgadzać się zawsze, wystarczy nie obrzucać się błotem.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [10:28] - jazgdyni | Link:

Kto zaczyna, tego wina.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [10:56] - Marek1taki | Link:

Właśnie. Długo byłem cierpliwy. Mam nadzieję na refleksję bo ostatnio jej nie było a napisałem w dobrej wierze. Badanie dna oka ma obok BMI wysoką korelację z ciężkością przebiegu i ryzykiem śmiertelności. Wyższą niż wiek i rozpoznanie choroby współistniejącej. To hipoteza na tyle oczywista, że nawet nie zamierzam w tej sprawie polemizować z elitami medycznymi bo są mianowane wg kryteriów zbieżnych z tymi  w komentarzu niżej.

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [16:15] - jazgdyni | Link:

@Marek1taki

Tak więc OK, topory zakopane.

Badanie dna oka, już od wielu lat ma fenomenalne możliwości diagnostyczne. Tylko jest jeden poważny problem - jest mało diagnostów, którzy prawidłowo potrafią interpretować obraz. Pewne rzeczy, jak zawał, udar, cukrzyca, czy wąrtroba są oczywiste. Lecz ci najlepsi potrafią precyzyjnie określic chorobę.

natomiast ostanio czytałem artykuły dotyczące bardzo ważnych spraw, niestety w moim wieku, gdzie najnowsze badania mówią, że już nie testy wątrobowe, tylko analiza procesu utraty węchu i smaku, oraz związanych z tym zaburzeń (fałszywe smaki, wybiórcza utrata zapachów) mogą dosyć precyzyjnie określić, czy seniorowi zostało już tylko najwyżej 5 lat życia.
W pismach naukowych jest duże poruszenie w tym temacie dzisiaj, prawdopodobnie w związku z kowidem. Na przyład to https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1043452602440065 - "Taste and smell perception in the elderly: Effect of medications and disease".

Z kolei ja, nie tylko obserwuję, ale także eksperymentuję w miarę możliwości, wychodząc z założenia holistycznego, czyli człowieka jako zamkniętego systemu w stanie dynamicznej homeostazy, a nie leczenia tylko wątroby, czy prostaty. Taka głupia sprawa - dlaczego w sytuacji stresu, tym bardziej zagrożenia najszybciej reagują nerki, konkretniej nadnercza, strzelając w ciało kortyzolem i adrenaliną. A wiemy,  że w sytuacjach niemalże beznadziejnych, pierwsze puszczają zwieracze pęcherza i po prostu się moczymy. Czy to jakiś atawizm? Czy jakeś neurologiczne połączenie klasy splot słoneczny.
Każdy specjalista lubi zajmować się wyłacznie swoją działką. A lekarzy POZ z szerokimi zdolnoścismi brak, a na dodatek się nie docenia.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-03-2021 [17:31] - Marek1taki | Link:

"dlaczego w sytuacji stresu, tym bardziej zagrożenia najszybciej reagują nerki, konkretniej nadnercza, strzelając w ciało kortyzolem i adrenaliną"
-trafne spostrzeżenie, że atawizm; nie powiem czy gadzi ale stary mechanizm adaptacji do walki o przeżycie.
"fałszywe smaki, wybiórcza utrata zapachów"
- parestezje czuciowe akurat tych nerwów, nie od razu zasługujemy na szlachetną diagnozę zesp.Altzheimera
"Każdy specjalista lubi zajmować się wyłacznie swoją działką. A lekarzy POZ z szerokimi zdolnoścismi brak, a na dodatek się nie docenia."
Trochę tak trzeba by być w jednej-kilku sprawnościach perfekcyjnym. W POZ trzeba być omnibusem, sama interna to ogrom wiedzy. Problem szkolenia leży w bezkrytycznym przyjęciu modelu anglosaskiego. Pamiętam podręczniki amerykańskie kolegi - drwala, pielęgniarza i baptysty - były rewelacyjnie praktyczne ale na zbyt wczesnym etapie. Pomijały nauki podstawowe. Nie wiem czy obecnie przykłada się do nich należytą miarę. Natomiast mamy od razu schematy, algorytmy, kryteria, wytyczne, a nawet ustawy. Systematyzacja jest potrzebna ale nie można do niej sprowadzić medycyny bo pacjenci nie zawsze chorują szablonowo. A już nigdy nie chcą być leczeni inaczej niż indywidualnie - naturalnie zresztą. Do tego dochodzą elity, które były z klucza ale obecnie ten klucz - wg prywatnej charakterystyki terenu Collegium med.UJ - robią ślusarze od tego do czego nawiązuje mój komentarz na końcu.
 

Obrazek użytkownika tricolour

05-03-2021 [15:04] - tricolour | Link:

Jeżeli ktoś pisze o elitach od zaraz, to nie ma pojęcia, o czym pisze. Od zaraz można mieć kurtyzanę - wystarczy wyjąć portfel. 

Elity budujemy pokoleniami i na to nie ma dziś szans: awans partyjny, awans finansowy, awans przez kolegę, wazeliniarstwo (hehehe), legendowanie przeszłości i faktyczne z nią zerwanie w imię bieżącej pozycji partyjnej lub społecznej - tym chcesz budować elity? 

Zaraz? Znaczy po ile chcesz kupować?

Obrazek użytkownika Andy51

05-03-2021 [17:01] - Andy51 | Link:

Janusz, co będziemy mówić o nowych elytach. Tatuś Cimoszewicza, ganiał po lasach niezłomnych przyjeżdżając do Polski na ruskich czołgach, z kolei tata Kwaśniewskiego to Żyd Stolozman, który przyjechał z NKWD zmienił nazwisko na takie jak ma były prezydent Olek, o dziennikarzach takich jak Mordka przemienił się na Morozowskiego, najsmutniejsze jest to, że były  działacz Solidarności Walczącej i NZS Schetyna, umożliwił wiernym wasalom ZSRR Belce, Millerowi, Cimoszewiczowi, Hubner dostanie się do PE do tego zgniłego zachodu z którym tak walczyli a oni dostają ojro i śmieją się do rozpuku. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [17:51] - jazgdyni | Link:

Andrzej,

ten Miller i Cimoszko w Brukseli to zapłata. Oni to mieli w umowie już w 2002 roku. 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-03-2021 [18:10] - wielkopolskizdzichu | Link:

Istnienie Kwaśniewskiego, Millera, Cimoszewicza, jest doskonałym usprawiedliwieniem ubóstwiania pisowskich celebrytów, stanowiących wzór elitarności dla jazgotazgdyni i  Andy 51'.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-03-2021 [20:01] - NASZ_HENRY | Link:

Na naukę  @wielkopolskizdzichu nigdy nie jest za późno.
Wspomniany przez @jzagdyni @Coryllus prowadzi szkołę  i na jeden dzień przyjmuje wszystkich, nawet z wielkopolski ☺☻

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [05:06] - jazgdyni | Link:

Gdzie ten Coryllus wspomniany? No gdzie?

Wsypałeś się Heniu, gdzie buszujesz w archiwach internetu. A to ciekawe...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-03-2021 [08:38] - NASZ_HENRY | Link:

Ja Cię nie mogę, że zacytuję Prezesa. A teraz zacytuję Ciebie z bieżącego Twojego  bloga:
Polska miała szerokie i mocne elity. Podstawą była dość szeroka szlacheckość i o czym pisał Coryllus, rozproszona struktura dworów szlacheckich, jako centrów skupiających i regulujących życie na danym terenie.
Adres do wspomnianej szkoły elit  to:
http://szkolanawigatorow.pl/
Wyraźnie nie wyspałeś się i stąd ta komiczna wpadka ☺☻
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [10:31] - jazgdyni | Link:

Jasna cholera! Przegapiłem. A tak się starałem, żeby tego milusi Gabrysia wymazać. Bo było więcej, gdyż tekst jest z okresu naszej miłości.

Nic innego nie pozostaje - zwracam honor.

Obrazek użytkownika sake3

05-03-2021 [20:04] - sake3 | Link:

@wilkopolski zdzichu.....To czemu nie poda Pan swoich kandydatur polskiej elity tylko obszczekuje Jazgdyni i Andy?Śmiało!

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

05-03-2021 [20:31] - wielkopolskizdzichu | Link:

Miliony ludzi, ciężko pracujących, płacących podatki i gotowych, chcąc nie chcąc, bronić swego kawałka na ziemi. 

Obrazek użytkownika jazgdyni

06-03-2021 [05:07] - jazgdyni | Link:

Oni ustawowo elit nie mają. Jest przecież KC i BP. Albo Bundestag.

Obrazek użytkownika mada

05-03-2021 [17:08] - mada | Link:

Budujmy elity na ochotnika: Ja się zgłaszam.
Kto jeszcze?

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

05-03-2021 [19:13] - rolnik z mazur | Link:

@ mada
ja też się   ustawiam w kolejce, chociaż niektórzy mają mnie za ruską onuce. 🙉pzdr

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-03-2021 [19:30] - Marek1taki | Link:

Chcecie zabić lokalsa jego własną plwociną?

Obrazek użytkownika sake3

05-03-2021 [19:58] - sake3 | Link:

@Rolnik z mazur.....A jest Pan zaszczepiony bo ja jeszcze nie i w kolejce mogę coś złaoać.

Strony