Czy potrzebujemy drugiej "Gazety Wyborczej"?

Zadałam sobie to pytanie podczas lektury ostatniego numeru "Gazety Polskiej" [nr 8/2021 z 24/02/2021], a w szczególności felietonów Tomasza Łysiaka "Strzał w stopę IPN" oraz Katarzyny Gójskiej "Hajlowanie to nie brawura, to zdziczenie. które nie ma nic wspólnego z polskością".  Publicyści GP ochoczo przyłączyli się w nich do nagonki na dr Tomasza Greniuch oraz na IPN, zapoczątkowanej przez "Gazetę Wyborczą".  Pani Gójska wykazuje się tu zaciekłością i nawet dzisiaj, po wyrzuceniu dr Greniucha z pracy w IPN, publikuje w portalu Niezalezna.pl tekst {TUTAJ], w którym oskarża Greniucha o nazizm.  Zupełnie inaczej patrzy na tę sprawę pisarz Jacek Piekara w obszernym artykule "Szczuli, szczuli i zaszczuli..." opublikowanym w ostatnim numerze "Warszawskiej Gazety" [nr 9/2021 {TUTAJ}].  Według Piekary:

  "Nagonka na Greniucha została zapoczątkowana w mediach lewicowych, następnie podtrzymana przez polityków opozycji, az wreszczie przyłączyli się do niej również politycy PiS i kancelaria prezydenta kancelaria prezydenta.  Sądzę, że niektórymi z nich kierowało zwykłe nieuctwo każące powrarzac tezy "Gazety Wyborczej, ale niektórzy przyłączyli się do nagonki celowo.  Dlaczego?  Ano dlatego, że uznali, iż wroclawskiego naukowca nie ma sensu bronić, zwłaszcza od czasu, kiedy jego sprawa została podchwycona przez zagraniczne media.  Uznano, że koszta oobrony kogoś, komu przypięto łatkę "neonazisty" będą zbyt wysokie i lepiej niesprawiedliwie  go wyrzucić z pracy, niż wchodzić w długie tłumaczenia na temat tego, czym rożni sie polska tradycja narodowa (czy nawet nacjonalistyczna) od nazizmu. [...]
  W całej aferze  związanej z Greniuchem najgorsza jest niesprawiedliwość i nierówność w traktowaniu ludzi, którzy należeli do partii komunistycznej i ludzi, którzy należeli do partii narodowej.  Ci pierwsi bez trudu robią majatki i kariery, pomimo że często chlubią się swoją działalnościa w PRL-owskim systemie terroru; ci drudzy sa prześladowani, pomimo że nigdy nikomu nie wyrządzili żadnej krzywdy.".

  Żenujące wrażenie robi wywiad szefa IPN, Jarosława Szarka dla tygodnika "Sieci", przedrukowany przez "Onet" {TUTAJ}.  Dowiadujemy się z niego, iż:

  "Pan Tomasz Greniuch rozpoczynał u nas pracę w Biurze Poszukiwań i Identyfikacji IPN w 2018 r. Przy zatrudnianiu kierujemy się kryteriami obiektywnymi, oceniając kandydata przez pryzmat posiadanych kwalifikacji, które podaje w CV. Zanim ujawnione zostały obecnie nowe fakty, uważałem, że z jednej strony mamy takie fotografie, jak pokazywały media, a z drugiej konkretnego człowieka z jego przemianą. Dyskusja w tej sytuacji jest niemożliwa, te siły są w stanie zmielić każdego, przestawić oś czasową, uniemożliwić obronę. Chciałem być człowiekiem" - powiedział Szarek.
Związki szefa wrocławskiego IPN z ONR. Nowe fakty
Dodał, że awans Greniucha to wynik "jego sumiennej pracy i cenionych efektów". "Pan dr Tomasz Greniuch rozpoczął pracę w instytucie trzy lata temu. Półtora roku temu został pełniącym obowiązki naczelnika Delegatury w Opolu, a w styczniu 2020 r. naczelnikiem. Już wtedy odbyła się dyskusja wokół jego osoby, także w mediach. Wydawało się, że nikt niczego nie ukrywał" - zaznaczył prezes IPN.
Wskazał, że oczekiwał, że Greniuch nada pracom placówki we Wrocławiu taką samą dynamikę jak w Opolu. "Okazało się jednak, że z wielką siłą wybuchła na nowo dyskusja o przeszłości dr. Greniucha, ujawnione zostały fakty z niedalekiej przeszłości, które nie były nam znane i których nie akceptuję. Dla dobra IPN uznałem, że trzeba to przeciąć" - powiedział Szarek.".

  Jarosław Szarek dał się złamać i uległ naciskom.  Wmawia nam teraz, że o czymś nie wiedział.  To mało prawdopodobne.

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Czesław2

02-03-2021 [07:21] - Czesław2 | Link:

Dla mnie, tzw prawicowe media pomału zbliżają się do braku wiarygodności. Przemilczenia tematów, zachwyt nad ekoterroryzmem Morawieckiego, pomijanie tematów związanych z problemami energetyki i hutnictwa, czyli skutków zgody na certyfikaty CO2. Zostaje swój rozum i próba kojarzenia zdarzeń. O dziennikarzach wolę nie pisać.

Obrazek użytkownika ruisdael

02-03-2021 [07:29] - ruisdael | Link:

To potwierdza, że nie ma wciąż równości w traktowaniu nazizmu, czy faszyzmu a komunizmu, pomimo, że ten ostatni był najbardziej zbrodniczy. Zostały w końcu zdelegalizowane partie komunistyczne w "Niepodległej Polsce"? Spróbowałby ktoś założyć cokolwiek pachnącego faszyzmem.

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-03-2021 [07:37] - Marek1taki | Link:

Nie ma masonerii więc prezydent nie może do niej należeć.

Obrazek użytkownika admin

02-03-2021 [10:21] - admin | Link:

Dr Greniuch okazał się idiotą gloryfikującym Hitlera. Takie są fakty

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-03-2021 [12:49] - Marek1taki | Link:

Myślałem, że powiązanie z Hitlerem rodzi się tylko w GW.
Gwiazdki na skrzydłach orła z polskiego herbu są od Stalina?
Powagi adminie.

Obrazek użytkownika admin

02-03-2021 [17:51] - admin | Link:

Sam się z AH powiązał 
https://twitter.com/katarynaaa...

i z "separatystami":
https://twitter.com/WojciechMu...

Obrazek użytkownika Marek1taki

02-03-2021 [19:46] - Marek1taki | Link:

Greniuch głupio robi i jest niewiarygodny ideologicznie ale takich powiązań z symboliką lewicy a przede wszystkim z praktyką lewicy w wykonaniu lewicy czerwonej mamy przykłady na co dzień.
Brak jakiegokolwiek adekwatnego potraktowania komuny grasującej po urzędach i uczelniach sprawia, że sprawa Greniucha jest hucpą dla zastraszenia wrogów politycznych. Nie nalezy się do tego przyłączać tylko domagać się "po trupie" Greniucha czystek wobec komunistów nowej generacji. Tych od Grety, tych od terroru pandemią, tych od migracji i genderyzmu. I innych współczesnych Baumanów. Np. mamy w rządzie takiego poplecznika marksizmu:
http://blog.wirtualnemedia.pl/...
Dotowany przez min.Kultury Państwowy Instytut Audiowizualny lansuje Baumana.
A to tylko przykład jeden z wielu dotyczących min. Glińskiego jako jednego z bardzo wielu.
 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

02-03-2021 [13:00] - Imć Waszeć | Link:

Tu nie chodzi o to, jaki był czy jest Greniuch. Chodzi o kompletny brak symetrii w zachowaniach władz, jeśli chodzi o ludzi z prawej oraz z lewej strony sceny politycznej. Ciekaw jestem, czy np. takiemu Biedroniowi, który ewidentnie dopuszcza się zdrady stanu, zarzuci ktoś przy następnych wyborach tę zdradę i zażąda usunięcia tego obcego agenta z list wyborczych. Poza tym nie tylko "faszyzm" nam zagraża, neomarksizm czyli "fałszyzm" również. Czyli konkretnie podejmowanie współpracy z ośrodkami zagranicznymi w imię "europejskości", "demokracji" albo "praworządności". Czekam na analogiczną reakcję tychże władz w stosunku do ewidentnych fałszystów europosłów.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

02-03-2021 [13:37] - wielkopolskizdzichu | Link:

"takiemu Biedroniowi, "
Przecież Biedroń, Spurek i Thun są bardzo przydatni dla obecnej władzy. Gdyby nie oni, PiS miałby powody do obaw. Koszmarem dla kliki siedzącej przy korycie jest opozycja, która zamiast biegania po korytarzach niemieckojęzycznych gazet, zacznie zwracać się do Polski gminnej.

Obrazek użytkownika mada

02-03-2021 [13:43] - mada | Link:

Sprawiedliwe i równe traktowanie jest podstawą Państwa. W Polsce nie ma sędziów ani sądów tylko jacyś poprzebierani w togi gówniarze, którzy myślą, że wszystko im wolno. Dopóki nie rozgoni się tej hołoty Państwo nie będzie działać.
W tej sytuacji, bez sądów, nie widzę przyszłości przed Polską.

Obrazek użytkownika Jabe

02-03-2021 [14:34] - Jabe | Link:

Stanowisko sądów wobec kowidowej samowoli rządzących unaoczniło, jak bardzo są one potrzebne.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

02-03-2021 [16:38] - AŁTORYDET | Link:

O ile mi wiadomo, to dr Greniuch mocno opowiedział się po stronie Putina w agresji na Ukrainę. "Polubił nawet rosyjskiego bandytę z Donbasu. Wiem, że Pani szanowna z tych kręgów, co to "banderowców" z "Upainy" nie lubią, ale czy warto bronić pospolitej łajzy? 

Obrazek użytkownika Es

04-03-2021 [15:29] - Es | Link:

Wystarczy na mieście krzyknąć Ukraina!!, a pierwszy zobaczyć co się dzieje pojawia się Mucha . Adminie ale "autoryteta" sobie znalazłeś. I  pytanie chciałem przedłożyć takie: admin nadal jeszcze traktuje tę budowę na Krymie i okolicach jako wielki najazd " zielonych ludzików" od Putina na bezbronną Ukrainę? Jacyś separatyści nie wiadomo skąd? Powagi
A Greniuchowi to czego jjeszcze usłużni dziennikarscy .... nie zarzucili?