Trump potwierdził zamiar wycofania wojska z Niemiec

  W dniu 9.06.2020 opublikowałam notkę ""Fakt prasowy", czy coś ważnego?" {TUTAJ}.  Omówiłam w niej doniesienia mediów na temat ewentualnego wycofania przez Donalda Trumpa 9,5 tysiąca żołnierzy amerykańskich z Niemiec [na 34 tysiące ogółem].  Przez tydzień nie było jasne, czy należy traktować je poważnie.  Dopiero wczoraj [15.06.2020]  Trump oficjalnie potwierdził ten zamiar i poinformował o tym rząd Niemiec.  Deutsche Welle zamieściła obszerny artykuł na ten temat {TUTAJ}.  Czytamy:

  "Prezydent USA Donald Trump potwierdził zamiar zmniejszenia liczby amerykańskich żołnierzy w Niemczech do 25 tysięcy. W uzasadnieniu tej decyzji powiedział, że Niemcy ociągają się z podniesieniem swych wydatków na obronność do poziomu 2 procent PKB, co ustalono na szczycie NATO w 2014 roku.
"Jesteście winni NATO miliardy"
Zdaniem Trumpa Niemcy należą do grona kilku państw NATO, które nie zgłosiły swej gotowości do zwiększenia wydatków na obronność. "Niemcy od lat zachowują się opieszale i są winne NATO miliardy, które muszą spłacić". Amerykański prezydent dodał, że różnicę w wydatkach na obronność stale muszą pokrywać Stany Zjednoczone, a w swojej polityce handlowej Niemcy starają się przechytrzyć USA i tak samo postępują z NATO. "Pod tym względem Niemcy zachowują się zdecydowanie najgorzej ze wszystkich", powiedział Trump. 
Powodem tych krytycznych uwag Donalda Trumpa wobec Niemiec są wcześniejsze ustalenia NATO przewidujące, że do roku 2024 wszyscy członkowie Paktu będą wydawać na obronność przynajmniej 2 procent swojego PKB. W ubiegłych latach Niemcy poważnie zwiększyły swój budżet obronny, ale w roku 2019 wynosił on tylko 1,38 procent niemieckiego PKB. Z tego względu Donald Trump stale zarzucał im zbyt małe zaangażowanie na tym polu. Wczoraj (15.06.2020) powiedział, że także 2 procent to w zasadzie wciąż za mało.".

  Ta decyzja Trumpa wzbudziła kontrowersje w USA.  Jak napisano w portalu Niezalezna.pl {TUTAJ}:

  "Decyzja o ograniczeniu amerykańskiej obecności wojskowej w Niemczech spotkała się z krytyką Partii Demokratycznej oraz części parlamentarzystów Partii Republikańskiej. Grupa 22 kongresmenów związanych z GOP w liście do prezydenta napisała, że "taki krok znacząco zaszkodzi amerykańskiemu bezpieczeństwu oraz wzmocni pozycję Rosji naszym kosztem"..

  Protestowali też generałowie m.in. Ben Hodges.  Głównym argumentem przeciw wycofaniu części wojsk USA jest to, iż wzmacnia ono pozycję Rosji.  Tuba Kremla, czyli portal pl.sputniknews.com opublikował przedwczoraj wywiad z byłym sekretarzem parlamentarnym w Ministerstwie Obrony Niemiec Willy'm Wimmerem zatytułowany "A czemu by całkowicie nie wycofać amerykańskich wojsk z Niemiec?" {TUTAJ}.  Oprócz prorosyjskiej propagandy znajdziemy tam parę ciekawych uwag:

  "Jeśli chodzi o Polskę, istnieje porozumienie pomiędzy NATO i Rosją w sprawie tego, co NATO może zrobić w Polsce, a czego nie. A umowa mówi, że stałe rozmieszczenie wojsk NATO jest niemożliwe. Na tle dość trudnej sytuacji w Warszawie można spekulować na temat transferu broni jądrowej z naszego terytorium do Polski. Ale w związku z tym powstaje oczywiście pytanie, czy Polska jest zainteresowana pojawieniem się nowej „żelaznej kurtyny” w samym centrum Europy. (...)
  — Na każdym kroku widać, że rząd niemiecki współpracuje z koalicją wojskową w Waszyngtonie nastawioną przeciw amerykańskiemu prezydentowi. Są to te same siły, które w ostatnich dziesięcioleciach prowokowały coraz więcej wojen. Wszyscy oni, Obama, Soros, Clintonowie i cała reszta, absolutnie nie ukrywają swoich celów.
Trump nie zdążył jeszcze zostać wybranym na prezydenta, a już w Waszyngtonie odbyło się spotkanie grupy miliarderów, podczas którego rozmawiali o tym, jak szybko go obalą. I to z nimi nasz rząd negocjuje.
Mając to na uwadze, nie powinno dziwić, że prezydent USA zastanawia się, czy można mówić o normalnej sytuacji i normalnych stosunkach dyplomatycznych z Berlinem, o tym, co dzieje się w Berlinie, gdzie kanclerz uważa się za lidera frontu „antytrumpowego”. Wystarczy jedno spojrzenie na gazety, aby zauważyć, że Berlin chce walczyć z „trumpowskim” Waszyngtonem. Jeśli Berlin nie może zaakceptować wyników demokratycznych wyborów i ich uszanować, musi również ponosić odpowiedzialność za konsekwencje.".

  Z tym ostatnim trudno się nie zgodzić.  Ja chciałabym się dowiedzieć, na czym polega owo "porozumienie między NATO i Rosją", kto je zawarł i kiedy?  Dlaczego wszyscy uważają, ze ono wciąż obowiązuje?

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-06-2020 [17:32] - NASZ_HENRY | Link:

ABRAMSY TUSKi mile widziane*

*TUSK (ang. Tank Urban Survival Kit) ☺

 

Obrazek użytkownika Marek1taki

16-06-2020 [18:30] - Marek1taki | Link:

Ale to nie Obama czy Soros wycofuje wojska USA z Niemiec. Robi to Trump - nasz przyjaciel. Szczery przyjaciel.
Co do NATO niech sobie będzie, co nam przeszkadza sojusz z Portugalią. Możemy mieć sojusz regionalny, a USA jak chce mieć w naszym regionie sojusznika niech w przyjaźń zainwestuje, aby to co nazwali fałszywie wschodnią flanką było samowystarczalnym frontem wschodnim. Jeżeli chce na rozbrajaniu Europy zacieśniać sojusz z Rosją to śmiało, tylko bez nas. Zresztą po interwencji Chin na Białorusi wbrew interesom Rosji sojusz rosyjsko-amerykański został umocniony skoro Rosja przedłużyła tam umowę na bazy o 50 lat a USA podniosło rangę przedstawicielstwa wysyłając tam po latach przerwy ambasadora.
Dotychczasowy bilans naszej obecności w NATO jest analogiczny do obecności w UE. Zostaliśmy rozbrojeni militarnie tak jak gospodarczo. Zamiast własnego silnego wojska mamy cudze bazy, brak rozwiniętego przemysłu zbrojeniowego. Nie jesteśmy nawet w połowie takim wasalem jak w PRLu - jesteśmy dużo słabsi.

Obrazek użytkownika angela

17-06-2020 [04:39] - angela | Link:

M,1, 'zostaliśmy uzbrojeni, przez kogo?? Napisz Tuska, a generalnie pisz, za siebie, a nie "my chcemy, chyba że MY, to cały komentujący tutaj AntyPiS. 
A ruscy,  niech oddadzą wrak,i pieniądze,  zajęte wespół z Pawlakiem  i sami nie łamią wszystkich , ale to wszystkich układów. 
Znalazl sie stronnik ruski, czyżby z konfederacji, i wszystko jasne.
Trzymajmy z USA, bo tylko obecność wojsk amerykańskich jest gwarantem na obronę i  wolność Polski. 
Dla Rosji układy nie istnieją,  podpisują je dla innych, nie dla siebie. A na rozbiorowcach dawnosmy się ' przejechali', tylko USA. 
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-06-2020 [06:22] - Marek1taki | Link:

Uzbrojeni byliśmy w PRLu. Po wejściu do NATO zostaliśmy rozbrojeni  zwł. w czasach Klicha. Pani nie zna historii Polski nawet ostatnich 30lat. USA nie jest w stanie przerzucić wojsk do Polski bo była grypa. Na miejscu w Polsce ma po 1 żołnierzu na 1 czołg rosyjski w Bramie Smoleńskiej, o Kaliningradzie nie wspominając. Zresztą zamach w Smoleńsku nie wywołał jakiejkolwiek reakcji w ramach NATO, ani samego mocarstwa o za krótkich rękach. Był jakiś alarm w NATO 10 IV 2010 czy SMSa o błędzie pilota dostali?

Obrazek użytkownika mjk1

16-06-2020 [19:19] - mjk1 | Link:

Porozumienie dotyczyło zakazu zakładania stałych baz NATO na Wschód od Łaby. Było warunkiem postawionym przez Rosję za wycofanie się jej wojsk z terytoriów państw Europy Wschodniej i krajów bałtyckich. Porozumienia przestrzegają obydwie strony, dlatego za każdym razem pusty śmiech mnie ogarnia, jak słyszę bajania polityków o stałych bazach NATO w naszym kraju. Dziwi mnie też ilość pożytecznych idiotów, którzy w te bazy wierzą.  

Obrazek użytkownika angela

17-06-2020 [04:46] - angela | Link:

M1, 'pusty smiech', nie tylko śmiech 'pusty.
Nie wypisuj tutaj głupstw, z nadzieją, że w te konfabulacje ktoś uwierzy.
Uklady z Rosją,  to dopiero pusty smiech, chyba ze pamiec M1, sięga wlasnie tylko, wczoraj. 

Obrazek użytkownika HenrykH.

17-06-2020 [08:51] - HenrykH. | Link:

O układach z Rosją ,z opcją p.Korwina nie ma co dyskutować.Wszak porzucił super fuchę w UE żeby ,no wlaśnie dlaczego teraz wrócił.Za  kasę tam siedział (a kasa Misiu )i nagle bach,dla ratowania Ojczyzny przed PiS-em i Dudą wraca bohater na wybory.A może ktoś kazał wracać żeby  te 10 % zebrać.Nie wierzę  im jak ,no wie Pani komu .To jest symbol nie spełnionych marzeń o władzy ,jakby  tylko ten "durny"naród Go rozumiał to hoho Imperator&Cesarz w jednym .A tak doopa ,na stare lata wyrobił sobie opinię błazna.