Lewica chce okrągłego stołu …

Niezbadane są ścieżki skojarzeń, jakie człowiekowi przychodzą do głowy. Czytając informację na jednym z portali, że „Lewica chce okrągłego stołu ws. wyborów” ni stąd ni zowąd przypomniało mi się powiedzenie - ubrał się diabeł w ornat i na mszę ogonem dzwoni. Skąd takie skojarzenie z powodu okrągłego stołu? Którego w sprawie wyborów domaga się lewica?
Ano przypomnijmy co to był i z kim z kim był okrągły stół. Otóż przy okrągłym stole zasiadły dwie strony – rządowa i społeczna. Z tym, że ówczesna strona rządowa nie była z wyboru Polaków. W tamtym czasie strona rządowa była z wyboru Moskwy. Dawne dzieje, ale wtedy tak było. I co zabawniejsze obecna lewica, która domaga się okrągłego stołu, jest spadkobiercą właśnie strony rządowej. Która oczywiście nie była wtedy demokratyczna. A dzisiaj domaga się okrągłego stołu. I co, poprzez to nawiązanie do okrągłego stołu sugeruje? Ano, że obecnie rządząca opcja polityczna nie jest demokratyczna.
Zresztą sugeruje to nie tylko lewica. Ale również cała obecna (totalna) opozycja. Która jest również spadkobiercą umów okrągłego stołu. I to spadkobiercą – w wyniku niepisanej umowy, która leżała u podstaw kontraktu zawartego przy okrągłym stole - sowicie zaopatrzonym. Gdyż sens tej niepisanej umowy był następujący: my (postkomuniści) podzielimy się z wami władzą a wy nam pozwolicie się bogacić. I tak było przez wiele lat w wolnej Polsce. Postkomuniści, w wyniku szalbierczej prywatyzacji, przepisywali na siebie to, co ich ideowi przodkowie (a często i fizyczni) zabrali kiedyś ludziom. A druga strona – spadkobiercy strony społecznej przy okrągłym stole - rządziła. I w ten sposób beneficjenci okrągłego stołu doszli do wniosku, że tylko oni są uprawnieni do sprawowania władzy. I tylko im należą się korzyści wynikające z wolnorynkowej gospodarki i rozwoju.
I ta niepisana umowa obowiązywała przez większość czasu III RP. Dopiero PiS ją zakwestionował. I prowadzi politykę, gospodarczą, której celem jest bogacenie się całego społeczeństwa, a nie tylko postkomunistów (i dopuszczonych przez nich wspólników tamtych umów). A w sensie politycznym przywraca prawa do sprawowania rządów, wszystkim środowiskom politycznym. Nie tylko tym, które są spadkobiercami okrągłego stołu, ale wszystkim tym, które zdobędą odpowiednią większość w demokratycznych wyborach.
I tu jest pies pogrzebany. Od dwóch miesięcy opozycja woła o tym, że wybory w maju nie mogą się odbyć. Naprzód był krzyk, że najważniejsze jest zdrowie i życie Polaków. Mając na uwadze te protesty, PiS przyjął ustawę o wyborach korespondencyjnych. Która w maksymalnym zabezpiecza zdrowie i życie obywateli. Toteż argument o zdrowiu i życiu stał się bezzasadny. W związku z tym podniósł się krzyk, że takie wybory, nazywane szyderczo kopertowymi czy też pocztowymi, są niedemokratyczne.
Ok, faktycznie ustawa o wyborach korespondencyjnych nie była doskonała i niewątpliwie wymagała poprawek. Wobec tego powstaje pytanie. Jeżeli opozycji tak bardzo zależało na demokratycznych wyborach, to dlaczego marszałek Grodzki, zamiast w ciągu tygodnia czy dwóch wprowadzić poprawki, które te niedemokratyczne mankamenty by usunęły, trzymał ustawę przez cały miesiąc. I jak się okazało trzymał tylko po to, aby ją przedostatniego dnia odrzucić.
Czyli nie chodzi o to, że ustawa jest niedemokratyczna. Chodzi o to, aby wybory się nie odbyły. Opozycja, najzwyczajniej w świecie, nie chce demokratycznych wyborów. Gdyż w demokratycznych wyborach po prostu przegra. A władzę chce przejąć w inny sposób niż demokratyczne wybory. Innego wytłumaczenia bojkotowania ustawy o wyborach korespondencyjnych nie ma.
Ale ta prawda, nie ma prawa przebić się do wyborców. I stąd oskarżenia o tym, że ustawa jest niedemokratyczna. I dlatego opowieści o okrągłym stole. Aby insynuować, że obecny rząd nie ma demokratycznej legitymacji do sprawowania władzy.
Trzydzieści lat minęło, a konsekwencje tamtych paktów, odczuwamy do dziś dnia. I pewnie dlatego skojarzenia z tym związane.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Trotelreiner

11-05-2020 [16:01] - Trotelreiner | Link:

Przecież to jest wojna! Wypowiedziana przez PO i panią Kopacz podczas dymisji rządu w 2015.
A na wojnie...jak to na wojnie...wszystko dozwolone...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

11-05-2020 [18:30] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Trotelreiner
Wojna to nic dobrego ...

Obrazek użytkownika tricolour

11-05-2020 [16:15] - tricolour | Link:

@TH

Sprawa jest prosta jak drut: im później wybory tym szansa PAD na wygraną -  mniejsza. Im więcej wniosków "Tarczy" odrzucą urzędy (we Wrocławiu w kwietniu odrzucono wszystkie)  tym więcej niechętnych frustratów.

Więc do roboty! Obiecane, zapisane, wypłacone... i wygrana będzie.

Obrazek użytkownika tricolour

11-05-2020 [16:55] - tricolour | Link:

@TH

Strajkują urzędnicy KAS - chcą tej kasy, którą tak się chwali rząd, że ma jej nieprzebrane ilości. 

Co, znów gasimy pożary?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

11-05-2020 [18:29] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Oderwane od tematu notki są pańskie komentarze.

Obrazek użytkownika tricolour

11-05-2020 [18:53] - tricolour | Link:

@TH

Nie są oderwane, po prosu Pan nie chce czegoś zauważyć. Pisze Pan: "A władzę chce przejąć w inny sposób niż demokratyczne wybory. Innego wytłumaczenia bojkotowania ustawy o wyborach korespondencyjnych nie ma". Otóż jest...

Bojkot wyborów ma na celu wyłącznie ich opóźnienie, bo to opóźnienie jest zabójcze dla PAD. Zabójcze dlatego, że oprócz czczych tarcz niewiele za tym konkretnie idzie. Na razie ludzie jeszcze siedzą po domach i nawet nie wiedzą, że nie mają pracy w normalnym wymiarze. Niedługo się dowiedzą i właśnie dlatego tak zależy PIS na jak najszybszych wyborach, byle mieć je tylko za sobą, bo im dalej w las, tym więcej drzew. I obietnice oraz tarcze należy zamienić na znoszenie zakazów, redukcje maseczek, otwarcie granic, wypłatę pieniędzy... 

Obrazek użytkownika Jabe

11-05-2020 [17:18] - Jabe | Link:

I co, poprzez to nawiązanie do okrągłego stołu sugeruje? Ano, że obecnie rządząca opcja polityczna nie jest demokratyczna. – Zaiste niezbadane są ścieżki skojarzeń Autora.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

11-05-2020 [18:27] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe - 'Zaiste niezbadane są ścieżki skojarzeń'
:))) W tym przypadku, aluzja zawarta w propozycji okrągłego stołu bardzo czytelna, więc ścieżka skojarzeń bardzo prosta ...
 

Obrazek użytkownika Jabe

11-05-2020 [18:59] - Jabe | Link:

Okrągły stół może się też kojarzyć z porozumieniem w imię wyższych celów. Takiego w każdym razie skojarzenia można się spodziewać po postkomunistycznej lewicy. Czy Pan nie jest aby zacietrzewiony, skoro tego nie dostrzega?

Obrazek użytkownika sake3

11-05-2020 [19:43] - sake3 | Link:

Tym wyższym celem jest zapewne kolejne uwłaszczenie się opozycji na majątku państwa jak to w przeszłości z tym okrągłym stołem bylo.

Obrazek użytkownika Studentka

11-05-2020 [21:37] - Studentka | Link:

Postkomunistyczna lewica i wyższe cele ! Muszę przyznać, że nieźle mnie Pan ubawił. Szczególnie " Wyższe cele "  wybrzmiewają w wypowiedziach naszej lewicy w PE czy w Sejmie.

Obrazek użytkownika Jabe

11-05-2020 [22:33] - Jabe | Link:

Zapewne to są te same cele, które przyświecały poprzedniemu Okrągłemu Stołowi. No ale to jest mimo wszystko zaproszenie do ugody.

Obrazek użytkownika HenrykH.

11-05-2020 [22:53] - HenrykH. | Link:

Szczyt wyższych celów to Palkot i jego sztuczny penis.I parę innych "gwiazd:"  wychodowanych przez okragły stól. Daliśmy raz się nabrać ,trzy pokolenia za to płacą.I wiem jedno ,teraz komuny nie uratuje kościół.Niech nie próbują zadym bo to źle się skończy.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

12-05-2020 [07:21] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
Teraz pańskie ścieżki skojarzeń są niezbadane ...

Obrazek użytkownika angela

11-05-2020 [22:11] - angela | Link:

Ale na siłę,  i na 'poważnie !!!!   szukają winnego😂😂😂tego , że 10 tego wybory się nie odbyly. A winnego tuz obok,, bez koperty pewnie nie znajdzie.   To kretynstwo  myśli,  że Polacy,  to skonczeni idioci.
A pan lis, jak "żałuje" ,  że córeczki nie zaglosowaly , to faktycznie się dzieje. Nikt nie żartuje. 

Obrazek użytkownika Marek1taki

11-05-2020 [22:37] - Marek1taki | Link:

Lewica przynajmniej czegoś chce.
Prawica niema.
Niemal: Korwin rapuje przynajmniej
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika RinoCeronte

11-05-2020 [22:53] - RinoCeronte | Link:

Ale dlaczego lewica nosi czarne maseczki?

Obrazek użytkownika maxilampus

11-05-2020 [23:16] - maxilampus | Link:

...Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze,
Ten młody zdusi Centaury,
Piekłu ofiarę wydrze,
Do nieba pójdzie po laury.
Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga;
Łam, czego rozum nie złamie:...
Tak,tak,,Mieli w rekach wszystko..Parlament.Senat,Prezydenture,Trybunal Konstytucyjny..i co ? ano nic..zamiast uciac leb tej Magdelenkowej Hydrze to wdali sie z na w plasy i Walce Wyspianskiego :-))
Teraz to sami padna Pandemia ,ktora sami zmajstrowali..Wiekszych glupcow nie mozna sobie wyobrazic..Lem bylby tu nawet bezradny

Obrazek użytkownika RinoCeronte

12-05-2020 [08:07] - RinoCeronte | Link:

Witaj smutku!