Suplikacje

Od ostatniej niedzieli zmieniły się zasady udziału w mszy świętej. Jeszcze tydzień temu, w kościele mogło przebywać pięćdziesiąt osób. Jak byłem w ostatnią niedzielę, pięćdziesięciu osób w kościele nie było. Jednak, między liczbą pięćdziesiąt a liczbą pięć jest spora różnica. Toteż idąc dzisiaj do kościoła liczyłem się z tym, że idę na próżno. Bo spodziewałem się, że już będzie komplet i do kościoła nie zostanę wpuszczony.
Faktycznie jak przyszedłem, drzwi były zamknięte. Ale akurat nadszedł ksiądz wikary. Otworzył drzwi zakrystii i zapytał kościelnego, ile jest ludzi w kościele. Miałem szczęście, było tylko czworo. Toteż za księdzem wikarym, przez zakrystię wszedłem do kościoła.
Po zakończonej mszy, ksiądz wikary zaintonował suplikacje* i odśpiewaliśmy je w szóstkę. Ksiądz przed ołtarzem a my pięcioro rozproszeni po całym kościele. Toteż nie był to donośny śpiew. Taki jak zwykle, gdy je śpiewa, wypełniająca kościół, rzesza ludzi. Ale słowa były te same.
Święty Boże, Święty mocny,
Święty a Nieśmiertelny
Zmiłuj się nad nami…
Od powietrza, głodu, ognia i wojny
Wybaw nas Panie!
Od nagłej i niespodzianej śmierci
Zachowaj nas Panie!
My grzeszni Ciebie Boga prosimy
Wysłuchaj nas Panie!
Wiele razy słyszałem i śpiewałem w kościele tę pieśń. Mimo rozwoju nauki, technologii oraz takich czy innych organizacji międzynarodowych - głód, ogień, wojna - to ciągle realne zagrożenia. Toteż modlitwa, od głodu, ognia i wojny, wybaw nas Panie, wydawała się być nadal, jak najbardziej aktualna.
Jednak ‘powietrze' (czyli zaraza), to zagrożenia głównie ze średniowiecza. W każdym razie na pewno z przeszłości. I ta modlitewna prośba jakoś nie przystawała do naszych, współczesnych i nowoczesnych czasów. A ‘powietrze’ w tym błagalnym szeregu słów zdawało się być dysonansem.
Dzisiaj, przy śpiewaniu suplikacji, w tym wersecie „Od powietrza, głodu, ognia i wojny. Wybaw nas Panie!” nie ma żadnego dysonansu! I okazuje się, że przy naszej nowoczesności, technologii, nauce i całym z tym związanym postępem, słowo ‘powietrze’ (czyli zaraza) nie jest żadnym reliktem.

-----------------------------------------------------------------------

* Suplikacja (łac. supplicatio, „błaganie, prośba”) – śpiew chóralny o melodii chorałowej w poezji liturgicznej; katolicka pieśń błagalna. Suplikacja ma charakter błagalny, śpiewana jest w okresach klęsk żywiołowych oraz nieszczęść. Najbardziej znana pieśń suplikacyjna zaczyna się od słów: Święty Boże, święty mocny, jej następne słowa stanowią fragmenty litanii do Wszystkich Świętych.  W poezji suplikacje są błagalnymi prośbami bohaterów antycznych (np. prośba Priama o wydanie zwłok Hektora (Iliada), także Hymny Jana Kasprowicza). https://pl.wikipedia.org/wiki/...
 
Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kryspin

29-03-2020 [15:12] - Kryspin | Link:

Głód ogień (nie zawsze),a przede wszystkim  wojna, to dzieło człowieka, którego historia niczego, absolutnie niczego nie nauczyła. A powietrze pozostało z nami na zawsze,raz groźne, raz ukryte gdzieś w zakątkach naszej cywilizacji,ale czyha na nas. Jeszcze powróci...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

29-03-2020 [16:21] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Kryspin - 'Jeszcze powróci ...'
Pewnie tak. A człowiekowi już się zaczęło wydawać, że jest wszechmocny.

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-03-2020 [15:13] - Pani Anna | Link:

Skoro już Pan podjął ten temat...
W wagonie tramwajowym może chyba przebywać równocześnie 16 osób, w markecie 200, natomiast w Kosciele... Szkoda gadać.
Juz kilkakrotnie spotkałam się ze stwierdzeniem, że to, czego nie dokonały rozbiory, wojny, komuniści ani LGBT dokonali w tydzień prawicowi politycy wraz z episkopatem.
I to głównie utwierdza mnie w przekonaniu, że istotnie, nadchodzą nowe czasy...

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

29-03-2020 [16:00] - Kazimierz Kozio... | Link:

KEP, tzw. episkopat nie ma zadnych umocowan formalnych, zeby dyspensowac wiernych od czegokolwiek. nie posiada nawet misji kanonicznej do nauczania. jedni - towarzystwo wzajemnej adoracji wraz z drugimi ignoranami dziennikarzami robia wiernym wode z mozgu ze w kosciele moze przebywac 5 wiernych podczas gdy w sasiadujacym z nim markecie moze paredziesiat na mocy decyzji wladz sanitarnych. wychodzi na to ze zjadliwosc wirusa zaostrza sie w polaczeniu z kultem religijnym. biskup ordynariusz zapewne podazy za linia apelu KEP i wyda dekret o dyspensie ale skad te 5 osob? to wielka zagadka! podejrzewac mozna interwencje nadprzyrodzona ciemnej strony mocy. w mojej diecezji dekret arcypasterza mnie nie obejmuje jako ze nie podlegam pod zaden podpunkt a w szczegolnosci "d. osobom, które czują obawę przed zarażeniem."

Obrazek użytkownika Jabe

29-03-2020 [16:19] - Jabe | Link:

Prawicowi?

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

29-03-2020 [16:19] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Pani Anna - 'natomiast w Kosciele... Szkoda gadać'
Nie chciałem tego pisać w notce, ale też tego nie rozumiem ... i to wzywanie biskupów aby nie chodzić do kościoła. A z drugiej strony milczenie jeżeli chodzi o modlitwę, ich, biskupów modlitwę. Żadnego publicznego wołania, żadnych deklaracji, że podejmują modlitwę. Tak jak by się wstydzili modlić o ustąpienie zarazy. Zadziwiające zaiste.

Obrazek użytkownika Pani Anna

29-03-2020 [16:50] - Pani Anna | Link:

@Tadeusz Hatalski
bodaj pierwszy raz w historii, na pewno Polski wierni zostali wyrzuceni z Kościołów i pozostawieni samym sobie. Nie wiem, jak Kościół zamierza sobie z tym poradzić, skoro sam pokazał ludziom, że zamiast cotygodniowej mszy z pełnym uczestnictwem można sobie równie dobrze włączyć telewizję. Zostaliśmy sami i to mnie naprawdę przeraża, zamiast tej całej mniej czy bardziej rozdmuchanej zarazy.

Obrazek użytkownika Teresa Bochwic

30-03-2020 [22:22] - Teresa Bochwic | Link:

We mszy radiowej z kościoła Św. Krzyża jest to wołanie

Obrazek użytkownika tricolour

29-03-2020 [15:40] - tricolour | Link:

@TH

Zamiast Suplikacji w sześć osob polecam artykul.Hajdarowicza w Rzepie.

Obrazek użytkownika RinoCeronte

29-03-2020 [17:17] - RinoCeronte | Link:

Zgadza się. Ma chłop ochotę na życie... Ja tam wolę "pogwajdlić, pokierdasić i  iść spać" jak mawiał Witkacy.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

29-03-2020 [18:03] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Może jakiegoś linka by pan podrzucił, to bym przeczytał. Zajrzałem do ostatniego e-wydania Rzepy, ale nie znalazłem.

Obrazek użytkownika tricolour

29-03-2020 [18:56] - tricolour | Link:

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

29-03-2020 [20:39] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ tricolour
Przeczytałem, obydwa. Do rzeczy pisze, ale ameryki nie odkrywa. Szumowski też mówi, że nie można wyłączyć gospodarki na zbyt długo.

Obrazek użytkownika Zunrin

29-03-2020 [23:23] - Zunrin | Link:

Ej, wy tak na serio? To co Hajdarowicz proponuje pod płaszczykiem ratowania gospodarki to prywatyzacja zysków i nacjonalizacja strat, przeciążenie aparatu państwowego i przyciśnięcie śruby zwykłym ludziom.

Obrazek użytkownika sake3

29-03-2020 [16:00] - sake3 | Link:

,,Przy naszej nowoczesności.technologii,nauce i całym zwiazanym z tym postępem słowo powietrze czyli zaraza nie jest żadnym reliktem''.....A czy tę nowoczesność wykorzystujemy z pożytkiem? Zapewne prowadzone są jakies badania naukowe ale o ich skali i efektach niewiele wiemy.Bardziej modne i rozpowszechniane są badania np. nad ilością i możliwosciami zmian płci a powazni naukowcy jeszcze nie postawili w tym temacie kropki nad i.Wyglada na to,że sprawy epidemii trapiacych ludzkość od wieków będą musiały poczekac.

Obrazek użytkownika Kazimierz Koziorowski

29-03-2020 [16:28] - Kazimierz Kozio... | Link:

Dysonas jest i to horendalny! Suplikacje suplikacjami ale poniewaz Pan Bog "nierychliwy" to lepiej dmuchac nie zimne i wiecej niz 5 wiernych nie narazac zeby kiedys z pozostalych przy zyciu wiernych odbudowac owczarnie. Tymczasem trzodki raz wygnanaej z kosciola przed telewizory i to podczas Wielkiego Postu - juz nie uda sie naklonic do powrotu do stada w czasach post-zarazy. 

Bramy kosciolow oklejono bzdetami przy ktorych tezy Lutra wypadaja bardziej klarownie. Ksieza robia za bramkarzy! zbyt latwo poszlo z wylaczeniem kosciola zeby nie uwierzyc iz jacys szatani w tym nie mieszali 

Obrazek użytkownika Pani Anna

30-03-2020 [12:50] - Pani Anna | Link:

Czekam tylko, aż wpadna na pomysł, żeby Post i Święta Wielkanocne odbyły się w innym terminie...

Obrazek użytkownika Marek1taki

29-03-2020 [17:51] - Marek1taki | Link:

Matka Kurka konkluduje:
"najbardziej przestraszyli własny elektorat, czyli głęboko wierzących ponad sześćdziesięcioletnich wyborców, którym stan zagrożenia wyznaczono na najwyższym poziomie – nawet kościół może zabić."
PiS, czyli kto? Szumowski z Morawickim, bo nie Kaczyński z Macierewiczem.
To ostrzał z rzekomo własnych szeregów. Szumowski zaliczył najpierw szczytowanie w mediach i w sondażach, to potem mógł zrealizować marzenia Wiosny i POdobne.
https://www.kontrowersje.net/p...

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

29-03-2020 [21:12] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki
Nie obwiniałbym Szumowskiego i Morawieckiego, bo najwyraźniej episkopat to zaakceptował.

Obrazek użytkownika angela

29-03-2020 [22:48] - angela | Link:

Pan Hajdarowicz znalazł złoty środek, zbuntowac ludzi  przeciw ustaleniem rządu,  i zainicjować anarchie,   oraz  doprowadzić w Polsce,  do sytuacji takiej jak we Włoszech czy Hiszpanii. 
Tylko ze, mechanizmy, ktore zaprowadzil nasz rząd,  wprowadzają,  i wprowadzily inne kraje, niestety z duzym opóźnieniem. 
Polacy sobie poradzą,  mamy  kompetentny i mądry rząd,  kraj bez długu, a anarchia i ruina kraju,  jest potrzebna opozycji, jak tlen, i w to najprawdopodobniej  celuje pan Hajdarowicz.