Białoruś - gdy prowokacja uda się za dobrze

  Muszę niestety przerwać mój urlop od blogowania i napisać kilka słów o tym, co dzieje się na Białorusi.  Jak wszyscy wiemy, w niedzielę, 9 sierpnia odbyły sie tam wybory prezydenckie.  Władze Białorusi natychmiast ogłosiły, że Łukaszenka, czyli urzędujący od 26 lat dyktator uzyskał 80% głosów, a pani Swietłana Cichanouska - tylko niecałe 10%.  Wtedy ludzie wyszli na ulicę oskarżając dyktatora o fałszerstwo.  Na ulice białoruskich miast wyszło kilkadziesiąt tysięcy, głównie młodych ludzi.  Łukaszenko wysłał przeciw nim OMON [ichnie ZOMO].  Przystąpiło ono do brutalnej pacyfikacji.

  Cała sprawa wyglądała na prowokację ze strony rosyjskich służb.  Zdaniem wielu - Rosja pragnęła osłabić pozycję Łukaszenki i ukarać go za flirt z Zachodem.  Sądziła zapewne, że tak jak przy poprzednich takich okazjach, Łukaszenka szybko stłumi protesty, ale zaszkodzą one jego reputacji.  Bloger Integrator napisał przedwczoraj [11.08.2020] {TUTAJ}:

  "Trwają więc potyczki na ulicach Mińska, Europa apeluje  o powtórne liczenie głosów i tylko Putin zaciera ręce, że mu tak ładnie wyszedł kopniak, który wymierzył Łukaszence.".

  Wszystko wskazuje na to, że dziś Putin nie ma się już z czego cieszyć.  Opisał to Marek Budzisz {TUTAJ}:

  "Tak i teraz Moskwa nie ma relacji z rodzącą się białoruską elitą polityczną, a zdaniem publicysty powinna choć podjąć próby jej budowy. W przeciwnym razie ryzykuje powtórzenie „scenariusza ukraińskiego”, czyli całkowitej utraty wpływów niczego w zamian nie uzyskując, bo krnąbrny Łukaszenka tak jak wcześniej szantażując Moskwę tym, że „Białoruś odpłynie na Zachód”, tak teraz będzie uprawiał podobna politykę, tylko, że źródło obaw się zmieni i będzie nim perspektywa „eksportu kolorowej rewolucji do Rosji”. I tak i tak Moskwa niewiele zyska sporo ryzykując. Innymi słowy, Łukaszenka to problem.". 

  Stalo się bowiem coś nieoczekiwanego.  Białorusini nie przestraszyli się represji.  Rozwścieczyły ich one i obudziły drzemiącego ducha narodowego.  Demonstracje odbywają się pod biało-czerwono-białymi flagami z Pogonią.  W ciągu trzech dni OMON aresztował 6 tysięcy osób.  Milicyjne bojówki biegają po miastach i biją wszystkich, którzy staną im na drodze.  Protesty się jednak rozszerzają.  Dziś przyłączyli się do nich robotnicy z dużych zakładów pracy {TUTAJ}.  Białoruskie MSW przyznało, że różne demonstracje miały miejsce w 33 miejscowościach.  Łukaszenka wyłączył na trzy dni Internet w całym kraju.  Nic mu to jednak nie pomogło.  Wczoraj włączył go znowu i wydarzenia na Białorusi stały się powszechnie znane na całym świecie.  Polecam artykuł Mashy Gessen z "New Yorker" {TUTAJ}.

  Protesty trwają już pięć dni.  Nikt nie jest w stanie przewidzieć, czym się skończą.  Łukaszenka zdołał przekonać absolutnie wszystkich, że przegrał niedzielne wybory.  Nie sądzę, by było to prawdą.  Prawdopodobnie przegrał je w Mińsku, ale nie na białoruskiej prowincji, która decyduje o wyniku.  Teraz jednak nawet uczciwe ujawnienie prawdziwego ich wyniku nic by Łukaszence nie dało.  Pozostało mu już tylko wysłanie wojska przeciw ludziom i naprawdę krwawe represje albo odejście z urzędu.  Tę sytuację zawdzięcza własnej głupocie.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika EsaurGappa

14-08-2020 [01:10] - EsaurGappa | Link:

Baćka żegnaj. Tak życie prowokuje ludzkość do ciągłej logiki,myślenia konwencjonalnego w niekonwencjonalnym stylu.Czas kiedy odejdą ostatnie dinozaury 20 wieku,będzie zapewne przełomem ba nawet ostateczną ewolucją w drodze które wyznaczył nam czas. Baćka stary jest jak stary jest nasz świat,jego kumple z "boiska" też są na ostatniej prostej w swych karierach jak Trump Putin Xi Jinping Merkel Kaczyński Erdogan Natanjahu chwilę po nich jeszcze ze dwa pokolenia i Historia jak efekt domina zadziała,i każde Domino kiedyś upadnie. Człowiek ma więcej odpowiedzi niżeli zmieścił by ludzki mózg,już widzę te ludzkie hybrydy z ulepszeniami neuronowymi mechanicznymi i nikt nie wie z jakimi jeszcze,widzę Igrzyska jakich świat nie widział,i Katastrofy po których świat w końcu milczał,cudowne elektroniczne paciorki w zamian za które ludzie sprzedadzą duszę pławiąc się w sztucznej miłości .Tak myślę sobie że ludzie żyjący na przełomie 20-21 to są uświadomieni że coś tu nie Halo jest,że ten cały zgiełk jest zaplanowany od A do Z,i myślę że wszyscy już dostrzegliśmy jaki los nas czeka,tak dalej świat żyć nie może nawet dziecko to wie.Aborcja i Eutanazja to faktycznie symbole czasu apokalipsy,ale tak naprawdę ile lat człowiek żyje na tej planecie wie tylko Bóg,tak więc jeśli mielibyśmy umierać dla tego świata,to będą to długie i bolesne dekady pełne pełnej prawdy o człowieku. Baćka po co ci to było?Czy nie można było inaczej zagrać kartami kilka lat wcześniej,czy tak trudno być mądrym władcą?Ludzie są dziwnie przewidywalni,jak aktorzy grające swe role,czekam więc na kolejne atrakcje w tym roku bo spektakl trwa a aktorzy świetnie wywiązują się ze swych ról. 

Obrazek użytkownika sake3

14-08-2020 [06:22] - sake3 | Link:

@Esaur gappa......Kaczyński kumplem z boiska?Zapewne tylko o wiek Panu chodzi.Bardzo łatwo jest oceniać Kaczyńskiego z pozycji TVN-u i innych niemieckich mediów.Cóż to zresztą za porównanie.Skorumpowany Netanyahu,wijący się jak piskorz między Rosją a suwerennościa Łukaszenka a satrapa Erdogan za nic mający demokrację to dla Pana odpowiednicy Kaczyńskiego?Dopiero jak go zabraknie zobaczy Pan czy w Polsce jest miło i bezpiecznie.

Obrazek użytkownika angela

14-08-2020 [09:39] - angela | Link:

@sake3, ludzie nie zdają  sobie sprawy,  że to dzięki Kaczyńskiemu, jego odwadze,  i ludzi którzy mają odwagę Kaczyńskiego wspierać,  mamy jeszcze Polskę. 
Nasze położenie,  pomiedzy dwoma bandyckimi krajami, "dzieki" którym ludzkości  ubyło ile milionów, okolo!!!  50 milionow!!!,  i nikt dokładnie nie policzyl, a jeszcze istniejemy !!!!!!!.
Zyjemy w kraju pięknym,  co posiada i morze i góry,  bogatym w złoża,   bogatym w ludzi  i zdolnych i niezlomnych pokoleniowo, na każdym polu trudności i zagrożenia.
Wiara jest naszą siłą i słabością,  bo manipulanci wykorzystuja naszą gotowosc do przebaczenia, i wiarę w dobre intencje oszustów. 
Polacy mają  we krwi,  dobro i przebaczenie.
Polacy chcą !!! myśleć,  ze ludzie są dobrzy. 
Wielu  w to wierzy,  dlatego mamy te wszystkie problemy.
Ale  Polacy jesteśmy,  i sie trzymamy, i nie poddamy się żadnym ideologiom ,  żadnej cywilizacji śmierci, aborcji eutanazji,  ale też będziemy zmieniac swiat, ktory dlatego tak nas atakuje.
Panie prezesie Kaczyński,  obyś żył 💯 i więcej lat, bo wiem i widzę,  że żyjesz dla Polski,  ale też widzę,  że będziesz miał godnych następców. 
Bo najwazniejszym jest, co czlowiek po sobie zostawi. Czy piękną  bogatą Polskę,  czy kamieni kupę. 
Łatwo nie jest, bo wilkow w owczych skórach dużo,  ale damy radę. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-08-2020 [08:34] - Marek1taki | Link:

Białorusini  zawdzięczają sytuację nie własnej głupocie, czy głupocie Łukaszenki tylko działaniom obcych agentur.
Z jednej strony agentury marksistów tzw.Zachodu ze środowiskiem Romaszewskiej w Polsce a z drugiej agentury rosyjskiej.
Nie wykluczyłbym współpracy. W każdym razie przebieg zdarzeń konfliktuje Białoruś z Polską a nie Rosją.
Polskie władze ustawiły Polskę w roli oficjalnego poplecznika buntu, a UE i  Rosję w roli arbitrów. To zdrada stanu i bez obalenia rządu Morawieckiego rozwiązania tej sytuacji nie widzę, zwłaszcza, że kolaboracja tego premiera i jego ministrów z antypolskimi ośrodkami władzy przekracza od początku wszelkie wyobrażenia.
Powinniśmy poprzeć Białorusinów w ich suwerenności związanej skutecznie z Łukaszenką i zacząć sprzątanie u siebie. Bez wynajęcia Berezy Kartuskiej się nie obejdzie. Jest co prawda w kiepskim stanie, ale kto powiedział, że więźniowie muszą mieć od razu cieplarniane warunki. Łukaszenka jest zresztą doświadczony w rekonstrukcji zabytków naszej świetlanej przeszłości.

Obrazek użytkownika Darek65

14-08-2020 [08:49] - Darek65 | Link:

Wbrew pozorom Łukaszenka dla Polski, to było dobre rozwiązanie. W jakiś sposób trzymał Rosję daleko od polskich granic, mimo wszystko był przewidywalny. Na Białorusi nie ukształtowała się opozycja, taka z kręgosłupem. I pytanie kto, a raczej co, może zastąpić Łukaszenkę. Mogę sobie tylko wyobrazić, że zmiany wcale nie będą dobre dla Polski. A polskim politykom radzę, aby myśleli o polskim interesie, a nie machali szabelką.

Obrazek użytkownika angela

14-08-2020 [09:33] - angela | Link:

@Darek, dokladnie o tym samym myślę. 
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-08-2020 [20:28] - Marek1taki | Link:

@Darek Białorusinom szykują taki kołchoz jak nam. Zresztą czy Polacy nie głosowali za wejściem do unii? Oni też się dadzą nabrać.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

14-08-2020 [21:46] - Imć Waszeć | Link:

Paradoksalnie z nową Białorusią i grupą Międzymorza moglibyśmy ten kołchoz opuścić bez bólu ;)
Wszystko zależy od tego, czy kamienicznicy wgryzą się w mózg PIS-owi.

Obrazek użytkownika Marek1taki

15-08-2020 [08:41] - Marek1taki | Link:

Dlatego wciąganie Białorusi do Unii przez Morawieckiego, Dudę, Balcerowicza z poparciem Michnika odcina nam możliwość manewru, jedynego racjonalnego.
Atak na Łukaszenkę był dawno zaplanowany, m.in. nagrodą Nobla dla rosyjsko-ukraińskiej Tokarczuk mieszkającej parę lat na Białorusi. Ale za storpedowanie zaorania koronapandemią też był u postępowców do odstrzału.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

15-08-2020 [12:55] - Imć Waszeć | Link:

To akurat nie postępowcy orzą koronawirusem, tylko przy okazji montują swoją koronaściemę. To zasadnicza różnica. Dlatego eksploatowanie tego tematu jak cholerycy przez Konfederacje, może przynieść spore straty wizerunkowe i w elektoracie, gdy się wirus na jesieni rozkręci. Tak, Braun to taki choleryk, który nie dostrzega hierarchii ważności tematów i bije w każdy dzwon byle było głośno. Aby zrozumieć to, co się dzieje na Białorusi i to, czy my odnosimy z tego tytułu korzyści czy straty, trzeba słuchać wykładów fachowców od gier geopolitycznych, a nie propagandzistów partyjnych i obcokrajowych. Polecam wykład o tym kto, jak i w jakim celu montuje różne "kolorowe rewolucje". To nie jest żadna gra do jednej bramki, ani zero-jedynkowa:

1) Prof. A. Zapałowski: https://www.youtube.com/watch?...
2) A to odnośnie wrzasków Brauna: https://www.youtube.com/watch?...

Podkreślam, nie ma jednego kreatora ani jednego beneficjenta buntów społecznych, np. tęczowych, marksistowskich, ale też antyszczepionkowych lub plandemicznych. Warto o tym pomyśleć PRZED wejściem do cudzej gry, a nie PO wygenerowaniu potencjału buntu, a potem chaosu.

PS:
3) Gry dwuosobowe o sumie zerowej (wykład): https://el.us.edu.pl/ekonofizy...
albo tu: http://mst.mimuw.edu.pl/lectur...
4) Polskie Towarzystwo Geostrategiczne: https://geostrategia.edu.pl/
5) "Matrix games at the US Army War College": https://paxsims.wordpress.com/...