Podtrzymywanie strachu

  Jak pisałam o tym niedawno, od czasu stanu wojennego nic nie napędziło Polakom takiego stracha jak obecna pandemia.  Wszyscy podeszli do niej z powagą i starali się wypełniać wszelkie zalecenia służb sanitarnych.  Okazało się jednak, że w naszym kraju zaraza nie jest aż tak strasznie groźna.  Od mniej więcej dziesięciu dni mamy przeciętnie dziennie około 300 - 450 nowych zakażeń [z czego 30% w służbie zdrowia] oraz około dwudziestu zgonów ludzi na ogół w podeszłym wieku, najczęściej chorych dodatkowo na co innego.  W kraju wielkości Polski nie jest to bardzo dużo i nie wystarczy dla podtrzymania przez dłuższy czas atmosfery histerii i paniki.

  W dodatku kwarantanna musi się zakończyć z przyczyn ekonomicznych.  Sytuacja epidemiologiczna w Niemczech, Austrii i Czechach jest dużo gorsza niż w Polsce, ale kraje te już zaczęły wycofywać się z ograniczeń.  Nasz rząd nie może się jakoś na to zdecydować.  Dużo o tym mówi ale prawie nic nie robi.  Co więcej od dzisiaj [16.04.2020] wprowadzono przymus zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych, co sprowadza się do noszenia maseczek.  Po co?

  Jest to typowy zabieg socjotechniczny.  W dniu 26 lutego 2020 minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział {TUTAJ} : "Maseczki nie pomagają, nie zabezpieczają przed wirusem. Nie zabezpieczają przed zachorowaniem".  Tak własnie jest.  Po co więc uprzykrzać życie obywatelom?  Chodzi o to, że maseczki są dobrze widoczne.  Ich powszechne noszenie podtrzymuje atmosferę stanu wyjątkowego i skłania ludzi do tego, by drżeli ze strachu przed wirusem.  Nie jesstem jednak pewna, czy to na dłuższą metę zadziała.

  Dziś oglądałam transmisję z Sejmu.  Widok posłów w tych maseczkach rozśmieszył mnie do łez.  Jest możliwe, iż wkrótce rząd i jego służby sanitarne stanie się powszechnym pośmiewiskiem.

 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

16-04-2020 [19:38] - NASZ_HENRY | Link:

Maseczki te służą do tego
aby nie kichać na bliźniego ☺
 

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

17-04-2020 [09:30] - Lech Makowiecki | Link:

Maseczki przestaną być potrzebne, gdy wreszcie cały naród się zaszczepi. Na cokolwiek. Bo przecież ku temu tak naprawdę zmierzamy... :)))

Obrazek użytkownika cyborg59

16-04-2020 [20:01] - cyborg59 | Link:

Wyjaśniam !
Maseczki zabezpieczają INNYCH przed moim kaszlem, produkty w sklepie przed MOIM kaszlem.
Obowiązek stosowania, wymusza posiadanie własnej maseczki.
Gdyby obywatele nie posiadali maseczek, rząd musiał by wraz z pakietami do głosowania dostarczyć miliony maseczek. W przypadku przeprowadzenia klasycznych wyborów, byłoby dokładnie tak samo - natychmiast Bruksela i Sz.p Rzecznik Praw Opozycji, rzucili by się na rząd w związku z poważnym zagrożeniem życia i zdrowia obywateli. 

Obrazek użytkownika sake3

16-04-2020 [20:10] - sake3 | Link:

No i co z tego,że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest lepsza niż w Czechach,Niemczech ,Austrii i Hiszpanii i innych krajach?Przeciez na codzień z ust opozycji słyszy Pani,że rząd nic nie robi,że nie ma testów,leków miejsc w szpitalach,maseczek,respiratorów,a rząd ukrywa liczbe chorych i umierających na koronawirusa.To gdzie jest prawda?Sytuacja jest istotnie lepsza,ale nie dlatego że wirus nas woli omijać tylko dlatego,że wczesnie zastosowano środki zapobiegawcze kupując w ten sposób czas na znalezienie leków.Czy to źle?Ja też nie czuję się komfortowo w maseczce i rękawiczkach,ale staram się rozumieć,że to nie kaprys ani zlośliwosć ministra czy jak się sugeruje terror,niewolnictwo i dyktaytura.Polacy przez wieki musieli dłużej wytrzymywać trudy zycia ,wojen i obozów by teraz stresowac się głupimi maseczkami.

Obrazek użytkownika Pani Anna

16-04-2020 [20:47] - Pani Anna | Link:

A tymczasem w Niemczech maseczki sa tylko ZALECANE, nie obowiązkowe. Volksvagen powoli wznawia produkcję, od 04.05 bedą otwarte z powrotem salony fryzjerskie i kosmetyczne, od 20 kwietnia - otwarcie sklepów o powierzchni maksymalnej do 800 metrów kwadratowych, od 4 maja - otwarcie szkół dla najwyższych roczników. Ludzie spacerują, jeżdżą na rowerach całymi rodzinami, pracuja w ogórdkach, place zabaw nadal zamknięte, ale nikt absolutnie nie zwraca uwagi na dzieciaki bawiące się i grające w piłkę obok nich. Dzisiaj kasjerka w hipermarkecie bez maseczki ani rekawiczek wydała mi z szerokim uśmiechem resztę prosto do ręki. Taka jest prawda, reszta to jeden wielki cyrk, którego efekty wkrótce zobaczymy.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

17-04-2020 [22:58] - Roz Sądek | Link:

W zasadzie, to nie macie się tam w Niemczech czym chwalić. Statystyki na dziś - 17.04 lokują Was na dosyć wysokiej pozycji w tabeli ilość_zmarłych/1mln mieszkańców. Z 49 zmarłymi/1mln lokujecie się za Iranem (60), ale przed Austrią (47), natomiast w ilości zarażonych/1mln mieszkańców jesteście jeszcze wyżej, z liczbą 1677 doganiacie Holendrów (1725) i Portugalię (1824) no i jesteście o krok za USA (2058). 
Polska, dzięki Bogu, na razie daleeekoo, daleeekoo w tyle. No ale salonów fryzjerskich i kosmetycznych nam ten zły zamordystyczny rząd nie otworzy :( 

 

Obrazek użytkownika Jabe

16-04-2020 [20:11] - Jabe | Link:

Jasne było, że ich korci, żeby nas wziąć za mordy, jednak nie spodziewałem się, że tak dosłownie.

Obrazek użytkownika sake3

16-04-2020 [20:49] - sake3 | Link:

A może Panu/i akurat do twarzy w maseczce a nie że to branie za mordę?

Obrazek użytkownika RinoCeronte

16-04-2020 [20:59] - RinoCeronte | Link:

Za mordy to nas wezmą ci którzy teraz wykupują złoto i akcje firm farmaceutycznych. Pan zaczeka jeszcze trochę...

Obrazek użytkownika Jabe

16-04-2020 [22:09] - Jabe | Link:

Mają dojścia u władz?

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

17-04-2020 [07:44] - SilentiumUniversi | Link:

Oni chyba teraz sprzedają złoto i akcje ... wykupią po pandemii. A maseczki mają zabezpieczyć przed wyborem niewłaściwego prezydenta 😁

Obrazek użytkownika nonparel

16-04-2020 [20:40] - nonparel | Link:

Ile razy mam jeszcze pisać o tych zakichanych maseczkach
1. Maseczki, wbrew temu co pisze WHO i co mówił pan minister, w pewnym stopniu zabezpieczają przed zakażeniem. Jedne mniej, inne więcej.
2. Maseczki nieprawidłowo stosowane np. chowane do kieszeni po użyciu przynoszą więcej szkody niż pożytku.
3. Maseczki z filtrem ffp2/ffp3 lub N95/N99 powinny być dla służby zdrowia (żaden kraj nie jest w stanie wyposażyć w nie wszystkich obywateli).
4. Maseczki fizelinowe są bardziej skuteczne niż maseczki szyte amatorsko z pieluchy i bez zacisku na nosie.
5. Potrzeba noszenia maseczek zależy od zagrożenia epidemiologicznego. W sytuacji takiej, jaka jest obecnie w Polsce (prawie 8 tys rozpoznanych - podkreślam - rozpoznanych zakażeń) jest sens noszenia maseczki w autobusie i w pociągu. Ale nie np. w lesie.
6. Maseczki nie stanowią panaceum na epidemię. Stanowią jeden z elementów ochrony, wcale nie najważniejszy - ale to nie znaczy, że należy je całkowicie zignorować.
7. Pan prezydent zapowiedział narodowy program szycia maseczek, który będzie wdrożony tak gdzieś od początku lipca br. Z drugiej strony pan minister zdrowia zapowiedział, że maseczki będziemy nosić do czasu opracowania szczepionki. Maseczka fizelinowa przed epidemią kosztowała 20 - 30 groszy, obecnie 5-8 PLN - poza Żabką, gdzie maseczki po 1,6 PLN znikają jak wiosenny śnieg. Nic nie sugeruję - będę się temu przyglądał.
Skąd to wszystko wiem? Bo używam maseczek codziennie. Od ponad 20 lat.
 

Obrazek użytkownika RinoCeronte

16-04-2020 [21:52] - RinoCeronte | Link:

Dzięki za mądry i uczciwy komentarz.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

16-04-2020 [22:04] - Teresa Bochwic | Link:

Więźniowie uszyli już ponad milion maseczek. Lokalnie mnóstwo ludzi zajmuje sie ich szyciem i rozdawaniem. Więc chyba już od paru dni - tygodnia? - ich tak znowu nie brakuje.

Obrazek użytkownika Jabe

16-04-2020 [22:10] - Jabe | Link:

To do lasów wolno wchodzić?

Obrazek użytkownika Tamburyn

17-04-2020 [00:05] - Tamburyn | Link:

Ach Rabe, Rabe znów judzicie !

Obrazek użytkownika cyborg59

16-04-2020 [22:27] - cyborg59 | Link:

Ciekawostkę wyczytałem na amerykańskim portalu. Fachowiec zastanawiał się, czy faceci którzy obecnie zaczęli myć rączki po ..., będą je nadal myli po ustaniu pandemii. Nie dlatego by się nie zarazić od własnego, ale od cudzego za pośrednictwem klamki. Czy wyciągniemy wnioski ?
Przy okazji pytanie : czy tego wirusa można likwidować ultrafioletem ?

Obrazek użytkownika paparazzi

17-04-2020 [00:03] - paparazzi | Link:

Panie cyborg59 dobrze ze 59 bo ksywkę ta ma Pawlak od przekrętów. Ja sam jestem świadkiem jak to w toaletach USA na lotniskach robią kupkę i wychodzą bez mycia rak. O czym my mówimy.

Obrazek użytkownika cyborg59

17-04-2020 [14:23] - cyborg59 | Link:

Wydało się !
Kiedy naście lat temu zaczynałem na portalu, ten obwieścił, że "cyborg" jest już zajęty. No to dodałem sobie, jak w jakimś "Fukcie" , wiek do nicka. Dawno to było, oj dawno.
A z Pawlakiem to było tak : instalowałem u klientów Windowsa 3.1 kupionego w firmie pana P. i jego partnerki. Mowa o czasach przedinternetowych. Można było się połączyć modemem telefonicznym z BBS serwisu Mikrosoftu, co zrobiłem. No i wyszło, że złodzieje zakupili jeden egz. programu w Kopenhadze, rozmnożyli, a ja stałem się paserem ;-)))
No ale nie spodziewał bym się tego typa na NB !  ( ze względu na to, że na wszelkich miesięcznicach, marszach pamięci, uroczystościach patriotycznych - pstrykam zdjęcia, to koledzy i gazetowi reporterzy wołają na mnie .... paparazzi  ;-p ).
Pozdrawiam !

Obrazek użytkownika Suriw

17-04-2020 [00:23] - Suriw | Link:

Chyba najmniej istotnym wydaje się problem czy i jak maseczki działają i czy mamy ich odpowiednie ilości,albo, że w Szwecji w ogóle prawie nie wprowadzono rygorów higienicznych (poza  zamknięciem szkół,zdaje się),po ulicach Sztokholmu  chodzą tłumy ludzi bez maseczek , a u nas...- i t.d., i t.p., etc.Problemem jest czy dostajemy prawdziwe informacje co do ilości testów i ilości faktycznych zakażeń,ale nawet w tym stanie rzeczy, w jakim jesteśmy epidemia jest szeroka,ilość zgonów niemała i nadal co dobę przybywa, słowem: panuje faktyczny stan klęski żywiołowej spowodowany zarazą. Ale zamiast stan ten  prawnie, formalnie wprowadzić,do czego służą odpowiednie przepisy,rzad woli tego nie robić. A dlaczego, to chyba wszyscy wiemy, a jeśli ktoś nie pamięta,to przypomnę: w stanie klęski żywiołowej automatycznie przełożone zostają wybory prezydenckie, parlamentarne, samorządowe na okres 90 dni po ustaniu epidemii,w tym czasie nie można także dokonywać wyborów na najwyższe stanowiska wybieralne, np. I.Prezesa SN, co wydaje się PiS-owi nie do przyjęcia. I wreszcie: stan klęski obliguje Państwo do niezwłocznego wypłacania odszkodowań obywatelom, którzy ponieśli straty, przede wszystkim zaś jest ściśle określony w czasie. po którym musi zostać zniesiony. Natomiast obecnie obowiązujące wciąż nowe  ustawy ograniczające swobody i prawa obywatelskie, można będzie ciągnąć jeszcze długo nie uchylając  tych najnowszych ustaw, poza mniej uciążliwymi rygorami, jak np. noszenie maseczek,wstęp do parków i lasów,, a nawet przywrócenie otwartego nauczania.Proste i logiczne? Ostatnio min.Szumowski stwierdził, że obecny stan stałej, choćby nawet zmniejszającej się epidemii może potrwać jeszcze przez co najmniej półtora do 2 lat,a w każdym razie do czasu  odkrycia i wprowadzenie skutecznej szczepionki, co PiS skwapliwie chce wykorzystać jako argument do wymarzonej zmiany Konstytucji RP.

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-04-2020 [06:15] - Marek1taki | Link:

Były niezalecane a stały się obowiązkowe. Jakoś musimy okupić się za  wycofanie przez rząd części głupich zaleceń - właśnie zostało to ogłoszone. Odkręcanie śruby musi być stabilizowane aby się nam w głowach nie przewróciło. Przemówienia w maskach wyglądają i śmiesznie, i strasznie. Sprawa jest globalna. Domyślamy się wielu spraw i niektóre już znajdują potwierdzenie, np. w słowach Rona Paula. "...Polityk zwraca uwagę na dyspozycje jakie jeszcze w marcu wydał amerykański departament zdrowia. Chodzi o to, by przypadki zgonów pacjentów typu „prawdopodobnie COVID-19”, czy „możliwy COVID-19” klasyfikować jako zgony spowodowane przez COVID-19. „To prawdopodobnie wyjaśnia spadek tegorocznej liczby zgonów spowodowanych zapaleniem płuc i jednoczesne pikowanie w górę zgonów COVID-19” – twierdzi Paul." http://www.bibula.com/?p=113505

Obrazek użytkownika Czesław2

17-04-2020 [09:06] - Czesław2 | Link:

Niemożliwym jest, że nie zauważył Pan, że najwięcej kropelek z ust wylatuje podczas mówienia. Więc chyba chodzi o coś innego. Nie były niezalecane, tylko nieobowiązkowe. Dlaczego były nie obowiązkowe? Bo ich nie było.

Obrazek użytkownika Marek1taki

17-04-2020 [14:53] - Marek1taki | Link:

Wręcz przeciwnie na to samo zwracałem uwagę, ale były inne propagandy: myć ręce, nosić rękawiczki. W tym czasie maseczek "nie zalecano". Teraz wajcha propagandy przestawiona. Maseczki własnej roboty można było robić miesiąc temu też, a mycie rąk nie szkodzi (o ile się nie przesadzi myjąc środkami dezynfekcyjnymi). Chodzi jednak o przymus i tresurę.

Obrazek użytkownika Czesław2

17-04-2020 [08:30] - Czesław2 | Link:

Strach? Tak, dla Polaków musi być strach. Dobrowolnie Polak o drugim Polaku  nie pomyśli. Liczy się tylko mój odwłok, reszta niech się wali. Oczywiście, jak wszędzie, są wyjątki. Ostatnio walczę z durniami i draniami permanentnie zastawiającymi mi wjazd do garażu. Gdybyście widzieli zdumione miny i wściekłość tych człowiekopodobnych istot na zwróconą uwagę. Przecież ON MUSI gdzieś zaparkować. No, ale ja mogę się walić.