Wyrok Trybunału w sprawie aborcji dzieci z wadą genetyczną..

... Jakiej cywilizacji chcemy być spadkobiercami?
W czwartek Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok. I rozpętała się burza. Nawet Parlament Europejski zainteresował się tym wyrokiem i szykuje rezolucję potępiającą wyrok naszego Trybunału. A Unia Europejska to przecież jądro Europy i cywilizacji europejskiej. No więc zobaczmy, gdzie są i jakie są, te nasze europejskie korzenie.
Cywilizacja europejska, swoje źródła ma między innymi w antycznej cywilizacji greckiej. I współcześni Europejczycy, czyli ludzie urodzeni i wychowani w cywilizacji europejskiej, niezależnie od przekonań i poglądów politycznych, niewątpliwie tym się szczycą. Że są spadkobiercami tamtej greckiej cywilizacji. I słusznie się szczycą, bo jest czym i kim.
Wspomnijmy choćby Hipokratesa, wszyscy wiedzą kim był. Ale przypomnę. Był lekarzem i żył ponad 2.5 tys. lat temu. Nazywany jest również ‘ojcem medycyny’. Jego nazwisko jest znane ze względu na przyrzeczenie lekarskie, jakie składają lekarze po ukończeniu studiów medycznych, przed podjęciem praktyki lekarskiej. To przyrzeczenie zwane jest powszechnie przysięgą Hipokratesa.
Przysięgę Hipokratesa sformułowali jego uczniowie. I jej złożenie obowiązywało lekarzy w starożytnej Grecji. Jak już wspomniałem, obowiązuje lekarzy również i dzisiaj (choć już w innej formule, niemniej istota tamtej przysięgi jest zachowana). Zobaczmy więc co zawierała przysięga Hipokratesa w oryginale. W odniesieniu do tematu, na jaki się wypowiedział ostatnio Trybunał Konstytucyjny było to tak: 'nikomu nie podam śmiertelnego środka, także nawet, gdy będę o to proszony i nikomu nie będę przy tym doradzał; również nie podam żadnej kobiecie środka do spędzenia płodu'.
Tak napisali lekarze, uczniowie Hipokratesa dwa i pół tysiąca lat temu.
Ale cywilizacja antycznej Grecji, to nie tylko Hipokrates i jego przysięga. W starożytnej Grecji była również Sparta. Gdzie po urodzeniu jedynie zdrowe i silne dzieci miały prawo do życia. A niemowlęta słabe lub chorowite były zrzucane w przepaść z gór Tajgetu.
Dwa dni temu zdarzyło mi się obejrzeć program ‘Kropka nad i’. W programie tym, udział brali posłanka Barbara Nowacka i poseł Marcin Horała. I muszę powiedzieć, że byłem pełen podziwu dla posła Horały. Dla jego stoickiego spokoju, z jakim odpierał ataki naszych dwóch ‘walkirii’, wojujących o prawo do zabijania dzieci z wadą genetyczną, czyli ‘słabych i chorych’. Tyle, że przed urodzeniem i przez aborcję a nie po urodzeniu i nie poprzez zrzucenie ze skały, jak to było w starożytnej Sparcie.
Pani redaktor Monika Olejnik, kilkakrotnie niemalże z furią powtarzyła. Że płód po urodzeniu i tak umrze. Tak właśnie mówiła, płód po urodzeniu. A posłanka Barbara Nowacka wtórowała jej słowami, że kobieta nie może być inkubatorem. Czyli ludzka istota poczęta bez wad genetycznych, rodzi się jako dziecko a kobieta nie jest inkubatorem. Natomiast ludzka istota, poczęta z wadą genetyczną rodzi się jako płód a wtedy kobieta jest inkubatorem.
I tu chyba leży podstawowy problem sporu. W tym, co dla zwolenników aborcji jest powodem, przyczyną, że płód pozostaje płodem a co powoduje, że staje się dzieckiem, czyli człowiekiem. Z rozumowania, jakie przedstawiały w programie obydwie panie wynikałoby, że decydują o tym wady genetyczne albo ich brak.
Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnianej już Sparty. Gdyby Spartanie dysponowali taką technologią jak my dzisiaj i potrafili przeprowadzać badania prenatalne a ówczesna medycyna pozwalałaby na przeprowadzenie aborcji w taki sposób jak to umożliwia medycyna współczesna, to niewątpliwie zamiast zrzucać dzieci ‘słabe i chorowite’ ze skały, załatwialiby tę sprawę przed ich urodzeniem. Spartanie nie mieli z tym problemu. Oni nie rozważali kwestii człowieczeństwa. Oni pozbywali się dzieci ‘słabych i chorowitych’. Ale według naszej współczesnej wiedzy to były właśnie dzieci, które urodziły się z wadą genetyczną, czyli te, które według p. redaktor M. Olejnik rodzą się jako płód.
Ale przecież pani redaktor nie zaprzeczy, że istoty zrzucane w Sparcie ze skały były już dziećmi, czyli ludźmi. I jestem w pełni przekonany, że p. redaktor Monika Olejnik a także posłanka Barbara Nowacka – zrzucanie ze skały dzieci chorych i słabych’ – uważają za barbarzyństwo. Piszę to w dobrej wierze i bez żadnej złośliwości. Nie rozumiem natomiast, dlaczego te panie nie widzą barbarzyństwa w zabijaniu dzieci przed ich narodzeniem. Bo przecież, w którymś momencie, po urodzeniu, tam w Sparcie te dzieci nabrały jednak człowieczeństwa. Nawet – jak to zdają się uważać obydwie panie – jeżeli przed urodzeniem tego człowieczeństwa nie miały. Dlaczego więc, nie chcą pozwolić na to, aby to się stało również w przypadku współczesnych dzieci, przez urodzenie albo po urodzeniu?
To jest pytanie do obydwu pań, redaktor Moniki Olejnik i posłanki Barbary Nowackiej. Ale ważniejsze wydaje się inne pytanie. Do wszystkich przeciwników wyroku naszego Trybunału Konstytucyjnego. Tych co demonstrują pod domem Jarosława Kaczyńskiego i tych z Parlamentu Europejskiego, co szykuje rezolucje potępiającą wyrok.
Do jakiej cywilizacji chcemy się odwoływać. Czy do cywilizacji, której symbolem jest Hipokrates i jego przysięga? Czy też cywilizacji, której symbolem są Spartanie i skały gór Tajget oraz zrzucanie z tych gór dzieci ‘słabych i chorowitych’?!

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Sternik

24-10-2020 [18:43] - Sternik | Link:

Traci w ogóle sens wykonywanie badań prenatalnych, jest niecelowe. Chyba, że celem ma być zaspokojenie ciekawości, czy płód jest uszkodzony, czy nie.
Niezależnie od wyniku tych badań prawo stanowi, że należy zadbać o ciążę – tak należy rozumieć orzeczenie TK. Chodzi tu zarówno o stronę medyczną jak i o matkę – ciężarna musi urodzić. Dwa wyjątki, kiedy można usunąć ciążę, możliwe są bez badań prenatalnych – są uregulowane prawnie. Chodzi o zagrożenie życia matki spowodowane ciążą i o ciążę w wyniku gwałtu.
 
Co w zamian?
Jedno nieszczęście, gdy urodzi się martwe dziecko lub dziecko, które wkrótce umrze. Najpierw chrzciny, potem pogrzeb, stosowne msze. Pożywi się Kościół.
Drugie nieszczęście, gdy urodzi się dziecko z dużą wadą wrodzoną (z nietypowym upośledzeniem). Nie wiadomo na jaką pomoc państwa prawa i na jak długo mogą liczyć jego rodzice? Czy mogą liczyć na pomoc medyczną, czy jak to często słychać i widać – na pomoc społeczną, czy też pozostawieni sami sobie? Nie widać uregulowań i pozostaje samo życie.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

24-10-2020 [21:16] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Sternik - 'Traci w ogóle sens wykonywanie badań prenatalnych'
Tak, te badania tracą sens. Zresztą bój idzie o to, że były wykorzystywane do legalizowania aborcji w sytuacjach, gdy istniejące wady genetyczne absolutnie tego nie usprawiedliwiały.
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

24-10-2020 [19:33] - Trotelreiner | Link:

Mam w domu ślubnego medyka...ja ją nazywam super inkwizycją...dentystka. Mam wyjaśniać? Myślę...że nie chcesz...
Hipokrates---teraz lekarz nie dostanie dyplomu,gdy posiada SUMIENIE,ETYKĘ,EMPATIE i takie inne bzdury...
Dentysta po dyplomie,po stażu...idzie pracować do gabinetu [już nie ma przychodni,tylko prywatna] i po pewnym czasie...otwiera prywatną praktykę.
Moja żona ma w swoim towarzystwie lekarzy każdej profesji...ginekologów/położników też...ja sie staram uciekać z domu ...na brydża...ostrego...do rana.

Jestem krakusem...od kilku pokoleń..wychowanym w mieszczańskiej rodzinie...dziadek miał wojskowy pas...i jak się podpadło,to go używał.
Jakoś wyrosłem...skończyłem UJ dwa kierunki jednocześnie...cywilizację łacińska wyniosłem z domu...

Teraz się zderzam z dzikimi barbarzyńcami,ćwierćinteligencja i totalna głupota...co z Polską będzie za 10 lat? Będzie? Wątpie...

PS.Scusi za brak polskich liter...przeglądarka udaje idiotę...Google też :-))
 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

24-10-2020 [21:18] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Trotelreiner - "co z Polską będzie za 10 lat? Będzie? Wątpie..."
Ja nie wątpię. Będzie!

Obrazek użytkownika tricolour

24-10-2020 [20:13] - tricolour | Link:

@TH

Granice otwarte. Usuną niechcianą ciążę za granicą. Nie uda sie? To urodzi i zostawi pokrakę w szpitalu.

No to teraz pytanie do Pana: co i kto się tym czymś zajmie? Jaka to będzie cywilizacja? Lidlowa?

Pan myśli naiwnie: kobieta, ktora nie chce dziecka gotowa jest je wyjąć z siebie wieszakiem bieliźnianym...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

24-10-2020 [21:11] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Ludzie postępują dobrze i źle. Tak jest na tym padole łez. I tego nie zmienimy. Natomiast nie można zmieniać zasad według których określamy co jest dobre a co jest złe. I nie jest naiwnością mieć zasady i myśleć według zasad. Nawet jeżeli się zdarzy postąpić źle.

Obrazek użytkownika tricolour

25-10-2020 [00:35] - tricolour | Link:

@TH

Słuchając telewizji odnoszę wrażenie, że nieskończenie więcej miejsca ma Zenek w porównaniu to spraw młodych kobiet. Opcja "skrobanka" jest pierwszym wyborem i o niebo bardziej przyjaznym.

Zasady mocno mijają się z życiem.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

25-10-2020 [00:04] - Roz Sądek | Link:

@tricolour
To urodzi i zostawi pokrakę w szpitalu.
===============================
Nazwałeś prostaku chore dziecko pokraką. Gdybym był administratorem tego portalu to wyrzuciłbym Cię w tym momencie na zbity pysk.
 

Obrazek użytkownika tricolour

25-10-2020 [09:51] - tricolour | Link:

@Rozsadek

Ale nie jestes administratorem więc nie wyrzucisz i nie ma co wierzgać. A jeszcze gdybyś pomyślał i zadał sobie pytanie, dlaczego tak nazwałem, to byś przyznał mi rację.

Wiesz, z jakiego powodu tak nazwałem?

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

25-10-2020 [17:53] - Władysław Ludendorf | Link:

[Ostrzeżenie - Admin]

tak proszę pana, 87 lat temu wstąpiłbyś do NSDAP, 77 lat temu brałbyś ochoczo udział w rozwiązywaniu kwestii żydowskiej, a przy odrobinie szczęścia w mordzie Woli. No cóż takie czasy, że nie możesz się obecnie realizować. Pozdrawiam, pokraka a jednak Człowiek.

Obrazek użytkownika tricolour

25-10-2020 [19:58] - tricolour | Link:

@Ludek,

A na co mi wspominać to, co było 87 lat temu, skoro dziś mam na pstryknięcie palców dwieście tysięcy aborcji i to zupełnie zdrowych dzieci? Co roku Powstanie Warszawskie.

Myślisz, że żal mi utraty tego jednego tysiąca?

Realizuję się znakomicie bez niego!
:P

Obrazek użytkownika sake3

26-10-2020 [09:27] - sake3 | Link:

Rozmawiał Pan kiedyś z dzieckiem,dorosłym chorym na Downa?Wie Pan ile w nich milości do świata?Pan nawet cząstki tej miłości nie jest w stanie z siebie wykrzesać-,,niepokrako''.

Obrazek użytkownika tricolour

26-10-2020 [14:17] - tricolour | Link:

@Sake

Nie przekona mnie Pani rzewną opowieścią o miłości do świata ludzi z zepołem Downa przechodząc z uśmiechem nad dwustoma tysiącami aborcji dzieci zdrowych zabijanych z wygody, z wpadki, z niechęci itp.

Proszę nam tu napisać, jakie wsparcie i gdzie ma kobieta, której nagle "wyskoczyła" niechciana ciąża? A w ogóle: jakie wsparcie całościowo ma kobieta w połogu? Pani w ogóle wie, jak to wygląda na świecie?

Proszę pójśc do pracodawcy i powiedzieć, że potrzebuje 3/7 etatu bo tak Pani wygodniej. Zabije śmiechem...

Obrazek użytkownika sake3

26-10-2020 [15:40] - sake3 | Link:

Nie zamierzam Pana przekonywać bo wiem że to niewykonalne.Więc tylko pytam jakiego wsparcia Pan oczekuje od rzadzących i dlaczego dopiero teraz ta sprawa jest poruszana.z takim natężeniem.Może zamiast wyprowadzać ludzi na ulicę i płacić im za protesty lepiej wspólnie się zastanowić jaką formę pomocy przyjąć,co uchwalić.

Obrazek użytkownika tricolour

26-10-2020 [16:25] - tricolour | Link:

@Sake

Chce Pani serio?

Przez kilka tygodni, parę lat temu, zbieralem z żoną podpisy pod projektem "stop aborcji". Projekt obywatelski pieprzęnieto do zamrażarki i leży. Milion ludzi poszlo do szpitalnej spalarni od dnia gdy bezsensownie latałem z jakimiś listami do podpisu. Wobec tego miliona śmierci uśmiech jednego dziecka Downa jawi mi się blado. Nie mówię, że jest nieważny, ale że blady.

Ja wsparcia nie potrzebuję. Jednakże wiem, że kobieta w niechcianej ciąży nawet nie ma dokąd pójśc, by o tym pogadać z sensem. Nie widzialem jednej reklamy ośrodka, kliniki czy czegokolwiek, jakiejś formy wsparcia, by donosić. Może ślepy jestem...

Obrazek użytkownika angela

26-10-2020 [10:27] - angela | Link:

Tricolour,  wiedziałam żeś bydlę, ale nie aż takie. 

Obrazek użytkownika tricolour

26-10-2020 [14:07] - tricolour | Link:

@Angela

Po Pani wypowiedzi wyraźnie widzimy, jak fałsz reaguje agresją na słowo prawdy.

Obrazek użytkownika angela

26-10-2020 [16:25] - angela | Link:

Tricolour,  Ty prawdą się nie zaslaniaj,  bo Prawdą jest tylko Bóg i jego prawa. 
Gdyby nie było rozwiązłosci,  to nie byłoby  problemu.
To grzech rodzi wszelkie klopoty, a dzieci z zespolem Downa,  to ledwo ułamek tego, co rozwiazle kobiety pakują każdą niechcianą ciaze,  pod zespół Downa. 
Dlaczego kobiety nie szukają winy w sobie, tylko swoje  zle wybory obciążają tych najmniejszych bezbronnych.
Nie pasuje, ZABIC,  a ponos sama konsekwencje swojego postepowania, a nie  zrzucasz na dziecko.

Obrazek użytkownika tricolour

26-10-2020 [20:12] - tricolour | Link:

@Angela

Pani wypowiedź to doskonała ilustracja pozostawienia kobiet w ciąży w samotności. Kobiety sa rozwiązłe, a faceci jacy? Rozwiązła kobieta sama zachodzi w ciążę, tak? A gdzie ojciec? Dlaczego tylko kobieta ma ponosić konsekwencje jeśli ciąża bierze się z dwóch osób?

Obrazek użytkownika Tomaszek

26-10-2020 [22:41] - Tomaszek | Link:

Jaka kobieta ? Jaki facet ?  Zdaje się  że dyskusja jest o konsekwencji czyli śmierci dziecka . Dziecko zawsze można oddać a nie karać śmiercią za chucie durniów . Coś pisałeś o zbieraniu podpisów pod projektem ustawy  . A jak się stało to rżniesz głupa . Podmienili ciebie też i nie wiesz o czym pisał twój poprzednik pod tą ksywą .  

Obrazek użytkownika Pani Anna

24-10-2020 [21:51] - Pani Anna | Link:

W sprawie aborcji, także eugenicznej powiedziano już chyba wszystko i jak dotąd nikt nikogo nie przekonał. Od eliminacji żywych i już urodzonych, ale słabych lub kalekich dzieci w Sparcie po usunięcie zniekształconego płodu obecnie istnieje przepaść, a ja nie uznaję odchyłów w żadna stronę, zwłaszcza ideologicznych. Nie uważam dziecka nienarodzonego za "zlepek komórek" bo z lekcji biologii wiem, kiedy zaczyna się życie, ale nie byłabym w stanie zmusić ustawowo żadnej kobiety na donoszenie ciąży i urodzenie dziecka z CIĘŻKIM i nieodwracalnym uszkodzeniem, co po urodzeniu skutkuje natychmiastowa śmiercią.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-10-2020 [08:31] - Marek1taki | Link:

Są sytuacje gdy nie ma dobrego rozwiązania. Wybór dla kobiety między udziałem we wcześniejszej śmierci dziecka, akceptacją jego śmierci po porodzie albo skazaniem go na wielomiesięczne, wieloletnie cierpienia po serii operacji nie jest wyborem łatwym. Postąpienie zgodne z etyką i sumieniem a nie propagandą daje najmniej cierpienia i dziecku i matce.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

25-10-2020 [11:00] - Roz Sądek | Link:

Wybór ma niewierzący materialista. 

Obrazek użytkownika tricolour

25-10-2020 [12:20] - tricolour | Link:

@Roz

Skoro nie ma wyboru to znaczy, że jest przymus i nie ma wolnej woli. Nie ma innej możliwości i sam wpadasz w pułapkę, choć akurat Ty, to w taką akademicką, same rozważania.

Łatwo się decyduje za innych. Łatwo się wychowuje dzieci cudzymi rękami. Łatwo się gada, że 500+ nie jest potrzebne gdy ma sie pracę, zarobki, a ubóstwo ogląda tylko w telewizji i można je zmienić pilotem na rozrywke. Tak właśnie postępujesz - zresztą nie tylko Ty. Sędziowe - kasta. Lekarze - konowały. Nauczyciele - roszczeniowi belfrzy. Teraz kobiety - aborcjonistki.

A najbardziej żałosne jest to, że tych aborcji ze względu na wady jest tysiąc rocznie, a za kasę, tych z wpadki i zupełnie zdrowych, ale niechcianych albo z niewygody - dwieście tysięcy. Tamte są dobre, co? Można samemu skorzystać jakby co, prawda?

Więc rozsądek milczy.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-10-2020 [08:14] - Marek1taki | Link:

"Że płód po urodzeniu i tak umrze."
Wszyscy jesteśmy płodami, które się urodziły i umrą.
Może na covid, a zwykle na mniej propagandowo słuszną przyczyznę.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-10-2020 [15:29] - Marek1taki | Link:

Dwa kolejne głosy w dyskusji o dobru matki i dobru dziecka:
Poseł PiS Bolesław Piecha mówił o tej sprawie na antenie TVN24.pl :
- Nie wolno zmuszać kobiety do heroizmu - stwierdził, przywołując takie przypadki, jak śmiertelna choroba nienarodzonego dziecka.
- Jest wiele takich ciąż, gdzie rodzą się dzieci bezmózgowe, z bardzo poważnymi powikłaniami, jak chociażby z brakiem nerek, gdzie absolutnie są to wady letalne
Read more: https://www.pch24.pl/nie-bedzi...
.
Z kolei partia KORWIN opublikowała swoje stanowisko:
"Trybunał Konstytucyjny podjął decyzję o wykreśleniu w całości przepisu ustawy, który zakładał dopuszczalność aborcji z przesłanek eugenicznych. Tym samym zrównał prawnie przytoczone powyżej wady nieletalne z wadami letalnymi. Należy stanowczo rozróżnić sytuację, w której nienarodzone dziecko jest mordowane dlatego, że jest dzieckiem z Zespołem Downa od sytuacji, którą najlepiej określa medyczny termin uporczywej terapii.
Uporczywa terapia polega na tym, że podtrzymuje się funkcję życiowe nieuleczalnie chorego, które jedynie przedłużają jego umieranie i wiążą się z nadmiernym cierpieniem. Dokładnie o takich przypadkach możemy mówić w sytuacji dzieci w łonie matki, u których wykryto wady letalne, które skutkują śmiercią na wczesnych stadiach rozwoju, na etapie zarodka, płodu, rzadziej zaraz po porodzie.
Naszym zdaniem w miejsce słusznie usuniętej przesłanki eugenicznej należy wprowadzić przesłankę wady letalnej jako niestosowanie uporczywej i daremnej terapii."
.
To błędne stanowiska. Oba prowadzą do naprawiania błędów Boga.
W odpowiedzi na pierwsze: Nie jest dobrem matki kuszenie jej pozornie łatwiejszym rozwiązaniem - sterowanie emocjami na zasadzie jest problem, rozwiążmy go, przestanie istnieć. Tak nie jest. To zamiana tragedii wyczekiwania naturalnego rozwiązania na tragedię współuczestnictwa w śmierci dziecka.
Odnośnie uporczywej terapii: To pojęcie nie ma tu zastosowania. Po pierwsze nie ma terapii jest ciąża. Po drugie albo mowa o bezczaszkowcach albo płodach z agenezją nerek, które fizycznie nie cierpią, albo o innych wadach ciężkich, które jeśli prowadzą do cierpienia to również do samoistnego zejścia, które jak każda śmierć pre- czy postnatalna zwykle wiąże się z cierpieniem. Po trzecie nie ma miejsca zrównywanie wad letalnych z nieletalnymi. To nie jest przedmiotem orzeczenia. Chodzi o równe prawa człowieka bez względu na zdrowie i chorobę. Również bez względu na dynamikę i rokowanie choroby.
Te stanowiska są próbą znalezienia praktycznego i racjonalnego rozwiązania sytuacji trudnej do emocjonalnego udźwignięcia dla zachowania pozorów zgody z etyką.

Obrazek użytkownika Pani Anna

25-10-2020 [16:25] - Pani Anna | Link:

Tak jak napisałam powyżej w tym temacie powiedziano juz wszystko i nikt nikogo nie przekonał ani nie przekona. Wyrok TK oznacza jednak, że trzeba będzie zmienić ustawę, co do której będą mieli wątpliwości nawet posłowie PIS i nie zagłosują. Natomiast pytaniem pozostaje dlaczego akurat teraz odpala się temat, który rozpala autentyczne ludzkie emocje (bo chodzi tu po prostu o prawdziwe życie), a na odpalaniu którego jeszcze nikt jak dotąd dobrze nie wyszedł. Przy czym jak zwykle nietknięty ani nie rozwiązany pozostaje prawdziwy problem całego podziemia - przemysłu aborcyjnego, a PIS otwiera sobie nastepny front wojny po rolnikach, restauratorach, anymaseczkowcach, lewakach (można się oczywiście z nich śmiać) - teraz dochodzą kobiety i to spoza linii podziału prawica contra lewica. Troche tego za dużo, żeby można było wyjść bez szwanku.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-10-2020 [18:02] - Marek1taki | Link:

Trybunał Konstytucyjny jest organem niezawisłym ale doskonale wie co dzieje się na świecie, a także, że do wyborów są 3 lata. Poza tym mamy zaostrzenie pandemii. Nie ma co grymasić.
Wyrok TK nie oznacza konieczności zajmowania się ustawą a jedynie jej nieważność.
Podział jest zdecydowanie prawicowo-lewicowy tylko ludzie nie mają nigdy poglądów jednoznacznie prawicowych lub lewicowych.
Nie ma miejsca "zmuszanie kobiet do rodzenia" tylko pozostawienie spraw naturalnemu biegowi - bez wymuszenia porodu lub poronienia.

Obrazek użytkownika Pani Anna

25-10-2020 [19:04] - Pani Anna | Link:

TK jest organem niezawisłym, ale nie jest organem ustawodawczym i z założenia nie powinien "wyręczać" sejmu ani posłów w tworzeniu prawa. Nic nie stało na przeszkodzie, żeby PIS, majac wiekszość w sejmie wystąpiło z projektem zmiany ustawy. Ale wiadomo - chęć uniknięcia politycznej odpowiedzialności spowodowała, że bez względu na powody (osobiście uważam, że wszyscy politycy maja głęboko gdzieś aborcję i prawa nienarodzonych) zrobić to cudzymi rękami, na polityczne zamówienie, nie wiem tylko w jakim celu, bo na pewno nie chodzi o chronienie obywatelek przed złamaniem przykazania "nie zabijaj". Ponadto art. 4a ust.1, pkt.2 zaskarżanej ustawy nie wprowadzał obowiązku usuwania ciąży, a tylko umożliwia uniknięcie kary za sam czyn, o ile spełnione są przewidziane w nim warunki. 

Obrazek użytkownika Władysław Ludendorf

25-10-2020 [18:35] - Władysław Ludendorf | Link:

Problem w tym, że prawo tworzy ramy postrzegania etycznego. Były kraje, gdzie niewolnictwo było legalne, to do teraz są tam problemy rasowe. Jednak znacznie ciekawszym przykładem są kraje, w których zezwala się na eutanazję. To prawo zaczęło zmieniać percepcję lekarzy. Zamiast zastanawiać się i poszukiwać nowych terapii, a czasem najzwyklejszej ludzkiej empatii proponuje się rozwiązanie tanie, niekłopotliwe i bezbolesne. I tak oto 17-latka popełnia wspomagane samobójstwo. Jeszcze innym przykładem jest problem uporczywej terapii przy okazji przypadku Alfiego Evansa. Nikt nie miał pretensji do pracowników szpitala, że chcieli przerwać terapię, pretensje były o to, że nie dopuszczono do tego, żeby tym chłopcem mógł zaopiekować się inny szpital czy nawet rodzice. Josef Mengele byłby dumny z takiej postawy.
Nawet całkowity zakaz aborcji nie skutkowałby całkowitym brakiem zabiegów aborcji, bo tylko ograniczony idiota, nie w sensie klinicznym a potocznym, albo wyjątkowo zła menda będą twierdzić, że teraz będzie mordowana matka dla, być może niechcianego, dziecka, a przecież jest biologicznym faktem, że śmierć matki i tak skutkuje śmiercią dziecka.
Sens tego wyroku jest dwojaki. Po pierwsze ma jasno pokazać ludziom, że godność człowieka przysługuje od poczęcia bez względu na kondycję człowieka, być może, gdy sprawa się uleży, to dzieci z przestępstwa również będą objęte ochroną za jakiś czas. A drugie to to, że należy zawsze działać tak, żeby brać pod uwagę dobro dziecka, nie szukać dróg na medyczne skróty a próbować pomóc nawet na tak wczesnym etapie rozwoju. Z pewnością jest to wyzwanie, ale czy niemożliwe? Zadanie śmierci ma być rzeczywiście wyjściem ultymatywnym, gdy nic już nie da się zrobić.

A co do frontów to trudno, pis przegra wybory, a Pani będzie mogła w końcu odetchnąć pełną piersią i nastanie czas wiecznej szczęśliwości jakiej zaznaliśmy już w latach przez 2015. Może więc Pani patrzeć w przyszłość z niewzruszoną ufnością (sorry za sarkazm).

Obrazek użytkownika Pani Anna

25-10-2020 [19:43] - Pani Anna | Link:

Ma Pan prawo mieć swój pogląd, ja ani tego nie neguję, ani nie zamierzam się wykłócać. Nie rozumiem jednak dwóch ostatnich zdań, ponieważ ja byłam od lat wierną wyborczynią PIS, ktory wygrał również dzięki mojemu głosowi, więc tym bardziej czuję się upoważniona zwrócić uwagę na coś, co mnie niepokoi lub prowadzi wręcz prosto w przepaść. Dla istot takich jak Pan i kilkoro innych tu obecnych JAKIEKOLWIEK uwagi krytyczne sa równe zdradzie stanu. Dlatego więc niestety będzie tak jak Pan przewiduje, a konsekwencje również ja poniosę, bo przecież nie politycy. To tak, jak gówniakowi  zwraca się 100 razy uwagę, żeby nie grał w piłkę tuż pod oknem sasiada, a gdy w końcu wybije mu już to nieszczęsne okno, to zapłacą rodzice - jak zawsze.

Obrazek użytkownika sake3

25-10-2020 [20:14] - sake3 | Link:

@Władysław Ludendorf.......Istotnie ,wydaje mi się,że PiS przegra wybory,ciekawe jak się ukształtują jutrzejsze sondaże.I jaki będzie rezultat?Że zamiast aborcji chorych nieuleczalnie dzieci będzie dopuszczalna aborcja na życzenie.Zamiast ok.tysiaca będzie na pewno z dwieście tysięcy lub więcej.Nie rozumiem dlaczego PiS tak dał się wpuścić w maliny Konfederacji,pani Godek i PO.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

25-10-2020 [21:25] - wielkopolskizdzichu | Link:

"PiS przegra wybory"
Mam nadzieję, że tak się stanie.

Obrazek użytkownika sake3

25-10-2020 [18:25] - sake3 | Link:

Tak naprawdę odnoszę wrażenie,że naszym tak drącym mordy środowiskom lewackim wcale nie o nieuleczalnie chore i uposledzone dzieci chodzi.One się tylko tymi nieszczesnymi dziećmi posługują po to by wyprowadzić ludzi na ulicę.A gdzie były głosy lekarskie do tej pory?Przecież upośledzenie płodów jest różne w zależności od choroby i stopień upośledzenia też różny a są wrzucone są do jednego worka.Rozwrzeszczanym feministkom chodzi o wprowadzenie aborcji na życzenie,przecież dla nich każde dziecko chore czy zdrowe to wróg.Nie rozumiem tylko dlaczego rząd akurat teraz podjął się ten gorący kartofel ruszyć a zajecie się tą ustawą teza to było sprytne posunięcie opozycji.Już widać jak Konfederacja wycofuje się rakiem,a przecież to ona wywołała ten temat. 

 

Obrazek użytkownika Roz Sądek

26-10-2020 [00:35] - Roz Sądek | Link:

@sake3
"Nie rozumiem tylko dlaczego rząd akurat teraz podjął się ten gorący kartofel ruszyć..."
==========================
Jasne, trzeba było poczekać, jeszcze z rok, albo dwa - to ca tysiąc, albo dwa tysiące zamordowanych istot ludzkich. Nie będzie dobrze na świecie dopóki nie zrozumiecie co jest błahe, co ważne, a co najważniejsze. Do czasu aż życie ludzkie będzie dla was gorącym kartoflem. Wiele "spraw" przyśpieszyło, nie wierzę, że ktoś piszących tu na NB znał takie oblicze młodych kobiet jakie widzimy od kilku dni. Nie wierzę, że ktoś spodziewał się masowego napadu tych samych kobiet na kościoły. Sprawy przyśpieszyły i się kumulują, może się okazać, że za rok, dwa albo trzy nie będzie wygranych. Może pandemia utonie w anarchii. Albo na odwrót?
 

Obrazek użytkownika angela

26-10-2020 [10:24] - angela | Link:

PiS  podjął temat wtedy, kiedy ma najdłuższy czas do zazegnania problemu.
Mozna powiedzieć,  dlaczego tak późno,  bo straty zamordowanych dzieci nikt nie cofnie.
Ale tez, gdyby PiS przegral wybory, to kto by to zrobił,  wtedy klapa z kretesem.
Jest decyzja sądu,  i nie ma odwolania.
Niech sobie dywaguja Gowiny, Piechy  i inne madrale, PiS ani kroku w tył, a wręcz do przodu.
Pełne wsparcie dla rodzin dotkniętych chorobą genetyczną, a lekarze i położne nie muszą brać udziału w mordowaniu często dużych dzieci.
Oni teraz nie muszą,  i to jest ok. 

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

26-10-2020 [17:46] - hr.Levak-Levatzky | Link:

@Admin!
Czy może Pan łaskawie podać mi powody, dla których blokuje Panu uparcie ostatnie moje komentarze,np.,że używam  wobec  użytkowników lub innych osób obelg w rodzaju: gorszy sort,kanalie,zdradzieckie mordy,mordercy lub takich jakie niejednokrotnie są kierowane wobec mnie przez innych użytkowników za moje odmienne od nich poglądy? Podobno jest to Strefa WOLNEGO Słowa..? Chodzi o te moje komentarze:
Wyrok Trybunału w sprawie aborcji dzieci z wadą genetyczną..
25-10-2020 [01:48] - hr.Levak-Levatzky |​ ​
- ponownie: 25-10-2020 [14:07] - hr.Levak-Levatzky
Szanowni  Panowie (jakoś głosów damskich tu brak),  etc...
*********************************
SzkołaJaruzelskiego&Kiszczaka
24-10-2020 [17:58] - hr.Levak-Levatzky
Na początku epidemii w naszym Kraju etc....
*********************** 
 

Obrazek użytkownika admin

26-10-2020 [17:56] - admin | Link:

Dobrze wiesz, więc się głupio nie pytaj. Nie używaj określeń, za które możesz dostać pozew a przy okazji i ja. Mafia itd. Jeśli ktoś obraża Ciebie, zgłaszaj mailem konkretny komentarz z linkiem.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

26-10-2020 [21:19] - hr.Levak-Levatzky | Link:

@Pan cenzor Admin!
Dzięki za miłą i wyczerpującą odpowiedź oraz troskę o mnie jako potencjalnego skazańca za moje komentarze niezbyt przychylne obecnym właścicielom Polski,którzy jako politycy muszą mieć o wiele grubszą skórę od zwykłych zjadaczy chleba. Co do moich uwag przesyłanych Panu,a dotyczących  wielokrotnego obrażana mnie przez innych użytkowników NB,to zazwyczaj,a raczej zawsze pozostawały one bez echa, czyli Pańskiej reakcji. Oczywiście nie spodziewam się już ani Pańskiej odpowiedzi,ani zamieszczania moich komentarzy widząc jak Pan postrzega prawdziwą wolność słowa. A tak z ciekawości głupio zapytam:jeśli ktoś inny określa obecnych właścicieli Polski podobnie jak ja (oczywiście bez wyzwisk i obelg,które przytoczyłem w poprzednim moim mailu do Pana ), to dlaczego Pan przepuszcza jego komentarze? Exemplum:
24-10-2020 [12:48] - Zygmunt Korus | Link: Brak mi słów, żeby wyrazić
​"​Brak mi słów, żeby wyrazić najwyższy niepokój - co nas dalej czeka pod restrykcjami tej antypolskiej bandy u władzy, która faktycznie doprowadzi nas do depopulacji...​"​
​(...) ​​"​doprawdy, jak można mieć zryte czerepy (to już miliony takich jest), żeby zamiarów tych szubrawców nie potrafić rozszyfrować?!​"​

Obrazek użytkownika Pani Anna

27-10-2020 [09:36] - Pani Anna | Link:

@hr.Levak
Nie sądziłam, że kiedykolwiek nadejdzie taki czas, że nie tylko się z Panem zgodzę, ale wręcz Pana poprę. W porównaniu do chamskich i prymitywnych wpisów, zasobem słownictwa nie przekraczających poziomu 10latka, ale za to "prawych" i zgodnych z madrością etapu Pan jest tu faktycznie jakby z innego świata. A wszystko to pod rządami tej samej, ale niestety już nie takiej samej partii, o którą kruszyło się tu kopie przez wiele lat.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

28-10-2020 [22:08] - hr.Levak-Levatzky | Link:

@Pani Anna!
Cieszę się,że Pani mnie choć raz poparła,a ja tylko staram się tu nie pisać chorą,zaciekłą nienawiścią lecz w miarę normalnym sposobem przedstawiać swoje racje,które najczęściej są odbierane jako wyraz wrogości i nienawiści Polski (czyt.: PiS-u). Pani zdziwienie ,że się w czymś zgadzamy jest dowodem na to,że nie powinniśmy się dziwić sprawom normalnym (kulturalne,merytoryczne wymiany poglądów). Natomiast zdziwiłem się reakcją cenzury WOLNEGO Słowa. Widocznie zdjęcia w TV pewnego pana ochranianego w Sejmie plutonem Straży Marszałkowskiej wywarły na cenzorze mylne wrażenie, że oto tego pana należy chronić przed prawdą także na takim blogu, bo on tego nie lubi .Może dobrym pomysłem byłoby zastrzeżenie, że za ​treść ​wpis​ów​ użytkowników Administracja nie bierze odpowiedzialności? Często się tak postępuje.Muszę jednak jeszcze dodać drugie moje zdziwienie:Admin jednak przepuścił drugi mój do niego list,chociaż się do niego już nie ustosunkował.