Szczęściarze i przegrani?

Czy pandemii uda się dokonać tego, co już od lat światowe lewactwo usiłuje osiągnąć?
Podzielić ludność świata na dwie kasty. Lepszych i gorszych.
Tylko, że wobec zupełnie innych kryteriów, niż neomarksiści sobie wymyślili.

Całkiem niedawno miałem wymianę zdań z dobrym kolegą blogerem z drugiego końca kraju, gdzie dzięki współczesnej technice, przegadaliśmy godziny przez telefon. A pamiętają Państwo taką usługę – rozmowa międzymiastowa? Nie było to ani łatwe, ani tanie.

Kolega ma taką pracę, że musi dużo podróżować po Europie, więc często przekracza różne granice. Do końca 2019 roku, to nawet tego się nie zauważało dzięki traktatowi z Schengen. Z pandemią to się powoli kończy.
Kolega kategorycznie stwierdził, a ja mu wierzę, bo to twardy charakter, że on się nigdy, przenigdy nie zaszczepi na COVID19. Nie, bo nie i koniec.
Wtedy ja mu, na podstawie swojej oceny działań przeróżnych władz powiedziałem:

  • Słuchaj, przecież ty ciągle podróżujesz po świecie. Nie obawiasz się, że mogą ciebie nie wpuścić do jakiegoś kraju?

Wykrakałem?

Coraz głośniejsza i to z różnych stron, jest, na razie przynajmniej w Unii Europejskiej, dyskusja nad koniecznością wprowadzenia tak zwanych paszportów szczepionkowych. To nie są jakieś dziennikarskie kaczki, tylko całkiem już poważna sprawa.

 

  • "Wszyscy zgodzili się, że potrzebujemy cyfrowego certyfikatu (szczepień - red.)" – mówiła w czwartek kanclerz Angela Merkel. Szefowa KE Ursula von der Leyen ocenia, że wdrożenie systemu zajmie około trzech miesięcy. [1]

Te paszporty to nie "ciężka" operacja zorganizowania dostaw szczepionek do Unii, co jak widzimy, okazało się kompletną klapą. To tylko umiłowana przez wszystkich biurokratów, a brukselskich w szczególności, operacja tworzenia kolejnych dokumentów, restrykcji, ograniczeń, itp. Więc podołają.

 

  • Podróże, które nie są niezbędne, mogą nadal podlegać w UE restrykcjom – przyznał w czwartek szef Rady Europejskiej Charles Michel
  • Koncepcja jest taka, by zwolnione z nich były osoby zaszczepione z "paszportem" potwierdzającym szczepienie [1]

W roku 1980 wybuchła Solidarność, przekraczając w szczycie 10 milionów świadomych Polaków, demonstrując całemu światu, że ludzie mogą i chcą się jednoczyć wokół mądrych i jednościowych idei gwarantujących wszystkim jednakową, bezprzymiotnikową wolność.
Ci, co dobrze pamiętają tamten rok, potwierdzą, że był to ekscytujący powiew, jakby powietrze ktoś zaprawił opium. Niepowtarzalne przeżycie.
Lecz potem już niestety, zaczęło się dzielenie. Świadomie i sztucznie kreowano podziały. Jak homo i hetero. Jak wege i mięsożercy. Jak miłośnicy i przeciwnicy kornika drukarza.
Każdy pretekst był dobry, aby rzymskie divide et impera, ta najbardziej cyniczna dewiza reguł sprawowania władzy, miała się jak najlepiej.

My, w tym pięknym zakątku Europy, te wykreowane podziały przeżywaliśmy najokrutniej. Zamknięto nas za żelazną kurtyną. Siedź w domu chłopie. Po co ci wędrówki po świecie?
Padł mur berliński – symbol żelaznej kultury. Jednak jeszcze kilkanaście lat trzeba było poczekać, żeby w ramach dopuszczenia nas do Traktatu z Schengen, pozwolić nam na swobodę poruszania się po całym kontynencie, tak, jak wszyscy. A USA dopiero rok temu uznało, że jesteśmy godni łaski normalnego wizytowania Stanów.

Lecz lewactwo, co zawładnęło niemalże całą Europą (i połową świata), ciągle marzyło, by dokonać radykalnego podziału. Na lepszych i na gorszych. Kombinowano Europę dwóch prędkości. Euroland i złotówkowe peryferie. Itd.
I oto zaraza daje Brukseli i Berlinowi (wg. teorii Übermenscha) pretekst, by powrócić do systemu granicznych kontroli, obserwacji ruchu obywateli różnych krajów – i najważniejsze – do decydowania, kto ma prawo być w ruchu swobodnym, a kto tego prawa nie ma.

Zaszczepieni i antyszczepionkowcy to początek. Doktryna rozdawania przywilejów karnym i posłusznym właśnie ruszyła.

Jako konformista pełen sprzeczności, bo zazwyczaj nie karny i nie posłuszny, jednak się zaszczepię. Czyli stoję wobec poważnego dylematu.

[1] https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/paszporty-szczepionkowe-w-ue-czym-beda-kiedy-sie-pojawia/9ez3msx
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika RinoCeronte

03-03-2021 [11:26] - RinoCeronte | Link:

Po szczepieniu wszelkie dylematy się skończą ;-)

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [16:01] - jazgdyni | Link:

Dostaną wreszcie te czipy i się uspokoją.

Obrazek użytkownika Trotelreiner

03-03-2021 [11:34] - Trotelreiner (niezweryfikowany) | Link:

Czym sie zaszczepisz?
Moderny już brak,Pfizer robi sobie jaja i tyle przysyła,ile chce! UE mają w d***!
Zostaje Ci Chiny,ruski Noviczok [ ;-))] i woda kwiatowa na mydle szarym...made in Tarchomin.

Czekaj dalej...

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [16:00] - jazgdyni | Link:

Mam dostęp do pełnej gamy. Jeszcze sobie nie wybrałem.

Obrazek użytkownika rolnik z mazur

03-03-2021 [21:49] - rolnik z mazur | Link:

@ jaz

Skoro masz dostęp to przyjmij wszystkie. A co tam będziesz sobie żałować. Pewne jest pewne. Nie ociągaj się.. I paszport ci dadzą i będziesz sobie jeździł gdzie chcesz. Pzdr
 

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-03-2021 [11:59] - NASZ_HENRY | Link:

Szczep się powoli,  poczekaj aż Morawiecki uruchomi w Polsce rozlewnię chińskiej albo koszernej szczepionki ☺☻
 

Obrazek użytkownika tricolour

03-03-2021 [12:38] - tricolour | Link:

Czyli nie szczepimy się, bo tak mówi mądry kolega, ale się zaszczepisz, bo dają paszport, a z paszportem jest się lepszym.

Jak to się nazywa? Zaraz, zaraz, to miało zdechnąć z komuną...

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [16:02] - jazgdyni | Link:

Nie zdechło. W tobie przetrwało.

Tyle na dzisiaj.

Obrazek użytkownika tricolour

03-03-2021 [16:46] - tricolour | Link:

Chłopie, masz się czym szczepić, to się szczep. Nie chcesz, to się nie szczep. Proste.

Roztrząsasz dylematy piętnastolatki pierwszy raz idącej do łóżka: jak pójść, nie dać, a zarobić.

Obrazek użytkownika Pers

03-03-2021 [14:55] - Pers | Link:

"Czyli stoję wobec poważnego dylematu."

Jaki ty możesz mieć dylemat? Przecież skoro się zaszczepisz to automatycznie będziesz "lepszy sort".
Ten cały "paszport" będzie uprawniał nie tylko do podróży zagranicznych ale będzie ważny także w kraju. Transport., imprezy masowe itd. Nasz rząd zrobi dokładnie to co każe Bruksela. Lewacy?
Jedyny poważny polityk, który stanowczo wypowiedział się przeciwko tym "paszportom" to Ławrow. Przyjdzie wyemigrować do Rosji albo na Białoruś. Nie będę mieszkał w bolszewickim kraju Wielkiego Brata. Orwella mogę czytać ale nie chcę przeżywać na własnej skórze,

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [16:04] - jazgdyni | Link:

Ja się kolego w życiu już dosyć najeździłem.

Obrazek użytkownika Pers

03-03-2021 [18:44] - Pers | Link:

Jasne, do teatru albo opery też już się dość nachodziłeś.
Nie wiesz, że jak nie można nic mądrego powiedzieć to lepiej milczeć?

Obrazek użytkownika cyborg59

03-03-2021 [21:48] - cyborg59 (niezweryfikowany) | Link:

@ Pers
Idź na całość ! Idź na całość!  Kazachstan, polecam Bieztiubie, kopalnia złota. Chleb, bochenek za samorodek wielkości pudełka zapałek. Babcia Stefcia (żony) poleca.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

03-03-2021 [15:43] - Kazimierz Kozio... | Link:

wyznawcy szczepcie sie szybko ale i tak macie najwieksza szanse umrzec na "chorobe wspolistniejaca" ktora od 2020 zaslguje na unormowanie jako nowa jednostka chorobowa.

rozumiem ze ktos moze zostac przymuszony przez pracodace do zamaskowania albo wyszczepienia. ale zeby stygmatyzowac sie dobrowolniie w imie komunikatow medialnych.... !!!
wbrew pozorom spora czesc spoleczenstwa nie daje sie zaorac. wielu zwiedzonych tez chylkiem zmienia tonacje wypowiedzi chociaz beton, jak w kazdej wspolnocie, bedzie szedl w zaparte do konca wierzac ze choroba wspolistniejaca na ktora schodzi to przeciez slepy los a regulacja liczebnosci populacji to teoria spiskowa

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [17:31] - jazgdyni | Link:

Jasne..

Pozdrawiam

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [17:32] - jazgdyni | Link:

Chyba polecę sobie wokół księżyca. Kusi mnie...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

03-03-2021 [18:23] - NASZ_HENRY | Link:

To są objawy tego, że chciało się być naukowcem a zostało marynarzem ☺☻
 

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [19:39] - jazgdyni | Link:

Naukowiec to określenie nieco enigmatyczne. Moi studenci różnie twierdzą.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-03-2021 [20:02] - Tomaszek | Link:

@ Heniutek 
Naukowców tu na forum dostatek . Im się któryś mocniej puszy swoimi literkami , tym większe farmazony wypisuje . Niech lepiej będzie dalej tym marynarzem . Tak jest lepiej . Przynajmniej jełopem na stare lata nie został .
Zdrówka życzę obydwu .

Obrazek użytkownika mada

03-03-2021 [17:47] - mada | Link:

Żona i tak powie ,że chcesz się wymigać przed myciem okien na Święta.

Obrazek użytkownika jazgdyni

03-03-2021 [19:37] - jazgdyni | Link:

Faktycznie nie cierpię mycia okien. Ale za to kupiłem przewrót kopernikański w sektorze odkurzaczy bezprzewodowych i tylko ja, nikt inny, ma prawo jego dotknąć. I myje również parkiet. Polecam starożytną metodę, ciągle niedoścignioną - na litr wody łyżka octu. Czyści to idealnie i żadnych smug nie pozostawia.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

03-03-2021 [21:11] - Imć Waszeć | Link:

Wpadłem zobaczyć co też się na blogach dzieje. A tu nic. Nawet typowych ujadań jakby mniej. Czyżby nasi milusińscy byli chorzy? ;)
A na osłodę proponuję bombowy kanał. Matematyka bez namaczania :)
https://www.youtube.com/user/n...
Jest na nim kilkaset arcyważnych tematów i to wytłumaczonych krok po kroku. Szkoda, że nasi miejscowi wykładowcy najczęściej nie dorastają temu autorowi do pięt.
A na drugą nóżkę trochę dobrej zabawy: https://www.youtube.com/channe...
Dobra. Zanurzam się i pa!

Obrazek użytkownika jazgdyni

04-03-2021 [02:51] - jazgdyni | Link:

Hej Imci!

Nasi milusi ujadacze przechodzą typowy okres znużenia i zwątpienia na przednówku. Bardziej ważne jest wtedy rozważanie egzystencjalne typu - powiesić się, czy a'la Kosiński - najeść się prochu, wejść do gorącej kąpieli i pociachać ręce, a dla pewności nałożyć sobie plastykowy woreczek na głowę.

A ja, nie będę się silił na klasyczne forum, jeśli tutaj https://klubdyletantow.blogspot.com też mogę decydować co będzie pisane i kto będzie pisał.

Australiczyk matematyczny jest genialny i nawet nie za mocno zawodzi po australijsku. I co ważne (polecam również IW) nie mówi idiosynkratycznym językiem hermetycznej dziedziny.
A u Hammonda zaskoczyło mnie spotkanie kumpla.pyta.pl  https://www.youtube.com/watch?.v=ls4ybGWiVGA . Miki właśnie przechodzi poważny kryzys i wsparcie mu się przyda. To jeden z tych borderline geniuszy.

Ps. Czy przypadkiem tymi ciągami 110101110001011111110010101 nie poszukujsz Waszeci typu zmienności sekwencyjnej, albo nawet chaosu?

Obrazek użytkownika tricolour

04-03-2021 [07:41] - tricolour | Link:

E tam.

Jedno zdanie o trepie (trzewiku znaczy) i znów będą łzy i wołanie o pomoc.

Jeszcze do szczepienia nie dociągnie wiec na razie trzeba być ludzkim panem.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-03-2021 [00:15] - Imć Waszeć | Link:

Nie. Staram się zrozumieć dlaczego ogólny chaos jest niemożliwy ;)
Fraktal to nie chaos w sensie greckiej mitologii. Tutaj w filmie gdzieś koło połowy, gdy zaczyna się o Penrosie: https://www.youtube.com/watch?...

PS: Golden ratio: Starałem się budować liczbowe systemy pozycyjne dla liczb algebraicznych (dokładniej kwadratowych) w ten sposób, że zadawałem pytanie: w jakiej bazie B dana liczba N ma przedstawienie w formie czterech jedynek [1111]. Ponieważ ogólne zagadnienie prowadzi do patologii np. [1111]=2 odpowiada bazom B0=9.54369... , B1=-0.77184...-i*1.11514..., B2=-0.77184...+i*1.11514... (rzeczywista i 2 zespolone), więc postanowiłem skupić się na takich liczbach N i bazach, z których rzeczywista jest całkowita, tzn. jest postaci N=a^3+a*2+a+1 i wtedy oczywiście B0=a. Oczywiście tego rowera też nie pominę, ale trzeba tu innych metod. Dlaczego jest ważny? Bo prowadzi do ważnego fraktala: Rauzy fractal:
1. https://en.wikipedia.org/wiki/...
Przypadek bazy dla N=2 pojawia się w zagadnieniu tzw. liczb Tribonacciego i jest to liczba Pisota:
2. https://en.wikipedia.org/wiki/...
3. https://en.wikipedia.org/wiki/...
To jest ten rower z pierwiastkiem 3-go stopnia z 17+3sqrt(33). W każdym razie też mamy parkietaże.
W przypadku tych baz zespolonych B1 i B2, po przedstawieniu potęg bazy B^n względem bazy (pisałem już) otrzymuję takie ciągi B^n=c(n)B+d(n). Jak się okazuje spełniają one rekurencję, której rozwiązanie daje c(n)=(B2^n-B1^n)/(B2-B1). A przecież wychodziłem od liczb postaci (B^n-1)/(B-1) (ciągi jedynek). Mogę zatem próbować iść w drugą stronę, od zależności dwumianowej (x^n-y^n)/(x-y) do hipotetycznego "systemu pozycyjnego". Na przykład dwumianową zależność spełniają liczby Fibonacciego z golden ratio jako "bazą". Czy więc w "liczbach złożonych z samych jedynek" w tym "systemie pozycyjnym" też zachodzą zależności multiplikatywne, że jak k|n, to F(k)|F(n)? Okazuje się, że tak:

F(2) = 1
...
F(6) = 8 = F(2)*F(3)*4
F(7) = 13
F(8) = 21 = F(2)*F(4)*7
F(9) = 34 = F(3)*17
F(10) = 55 = F(2)*F(5)*11
F(11) = 89
F(12) = 144 = F(2)*F(6)*18
F(13) = 233
F(14) = 377 = F(2)*F(7)*29
F(15) = 610 = F(5)*122 = F(3)*305

Trochę to głupio wygląda, bo F(2)=1, ale widać, że dla parzystych indeksów dostajemy reszty w formie liczb Lucasa. A więc liczby Lucasa są jakby dla "bazy ujemnej" w całkowitoliczbowych systemach (odpowiadają cyclotomic polynumbers u Australijczyka). Dziwne? Nie mogę reprezentować liczb, ale mogę na nich liczyć ;)))
F(10)=[1111111111]=[11]*[11111]*Φ(10)=55 =F(2)*F(5)*F(-5), F(-5)=L(5) -- hipotetycznie

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [09:33] - jazgdyni | Link:

@IW

Co pan rozumie przez "ogólny chaos"? Jeżeli myślimy o dynamice, to chyba nie ma wątpliwości, że chaos deterministyczny jest dominujący. Oczywiście, jest pewien procent losowości, a także obszary stabilności. Ale generalnie, to mamy najczęściej do czynienia z siodłami.

Natomiast we fraktalach usiłuję sobie teraz dobrze uzmysłowić wymiar fraktalny. To podobny proces do pełnego przyjęcia liczb zespolonych. To się chyba po prostu musi uleżeć.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-03-2021 [16:00] - Imć Waszeć | Link:

Po pierwsze to, co nazywamy wymiarem fraktalnym, to jest konstrukt, którego korzenie tkwią w geometrycznej teorii miary. Tak więc nie ma tu chaosu, lecz jest geometria. Czasem bardzo skomplikowana geometria jak na przykład grupy i algebry Liego, ale jednak dająca się opisać paroma sprytnymi wzorami i mająca przypisywane geometriom cechy. Dotyczy to także układów dynamicznych, które mówią albo o ewolucji podporządkowanej równaniom różniczkowym (ciągłej), albo ewolucji układów dyskretnych. Oba te światy - dyskretny i ciągły - przenikają się wzajemnie i ich współgranie stanowi kanwę większości teorii szczegółowych. Na przykład teoria osobliwości, teoria Hodge'a i inne podobne teorie z nazwiskami, czy właśnie geometria algebraiczna. Wszędzie tam schemat jest taki, że w środowisku obiektów ciągłych znajduje się pewien dyskretny albo skończony zbiór wartości, który w pełni opisuje sytuację ogólną.

Na początek dla zrozumienia wymiaru fraktalnego polecam twierdzenie Bezikowicza.

Dlaczego idealny chaos nie istnieje? Bo nie istnieje idealny generator liczb losowych. Ot i wszystko. Tymczasem w każdym układzie dynamicznym mieszającym punkty, który jest w jakiś sposób ograniczony, spotykamy się z pojęciem ergodyczności. Czyli stan danego układu będzie w nieskończonym czasie bliski każdemu punktowy przestrzeni fazowej, albo wręcz każdy stan układu powtórzy się i powtórzyć się może nawet nieskończenie wiele razy, jak w przypadku skończonym. Jak już pokazywałem wielokrotnie zawsze można rozważyć swego rodzaju domknięcie, uzupełnienie albo uzwarcenie danej przestrzeni, którego cechą jest zachowywanie własności pewnych rodzin funkcji. Na przykład uzwarcenie Cecha-Stonea charakteryzuje się tym, że przedłużają się na nie wszystkie funkcje ciągłe: każde odwzorowanie ciągłe przestrzeni X w zwartą przestrzeń T_2 (Hausdorffa) może być przedłużone (jednoznacznie) na βX. problem tylko w tym, że takie uzwarcenie jest gigantyczne. Albo geometria na płaszczyźnie czy w przestrzeni przenosi się niemal idealnie na urzutowienie danej przestrzeni. W przypadku płaszczyzny uzupełniamy ją prostą w nieskończoności, która wygląda bardziej jak brzeg wstęgi Mobiusa, zaś równania i układy równań wielomianowe homogenizujemy, czyli uzupełniamy do wielomianów jednorodnych np. y=x^2+2x-3 => yz=x^2+2xz-z^2, a zagadnienia i problemy podstawowe i tak możemy rozwiązać. W przypadku zupełności sprawa ma się trochę inaczej, bo i norm, w których się uzupełnia jest multum. Głównie chodzi o to, żeby dowolne ciągi spełniające warunek np. Cauchy'ego miały w uzupełnionej przestrzeni granicę. Tak powstają właśnie dystrybucje, które służą do łatwego tłuczenia wszelkich równań różniczkowych i dlatego działają transformaty.

Co do siodeł, to nie są one wytłumaczeniem wszystkich możliwych zachowań i osobliwości, ponieważ są one tylko dwuwymiarowe. Więcej wymiarowe dynamiki i osobliwości mają zupełnie inne przestrzenie osobliwe. Zresztą w wyższych wymiarach niż 4 nie ma już klasyfikacji dyskr.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-03-2021 [16:16] - Imć Waszeć | Link:

W tym ostatnim punkcie może pomoże ta lista:
1) Przykład klasyfikacji krzywych. Klasy Kodairy: https://en.wikipedia.org/wiki/...
2) https://en.wikipedia.org/wiki/...
Przypadek z siodłami, to tylko klasyfikacja kwadryk (powierzchni stożkowych, czyli drugiego stopnia).
3) https://en.wikipedia.org/wiki/...
A tak mogą wyglądać "siodła" dla powierzchni kubicznych:
4) https://en.wikipedia.org/wiki/...
A więc jeszcze raz Kodaira i jego wymiar, aby uświadomić sobie ten cały "bałagan" (bałagan, bo jeszcze mało o tym wiemy):
5) https://en.wikipedia.org/wiki/...
Czekają jeszcze "krzywe" zespolone, które są dwuwymiarowe w przestrzeni czterowymiarowej. Są to po prostu powierzchnie Riemanna. A dalej może jeszcze dziksze "krzywe" kwaternionowe, oktonionowe lub sedenionowe ;))), które mało przypominają już zwykłe obiekty geometryczne jak krzywe, powierzchnie, wolumeny i ogólnie rozmaitości n-wymiarowe. Głównie ze względu na a) nieprzemienność kwatenionów, b) niełączność oktonionów, c) dzielniki zera wśród sedenionów (konstrukcje Cayleya–Dicksona).

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [16:42] - jazgdyni | Link:

@IW

Łapię ideę, ale żeby się tym poruszać?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

05-03-2021 [18:05] - Imć Waszeć | Link:

Nie wiem, co oznacza "poruszać". A tak na marginesie, to mnie interesuje "tylko" ten przypadek: https://en.wikipedia.org/wiki/...
Tu zaś jest klasyfikacja tzw. powierzchni eliptycznych:
https://en.wikipedia.org/wiki/...
i hipereliptycznych:
https://en.wikipedia.org/wiki/...
Ten rower w tabelce ℤ⊕ℤω, dla ω będącego niewymiernością kwadratową, odpowiada właśnie konstruowanym przeze mnie kratom liczb zespolonych, których kodowanie w niecałkowitym systemie pozycyjnym z bazą B=a+bω, gdzie a,b całkowite lub 2a,2b całkowite, zapisuję tymi ciągami cyfr w nawiasach [1243] itp. Tak więc zacząłem od "prostej" faktoryzacji liczb naturalnych, a obecnie muszę już zajmować wymiarem Kodairy i innymi klasyfikacjami krzywych oraz powierzchni. Tu właśnie znajdują się nieznane jeszcze kryteria, algorytmy i testy pierwszości. Tak w matematyce bywa. Nie ma lekko ;)

Jako przykład osiągnięć tym razem pokażę, jak wyglądają cechy podzielności liczb "całkowitych" w tych systemach pozycyjnych, czyli takich, które mają zapis całkowity [ab...c] bez części ułamkowej. Pierwsza uwaga jest taka, powiedzmny dla ustalenia uwagi dla bazy B=(-3-sqrt(-19))/2. Czy każda liczba postaci a+bv, dla v=sqrt(-19), dla a,b całkowitych daje się zapisać w formie cB+d, czyli względem bazy (ma reprezentację całkowitą)? Jeśli tak, to jest to system pozycyjny dla pierścienia ℤ[v]. A teraz cechy podzielności, które przyspieszają faktoryzację liczb w tym systemie i pozwalają szybciej redukować liczby złożone w sitach dla liczb pierwszych.

1. Cecha podzielności przez 2 (dokładniej podzielność przez [2/135], zapis wariantowy dodatnia/ujemną albo odwrotnie, by krótszy kod był na górze np. [102] = -[35/102]): albo wszystkie cyfry są parzyste, albo jest pewien wzorzec, układ bloków z cyfr nieparzystych oddzielonych blokami cyfr parzystych w środku. Liczby parzyste z nieparzystymi cyframi: [PnnnP], [PnppnP], [PnnpnnP], [PnpnpnP], [PnnpppnP].... Tutaj duże P to inna krótsza liczba parzysta.

2. Cecha podzielności przez 3 (dokładniej podzielność przez [3/134]): Jeżeli cyfry na pozycjach nieparzystych sumujemy naprzemiennie zmieniając znak i analogicznie cyfry na pozycjach parzystych, to w wyniku otrzymamy liczbę dwucyfrową, której wszystkie cyfry są podzielne przez 3 (próba). Przykłady: [235/13602], [164/1343], [30/1340]. Np. [235/13602], 5-2=3 i 3, albo drugi wariant -1+6-2=3 i 3; [136056], 3-0+6=9 i 1-6+5=0.

3. Cecha podzielności przez B+1 (dokładniej podzielność przez [11/126]): Jeżeli zsumujemy cyfry na pozycjach parzystych, a potem na pozycjach nieparzystych, to różnica tych liczb będzie podzielna przez 5 (tj. ...,-5,0,5,10,...). Przykłady [160/1210], [231/13606], [16/121].

Obrazek użytkownika ruisdael

04-03-2021 [07:33] - ruisdael | Link:

A ja myślę, że decyzja o zaszczepieniu (są oczywiście wyjątki potwierdzające regułę)przychodzi wraz z wiekiem (i strachem przed śmiercią) i nieważne w jaką barwną opowieść to ubierzemy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-03-2021 [10:20] - Marek1taki | Link:

I to jest racjonalne. Zwłaszcza w tej chorobie. Nikt tego tematu nie podejmuje bo eksperci są zajęci wyszczepianiam wszystkich bez oglądania się na cokolwiek ale staroświecka medycyna operuje pojęciem wskazań i przeciwwskazań do zabiegów medycznych. Jednym z przeciwwskazań jest brak wskazań. Temat jest upolityczniony ale wielu Polaków ma rzeczywiście wskazania, być może nawet do uodpornienia w ramach eksperymentu medycznego. Tym którzy maja rozterki duchowe proponuję podbudować decyzję badaniem dna oka. Mikrokrążenie siatkówki dotykają zmiany w cukrzycy, nadciśnieniu i wraz z wiekiem. Jeżeli ktoś je ma to podobne ma w mikrokrążeniu płucnym, w którym odbywa się wymiana gazowa upośledzona w śródmiąższowym zapaleniu płuc. Również spowodowanym przez koronawirusy. Suma tych 2 patologii może przekroczyć granicę, której nie wyrówna podawanie tlenu.

Obrazek użytkownika jazgdyni

04-03-2021 [14:31] - jazgdyni | Link:

:-))))))

Panie pielęgniarz, zrób sobie pan, chociażby eksternistycznie studia medyczne, że by nas tu nie straszyć dnem oka. To pańskie wypowiedzi to dno. Gdyby pan miał wiedzę, to by pan wiedział, co to jest objaw towarzyszący i że dzisiaj ocenia się prawdopodobieństwo choroby na podstawie listy koniecznych objawów w chorobie.
To pana powinno zaciekawić - ile i jakie objawy trzeba stwierdzić, by zdiagnozować schizofrenię paranoidalną? Powiem jeszcze panu na ucho, że debilizm, imbecylizm i idiotyzm były niegdyś terminami medycznymi, określającymi odpowiednio niepełnosprawność intelektualną o stopniu lekkim, umiarkowanym i znacznym ale już nie są przedmiotem zainteresowania psychiatrii. Takim się po prostu jest.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-03-2021 [20:07] - Tomaszek | Link:

Panie Januszu on pisze najwyraźniej o niedotlenieniu bąbla na końcu szyi . Objawów nie czuje , bo bąbel niedotleniony .

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-03-2021 [20:34] - Marek1taki | Link:

Byłem ciekawy czy zwieracze puszczą. I faktycznie.
Podetrzyj się. Załóż pampersa i rób dalej to co ci najlepiej wychodzi. Nie mam na myśli kradzieży.

Obrazek użytkownika Tomaszek

04-03-2021 [22:01] - Tomaszek | Link:

Myślałem , że jesteś tylko pajacem , ale to chyba wyższe stadium .

Obrazek użytkownika Marek1taki

04-03-2021 [22:59] - Marek1taki | Link:

Tomaszek powinność swej służby zrozumiał.

Obrazek użytkownika jazgdyni

04-03-2021 [14:32] - jazgdyni | Link:

@ruisadel

Decyzja o zaszczepieniu drogi kolego bierze się stąd, że ja w odróżnieniu od zaściankowców od 50 lat podróżuję po świecie. I to całym, nie wyłączając obszarów sub- i w pełni tropikalnych. Nie jest to możliwe bez starej jak świat "żółtej książeczki", czyli  International Certificate of Vaccination. Nie wpuszczą bez aktualnych szczepień chociażby do Brazylii, Chin, czy całej Afryki. Ostatnie moje przygotowanie do Angoli, już 6 lat temu, to jedenaście szczepień w dwa miesiące. I co? Żyję i mam się dobrze. Proszę mi tu nie wyjeżdżać, że to zupełnie nowy typ szczepionki, takie GMO, albo gorzej, co zrobi ze mnie zombie, gdy już 250 (co najmniej) ludzi na świecie jest zaszczepionych i nie padają, jak muchy (wiem wiem - urodzą się dzieci bez głowy)( https://ourworldindata.org/covid-vaccinations ). Trzeba mieć dużo złej woli, albo mieć skrajnie pojebane pod czaszką, by wymyślać tefałenowskie banialuki. Albo być w totalnej panice i histerii.

Obrazek użytkownika Pers

04-03-2021 [15:49] - Pers | Link:

Tak tak kolego zgdyni! Szczep się jak najszybciej, spadkobiercy się ucieszą.
Jeśli ty uważasz, że to gówno co nazywają "szczepionka" to to samo co dostawałeś pływając to szkoda czasu na dyskusję.

"Trzeba mieć dużo złej woli, albo mieć skrajnie pojebane pod czaszką, by wymyślać tefałenowskie banialuki. Albo być w totalnej panice i histerii."
https://www.unz.com/gatzmon/ho...
https://www.unz.com/gatzmon/th...
https://off-guardian.org/2021/...

To nie są "banialuki z tefałenu".
Poczytaj, może coś zrozumiesz. Choć szczerze wątpię...

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-03-2021 [16:26] - Pani Anna | Link:

@Pers
Prosze Pana, bardzo prosze nie przeszkadzac, ani od niczego nie odwodzic Janusza. Kilka "szczepionek", a ile felietonow i radosci, niech Pan poczeka, az Janusz odniesie sie do nowej, nowatorskiej metody Chinczykow testowania koronawirusa analnie😃
 

Obrazek użytkownika Pers

04-03-2021 [20:32] - Pers | Link:

Pani Anno Szanowna!
Ja, broń Panie Boże, nikogo nie odwodzę! Każdy ma wolną wolę i niech robi co chce.
Ale jakby tegozgdyni szlag trafił to byłoby mi trochę smutno.
Z kogo bym sobie dworował? Jedna Andżela czy sake to trochę mało... :)

...testowania koronawirusa analnie😃
 
Myśli Pani, że by mu się to mogło spodobać?... No w sumie sam wielokrotnie pisał, że jest "otwarty" :)

Obrazek użytkownika Pani Anna

04-03-2021 [21:52] - Pani Anna | Link:

@Pers
Tylko niech Pan nie mysli, ze to jekies zarty. " Chiny nie ustepuja i rozszerzaja program testow analnych na koronawirusa na wszystkich przyjezdnych" tvp.info.
Teraz niecierpliwie czekam, az Janusz sie "odniesie" medycznie, albo pochwali, ze on juz jest po ... 🙂

Obrazek użytkownika Pers

05-03-2021 [00:34] - Pers | Link:

Pani Anno,
Póki co do Chin się nie wybieram.
Jakby tutaj bolszewia się już zbytnio rozszalała to wyjadę szybciutko na Białoruś, znajdę sobie fajną dziewczynę i w jęj ramionach dokonam żywota.
I pieprzyć POPiS.
(Ciekawe czy na Białorusi mają neta...)

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [04:57] - jazgdyni | Link:

:-)))))))))))))))))))))))))))

Unzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Obrazek użytkownika terenia

04-03-2021 [16:35] - terenia | Link:

@jazgdyni Szanowny Panie (tu króciutki filmik ....pan doktor podczas szczepienia pierwszą dawką "szczepionki" tak kpiąco naigrywał się ze sceptyków....a po drugiej dawce w krótkim czasie zmarł i nie nie jest to tefałenowska banialuka ,lecz tragiczna prawda) https://www.youtube.com/watch?... 

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [04:59] - jazgdyni | Link:

@terenia
Szanowna Pani
A Twardowski siedział na Księżycu i nie chciał zleźć.

Bądźmy poważni

Obrazek użytkownika Zygmunt Korus

04-03-2021 [09:00] - Zygmunt Korus | Link:

Pisałeś, że masz pod górkę z tym dostępem do szczepionek... A teraz informujesz, że masz całą gamę do wyboru... No to jak...? A może Bozia Cię lubi i rozciąga parasol Opatrzności, żeś się jeszcze nie zainfekował na życzenie... Czytaj znaki!

Obrazek użytkownika jazgdyni

04-03-2021 [14:21] - jazgdyni | Link:

Gdzie pisałem, że mam pod górkę? To, że nadal czekam? Ponieważ już ponad rok temu, jeszcze zanim ten ZERO przyjechał autobusem, miałem, na oko w 89% dziwnie objawowego covida, to nigdzie mi się nie spieszy.

A tych, co już zdrowy rozsądek wyłączyli, informuję, że najlepsze są obie chińskie szczepionki, bo chinole mieli już przygotowane sprawdzone antidotum, zanim covid został spuszczony ze smyczy. Albo sam się zerwał.

Obrazek użytkownika Pers

04-03-2021 [16:06] - Pers | Link:

" bo chinole mieli już przygotowane sprawdzone antidotum, zanim covid został spuszczony ze smyczy. Albo sam się zerwał"

Taki pewny jesteś, że to "chinole" "spuścili ze smyczy"?
I zaczęli od siebie?
Doskonale rozumiem, że nie napiszesz nic przeciwko naszym "sojusznikom". 
Chciałbym tylko nadmienić, że laboratorium w Wuchan sponsorował dr Fauci z pieniędzy rządu USA i B.Gates bo w USA takie badania są nielegalne.
Od "dyletanta" oczekiwałbym trochę więcej krytycyzmu :)

Obrazek użytkownika jazgdyni

05-03-2021 [05:01] - jazgdyni | Link:

:-))))))))))))))))))))))))))))))))

Unzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

Obrazek użytkownika tricolour

04-03-2021 [22:30] - tricolour | Link:

Hehehehe...

Cytuję: "W harmonogramie rejestracji na szczepienia ogłoszonym w czwartek osoby powyżej 70. roku życia zostały umieszczone na końcu, po osobach urodzonych w latach 1952-1956. Jak wyjaśnia w rozmowie z Gazeta.pl szef KPRM Michał Dworczyk, ma to związek z informacjami o dostawach szczepionek, a w zasadzie ich brakiem".

Przyjdzie jandować na całego. Oczywiście po jandowaniu wymyśli sie jakąs rzewną historię, jak to trzeba było...