Pierwsza polityczna ofiara koronawirusa - Jarosław Gowin

  Dziś gruchnęła wiadomość, że Jarosław Gowin podał się do dymisji - zarówno ze stanowiska wicepremiera jak i ministra Szkolnictwa Wyższego.  Prof. Rafał Chwedoruk skomentował to tak {TUTAJ}:

  "Jarosław Gowin podał się do dymisji i chce przekonać opozycję do przełożenia wyborów prezydenckich o dwa lata. – Dla PO to miałoby sens, bo widać już, że kampania im się nie powiodła – komentuje w rozmowie z portalem tvp.info prof. Rafał Chwedoruk. Mimo to zaznacza, że plan polityka Porozumienia jest mało realny.  Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podał się do dymisji. Zaznaczył, że Porozumienie pozostaje w koalicji z PiS i Solidarną Polską. Na swoje miejsce zarekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz. Stwierdził, że jego celem będzie teraz, aby „jakoś rozstrzygnąć kwestię wyborów prezydenckich”.
  – Jarosław Gowin jak sądzę, uczynił to, aby na przyszłość zachować różne możliwości działania. Trwanie w dotychczasowej sytuacji mogło doprowadzić do utraty władzy przez Zjednoczoną Prawicę, więc tym samym niewyobrażalnego chaosu, lub do stopniowej marginalizacji tego polityka – podkreśla Rafał Chwedoruk.
  Nasz rozmówca zauważa, że „manifestacja wicepremiera Gowina stwarza trzy możliwości”. Pierwszy scenariusz – choć bardzo optymistyczny – jest taki, że misja lidera Porozumienia jednak się uda i będzie mógł wrócić do Zjednoczonej Prawicy w pełnym wymiarze.  
 – Druga to powtórka z przeszłości, czyli zostanie wiceprzewodniczącym Koalicji Polskiej i współpraca z PSL-em. Trzecia opcja to próba niezależności w następnych wyborach, np. start na senatora – ocenia ekspert.".

  Ta dymisja to skutek sporu Gowina z Kaczyńskim na temat terminu i charakteru wyborów prezydenckich w 2020 roku.  Kaczyński chce je przeprowadzić 10 maja, co Gowin uważa za niedopuszczalne.  Jest on też przeciw wyborom korespondencyjnym.  W tej ostatniej kwestii nie zgadza się z nim większość jego własnego  ugrupowania - Porozumienia.  Okazało się to jednak niewystarczające.  Czytamy {TUTAJ}:

  "Sensacją zakończyło się głosowanie nad wprowadzeniem do porządku obrad obecnego posiedzenia Sejmu projektu PiS ws. głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich wraz z autopoprawką zakładającą, że w wyborach prezydenckich w 2020 r. ma być to jedyny sposób oddania głosu.
Za włączeniem projektu do porządku obrad opowiedziało się: 228, przeciw było 228, wstrzymało się 3. Wniosek o włączenie projektu do porządku obrad nie uzyskał więc większości.
Wszyscy, którzy głosowali "za" to posłowie klubu PiS. Wśród głosujących "przeciw" byli posłowie klubów opozycyjnych oraz 3 posłów z klubu PiS: Wojciech Maksymowicz, Grzegorz Puda i Michał Wypij. Wszyscy, którzy wstrzymali się od głosu to również posłowie klubu PiS: Jarosław Gowin, Iwona Michałek i Magdalena Sroka. W głosowaniu nie uczestniczył poseł PiS Andrzej Kryj. (...) Poseł Kryj chce reasumpcji głosowania. Przesłał zdjęcie na dowód, że zagłosował ZA, ale system nie policzył głosu.".

  Na stanowisko wicepremiera Gowin i Porozumienie zarekomendowali panią Jadwigę Emilewicz.  Dlaczego nazywam Jarosława Gowina "ofiarą koronawirusa"?  Gdyby nie pandemia, wybory prezydenckie odbyłyby się w zwykły sposób i problem by nie powstał.  To wirus spowodował ten cały spór.
  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika sake3

06-04-2020 [15:45] - sake3 | Link:

A tak naprawdę czy wszyscy uważamy że wicepremier Gowin był wystarczająco dobrym wicepremierem i ministrem Szkolnictwa Wyższego?Bo w ferworze politycznych spekulacji i ocen o tej jego funkcji raczej niewiele dotąd opinii.

Obrazek użytkownika Jabe

06-04-2020 [16:36] - Jabe | Link:

Głosowanie korespondencyjne posłów nie działa poprawnie. A w wyborach powszechnych?

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-04-2020 [17:23] - Marek1taki | Link:

Powinni być kwarantannowani w Sejmie a obradować normalnie, wszyscy na jednej sali.
Co do wyborów pocztowych, to jeden raz na pewno będą bardziej wiarygodne niż liczenie przez skompromitowane w PRLu i IIIRP komisje, bo nikt w miesiąc nie zdąży zaplanować i zorganizować machlojek.
Zobaczymy, jak się to potoczy. PiS zawsze może kupić głosy za ustawę anty447. Dla dobra Narodu, Konstytucji i Prezydenta.

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-04-2020 [19:05] - Marek1taki | Link:

My tu gadu gadu, a
"W rejestrze Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych jako podmiot zarejestrowany przez polskie Ministerstwo Finansów figuruje POLAND REPUBLIC OF...
...którego logo jest tożsame z godłem Polski...
...informacje wskazują, że Ministerstwo Finansów zarejestrowało Polskę jako korporację (firmę)..."
http://www.bibula.com/?p=113146
Czaputowicz nam załatwił wejście pod jurysdykcję USof...?

Obrazek użytkownika Obserwator_3

06-04-2020 [19:53] - Obserwator_3 | Link:

Rejestracja była w 2002, więc trzeba o to pytać postkomuchów...

Obrazek użytkownika Marek1taki

06-04-2020 [22:46] - Marek1taki | Link:

Jakie ma ten wpis znaczenie pod względem prawa? Niepokojące. I jakie jeszcze kruczki namotali przez lata?

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

06-04-2020 [18:28] - NASZ_HENRY | Link:

@Jabe  - jak możesz mieszać wybory cyfrowe i analogowe ☺
 

Obrazek użytkownika Studentka

06-04-2020 [18:18] - Studentka | Link:

Spectrum działań Jarosława Gowina na niwie polityki jak i rządowej nie jest oszałamiające, jest słabym politykiem bez realnej zdroworozsądkowej wizji, ministrem w rządach PO był do niczego, w obecnym rządzie nie lepszym. Do tego wydaje mu się, że jest dużo lepszy od Jarosława Kaczyńskiego. Wirusa wykorzystał  żeby to pokazać. No i przekonał się wreszcie na własnej skórze, że najczęściej mniemanie o sobie nie pokrywa się z oceną otoczenia. Pycha ukarana. A czy kiedyś było inaczej. Po to są przysłowia, żeby o nich pamiętać.

Obrazek użytkownika Lech Makowiecki

06-04-2020 [19:06] - Lech Makowiecki | Link:

"SEAWOLF" o Gowinie... Pozwolę sobie przypomnieć, co pisał swego czasu o Jarosławie Gowinie śp. Tomasz "Seawolf" Mierzwiński (to, ten, co wprowadził do obiegu m.in. "pancerną brzozę" i "seryjnego samobójcę"). W "Alfabecie Seawolfa" - wydanym jeszcze za czasów, gdy JG był ministrem w rządzie Donalda Tuska - po hasłem GOWIN JAROSŁAW najlepszy polski bloger napisał:
„... Minister (w chwili, gdy to piszę). Dostojny i kulturalny, ładnie wypada z tą zbolała miną, jak go Tusk wystawia, by tłumaczył w telewizji jego posunięcia.
Jest taka kategoria polityków: wysocy, postawni, skronie przyprószone siwizną, ładnie się wypowiadają w telewizji, zaznaczając zbolałym uniesieniem lewej brwi swoja dezaprobatę dla kolejnych draństw i złodziejstw, po czym niewzruszenie głosujący w Sejmie i w Radzie Ministrów za tymi draństwami i złodziejstwami. No, ewentualnie mogą wstrzymać się od głosu, jeśli z obliczeń wynika, że i bez nich koalicja da sobie radę albo sprawa nie tak ważna”...

 

Obrazek użytkownika sake3

06-04-2020 [19:18] - sake3 | Link:

Do tej jakże trafnej oceny trzeba dodać nowy zwrot-,,położę sie Rejtanem''.Nie wiem tylko czy to z podniesieniem lewej brwi czy nie.

Obrazek użytkownika Francik

06-04-2020 [20:54] - Francik | Link:

Nie pamiętam czyje, ale też dobre określenie - "wielokrotna dziewica Gowin".

Obrazek użytkownika angela

07-04-2020 [06:53] - angela | Link:

Pan Gowin w PO,  to byl za, a nawet przeciw.
Likwidacja sądów dla rządzącej bandyterki , była jak najbardziej słuszna.