Obejrzałam film Latkowskiego o aferze Amber Gold

  Pokazała go TVP 1 wczoraj [13.01.2021] o 20:35 [dokładnie w drugą rocznicę zamordowania prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza].  Obraz ten zatytułowany "Taśmy Amber Gold. Układ trójmiejski nie umiera nigdy" wywołał u mnie tzw. mieszane uczucia.  Dokładny jego opis oraz omówienie debaty po filmie mozna znaleźć {TUTAJ}.  Trwa on ponad półtorej godziny i nie nudzi.  Z zainteresowaniem śledziłam przewijające się przez ekran postacie gangsterow, i funkcjonariuszy różnych służb usilnie starających się, by nie zrobić krzywdy trójmiejskiej mafii.

  Dobrym chwytem było porównanie podsłuchanych rozmów [na ogół z 2012 roku] z późniejszymi zeznaniami tych samych osob przez komisją sejmową.  Łgali oni tam jak z nut.  Zdaniem Latkowskiego, centralną postacią afery był Marius Olech, obywatel niemiecki mieszkający obecnie w Dubaju {TUTAJ}.  Mowa była też o niejakich "Tygrysie" I "Majami".  Jedyni oskarżeni w tej sprawie, małżeństwo P. - to "słupy" a obecnie "kozły ofiarne".  Dużo uwagi poświecił Latkowski  synowi Donalda Tuska, Michałowi i jego związkom z aferą.

  Moim zdaniem ten film jest jak wiosenne rozlewisko - rozlewa się szeroko, ładnie wygląda, ale jest płytkie i szybko wysycha.  Autor wspomina wprawdzie o tym, że "Tygrys" to były SB-ek, a jego oficer prowadzący, Władysław Cierpisz też był związany z Amber Gold, lecz nie zastanawia sie nad powiazaniami dawnych służb PRL z trójmiejska mafią.  Nie zastanawia się nad rolą służb niemieckich.  Wspomina tylko o grupie z Hamburga, choć Amber Gold mialo dprowadzić do bankructwa LOT i przejęcia go przez niemieckiego przewoźnika.  W swojej skrajnie nieprzychylnej opinii Katarzyna Włodkowska zauważa {TUTAJ};

  'Najważniejsze wątki nie zostały pociągnięte. Chodzi o kwestię ówczesnego przeora gdańskich dominikanów i teściowej Marcina P. Tuż przed zatrzymaniem w sierpniu 2012 r. Marcin P. zadzwonił do ojca Jacka i powiedział "czy w środę załatwi im wejście w bezpieczne miejsce". On odpowiedział: „Tak, możecie na mnie liczyć”. Rozmowę zarejestrowała ABW. Rok po upadku Amber Gold ojciec Jacek opuścił dominikanów i wyprowadził się do Łodzi. Ożenił się i rozpoczął pracę psychoterapeuty, czego z materiału Sylwestra Latkowskiego już się nie dowiadujemy. Wątek ucina zdaniem, że przeor i pieniądze zniknęły. Trochę mało, jak na osiem lat śledztwa.".

  To akurat nie był najważniejszy wątek, ale inne zostały podobnie potraktowane.  Przytoczę jeszcze zdanie Małgorzaty Wasserman z debaty po filmie [op.cit.]:

  " Publicyści i dziennikarze powinni śledzić wszystkie afery, skarżyć się na ten lub tamten system. My musimy pracować na dowodach. My nie obronimy przed prokuraturą ani w sądzie opowieści, że pan A się spotkał i porozmawiał z panem B i z tego się czyni jakieś zarzuty - argumentowała szefowa komisji śledczej ds. Amber Gold.".

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Pani Anna

14-01-2021 [17:11] - Pani Anna | Link:

A czego się można spodziewać po państwie z dykty?

Obrazek użytkownika EsaurGappa

14-01-2021 [19:16] - EsaurGappa | Link:

Państwo z dykty?Ludzie jacy są każdy widzi,rzygać mi się chce jak patrzę na ten zakamuflowany świat sług diabła.

Obrazek użytkownika Pani Anna

14-01-2021 [21:55] - Pani Anna | Link:

Tez mnie otrzącha na widok sług diabła, jednak abstrachując od tego, w poważnym państwie taka afera nie miałaby racji bytu, a winni byliby szybko wyłapani i osądzeni. A tu procesy, komisje, Bóg wie co jeszcze, sitcom dla gawiedzi.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-01-2021 [08:31] - AŁTORYDET | Link:

"Abstrachując" - no, no...

Obrazek użytkownika Pani Anna

15-01-2021 [12:27] - Pani Anna | Link:

@Autorydet
jak się nie ma poczucia paradoksu ani ironii, to prawidłowo jest abstrahuje. Dla reszty abstrachuje.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

14-01-2021 [20:19] - Kazimierz Kozio... | Link:

coz z tego ze Latkowski swoje wie i nawet smialo sugeruje kto jest capo di tuti capi skoro z prawdopodobienstwem graniczacym z pewnoscia to bicie piany rozejdzie sie tak samo jak afera z zatoka sztuki. odgrzewanie nierozwiazywalnej afery nikomu nie zaszkodzi a na pare dni pozwoli odwrocic uwage od biezacych "sukcesow".
uklad gdanski zwany mala sycylia tym rozni sie rozni sie od dziesiatkow innych podobnych ukladow ze te ostatnie zadbaly o omerte i przekaziory nie osmielaja sie jej lamac

Obrazek użytkownika sake3

14-01-2021 [20:55] - sake3 | Link:

Film to tragiczny obraz Polski za herr Tuska pokazujący że Tusk potrafił tylko utrzymywać ,,waaadzę'' na niczym się nie znając.LOT w założeniach miał upasć,by w to miejsce mógł wejść niemiecki przewoźnik.Autorka krytykuje film jako płytki i tylko powierzchownie traktujący temat .Zapewne tak jest ale jak zmieścić tak obszerny materiał w jednym programie?Ale nawet tak niepełne ujęcie tematu spowodowało niebywałą agresję opozycji zarówno do samego Latkowskiego jak i do obecnego rządu.Taki skompromitowany były dziennikarz jak Durczok -obrzydliwa kreatura,pijaczyna,narkoman ,pirat drogowy i fałszerz weksli nazywa Latkowskiego przestępcą i grozi przemocą.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-01-2021 [08:43] - AŁTORYDET | Link:

100% racji. To pewne, że celem był LOT. Myk polegał na tym, by go wykończyć polskimi rękoma. Za pieniądze ukradzione Polakom, wykupujemy małą firmę lotniczą, która dumpingiem (oferuje bilety 3 razy tańsze niż LOT i 2 razy tańsze niż PKP) niszczy LOT (mający wówczas ogromne problemy z tytułu inwestycji w tzw. opcje paliwowe), po czym wykupuje go linia lotnicza z Berlina, która szybko plajtuje i do głosu dochodzi Lufthansa. Warto pamiętać, że LOT dysponował jako jeden z pierwszych w Europie,  Dreamlinerami które zwiększały zasięg oferty aż do zachodniego  wybrzeża USA i d Chin. Było się o co bić, a zwłaszcza dochodowe kursy transatlantyckie. Przegrana PO w 2015, pogrzebała sprawę.

Obrazek użytkownika Jabe

15-01-2021 [10:01] - Jabe | Link:

Plus byłby taki, że nie musielibyśmy do niego dopłacać.

Obrazek użytkownika AŁTORYDET

15-01-2021 [11:53] - AŁTORYDET | Link:

Żabe, ty jesteś niepoprawnym doktrynerem. To przejęcie kosztowałoby lekko licząc: 900 mln ukradzione Polakom, plus koszty upadku LOT-u, wywalenia polskiego personelu na pysk, no i podniesienia cen biletów. Ty jeszcze żyjesz iluzją o dopłacaniu Niemców do polskiej gospodarki? Obudź się wreszcie i zrozum że hasła o tym że prywatne to lepsze, kapitał nie ma narodowości i polityką przemysłową państwa jest brak takiej polityki, zostały empirycznie negatywnie zweryfikowane!