Kamień czy cegła?

Jedną z przyczyn narastającego od 16 lat podziału polskiego społeczeństwa jest brak rozmowy. Socjolodzy mówią o wytworzeniu się baniek informacyjnych. To prawda, ale na poziomie jednostkowym można mówić o szczególnej konstrukcji obrazu rzeczywistości, w której elementy tworzą samo-umacniający się łuk przypominający łuk z cegieł. W takiej konstrukcji nie ma znaczenia czy elementy są z kamienia prawdy czy z cegły kłamstwa. Jedno jest pewne, żadnego elementu, z którego łuk jest zbudowany nie da się ruszyć bo pasuje jeden do drugiego, jest ściśnięty nie tylko ciężarem pozostałych elementów łuku ale i tym wszystkim co na łuku opiera się – opiniami prawdziwymi bądź fałszywymi, w zależności od tego z czego łuk jest zrobiony. Tak więc istotą budowli jest nie rodzaj elementów, cegła czy kamień, kłamstwo czy prawda, tylko to czy wpasowały się w łuk jaki sobie zbudowaliśmy.

Żyję w otoczeniu osób postrzegających polską rzeczywistość w odwróceniu o 180 stopni. To oznacza, że nie muszę dzielić się swoim postrzeganiem i opiniami. Wystarczy, że poprzedzą zaprzeczeniem dowolne SWOJE zdania na temat dowolnego zdarzenia, jego odbioru, ludzi, motywów, przyczyn i skutków a otrzymają dokładnie to co ja odbieram, to co ja sądzę. Dotyczy to odwrócenia także emocji, takich jakie uzewnętrznia Janda, po raz pierwszy w 2015 r., że teraz po zwycięstwie PiS to tylko pochlastać się, a ci którzy na PiS głosowali są bez rozumu. Umrzeć w morzu głupców (tu można wstawić dowolny wybór rzeczowników odprzymiotnikowych) – koszmar, horror. We mnie takie emocje, tylko odwrócone, narastały od 2005 r., z kulminacją w roku tragedii smoleńskiej 2010 r. w stosunku do wybierających tych, którzy przez przytłaczającą większość 30 lat rządzili, a dzisiaj są w opozycji…

Tak radykalna dychotomia na poziomie nie tylko emocji i opinii, ale także postrzegania zdarzeń, na których się opierają, tych, kamieni prawdy czy cegieł kłamstwa w łuku rozumienia rzeczywistości, jest wyzwaniem poznawczym. To wynika z kultury chrześcijańskiej, którą wszyscy, chcąc nie chcąc oddychamy, z pierwotnego założenia, że istnieje jedna prawda. Biorąc pod uwagę konstrukcję łuku widzenia świata, jeśli jest prawdziwa, to nie ma sensu siłowanie się łukiem, bo jest bardzo mocny, zwłaszcza na uderzenia z góry. W próbach rozmów z przedstawicielami odwróconego widzenia często spotykam się z argumentacją opartą właśnie na wymienieniu jednym tchem elementów tworzących łuk spasowany na wymiar łuku nad wejściem do prawdy lub kłamstwa. Łuk z samej swojej konstrukcji nie do ruszenia. Jedyną drogą pozostaje zajęcie się jakimś jednym elementem łuku, oskrobanie z tynku, przyjrzenie mu się, by zobaczyć co to jest, kamień czy cegła.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

11-01-2021 [17:09] - Jabe | Link:

Tak, to plemiona polityczne, których przedstawiciele nie są nawet zdolni do sklecenia protokołu rozbieżności.

Obrazek użytkownika angol

11-01-2021 [17:12] - angol | Link:

Blad w rozumowanu , ci ludzie doskonale wiedza ze klamia i doskonale widza ze kradna, ale robia tak bo to im sie oplaca

Obrazek użytkownika Janko Walski

11-01-2021 [18:58] - Janko Walski | Link:

Zgoda jeśli chodzi o rozgrywających, proszę jednak zwrócić uwagę, że piszę o ich zwolennikach.

Obrazek użytkownika Jan1797

11-01-2021 [21:32] - Jan1797 | Link:

Teza słuszna, jedynie kto ma tynk zerwać? moja opinia tu;
https://naszeblogi.pl/comment/...

Obrazek użytkownika Janko Walski

12-01-2021 [12:37] - Janko Walski | Link:

Przeczytałem z zaciekawieniem. Zgadzam się z każdym zdaniem. Cieszy, że środowisko artystyczne nie całe zostało porwane przez dominujący nurt.

Obrazek użytkownika Jan1797

13-01-2021 [16:45] - Jan1797 | Link:

Przepraszam za opóźnienie,
Żaden ze mnie artysta, wierzę jedynie, że jak w przypadku wizerunku Matki Boskiej z wieży kościoła Św. Augustyna
przeszłości zakryć farbą nie w sposób. Oczywiście, jeżeli naród nasz będzie czujny i rozsądny.