Elity jakie mamy dzisiaj

Parę dni po tym apelu w sierpniu 2011 roku https://naszeblogi.pl/58102-elity-potrzebne-od-zaraz napisałem nieco ironiczną ocenę ówczesnego stanu faktycznego. Mam wrażenie, że przez te 10 lat, niewiele się zmieniło.
Dziesięć lat minęło (!!!) a prawdziwych elit, jak nie było, tak nie ma.
Tak się dłużej nie da. Państwo i społeczeństwo tego nie wytrzyma. TVP z rozpaczą i na siłę usiłuje wylansować kogoś, którego większość darzyć będzie prawdziwym szacunkiem, a na dodatek go lubić. Udaje się to szczęśliwie ze sportowcami – Lewandowski, siatkarze, Kamil Stoch... Tylko... to gwiazdy sportu, żeby nie nazwać ich tym okropnym słowem – celebryci. I pamiętam też, jak namówiono biednego Grzegorza Lato, by został politykiem. Eeech...

Co ludzie dzisiaj widzą jako elity? Jak część narodu jest w to zapatrzona i daje się omamiać. Obawiam się, że znaczna.
No dobrze, złamałem się. Niech jeszcze coś będzie o elitach.
A konkretnie o neo-elitach. Co to jest? To ci, których smrodek dolatuje do nas codziennie, bo ocieramy się o nich wszędzie.

Bo też wszędzie oni są. Jak wspomniałem jest to układ hierarchiczny, rozciągający swoje macki od poziomu gminy Szemud, po najdroższe apartamentowce stolicy i posiadłości, praktycznie rozsiane po całym kraju (jedno drugiego nie wyklucza; nierzadko dobra posiadłość w Kujawsko – Pomorskim idzie w parze z apartamentem w najbardziej pożądanym domu w Warszawie.
Zazwyczaj, na tym podstawowym, najniższym poziomie, neo-elitę stanowi lokalna grupa przekrętów. Aby te przekręty dawały zyski koniecznie w takiej grupie musi być członek lokalnej władzy – wójt, starosta, sołtys, czy co tam jeszcze. Po prostu musi być styk państwowe – prywatne, bo tam są konfitury. Warto dodać, że ten miejscowy przedstawiciel władzy często nie jest członkiem neo-elity, a tylko aspirantem. Z reguły im bardziej się stara, tym dłużej odsuwany jest na bok. Musi w tej grupie być paru lokalnych biznesmenów, gdyż to oni wypracowują zysk i nadają ton. Jak na przykład wspomniany już przeze mnie Król Karkówki z Kartuz. Te dolne elity są nieliczne. O to właśnie chodzi. Tak ma być, bo dwóch, trzech jest w stanie rzucać światło na swój teren, a jak by było za dużo to istnieje niebezpieczeństwo tworzenia się chaosu i rozbisurmanienia się ludu.
Za to wkoło jest całe mnóstwo aspirantów przebierających nogami i usłużnych, którzy, za uścisk lub poczęstowanie jakimś nienormalnym świństwem (whisky, koniak, cierpkie, czerwone wino, kto to widział? słodkie przecież o niebo lepsze!), podejmują się czynienia drobnych uprzejmości.
Najważniejsze natomiast jest to, że przynajmniej jeden z tej grupy (to sytuacja optymalna) ma, jak to w układzie hierarchicznym, zaczepienie, kontakt z kimś z neo-elity wyższego szczebla. Im wyższego, tym lepiej. Bardzo dobrze, gdy wojewódzkiego, a równie dobrze, gdy centralnego. Jest to warunek obowiązkowy.
Chyba modelowym przykładem takiej struktury, jest były i niebyły pan senator Stokłosa. On w tym pilskim był (i jest?) jednoosobową wyrocznią, panem życia i śmierci, a jego wspaniała małżonka, jest jak żona cesarza (z wszystkimi tego atrybutami, z wyjątkiem urody, niestety). Umocowania w stolicy pozwoliły mu spokojnie przetrwać ciężki okres, gdy listy gończe fruwały po całej Europie.
Szczebel wyżej jest podobnie. Niekoniecznie więcej pieniędzy, ale więcej władzy. Styl jest też nieco inny, ale o tym napiszę osobno. Na tym poziomie zaczynają dominować poważne zawody: prawnicy, których kancelarie obsługują, banki i biznesmenów, bankowcy, którzy decydują, czy dać zarobić kancelariom i biznesmenom i biznesmeni, którzy dają z kolei zarobić kancelariom i bankom. Dla kolorytu jest jakiś niemłody pisarz z mądrą twarzą, lub choćby z piękną siwą brodą, jak na przykład pan Chwin. Jest paru dziennikarzy i dziennikarek, którzy ładnie potrafią opisać i zaprezentować swoją neo-elitę i ogólnie stwarzają odpowiedni, miły i ciepły klimat. Tutaj już możemy mówić o grupie kilkudziesięciu osób. Oczywiście, wszyscy razem dobrze się znają, razem bywają, są na ty, (ale nie przed kamerami) i mają wspólne upodobania, (ale o tym później).
A politycy? Z nimi to raczej różnie. Częściej nie są stałymi członkami elit (wiadomo – wybory); często dostają pozycję leszczy, ci z ambicjami robią za aspirantów, którym czasami starszyzna pozwala ogrzać się przy ognisku.
I tak krok po kroku idziemy do góry, aż dochodzimy do stolicy. I tutaj role się nieco odwracają. Prym w neo-elitach zaczynają wodzić politycy, urzędnicy wysokiego szczebla, oraz dziennikarze pewnych, wybranych tytułów prasowych i stacji telewizyjnych.
I po raz pierwszy celebryci. Ich istnienie na niższym szczeblu jest tylko etapem przejściowym i nie ma sensu, oprócz spotykania się w klubie na Monciaku w Sopocie. Ale tylko po to by móc się wywindować do celebrytyzmu ogólnopolskiego.
Jedynym chyba wyjątkiem w tej grupie jest Kuba Wojewódzki, który aspiruje do bycia celebrytą krajowym, a jest tylko powiatowym (taki dziwny paradoks).

Centralna neo-elita rulez!
Wyciąć kawałek lasku pod kolejkę linową? Ależ proszę! Wybudować ekskluzywne osiedle w jedynej w Europie, tak dziewiczej puszczy? Ależ proszę! Kupować latające barachło o nazwie Embrayer? Oczywiście! Proszę bardzo. Zrujnować poetę, typa jednego, który, cham jeden, nas wyzywa, a w dodatku ma, bezczelny, dobre pióro i poklask motłochu? Nie ma sprawy!

Zrobić i załatwić można wszystko. Pod jednym warunkiem – tylko dla siebie i swoich ludzi.
Dla narodu? Dla Polski? Jaja sobie robicie?! To nie ma sensu i co ja z tego będę miał?
Więc dla Polski i narodu wszystko leży. No może tylko neo-elita chętnie zamiast autostrad i kolei wybudowałaby duży płot, który, w pizdu …, trzymałby motłoch po drugiej stronie.
A najchętniej na kanapie przed telewizorem i niech znają łaskę pana, z pilotem, bo teraz już wszystkie kanały są nasze.

Krótko na koniec: neo-elita nie jest prawdziwą elitą narodu. Wszystko, co robi, robi tylko we własnym interesie. Owszem, starają się narzucać styl, kreować trendy, decydować, o czym się mówi, co się czyta i co ogląda. Lecz dodam raz jeszcze – tylko i wyłącznie we własnym interesie.

Naród generalnie im przeszkadza i mają go w dupie.

JK
https://klubdyletantow.blogspot.com
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [19:06] - jazgdyni | Link:

8-))))))))))))

Paradne... Ykonomysta z Iranu.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [19:30] - Pers | Link:

Paradny to jesteś tyzgdyni.
Też jesteś takim ignorantem ekonomicznym jak Andżela?
No to tworzycie doskonałą parę.
Powiedz mi tylko jedno - dlaczego z takim uporem i konsekwencją się ośmieszasz?

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [20:27] - jazgdyni | Link:

Ośmieszasz? To naturalne. Kiedyś o takich jak ty mówiono - śmieje się, jak głupi do sera. Natrzyj się twarogiem, to umrzesz ze śmiechu.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [20:46] - wielkopolskizdzichu | Link:

Zauważalne jest, iż jagotzgdyni wchodzi na obroty, była parówa teraz twaróg. Albo monopolowy wcześniej zamknęli, albo piec nawalił.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [21:21] - Pers | Link:

Napisz lepiej notkę o tym jak "walczyłeś z komuną" rzucając kamieniami w harcerzy.
To z pewnością będzie hit.

Obrazek użytkownika angela

09-03-2021 [06:13] - angela | Link:

Bo Pers,  to tylko, do tych ostatnich stwierdzeń komentarza się stosunkuje,  tych wczesniejszych  nie pamieta,  albo mu wybitnie nie pasują,  kiedy przestepcy wołają na ratunek przestępców. 

Obrazek użytkownika Pers

09-03-2021 [07:06] - Pers | Link:

Andżelo nadobna!
"kiedy przestepcy wołają na ratunek przestępców"

Jacy przestępcy? Mogłabyś wymienić tych "przestępców", którzy siedzą w więzieniu z prawomocnym wyrokiem?
W Polsce obowiązuje stara, jeszcze rzymska zasada zasada, według której każda oskarżona osoba jest niewinna wobec przedstawianych jej zarzutów, dopóki wina nie zostanie jej udowodniona i stwierdzona prawomocnym wyrokiem Sądu. Po łacienie praesumptio boni viri. Czyżbyśmy już odeszli także od tych standardów? Jeśli się przyjrzeć sprawie pana dr M.Piskorskiego to chyba tak...
Oświeć mnie bo wy tam w maglu macie najświeższe wiadomości.

Obrazek użytkownika mada

08-03-2021 [18:37] - mada | Link:

Najgorzej, że żadne argumenty nie trafiają do nich.
Nienawiść wyżarła im rozumy. Krwawa nienawiść. Jak oni się cieszyli z wyjaśnień Anodiny zamachu smoleńskiego. Poświęcili swoich mężów, żony, braci, siostry aby tylko dopaść tych znienawidzonych braci. A później te okrzyki "jeszcze jeden, jeszcze jeden".
Nie ma żadnego pola do porozumienia. 

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [19:33] - Pers | Link:

"Jak oni się cieszyli z wyjaśnień Anodiny zamachu smoleńskiego."

A ja wierzę w pana Antoniego M. Jeszcze z 10 lat i na pewno zdobędzie i przedstawi Polakom dowody zbrodni Putina i Tuska.

Obrazek użytkownika angela

09-03-2021 [06:26] - angela | Link:

W sprawie Smolenska, wszystko wyjasnione Pers, i Tricolour,,  tylko wy czytacie  GW, i oglądacie  TuskVN 24 na dobę,  a tam wam  nie powiedzą.
A jezeli tak  wam  juz  zalezy na dopieciu sledztwa, to powiedzcie  swoim tw, niech oddadzą nasz samolot, w czesciach to w częściach,  ale nasz. 
A przy okazji, nie tylko samolot, tam zlodziejstwo z okresu  IIwświatowej nalezy sie jeszcze Polsce oddać.

 

Obrazek użytkownika Pers

09-03-2021 [06:45] - Pers | Link:

"W sprawie Smolenska, wszystko wyjasnione Pers"
Tak? Czyżby pan Antoni Macierewicz już ogłosił raport swojej komisji i wysłał listy gończe za Putinem i Tuskiem?
A kiedy to się stało, bo chyba coś przespałem...

"powiedzcie  swoim tw, niech oddadzą nasz samolot"
Jakim "tw" i jakim "naszym"?  Ty Andżela jesteś właścicielką magla czy tylko tam przesiadujesz?
Ołtarzyk ze zdjęciem pana Kaczyńskiego przy łóżku już odkurzony?

Obrazek użytkownika tricolour

08-03-2021 [20:17] - tricolour | Link:

Mada, chcesz powiedzieć, że brat radośnie poświęcił brata?

A co do Anodiny, to ile trzeba dochodzić do prawdy? Starczy siedemset miesiecy?

Obrazek użytkownika mada

09-03-2021 [14:16] - mada | Link:

 
Złośliwość nic tu nie pomoże.
Prawda jaka jest - każdy widzi, tricolour na pewno też.

Obrazek użytkownika jazgdyni

08-03-2021 [19:04] - jazgdyni | Link:

@angela

Uwzględnij rzeczywistość, że poziom intelektualny i moralny tych anypisowskich szubrawców jest na identycznym poziomie jak ta, na szczęście nieliczna garstka wyjących hejterów na naszych blogach.
Wszystkie świnie odciągnięte od koryta kwiczą tak samo.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [19:42] - Pers | Link:

"jak ta, na szczęście nieliczna garstka wyjących hejterów na naszych blogach."

Masz rację, jest was nieliczna garstka ale nie nazwałbym was "wyjącymi hejterami". Raczej cienko skamlącymi pieskami.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

08-03-2021 [20:17] - wielkopolskizdzichu | Link:

Na przykładzie wpisu jazgotazgdyni można zobaczyć jak ma wyglądać ideał polski pisowskiej.
Liżesz 4 litery władzuni, toś Prawdziwy Polak, masz wątpliwości czy lizać to obóz pracy albo strzał w potylicę, ostateczne rozwiązanie kwestii szubrawców, hejterów, trolli, świń, przywiezionych na ruskich tankach, mend, wesz i innej niepolskiej swołoczy przeszkadzającej jazgotowizgdyni i angeli. Mało zostanie w tej Polsce, same celebryty pisowskie i ich lizodupy.

Obrazek użytkownika Pers

08-03-2021 [22:53] - Pers | Link:

Wiesz co Zdzichu?
Jak czytam tak sobie Andżelę, sake czy tegozgdyni to dochodzę do niepokojącego wniosku, że robią tu za krety.
Przecież nawet zdeklarowany wyborca PiS może stać się przy nich pełowcem.
Czyżbym zgadł?

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-03-2021 [03:20] - jazgdyni | Link:

Usiłujesz sam sobie usprawiedliwić własną parszywość? Fenomenalne. Znaczy się, jakaś cząstka w podświadomości nie zgniła jak reszta. Walcz Zdzicho, walcz.

Obrazek użytkownika tricolour

10-03-2021 [07:48] - tricolour | Link:

Flaszka skończyła się o trzeciej...

Obrazek użytkownika angela

09-03-2021 [06:42] - angela | Link:

Zdzichu, pochwal się,  kogo bronisz, bo ze wladzy, ktora buduje Polskę,  a nie rozkrada, kiedy zamyka zlodziei, a nie daje im wolną rękę,  władzę ktora zbroi i broni ojczyzny, rozwija przemysł,  a nie sprzedaje spółki SP, LOT,  itd itd itd, wspomaga najslabszych" a nie krzyczy jednoczesnie, ze " piniedzy nie ma, i nie będzie " , ja takiej wladzy bronię. 
Kogo Zdzichu broni, krytykujac w czambuł rzadzacych.
Czyzby tej biednej opozycji, co pracuje tylko nad odsunieciem PiS od wladzy,  coraz to nowe durne "hasla programowe", a generalnie montuje fake newsy, wierutne klamstwa  na temat wladzy, bo wiedzą,  ze prawdą nie wygrają,  bo prawda jest dla nich tragiczna.

Obrazek użytkownika Pers

09-03-2021 [06:55] - Pers | Link:

Brawo Andżela!
Dziś już jesteś zarobiona.

"opozycji, co pracuje tylko nad odsunieciem PiS od wladzy"
PO to idioci ale nie aż tacy, żeby teraz pchać się do władzy. PiS będzie jeszcze długo rządził. Zwłaszcza jak premierem zostanie pan Obajtek, genialny menadżer z Pcimia, absolwent prestiżowej Prywatnej Wyższej Szkoły Ochrony Środowiska. 

Obrazek użytkownika angela

09-03-2021 [11:10] - angela | Link:

Pers,  PiS  bedzie rzadzil,  bo tylko ZP, PiS nadaje się do rządzenia. 
Dalbys juz sobie spokój z tymi bzdurami, ktore wypisujesz tutaj, juz główna "nadzieja" wasza pada, uliczna awanturnica, ostatnia nadzieja komusza, dogorywa.
Skonczcie i wy, towarzysze, bo to naprawde groteskowe wasze wystepy tutaj.

https://www.tvp.info/52691104/...

A i ten, wystrugany przez Tvn, szybko sie zapłacze.
Juz frontmenki i frontmeni lewicy wysłani,  zeby go rozwalic, jak juz to zrobili z PO.

A RZĄD,  do przodu.
Daniel Obajtek, to nie mięczak, i " ani kroku w tyl",  a po trzech latach, to nie będzie po was czego zbierać. 
 

Obrazek użytkownika Pers

09-03-2021 [14:48] - Pers | Link:

"naprawde groteskowe wasze wystepy tutaj."

Andżela... To ty jesteś groteskowa.
Jakby ci kot pana Kaczyńskiego narobił na głowę to byś się cieszyła, że masz śliczny koczek.
Fanatycy, nieważne czy religijni czy polityczni, tacy jak ty, zawsze są śmieszni i godni pożałowania.
Powinno się ich izolować od społeczeństwa bo mogą jeszcze dopuścić się jakiejś zbrodni jak ten idiota Cyba, który zabił pisowca.

Obrazek użytkownika jazgdyni

09-03-2021 [17:03] - jazgdyni | Link:

Przedszkolne laboratorium.

-   Januszek, natychmiast przestań dręczyć te stwory!
-   Ale psepani, one tak fajnie fikają, podskakują i krencom się w kółko. Są milusi, milusi.
- Zamęczysz je. To słabe zdychawki i już robią się szare. A były takie czerwone. To są Jasiu nasi bracia młodsi. Boże krówki. Trzeba się nimi opiekować... kochać je i pomagać im. Pamiętaj i nie dręcz ich.
-   Dobra. Zrobię im łóżeczka i stolik. Niech sobie w coś pograją. A na kolację dam im resztę żurku z marchewką. Może być?

Zbite w gromadę stwory słuchały z przerażeniem.
-   On nas zabije tym żurem. - Zsiniałym otworem gębowym wyszeptał Łysy - Ile ja bym dał za łyk samogonu.
-    A ja bym zajarał. - Rozmarzył się Smark.
- Nasze czasy jeszcze powrócą- wycharczał Karaluch zwany Prusakiem.

I tak zastygli w oczekiwaniu.
 

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

09-03-2021 [15:08] - wielkopolskizdzichu | Link:

Ja nikogo nie bronię. Powtórka z Frontu Jedności Narodu mi nie odpowiada.

Strony