O jaką Polskę idzie wyborczy bój?

Druga tura wyborów prezydenckich już za tydzień.  W jakiej Polsce obudzimy się w poniedziałek rano, po wyborach? Oto jest pytanie. A odpowiedź nie jest znana. Ostatnie sondaże pokazują, że Polacy są podzieleni, pół na pół. To, że są podzieleni to nic nadzwyczajnego. Tak jest wszędzie, gdzie odbywają się wybory prezydenckie. Ale u nas podział jest głębszy. I wynika nie tylko z różnic i sympatii politycznych.
Otóż w Europie nie ma drugiego takiego kraju, o historii tak górnej i chmurnej, jaką my mieliśmy.  Był w naszej historii czas, że Polacy mierzyli wysoko. I dzięki temu Polska była krajem znaczącym w Europie. Znaczącym gospodarczo (zaopatrywała praktycznie całą Europę w zboże), politycznie (był czas, że polski król decydował o tym, jaki car będzie panował w Moskwie) a także pod względem światopoglądowym (w Polsce nie było wojen religijnych). Toteż Polacy żadnych kompleksów przed zachodnią Europa nie mieli. Najlepiej świadczą o tym słowa Jana Zborowskiego, wypowiedziane w Paryżu do Henryka Walezego. Otóż Jan Zborowski (brat Samuela), był członkiem delegacji polskich panów, która przyjechała do Paryża, aby zaprosić na polski tron Henryka, młodszego brata francuskiego króla. W Europie i w Polsce też, świeża była pamięć nocy św. Bartłomieja. Więc polscy panowie, zażądali, aby Henryk zaprzysiągł – gwarantujące m.in. wolność religijną – warunki, znane dzisiaj, jako artykuły henrykowskie. Henryk nie był skory do złożenia przysięgi. Wtedy Jan Zborowski wypalił. Si non iurabis, non regnabis – jeżeli nie przysięgniesz nie będziesz panował. I Henryk posłusznie przysiągł.
Ale oprócz historii górnej mamy też chmurną. Potem przyszedł czas zaborów, czas polskiej wielkiej smuty.  W końcu wybiliśmy się na wolność i niepodległość.  I wszystko szło ku dobremu. Polacy odzyskali wiarę we własne siły. Budowa Gdyni i Centralnego Okręgu Przemysłowego o tym świadczy. Ale to trwało zbyt krótko. Już w czasach nam współczesnych (wielu z nas je jeszcze pamięta), na blisko pól wieku, dopadła nas komuna. I znowu nastąpiło cofnięcie cywilizacyjne i odcięcie od Europy. 
I ta sekwencja niekorzystnych zdarzeń odbiła się w świadomości Polaków. Nastąpiło zerwanie ciągłości historycznej z tamtym pokoleniem, które w okresie międzywojennym pragnęło odbudować wielką Polskę. Wielką niekoniecznie obszarem, ale wielką, bo nawiązującą do tamtej, która znaczyła w Europie. A Polacy, jej mieszkańcy nie mieli kompleksów wobec innych Europejczyków.
Temu zerwaniu ciągłości i dumy z naszej historii (górnej i chmurnej) dał wyraz D. Tusk, o którym wspomniał wczoraj R. Trzaskowski, jeden z dwóch kandydatów, na których będziemy głosować w nadchodzącą niedzielę. D. Tusk, z wykształcenia historyk przecież, w swoim znamiennym wyznaniu sprzed lat, tak to ujął: „Polskość wywołuje u mnie niezmiennie odruch buntu: historia, geografia, pech dziejowy i Bóg wie co jeszcze, wrzuciły na moje barki brzemię, którego nie mam specjalnej ochoty dźwigać”.  I konsekwentnie tę filozofię życia realizuje. Rezygnacja ze stanowiska premiera polskiego rządu dla brukselskich apanaży, dobitnie o tym świadczy.
To, co robi i jak myśli D. Tusk, to mniejsza. Gorsze jest to, że tak myśli wielu Polaków. Że zatracili dumę ze swojej historii. Że szansę na poprawę swojego losu widzą, nie w budowaniu Polski nawiązującej do czasów, gdy polski szlachcic miał cywilną odwagę powiedzieć francuskiemu księciu z królewskiego rodu. Jeżeli nie przysięgniesz nie będziesz panował! Ale w budowaniu Polski zabiegającej o łaskę Brukseli i Berlina.
I o to będzie bój (wyborczy) za tydzień. Czy wybierzemy tak, aby zostać sobą i nawiązać do tych, którzy budowali Rzeczpospolitą Obojga Narodów, dumę naszych, polskich dziejów?  Czy też nisko, ze złamanym - przez lata komuny – duchem? I dobijanym potem przez pedagogikę wstydu dominującą przez blisko trzydzieści lat po odzyskaniu wolności.
Kwestia ducha to jedno. Ale jest również kwestia skuteczności. Jest takie przysłowie. Umiesz liczyć, licz na siebie. Poprawę swojego losu i znaczenie Polski zbudujemy tylko wtedy, gdy będziemy sobą i zadbamy o nasze interesy. A nie wtedy, gdy zatracimy swoją tożsamość i będziemy liczyć na to, że dzięki temu Unia nam coś da.
Jaką drogę proponuje każdy z dwóch kandydatów, na których za tydzień będziemy głosować, zostawiam do oceny czytelników.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

05-07-2020 [12:34] - Jabe | Link:

W tym rzecz, że różnią się przede wszystkim dekoracjami. Nadal ambasadorowie będą mieli ostatnie słowo.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-07-2020 [05:50] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'Nadal ambasadorowie będą mieli ostatnie słowo'
Przy jego wypowiadaniu brali pana świadka? Że jest pan tak tego pewien?

Obrazek użytkownika Jabe

05-07-2020 [18:28] - Jabe | Link:

Pamięta Pan, jak to było z ustawą o IPN?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-07-2020 [05:59] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Pamiętam, nie śledziłem potem, ale zdaje się, że ją odwołali ...

Obrazek użytkownika Jabe

06-07-2020 [06:30] - Jabe | Link:

Ambasadorkę?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-07-2020 [19:01] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
No, ambasadorkę - Annę Azari.

Obrazek użytkownika Jabe

06-07-2020 [19:23] - Jabe | Link:

Najpierw ustawę.

Swoją drogą była to chyba jedyna próba wybicia się na coś w rodzaju niepodległości ze strony tego rządu. Pokraczna i nieprzemyślana, ale była. Wyglądało to bardzo poważnie, gdy prezes Kaczyński zapowiadał, że ani kroku w tył (czy jakoś tak). No a skończyło się wstydem, bo trzeba było uciekać z podkulonym ogonem. Osobiście sądzę, że zadecydowało to, że taśmy mają drugą stronę.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

07-07-2020 [13:31] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'Najpierw ustawę'
Ustawy nie odwołali tylko znowelizowali. A co do podkulonego ogona. Czasami trzeba zejść z linii ognia a to wcale nie jest uciekanie z podkulonym ogonem. I nie sądzę aby taśmy o tym zadecydowały. To była racjonalna i roztropna decyzja (nowelizacja ustawy). Stawiać sprawę ambicjonalnie o takie czy inne sformułowania było bez sensu. Anglia nie ma przyjaciół, Anglia ma interesy. To nas też dotyczy. 

Obrazek użytkownika Jabe

07-07-2020 [17:21] - Jabe | Link:

Prezes stawiał sprawę ambicjonalnie.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

07-07-2020 [22:17] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Nie wiem, ale gdyby tak było, to by nie było nowelizacji.

Obrazek użytkownika Jabe

08-07-2020 [07:21] - Jabe | Link:

W tym rzecz, że było i to, i to.

Swoją drogą amatorszczyzna polityczna jest przekleństwem Polski.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-07-2020 [21:12] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Przekleństwem Polski było blisko pól wieku komuny. To nas cofnęło cywilizacyjnie pod każdym względem. I teraz musimy nadrabiać. 

Obrazek użytkownika Jabe

08-07-2020 [21:16] - Jabe | Link:

Akurat miałem na względzie okres międzywojenny. W czasie komuny nie było zbyt wielu okazji do prowadzenia własnej polityki międzynarodowej.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

08-07-2020 [22:53] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Mieli zaledwie 19 (słownie dziewiętnaście) lat a pan oskarża ... w III RP przez 30 lat nie zrobiono tyle, co oni zrobili przez 19.

Obrazek użytkownika Jabe

09-07-2020 [07:13] - Jabe | Link:

Co ma Pan na myśli?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

11-07-2020 [18:03] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
No, to co pan napisał, że w okresie międzywojennym była amatorszczyzna.

Obrazek użytkownika Jabe

12-07-2020 [21:22] - Jabe | Link:

Po owocach można poznać.

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

05-07-2020 [13:05] - NASZ_HENRY | Link:

Wybór jest prosty; Międzymorze czy Mitteleuropa ☺
 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

05-07-2020 [18:10] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ NASZ_HENRY
Zgadza się.

Obrazek użytkownika angela

05-07-2020 [13:09] - angela | Link:

Niemcy i Rosją będą rządzili w Polsce. 
Gaz najdrozszy na swiecie, benzyna po 7, a z brau inwestycji, za co niemiecka firma  bierze od Warszawy miliony, cuchnie pół Polski,  a ludzie toną w fekaliach. 
A wg ich pomysłu, Polska  napadla na Niemcy i Rosję,  i budowała 'polśkie obozy koncentracyjne'. 
A targowica bedzie sie im klaniac w pas, za 70 tysiaczy miesiecznie. 
To chyba tak będzie,  jak wygra Tusk 2.
 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

05-07-2020 [18:12] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ angela
Zbyt katastroficznie pani przedstawia sytuację. A poza tym myślę, że nie wygra.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

05-07-2020 [14:03] - Kazimierz Kozio... | Link:

bedzie lud nedwislanski po wyborach jeszcze bardziej podzielony niezaleznie ktory kandydat wygra. nie jest to powodem do radosci ale nie jest tez powodem do rozdzierania szat. prosze podac ktory narod nie jest podzielony a wiekszosc podzialow jest bardziej drastyczna. PAD, ktory zapewne bedzie sprawowal druga kadencje powinien wlasnie teraz zapowiadac jak sobie wyobraza pokojowa koegzystencje z terazniejszymi przeciwnikami ideologicznym, ktorzy z pewnoscia jeszcze sie zradykalizuja. 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

05-07-2020 [18:14] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Kazimierz Kozio ... - "PAD, ... powinien wlasnie teraz zapowiadac jak sobie wyobraza pokojowa koegzystencje"
Zgadzam się, że powinien o tym mówić.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

05-07-2020 [14:40] - Kazimierz Kozio... | Link:

doubled deleted 

Obrazek użytkownika angela

05-07-2020 [19:18] - angela | Link:

Właśnie ogladalam  zebranko Rafała  na Śląsku.
Takiego kitu,  jaki wciska im dubelkandydat, to nie wiem, czy ktoś wytrzyma, bo to lud konkretny i ciężko pracujący. 
Zero konkretow, zero programu, tylko silła ,siła Rafałka. I szuka wroga, to jego program.
Tylko że nawet muskulow nie pokaże, bo leń i migacz.  A na 'prezydenta', to go wyrwali  z branki. 
I coz on ma mowic, plecie glupoty. Tylko kto w te polejwode wierzy.

 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-07-2020 [05:56] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ angela
Ale ten lud co go słucha, ogląda tvn, a to robi różnicę ...

Obrazek użytkownika Marek1taki

05-07-2020 [20:35] - Marek1taki | Link:

"W jakiej Polsce obudzimy się w poniedziałek rano, po wyborach?"
Kasia Sobczyk śpiewała tak:
"Trzynastego nawet w grudniu jest wiosna
Trzynastego każda droga jest prosta
Trzynastego nie liczy się strat
Trzynastego od morza do Tatr
Trzynastego kapelusze z głów poważnych zrywa wiatr
Trzynastego wszystko zdarzyć się może
Trzynastego świat w różowym kolorze
Trzynastego nie smucą mnie łzy
Trzynastego piękniejsze mam sny
Trzynastego
A ty właśnie trzynastego jesteś zły
Wiem, że gniewasz się na mnie
Bo powodów masz tysiąc
Ale jedno ci powiem
Jedno mogę ci przysiąc
Trzynastego wiosna twoje ma imię
Trzynastego twoje myśli są przy mnie
Trzynastego nie widzę twych wad
Trzynastego piekniejszy jest świat..."
Pytia jedna!
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

06-07-2020 [05:55] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki - 'Pytia jedna!'
:))) Niemniej pytanie 'dla kogo' tak wyprorokowała pozostaje na razie bez odpowiedzi (jak to było u Pytii zresztą) .... :)