Atak na prezesa Orlenu za przejęcie od Niemiec Polska Press

Posłowie opozycji atakują prezesa Orlenu za przejęcie Polska Press z rąk Niemców
 
1. Wczoraj w Sejmie odbyło się posiedzenie połączonych komisji: Klimatu, Energii i Aktywów Państwowych oraz Kultury i Środków Przekazu poświęcone przedstawieniu informacji  dotyczących „okoliczności i faktycznych powodów zakupu przez PKN Orlen S.A. spółki Polska Press i wydawanych przez ten podmiot lub podmioty zależne i nadzorowanie kilkudziesięciu tytułów prasowych oraz portali internetowych”.
Wniosek w sprawie przedstawienia tej informacji złożyli posłowie opozycji Platformy i Lewicy i to oni domagali się wyjaśnień w tej sprawie zarówno od ministrów rządu jaki i od prezesa Orlenu S.A.
Rzeczywiście w grudniu ubiegłego roku spółka PKN Orlen podpisała umowę przedwstępną na nabycie 100% akcji koncernu Polska Press, który posiada aż 20 z wydawanych w naszym kraju 24 dzienników regionalnych, 120 tygodników lokalnych i około 500 różnego rodzaju witryn online.
 
2.Tego rodzaju transakcja polegająca na przejęciu z rąk niemieckiego właściciela znaczącego segmentu prasy papierowej ale także portali internetowych przez polską spółkę, w której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, powinna wywołać wręcz aplauz w Sejmie, okazuje się jednak, że politycy opozycji mają w tej sprawie nie tylko wątpliwości ale wręcz atakują za jej przeprowadzenie rząd i władze koncernu paliwowego.
Posłanka Platformy Iwona Śledzińska-Katarasińska porównała tę transakcję do tej jak to ujęła przeprowadzonej w „Rosji Putina gdzie Gazprom kupił całą sieć mediów”, sugerując jednocześnie, że Orlen dokonał jej na wyraźne życzenie rządu.
Z kolei posłanka Lewicy Joanna Scheuring-Wielgus dopytywała się jaka była wartość transakcji, kiedy rozpoczęły się rozmowy z niemieckim właścicielem Polska Press i po co są potrzebne koncernowi naftowo- energetycznemu gazety regionalne.
Natomiast Dariusz Joński z Koalicji Obywatelskiej stwierdził, że „przejmując media rząd chce kontrolować Polaków” i twierdził, że „media regionalne są pierwszym etapem przejmowania przez PiS niezależnych redakcji”.
3. Na te pytania i wątpliwości odpowiadali wiceministrowie w resortach : Kultury i Aktywów Państwowych Jarosław Sellin i Maciej Małecki, a także prezes PKN Orlen S.A Daniel Obajtek.
Minister Sellin podkreślił, że Zjednoczona Prawica dzięki kolejnym siedmiu zwycięstwom wyborczym nie pozwoliła na powstanie zamkniętego systemu oligarchii polityczno-biznesowo- medialnej, który już prawie się domykał i dzięki tym zwycięstwom mamy w Polsce odbudowę pluralizmu medialnego.
Przypomniał, że do roku 2015 istniało w Polsce pojęcie „mainstreamowe media” i one miały niemal 100% potencjał w naszym kraju, „mówiły to samo i miały takie same sympatie i antypatie polityczne” i podkreślił, że teraz ta sytuacja się zmienia i ta transakcja jest też tego wyrazem.
Z kolei wiceminister Małecki podkreślał „biznesowy charakter transakcji” i dziwił się, że posłom opozycji nie przeszkadzało kiedy właścicielem tak dużej części rynku medialnego w Polsce był niemiecki koncern, a przeszkadza, że teraz przejmuje to koncern polski.
 
4. Prezes Obajtek podkreślił, że transakcja znacząco wzmocni część detaliczną koncernu, przypomniał, że wcześniej koncern przejął grupę RUCH odpowiadającą za kolportaż prasy ale i jej sprzedaż detaliczną.
Zwrócił także uwagę, że żeby coś kupić, ktoś inny- właściciel musi chcieć to sprzedać i ponieważ niemiecki koncern był zainteresowany sprzedażą, a Orlen kupnem do transakcji doszło, a zakup kilkudziesięciu tytułów prasowych i kilkuset portali internetowych jest częścią strategii jego koncernu.
I swoje wystąpienie skierowane do posłów opozycji, którzy wywołali tę dyskusję podsumował tak: „polska marka kupuje media i Państwo protestujecie, jak to wygląda na zewnątrz? Francuzi i Niemcy śmieją się z nas do rozpuku, to jest przecież absurd totalny”.
Nic dodać, nic ująć.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

09-01-2021 [08:21] - Jabe | Link:

transakcja polegająca na przejęciu z rąk niemieckiego właściciela znaczącego segmentu prasy papierowej ale także portali internetowych przez polską spółkę, w której większościowym udziałowcem jest Skarb Państwa, powinna wywołać wręcz aplauz w Sejmie – Czemu? Spółka jest rządowa, czyli partyjna.

porównała tę transakcję do tej jak to ujęła przeprowadzonej w „Rosji Putina gdzie Gazprom kupił całą sieć mediów”, sugerując jednocześnie, że Orlen dokonał jej na wyraźne życzenie rządu. – Są co do tego wątpliwości?

„mówiły to samo i miały takie same sympatie i antypatie polityczne” – A teraz jak będzie?

wiceminister Małecki podkreślał „biznesowy charakter transakcji” i dziwił się, że posłom opozycji nie przeszkadzało kiedy właścicielem [...] był niemiecki koncern – Czyli charakter był jak najbardziej biznesowy, acz najzupełniej polityczny.

Francuzi i Niemcy śmieją się z nas do rozpuku – Ach te kompleksy.

Obrazek użytkownika sake3

09-01-2021 [12:29] - sake3 | Link:

@Jabe....Pan to dopiero ma kompleksy,nawet większe niż niż Trzaskowski.No jak można mieć w Polsce polskie media,no jak mozna nawet o czymś takim pomyśleć.Teraz taka moda na listy otwarte,proszę skrobnąć parę słów przeprosin do Niemców za ten obrzydliwy Orlen i zapewnić o swym szacunku i poddaństwie.