Premier Costa przedstawił w PE program prezydencji portugals

1. W środę w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nad programem prezydencji portugalskiej w Radzie, priorytety przedstawił premier tego kraju Antonio Costa, ustosunkowała się do nich, przewodnicząca KE Ursula von der Leyen.
Premier Costa wymienił 3 priorytety: odbudowa gospodarek krajów UE po pandemii, budowanie Europejskiego filaru społecznego, oraz Europa Globalna co oznacza wzmacnianie znaczenia UE na arenie międzynarodowej.
Mówił także o konieczności skracania łańcuchów dostaw w sektorze opieki zdrowotnej, a także o tym, że instrumentem wspierającym odbudowę gospodarki unijnej powinien być jednolity europejski rynek w tym także zliberalizowany rynek usług.
 
2. Trudno się dziwić, że Portugalia postawiła jako priorytet odbudowę gospodarek po pandemii koronawirusa, bowiem jest to kraj bardzo mocno dotknięty jej skutkami, o czym świadczy dwucyfrowy spadek PKB i dwucyfrowe bezrobocie.
W tej sytuacji Portugalia będzie pilnować szybkiej ratyfikacji Funduszu Odbudowy i towarzyszącego tzw. systemu zasobów własnych (czyli podatków europejskich) w poszczególnych krajach członkowskich.
Jak twierdził Costa, chodzi oto aby ta ratyfikacja zakończyła się już w kwietniu, aby jeszcze za prezydencji portugalskiej rozpoczęły się wypłaty pierwszych transz z Instrumentu na rzecz Odbudowy i zwiększania Odporności (RRF).
 
3. Przyjęcie planu wdrożenia Europejskiego Filaru Praw Socjalnych ma rozpocząć Szczyt Społeczny, który Portugalia chce zorganizować u siebie w maju tego roku, choć ze względu na ciągle trwającą pandemię może on mieć charakter zdalny.
Tutaj jednak pojawiły się zastrzeżenia, że plan ten musi uwzględniać ustanowiony w Traktatach podział kompetencji pomiędzy państwa członkowskie i UE oraz zasad subsydiarności i proporcjonalności.
Kraje mniej zamożne obawiają się bowiem, że w ramach Filaru Społecznego będzie próba narzucania im rozwiązań, których z jednej strony nie będą w stanie sfinansować, z drugiej będą one pogarszały ich konkurencyjność.
 
4. W debacie zarzucono premierowi Portugalii, że nie ustosunkował się do systemu zakupu i rozdziału szczepionek, szczególnie do prób podejmowanych przez niektóre kraje członkowskie (wymieniano Niemcy) do zakupu szczepionek dla swoich obywateli w ramach umów dwustronnych z firmami farmaceutycznymi.
Zwrócono mu także uwagę, że nie zajął stanowiska w sprawie porozumienia politycznego o ochronie inwestycji zawartego w końcówce prezydencji niemieckiej, tak naprawdę w ramach rozmów dwustronnych pomiędzy Niemcami i Chinami.
Zwracano uwagę na agresywne zachowania Chin w polityce międzynarodowej, na brak przejrzystości w zakresie udzielania pomocy publicznej chińskim przedsiębiorcom przez państwo, wreszcie na manipulacje kursami chińskiej waluty, wszystkie te praktyki raczej nie skłaniają do akceptacji porozumienia o ochronie inwestycji.
Przestrzegano Premiera Costa przed szybką ratyfikacją porozumienia z krajami Merkosuru (Argentyna, Brazylia, Paragwaj, Urugwaj) zwracając uwagę, że ciągle nie ma oceny skutków tego porozumienia dla europejskiego rolnictwa.
Wreszcie przypominano premierowi Portugalii, że prace nad reformą polityki azylowej i migracyjnej powinny się opierać na kompromisie zawartym w konkluzjach Rady z czerwca 2018 roku ze szczególnym uwzględnieniem balansu pomiędzy solidarnością, a odpowiedzialnością oraz dobrowolnością wyboru środków wsparcia przez poszczególne kraje członkowskie.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-01-2021 [08:00] - Marek1taki | Link:

A w Portugalii nie będzie trybunału stanu za ratyfikację funduszu odbudowy? W Polsce będzie. Kara najwyższa.

Obrazek użytkownika Czesław2

22-01-2021 [08:21] - Czesław2 | Link:

Tu mamy Panie Kuźmiuk coś, czym można się zająć.
https://wpolityce.pl/gospodark...
Coraz bardziej jestem pewny, że na Europę jest zlecenie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

22-01-2021 [08:50] - Marek1taki | Link:

A tym czasem minister, który spełnia kryteria fizjonomiczne do wystosowania pozwu, odkrył gotówke w kieszeni Polaków i ogłosił, że wie od nas lepiej co z nią zrobić:
https://kresy.pl/wydarzenia/mi...
Naliczył się, że odpłynęło mu 53mld zł, czyli trochę ponad tysiąc zł na głowę Polaka i już go palce świeżbią.
Na to jest ocet sabadylowy.