Raport dotyczący praworządności w UE oparty na fake newsach

Raport dotyczący praworządności w UE w odniesieniu do Polski oparty na fake newsach
 
1. Wczoraj Komisja Europejska po raz pierwszy w swej historii, przyjęła raport dotyczący stanu praworządności we wszystkich 27 państwach członkowskich pod nazwą „Sprawozdanie na temat praworządności”.
Głos odrębny w tej sprawie złożyli reprezentujący Polskę komisarz d/s rolnictwa Janusz Wojciechowski i reprezentujący Węgry komisarz d/s sąsiedztwa i powiększenia Unii Europejskiej, Oliver Varhelyi.
Sprawozdania KE dotyczące praworządności w poszczególnych krajach członkowskich mają być od tej pory sporządzane corocznie i są wypełnieniem zobowiązania przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen, do przedstawiania tego rodzaju informacji, które złożyła podczas debaty w czasie konstytuowania się Komisji.
2. Sprawozdanie składa się z 5 filarów: oceny krajowych systemów wymiaru sprawiedliwości, strategie antykorupcyjne, pluralizm i wolność mediów, instytucjonalne mechanizmy kontroli i równowagi (między innymi polityka rządu wobec organizacji pozarządowych, a także Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) i ostatni piaty obszar środki nadzwyczajne wprowadzone w związku z koronawirusem.
Niestety mimo tego, że Komisja podkreśla, iż raport był sporządzany w ścisłej współpracy z rządami poszczególnych krajów członkowskich, to okazuje się, że wiele stwierdzeń w nim zawartych jest opartych wprost na fake newsach.
Tak jest niestety w odniesieniu do naszego kraju, wiele stwierdzeń zawartych w raporcie ma się nijak do rzeczywistości i aż dziw bierze, że mimo wielu prób sprostowania tych informacji zarówno na poziomie rządowym jak i parlamentarnym, Komisja była na nie wręcz impregnowana.
3. W przypadku pierwszego filaru w odniesieniu do wymiaru sprawiedliwości zawarte jest stwierdzenie, że reformy Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych Krajowej Rady Sadownictwa (KRS) i prokuratury, zwiększyły wpływ władzy ustawodawczej i wykonawczej na wymiar sprawiedliwości, a tym samym osłabiły niezawisłość sędziów, choć na poparcie tej tezy nie ma w raporcie żadnego twardego dowodu.
Co więcej wyjaśnienia polskiego rządu dotyczące na przykład sposobu wyboru KRS i przyjęcie w tym zakresie modelu obowiązującego w Hiszpanii (która nie jest za to krytykowana), zostały w raporcie pominięte.
W odniesieniu do walki z korupcją, Polska z jednej strony została pochwalona za skuteczną walkę z korupcją, z drugiej strony jednak w raporcie pojawiły się między innymi gołosłowne zastrzeżenia dotyczące niezależności CBA.
Z kolei w obszarze pluralizmu i wolności pojawiły się nie poparte żadnymi dowodami zastrzeżenia co do niezależności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych, a także co jest swoistym kuriozum, zastrzeżenia do projektu ustawy o dekoncentracji mediów, który to projekt nie ujrzał jeszcze światła dziennego.
W ramach filaru dotyczącego instytucjonalnych mechanizmów kontroli i równowagi, w odniesieniu do Polski, podkreślono mocną pozycję organizacji pozarządowych i Rzecznika Praw Obywatelskich ale także kwestię stref wolnych od LGBT i mimo tego, że ta ostatnia sprawa jest oparta o oczywisty fake news, z raportu jej nie wykreślono.
Wreszcie w ostatnim obszarze dotyczącym nadzwyczajnych środków wprowadzanych w związku z koronawirusem, Polska została pochwalona jako kraj wprowadzający te rozwiązania we właściwym czasie i w adekwatnej skali do poziomu zagrożenia pandemią.
4. Niestety mimo że raport Komisji dotyczący praworządności, był przygotowany od wielu miesięcy, to wyraźnie widać, że poszczególne kraje były oceniane według zupełnie różnych miar, a komisarze zajmujący się praworządnością (Reynders z Belgii i Jurowa z Czech), niespecjalnie przejęli się wyjaśnieniami przedstawianymi od wielu miesięcy przez polski rząd.
Taki sposób przygotowania raportu dotyczącego praworządności przez KE, potwierdza tylko, że Polska nie może się zgodzić na uzależnienie przyszłych wypłat z budżetu UE od oceny stanu praworządności, ponieważ tegoroczny dokument nie tylko nie ma żadnego związku z rzeczywistością w naszym raju, co więcej niektóre jego ustalenia są oparte o oczywiste fake newsy.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

01-10-2020 [09:46] - Jabe | Link:

nie poparte żadnymi dowodami zastrzeżenia co do niezależności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Mediów Narodowych – A to dobre!

Polska została pochwalona jako kraj wprowadzający te rozwiązania we właściwym czasie i w adekwatnej skali do poziomu zagrożenia pandemii. – A jak z praworządnością?

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-10-2020 [09:50] - jazgdyni | Link:

Co to jest praworządność? (W sensie uniwersalnym)

Obrazek użytkownika Jabe

02-10-2020 [10:39] - Jabe | Link:

Praworządności nie ma np. wtedy, gdy minister wydaje rozporządzenia bez podstawy prawnej, lub gdy osoby wpływowe umawiają się, że ogłoszonych wyborów nie będzie. Nie ma też wtedy, gdy ludzi się przetrzymuje w aresztach domowych bez wyroku. A w sensie uniwersalnym, to nie wiem.

Obrazek użytkownika Pani Anna

02-10-2020 [12:07] - Pani Anna | Link:

Praworządności nie ma wtedy, gdy pewien minister zdrowia po 3 dniach "kwarantanny" wychodzi sobie w świetle kamer na zakupy wraz z całą rodziną, a tysiące ludzi są w tym czasie trzymane pod kluczem na tejże "kwarantannie"... Brakiem praworządności jest wsadzenie samotnej kobiety na 5 miesiecy do aresztu za złamanie "kwarantanny" polegajacym na tym, że wyszła do apteki... Trzymanie matki i córki 6 miesiecy w mieszkaniu w bloku na "kwarantannie"... Praworządności nie ma, gdy mafia reprywatyzacyjna chodzi sobie w najlepsze na wolności ciesząc sie ukradzionymi pieniędzmi... Kiedy zwykły człowiek nie ma co liczyć na sprawiedliwy wyrok, podczas gdy pospolity bandzior jest hołubiony, a rządząca partia nie potrafi/nie chce przeprowadzić reformy sądownictwa. Wydaje mi się, że Polsce naprawde by się przydała kontrola praworządnośći, taka z prawdziwego zdarzenia.

Obrazek użytkownika Marek1taki

01-10-2020 [11:39] - Marek1taki | Link:

Komisji Europejskiej nie uwiarygadniają idioci. Pozostaje uznać, że zdrajcy.

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

02-10-2020 [01:44] - hr.Levak-Levatzky | Link:

Jeśli chodzi o autora tego tekścidiła o rzekomych fakenewsach, to raczej uznać go należy za idiotę,nie za zdrajcę, choć zdradził już tyle partii w swoim kraju...

Obrazek użytkownika jazgdyni

02-10-2020 [09:51] - jazgdyni | Link:

Plucie na autora tekstu.

Za to się wylatuje. Zobaczymy...

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2020 [10:24] - tricolour | Link:

To czarny pas nie wystarczy? Trzeba skoczyć po pomoc do piaskownicy?

Zobaczymy...

Obrazek użytkownika sake3

02-10-2020 [10:56] - sake3 | Link:

Każdy z nas by wyleciał.Ale taki Levatzky trzyma się mocno.Im wolno.

Obrazek użytkownika tricolour

02-10-2020 [12:48] - tricolour | Link:

@Sake

No to spróbuj. Napisz coś wbrew, a nawet przeciw i zobacz czy wylecisz. Eksperyment jest dobrą formą sprawdzenia swojej tezy.

Nie zrobisz jednak tego, bo teza legnie w gruzach. Lepiej żyć w ulubionym i swoim kłastwie niż w bolesnej prawdzie, prawda? To jest spadek po komunie, który w Tobie (i wielu osobach na forum) głeboko tkwi. Urodzony i wychowany w komunie ma taki firmware na zawsze wszczepiony w mózg. Nieusuwalny - wierzyć telewizji, żyć negatywnymi emocjami: poniżanie, zaszczucie, klęczenie. Od dziecka, do starości...

Obrazek użytkownika Tomaszek

02-10-2020 [12:55] - Tomaszek | Link:

Lewacki półgłówku , to nie tak jak się tobie wydaje . Najpierw piszesz jakieś farmazony po kilka razy , a potem twierdzisz że tak jest . Naprawdę półgłówek .

Obrazek użytkownika hr.Levak-Levatzky

03-10-2020 [00:29] - hr.Levak-Levatzky | Link:

@Admin
Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób.
Przypominam,że ten użytkownik o nicku Tomaszek regularnie  stosuje obelgi w miejsce merytorycznych komentarzy. Czyżby Admin nie widział, że taki proceder obniża znacznie poziom NB?