Kraje UE potrzebują budżetu jak powietrza

To poziom długu powyżej 100% PKB powoduje,że kraje UE potrzebują budżetu jak powietrza
 
1. Negocjacje budżetowe na ostatniej Radzie Europejskiej w Brukseli zakończyły się po 4 dniach i nocach kompromisem także dlatego, że finanse publiczne kilku krajów Południa UE znajdują w bardzo trudnej sytuacji.
Według danych Eurostatu na koniec I kwartału 2020 roku dług publiczny kilku krajów UE zdecydowanie przekroczył 100% PKB: Grecji to 177% PKB, Włoch -138% PKB, Portugalii-120% PKB, Belgii -104% PKB, Francji 101% PKB, Hiszpanii jest trochę poniżej 100% i wynosi -99% PKB.
Dane za II kwartał tego roku dotyczące długu publicznego, pojawią się dopiero w sierpniu ale teraz jest już jasne, że właśnie w krajach o najwyższych jego poziomach, ze względu na skutki pandemii koronawirusa, PKB spadnie o ponad 20%, co oznacza, że te relacje się gwałtownie pogorszą.
Co więcej wszystkie kraje członkowskie UE przygotowały pakiety pomocy publicznej dla swoich gospodarek wynoszące nawet kilkanaście procent PKB, a skutki tych dodatkowych wydatków publicznych pojawią się w statystykach długu dopiero w lutym 2020 roku.
2. Przypomnijmy tylko, że problemy Grecji z obsługą jej długu publicznego, pojawiły się gdy przekroczył on 120% i trzeba było uruchomić międzynarodową pomoc, bo ten kraj nie był w stanie plasować swoich obligacji skarbowych na rynku.
Po 8 latach reform w tym kraju i udzielania mu pomocy międzynarodowej wprawdzie Grecja wróciła już na rynek i obsługuje swój dług publiczny ale jak widać urósł on do blisko 180% PKB.
O ile jednak Grecja wymagała pomocy rzędu 300-400 mld euro w ciągu tych 8 lat, to udzielenie pomocy Włochom gdyby okazało się, że nie są w stanie obsługiwać swojego długu wymagałoby pomocy mierzonej bilionami euro, bo dług tego kraju to już blisko 2,5 bln euro.
3. To właśnie także z tego powodu Niemcy i Francja zdecydowały się wystąpić z propozycją uruchomienia Funduszu Odbudowy opiewającego na 500 mld euro jeszcze w czerwcu tego roku, a Komisja Europejska tę propozycję powiększyła do 750 mld euro, postanawiając, że 500 mld euro to będą dotacje (granty), a 250 mld euro pożyczki.
W czasie negocjacji w ramach Rady Europejskiej główna batalia toczyła pomiędzy krajami Południa (takimi jak Włochy, Grecja, Portugalia, Hiszpania, a nawet Francja), a krajami Północy (Holandia, Austria, Dania, Szwecja, Finlandia), o to w jakich proporcjach Fundusz Odbudowy zostanie przekazany poszczególnym krajom członkowskim.
Pod presją krajów Północy Fundusz Odbudowy ma teraz tylko 390 mld euro dotacji (grantów) i 360 mld euro pożyczek, co ostatecznie zostało zaakceptowane przez 27 krajów członkowskich, ale co oczywiste pogarsza sytuację krajów Południa.
Nie jest też jasne kiedy pierwsze środki z Funduszu Odbudowy zostaną uruchomione, Komisja Europejska wprawdzie deklaruje, że będzie gotowa przekazać pierwsze partie środków finansowych jeszcze w tym roku ale w świetle ostatniej rezolucji Parlamentu Europejskiego, który sprzeciwił się ustaleniom Rady Europejskiej i w związku z tym zmusił KE i RE do trilogu, wydaje się coraz mniej prawdopodobne.
4. Na tym tle bardzo korzystnie prezentują się kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, które mają dług publiczny zdecydowanie poniżej 60% PKB czyli jak najbardziej wypełniają jedno z ważnych kryteriów fiskalnych z Maastricht (dług publiczny kraju członkowskiego nie może przekraczać 60% PKB).
Wprawdzie one także potrzebują dodatkowych środków, które będą mogły przeznaczyć w dużej mierze na inwestycje publiczne, aby w ten sposób ich gospodarki mogły wrócić na ścieżkę wzrostu, ale nie są w tej sprawie pod ścianą.   
Stąd negocjowały znacznie spokojniej zdając sobie sprawę, że pod presją są właśnie kraje Południa i Niemcy przewodzące Radzie Europejskiej w II połowie tego roku, chcące mieć sukces w postaci uchwalonego budżetu na lata 2021-2027 i towarzyszącego mu Funduszu Odbudowy. 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-07-2020 [09:00] - Marek1taki | Link:

Podał Pan świetne argumenty dlaczego ludzie z dorobkiem w postaci długu publicznego - tacy jak Pan - powinni być odsunięciu od władzy. Przynajmniej powyżej poziomu gminy, bo tam są układy i układziki ale mimo wszystko jakaś demokracja bezpośrednia działa.

Obrazek użytkownika angela

27-07-2020 [10:31] - angela | Link:

A co Marek proponuje, bo cały czas chce tylko "odsuwac  od władzy".

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-07-2020 [17:49] - Marek1taki | Link:

Na początek niech przestaną robić cokolwiek bo czego się nie dotkną to wiadomo.
Po drugie niech nie oddają nam naszych pieniędzy bo je dawno już przepuścili - trzeba sprywatyzować wydatki budżetowe, czyli peselowicze płacą za siebie sami.
Niech przestana kłamać. Kłamstwa polityków należy penalizować (spełnianie obietnic wyborczych na cudzy koszt oczywiście też). Parlamentarzyści nie są w stanie upilnować tego czym się zajmują, a nadal kwitnie praktyka "i/lub czasopisma".
oto przykład: "polskie tłumaczenie Konwencji Stambulskiej przedstawione posłom przez MSZ na potrzeby ratyfikacji tego aktu, różni się od jej angielskiego i francuskiego oryginału. Jak mówił, angielskie słowo „gender” oznaczające płeć społeczno-kulturową, 25 razy zostało przetłumaczone jako „płeć”. Jego zdaniem celem pominięcia rozróżnienia pomiędzy płcią biologiczną a płcią społeczno-kulturową było ukrycie przed posłami ideologicznego, lewicowego przesłania Konwencji Stambulskiej. - dowód działania antypolskiej agentury i dowód konieczności czystek - tak świetni eksperci wydaleni z wilczym biletem sobie poradzą.
https://kresy.pl/wydarzenia/po...
Do sprawy należy podejść hurtowo: tak jak bylo w projekcie reformy sądów min.Ziobry: zwolnić, a część przyjąć do roboty. Droga selekcji negatywnej do której doprowadził prezydent Duda zgodnie z przewidywaniami okazała się drogą na manowce.

Obrazek użytkownika angela

27-07-2020 [18:55] - angela | Link:

Marek, Komorowski ratyfikowal,  a PiS chcesz wywalić? Jakiejś drżączki dostałeś.  Daj ludziom rządzić,  bo znów szczekaczki zaczną wyć, że ustawa pisana pośpiesznie i z lukami prawnymi. Ziobro dopilnuje. Nie wiem doprawdy o co wam chodzi, a  Bosak się perzy, jakby nic mądrzejszego nie miał do powiedzenia. 

Obrazek użytkownika Czesław2

27-07-2020 [17:42] - Czesław2 | Link:

http://konradswirski.blog.tt.c...
Bez komentarza. A właściwie.... Już wiem po co zasłona dymna typu eko czy lgbt.