Duda - Trzaskowski, spór cywilizacyjny

Na jednym z profili fb przeczytałem następujący, emocjonalny komentarz: ‘Nie pojmuję narodu polskiego. Upokarzani, okradani, kopani w dupsko na każdym kroku, idą i głosują na Trzaskowskiego’. Ktoś inny dopisał, że przyczyną tego jest syndrom sztokholmski razem z syndromem niewolnika.
Faktycznie historia nas nie rozpieszczała, toteż niewątpliwie w tym odwołaniu się do syndromu sztokholmskiego coś jest, ale nie do końca.
Otóż, to czy ktoś popiera obecnego prezydenta A. Dudę, czy też R. Trzaskowskiego to dzisiaj kwestia sporu cywilizacyjnego jaki u nas się toczy po transformacji ustrojowej a następnie przystąpienia Polski do Unii. Ludzie głosujący na obecnego prezydenta Warszawy, widzą awans Polski w bezkrytycznym przyjmowaniu wszystkiego co przychodzi z Unii (Brukseli). Ludzie głosujący na obecnego prezydenta RP A. Dudę, widzą swój awans w równoprawnej współpracy z Brukselą.
Jednych i drugich dzieli wiele, ale niewątpliwie łączy jedno. Wszyscy (mówię o zwykłych wyborcach jednej i drugiej opcji) chcą Polski bezpiecznej, gospodarnej, zamożnej i nowoczesnej.
Jednak drogi do osiągnięcia tego wymarzonego stanu, widzą już zupełnie inaczej.
Oczywistym i niezaprzeczalnym faktem jest to, że w zachodniej Europie, ludziom ciągle żyje się lepiej niż u nas. Kardynał Glemp, prymas stanu wojennego w którym nastąpiła pauperyzacja i zniewolenie społeczeństwa, przy jakiejś okazji podzielił się następującą refleksją. Człowiek, aby poprawić swój byt ma dwie możliwości. Pierwsza - zaskarbić sobie przychylność możnych tego świata, przypodobać się im, przyjąć ich system wartości i dzięki temu wejść do ich grona i żyć wygodnie.  Ale jest też inna droga poprawy swojego materialnego losu - ciężka praca i pełen wyrzeczeń trud bez oglądania się na łaskę i niełaskę bogatych. I wtedy można zachować wyznawane wartości a jednocześnie poprawić swój byt.
Ten podział dobrze pasuje do dróg wybicia się na zamożność i dobrobyt, jakie proponują z jednej strony R. Trzaskowski a z drugiej obecny prezydent A. Duda.
Bo cóż mamy w zachodniej Europie? Dobrobyt, faktycznie jest tam większy niż u nas. Ale jednocześnie są tam małżeństwa homoseksualne, adopcja dzieci przez homoseksualne pary, puste kościoły, pedagogika wstydu w odniesieniu do własnej historii, odcinanie się od chrześcijańskiego dziedzictwa Europy.
A co w swojej ofercie wyborczej ma Rafał Trzaskowski? No cóż, dokładnie to samo. Choć z małą poprawką, adopcji dzieci przez pary homoseksualne R. Trzaskowski jeszcze otwarcie nie proponuje. Ale znając przywiązanie ludzi Platformy do głoszonych zasad, niewątpliwie, gdyby wybory wygrał to szybko by o tym zapomniał. I pewnie nawet dziecko by dla takiej pary ‘ochrzcił’. Tak jak marzy o tym, aby dawać takie ‘śluby’, o czym zadeklarował publicznie.
Jednym słowem ‘filozofia’ wybicia się na nowoczesność i dobrobyt R. Trzaskowskiego jest następująca. Światopoglądowo musimy stać się społeczeństwem takim, jak te w Europie zachodniej. I dzięki temu osiągniemy dobrobyt i zamożność, które oni mają. Jednym słowem upodobnić się, aby zostać przyjętym do zamożnego grona. Jak się okazuje, 30% społeczeństwa rozumuje podobnie.
A co proponuje obecny prezydent A. Duda? Tak, tę drugą drogę, czyli ciężką pracę i pełen wyrzeczeń trud. Ale z zachowaniem własnej tożsamości i wyznawanych wartości. I bez fałszywego wstydu z powodu ich wyznawania. W efekcie dołączenie do bogatych społeczeństw Zachodu nie poprzez upodobnienie i podporządkowanie, ale dzięki równoprawnej z nimi współpracy.
Która droga jest skuteczniejsza? Dla mnie pytanie retoryczne. Ale czy też dla większości Polaków? Pierwsza tura, mimo tego, że prezydent A. Duda ją wygrał, co dzisiaj oficjalnie ogłoszono pokazała, że jednak nie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że w drugiej turze będzie inaczej.
To się już okaże, za niecałe dwa tygodnie.
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika xwro

30-06-2020 [10:09] - xwro | Link:

"A co proponuje obecny prezydent A. Duda? Tak, tę drugą drogę, czyli ciężką pracę i pełen wyrzeczeń trud."
Jaką ciężką pracą? Dostając pieniądze za nic (np.500+ dla ludzi, którzy nie pracują i żyją tylko z zasiłków bo tak łatwiej)?
PS: Czy prezydent może od tak sobie zmienić prawo i zezwolić na adopcję komukolwiek czy jednak potrzeba większości w sejmie? Myślmy czasem samodzielnie :)

Obrazek użytkownika Studentka

30-06-2020 [14:23] - Studentka | Link:

A sociale w bogatej ,zachodniej Europie są ciągle wyższe niż to 500 + .  Czy to Ciebie nie oburza ?

Obrazek użytkownika Tomaszek

30-06-2020 [21:26] - Tomaszek | Link:

@xwro
Jako że widzę po twoim nicku że pewnie jesteś z Wrocławia , gdzie oprocz Polaków Stalin ulokował rzesze kałmuckich polskojezycznych istot coś ci wyjaśnię , bo pewniwe zaniedbałem , a na kałmuckich studiach i szkółkach tego nie było . Otóż 500+ to nie jest napiwek , ani frajerskie , nie jest też łapówką ani kiełbasa wyborcza . W  państwach , na które się powołujesz i pewnie za przykład dajesz  , jest to po prostu realizacja ochronnej funkcji państwa w odniesieniu do swoich obywateli . Częściowa rekompensata za poświęcenie się dla wychowania dzieci , które jak może nie wiesz są przyszłością i opoką naszą na przyszłość . I tak na marginesie  To się półgłówku  dowiedz ile kosztuje utrzymanie obojętne , czy dorosłych czy dzieci . Policz pieniądze półgłówku , a potem się odzywaj . A jeżeli piszesz o samodzielnym myśleniu i zmianie jakiegoś prawa przez prezydenta , to powiedz to Twojemu kandydatowi , bo to on pieprzy takie bzdury  a jego elektorat 
frajersko w to wierzy chyba . Do samodzielnego myślenia nie zachęcam , bo Ci kiepsko idzie . 

+ _

Obrazek użytkownika Jabe

02-07-2020 [07:16] - Jabe | Link:

Tak więc – rekompensata za poświęcenie się dla wychowania państwowych dzieci.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

02-07-2020 [08:16] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Ubliża pan rodzicom wychowującym dzieci. Ich sprawa jak wychowują swoje dzieci a nie pańska. Sorry za porównanie, ale ci od LGTB też się wsadzają do tego, jak rodzice mają wychowywać swoje dzieci. Takie są skutki wyznawania ideologii, niezależnie od tego jaka ona jest, komunistyczna, LGTB, czy ... libertariańska.

Obrazek użytkownika Jabe

02-07-2020 [16:19] - Jabe | Link:

Dlaczegóż państwo miałoby rekompensować ludziom za dzieci?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

02-07-2020 [17:31] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Pan neguje wszystko co robi państwo, ponieważ neguje pan państwo jako takie (nie wiem czy dla draki czy na serio). Ale państwa negować nie można, bo państwo to rzeczywistość, która istnieje. Nie ma we współczesnym świecie społeczeństwa (oprócz tych pierwotnych, które już praktycznie zanikły), które by funkcjonowało poza państwem. Więc ludzie uważają, że państwo jest potrzebne - inaczej państwa by nie istniały. Wobec tego rodzi się pytanie. Kto się myli? Cała ludzkość, czy też Jabe? 😉

Obrazek użytkownika Jabe

02-07-2020 [17:46] - Jabe | Link:

Zanim się Pan upora ze swoimi wyobrażeniami na temat tego, co kto myśli, proszę łaskawie się zastanowić, czemu państwo miałoby łożyć na dzieci, które są rodziców, a nie państwowe.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

02-07-2020 [20:14] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Nie ma się nad czym się zastanawiać. Sprawa jest prosta jak drut 😉 Państwo to również ludzie. Im więcej dzieci tym więcej ludzi. A im więcej ludzi, tym silniejsze państwo. Ale pan nie chce silniejszego państwa,  w tym problem ... 🙁

Obrazek użytkownika Jabe

02-07-2020 [20:43] - Jabe | Link:

Państwo powinno być „zasobem” narodu, a nie ludzie zasobem państwa. Jestem przeciwny redukcji rodziny do funkcji prokreacyjnej na usługach planistów populacyjnych. Niech sczeźnie państwo, które się tego dopuszcza.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-07-2020 [06:16] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Pan wszystko przekręca, perwersja jakaś czy, co? Jeżeli państwo jest 'zasobem' narodu, to naród za pomocą tego 'zasobu' realizuje swoje interesy, czyli dba o rodzinę. Jeżeli nie będzie rodziny to nie będzie narodu.

Obrazek użytkownika Jabe

03-07-2020 [07:36] - Jabe | Link:

Zatem dzieci wraz z rodziną są z założenia na łasce zinstytucjalizowanego kolektywu narodowego, czyli państwa.

Na tym polega prawdziwy, fundamentalny podział cywilizacyjny – kto jest podmiotem. Lewica dąży by obywatel był przedmiotem działań państwa – był przez urzędników dokarmiany i wychowywany – ciemny lud, proletariat. Dla lewicowca nasze znaczy państwowe, a wolność jest zbiorowa.

Obrazek użytkownika Marek1taki

03-07-2020 [14:14] - Marek1taki | Link:

@Jabe To sedno. Widać w dyskusjach jak jasny jest podział na prawicę i lewicę. Dla jednych to podział, którego rzekomo nie ma. Dla innych z kolei oni są prawicą, a zatem ich poglądy są prawicowe. To częste w kołach PiSowskich. Nawet chwalebne, że dzwoni im przynajmniej w uszach. Szkoda, że kroku dalej już się z nimi nie zrobi bo emocje nie dopuszczają, że całe życie mieli większość poglądów zwyczajnie lewicowych - złych.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-07-2020 [16:21] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
A co z 500+? Co w nim złego, jeżeli naród za pomocą 'zasobu' jakim jest państwo dba o siebie?

Obrazek użytkownika tricolour

03-07-2020 [16:54] - tricolour | Link:

@TH

Pan patrzy tylko na dodatni wynik finansowy rodziny biorącej 500+ i nic dalej. Wtedy wychodzi, że jest dobrze, bo ktoś ma więcej pieniędzy.

Ale nie widzi Pan tych matek, które nie poszły do pracy, bo im się już nie opłaca, w konsekwencji czego są skazane na dyskwalifikację zawodową przez całe życie (na jakie stanowisko będzie aspirowała nigdy nie pracująca podbabciała pani?) oraz zerową emeryturę. Nie widzi Pan tego?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-07-2020 [23:20] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Proszę nie oglądać świata poprzez te memy (co rozpowszechnia opozycja), tylko własnymi oczami. To wtedy zobaczy pan jak naprawdę rzeczy się mają. 

Obrazek użytkownika Tomaszek

03-07-2020 [23:35] - Tomaszek | Link:

@Jabe tricolour  M1t 
Moje drogie tres jełopes. Wszyscy pewnie po jakichś tam studiach , na tym forum przechwalanych . Gówno prawda . Studia można skończyć i jełopem być dalej . Tu jest dowód .Nie rozumiecie jełopy najprostszych i podstawowych funkcji państwa , a się wyrywacie do dyskusji na forum politycznym . I jeszcze jedno to do tricoloura . Ty matkom nie wspolczuj zaniku aspiracji zawodowych za 500+ . Naucz się w końcu jakichś cyferek i ile pieniędzy to jest 500 zł .I kogo jak w życiu ustawia . I tylko nie pier...ol mi ile zarabiasz . I jaki ci geniusz życiowy i rodzinny mentor wymyslił .

Obrazek użytkownika Jabe

03-07-2020 [17:55] - Jabe | Link:

Kolektyw narodowy sam sobie swoje daje. Kwintesencja socjalistycznego myślenia. Naturalnie konsekwencją jest kolektywizacja dzieci i marginalizacja rodziny.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

03-07-2020 [23:21] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Tak, wszyscy naokoło socjaliści, proszę jeszcze dodać cyklistów i tych drugich ...

Obrazek użytkownika Zofia

30-06-2020 [10:49] - Zofia | Link:

Owsiak napisał list dziękczynny do Trzaskowskiego w którym zapewnił,że "kupa narodu" go popiera. Po zastanowieniu pytam "kupa" jest (mówił o tym Sienkiewicz)  a gdzie Naród? I dodał jeszcze że "kupa narodu" popiera "ten kraj". Tzn.- jaki kraj?

Obrazek użytkownika Tomaszek

30-06-2020 [23:02] - Tomaszek | Link:

Nigdy nie sądziłem , ze zrozumiem "głębię " przemyśleń naczelnego skubacza worków Mikołaja . Ale coś w tym jest że ten naród ma swojego kandydata a jego kupa swojego . Jaka kupa , taki kandydat .

Obrazek użytkownika mmisiek

30-06-2020 [16:13] - mmisiek | Link:

Z tą "ciężką pracą" proponowaną przez Dudę to faktycznie bardzo mocno Pan przesadził bo PiS chce budować dobrobyt raczej metodą produkcji ustaw "o dobrobycie" niż pracą i konkurencyjną gospodarką z konkurencyjnymi produktami.

Ale nie o dobrobyt tu idzie - wprowadzenie "małżeństw" homo żadnego dobrobytu nikomu przecież nie przyniesie i chyba każdy w miarę przytomny zdaje sobie z tego sprawę. Tu chodzi jedynie o pochwałę "światłego Zachodu" i poklepanie po plecach - mamy więc do czynienia z grupą głęboko zakompleksioną, bez poczucia własnej wartości, której polskości nikt nigdy nie uczył i dalej nie uczy. Plus oczywiście całe tabuny potomstwa czystej ubecji i hołoty zwiezionej tu na ruskich tankach.
Druga strona to rzecz jasna w dużym stopniu przeciwieństwo pierwszej, do tego odporna na pedagogikę wstydu aplikowaną nam praktycznie od pierwszych dni po tzw. "odzyskaniu niepodległości".

To co jest w tym wszystkim najciekawsze to fakt, że ten "spór" powyżej dotyczy przede wszystkim elektoratów gdyż jeśli chodzi o dwie wiodące partie polityczne to tutaj już takiej różnicy nie ma - obie zmierzają w tym samym kierunku i różni je głównie tempo.
Sam Prezes publicznie zapowiadał imitację w Polsce Zachodu pod każdym względem, więc tutaj sprawa jest postawiona całkiem jasno, chociaż nie epatuje się nią aż tak drastycznie jak w przypadku targowicy.

Obrazek użytkownika Dorota M

01-07-2020 [17:24] - Dorota M | Link:

Z tym co sam Prezes jak Pan pisze powiedział, to chyba się coś Panu pomyliło, bo JK mówił o zarobkach na zachodzie, a nie o kopiowaniu ich nieczystości. proszę nie manipulować obecnymi na blogu. Natomiast jest racja, że jest to spór cywilizacyjny i to bardzo głęboki. Jeżeli Trzaskowski wygra, to nie spocznie, aż zniszczy Polskę tradycyjną, katolicką patriotyczną, bo te trzy pojęcia są dla niego największym wrogiem, a własciwie wrogiem jego przyjaciół i mocodawców.

Obrazek użytkownika mmisiek

01-07-2020 [21:46] - mmisiek | Link:

Nie ma Pani racji, sam tą wypowiedź słyszałem na własne uszy. Na to "pod każdym względem" był nawet położony nacisk.

Obrazek użytkownika Jabe

30-06-2020 [16:14] - Jabe | Link:

Stolice mają gdzie indziej. Ot co.

Obrazek użytkownika mmisiek

30-06-2020 [16:21] - mmisiek | Link:

I jeszcze jedno - nazywanie sporu "cywilizacyjnym" jest dosyć mylące bo cywilizację reprezentuje tu w zasadzie tylko jedna strona. Drugiej dużo bliżej do barbarii umiejętnie mieszanej z antykulturowym marksizmem. Ja tam w sikaniu na znicze żadnej cywilizacji nijak nie widzę.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

30-06-2020 [17:28] - SilentiumUniversi | Link:

Ja cię nie moge! Innymi słowy kult cargo w całej okazałości. Nigdy tego w taki sposób dotąd nie interpretowałem

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

30-06-2020 [20:14] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ SilentiumUniversi - 'kult cargo w całej okazałości'
Coś w tym rodzaju :)
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

30-06-2020 [19:24] - Marek1taki | Link:

Jest ostry cień różnicy cywilizacyjnej w łonie cywilizacji socjalistycznej.
Ale jaki to syndrom, że mamy wybór między Dudą a Trzaskowskim?