Czym grozi nam pandemia

Andrzej Owsiński
 
Czym grozi nam pandemia
 
Muszę przyznać że jestem zaskoczony powierzchownością, a nawet powiedziałbym –beztroską treści przewidywań na temat następstw pandemii.
Na podstawie przedstawionych relacji, niestety pandemia na skutek „niskiej śmiertelności” może potrwać dłużej, Według mnie wysoka śmiertelność sięgająca w średniowieczu od morowej zarazy nawet 50% mieszkańców całych kontynentów, powoduje że pandemia nie może trwać długo, bo po prostu brakuje obiektów do zaatakowania / według źródeł naukowych /?/ chodzi o brak możliwości kontaktów.
Można zatem przypuszczać że jesteśmy dopiero w początkowej fazie pandemii i dopiero jak ogarnie ona 50 % mieszkańców kraju to powstaną warunki na jej stopniowe zmniejszanie.
Chyba że przedtem zostanie wynaleziona skuteczna szczepionka, bo lek nie zahamuje jej postępu tylko pozwoli na szybsze leczenie. Ale i o leku i szczepionce nie mamy najlepszych wieści, może za rok jak dobrze pójdzie.
 
W świetle takich perspektyw wszelkie, nawet bardzo uciążliwe, zabiegi profilaktyczne nie mają sensu, bo i tak nie unikniemy zakażenia przynajmniej połowy mieszkańców.
Miejmy nadzieję że jednak z Bożą pomocą tego unikniemy i zaraza sama skapituluje wcześniej.
Niezależnie jednak od jej wygaśnięcia powstaną skutki trudne do pokonania jak choćby:
Ubytek znaczącego odsetka zaludnienia, choroby i powikłania, a także powszechne osłabienie organizmów ludzkich.
Spadek wszelkiej wytwórczości już dziś odczuwalny nawet w takim kraju jak Polska o niskim poziomie zakażeń sięgający kilkudziesięciu procent w niektórych branżach.
Zwiększenie liczby ludzi wymagających utrzymania ze środków publicznych, inwalidzi, bezrobotni, osierocone dzieci itp.
Powszechne zmiany w trybie życia po doświadczeniach pandemii.
 
Wszystko to w sumie spowoduje że regres cywilizacyjny, przynajmniej w tym charakterze jaki obecnie występuje, będzie znaczny jeżeli nie bardzo duży.
Z całą pewnością ograniczona będzie możliwość gromadzenia dóbr materialnych, a nasze zasoby na skutek nieuchronnej inflacji stracą na wartości.
Skala tych zmian będzie zależała od czasu trwania pandemii, ilości ofiar i innych bezpośrednich skutków, istotne będą następstwa psychologiczne zmieniające stosunek do życia, a tym samym zainteresowania stanem materialnego posiadania.
Nie zdziwiłbym się gdyby się okazało że ludzie mniej są zainteresowani w częstym wymienianiu, a nawet posiadaniu samochodów, czy coraz wymyślniejszej elektroniki, lecz więcej skupiają się na zabezpieczeniu przed ewentualną nową pandemią.
 
Takie i inne zmiany nastawienia ludzkiego trzeba przewidywać i przygotować się do ich uwzględnienia programach związanych z kształtowaniem przyszłości.
Mając na uwadze ludzką chęć stworzenia sobie bezpiecznego azylu na wypadek nowej zarazy trzeba zająć się zwiększonym zapotrzebowaniem na rodzinne domy zapewniające odpowiednią izolację od otoczenia, zmieniony tryb zaopatrzenia, a nade wszystko powiększenie zakresu działań służby zdrowia i profilaktyki.
Wprowadzenie możliwości pracy i nauki zdalnej może uczynić szereg skupisk zupełnie zbędnymi i spowodować znaczne zmiany w organizacji wszelkiego rodzaju komunikacji.
 
Takich zmian może być wiele, niektóre dziś są nie do przewidzenia, ale najważniejsza jest nieuchronna zmiana stosunku do naszego życia i związanej z tym organizacji społeczeństwa.
Możemy liczyć się z pogłębieniem życia duchowego i zapotrzebowaniem na poważniejszą refleksję w relacji do otaczającego świata.
Nie wiem na ile na taką okoliczność przygotowany jest kościół, bowiem dotychczasowe reakcje jego pasterzy są najwyraźniej niedostateczne.   
Przemyślenia wymagają wszystkie organizacje życia państwowego i samorządowego, ale też i wiele społecznych.
Definitywnie skompromitowały się wszelkie organizacje międzynarodowe, począwszy od ONZ i jej agend, a przede wszystkim Unia Europejska, która jeszcze raz i tym razem bardzo dobitnie potwierdziła nie tylko swoją bezużyteczność, lecz nawet szkodliwość.
Organizacje międzynarodowe są po to żeby pomagać ludzkości przezwyciężać wszelkie trudności. Muszą wykazać się zdolnością stawienia czoła największym katastrofom. Jak się okazało w praktyce są to jedynie skupiska biurokracji i wygodnych synekur.
Najwyższy czas przebudowy całego systemu współpracy międzynarodowej w kierunku konkretnej pracy nad określonymi zjawiskami i możliwościami działań zapobiegawczych w stosunku do ewentualnych zagrożeń.
W dziedzinie służby zdrowia, ochrony środowiska i innych szczególnie związanych z dbałością o życie na ziemi, może warto posłużyć się wzorcami z organizacji obrony militarnej w jej najbardziej skutecznych formach.
 
Niezależnie od tego jaki kierunek przybierze pandemia i jak długo będzie trwała, jedno jest pewne, nieodzowne są zmiany w organizacji życia ludzkiego zarówno w wymiarze lokalnym jak i światowym.
Nie wykluczone że po pandemii będzie taki stan w którym nie utrzymają się żadne z obecnie obowiązujących zasad organizacji ludzkiego życia.
Wówczas trzeba będzie zacząć wszystko od nowa, ale to już nie nasze zmartwienie 
 
 

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Roz Sądek

25-03-2020 [13:14] - Roz Sądek | Link:

Poruszył Pan rozgrywający się dramat w sposób poważny i niesztampowy. W całości podzielam Pana rozważania. Tu na NB panuje raczej lżejsze podejście do tematu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2020 [13:54] - Marek1taki | Link:

Zakażenie z natury jest szczepieniem. Nie wiemy w dzisiejszych czasach czy to jest zaplanowane m.in. jako forma zaszczepienia czy pretekst do podawania szczepionki. Na pewno jest ot pretekst do rewolucji społecznej, gospodarczej i finansowej.
To chyba najlepsza analiza finansowa: https://www.youtube.com/watch?...
Ten uczynił czyja korzyść. Jedna z korzyści.

Obrazek użytkownika tricolour

25-03-2020 [14:15] - tricolour | Link:

@Autor

Powiedział Pan A, to proszę o B.

Unia nie zdała egzaminu, to zdał egzamin model chiński czyli domowe więzienia i strzelanie do krnąbrnych. Inwigilacja maszynowa na każdym kroku i donosicielstwo. Przepustki na wyjście z domu.

Proszę o odwagę.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [16:08] - Imć Waszeć | Link:

Inwigilacja maszynowa i tak będzie, bo jest wygodna dla każdej władzy, a pretekst czyli kij zawsze się znajdzie. Już wprowadzają ją niektóre stany w USA, a PIS... Tak więc już wszystko wiadomo, bo NATO, rosjato i dukato. Wypada więc teraz zastanowić się nad problemem nieco innym. Jak sprawić, żeby dane zbierane maszynowo pozostały znane głównie dla tych maszyn i ich algorytmów, czyli coś a la Bitcoin (rozproszony rejestr), a także by człowiek nie mógł "ulepszać" tych algorytmów wg widzi-mi-sie. To trudne zagadnienie, ale nie mamy wyjścia i trzeba to gryźć. Czas na nurkowanie w książkach, Panowie ;)

https://www.kriptonesia.com/bi...
https://medium.com/@mycoralhea...
Twarda logika jest w tym artykule: https://www.researchgate.net/p...

Przy okazji zwracam uwagę na te dziwne skróty typu SHA-256 hash. Właśnie to tłuczemy (rozkładalność na czynniki pierwsze i testy pierwszości) w osobnym wątku w tej wiązce blogów ;)

PS: "Bitcoin and quantum computing": https://arxiv.org/ftp/arxiv/pa...

Obrazek użytkownika kaliszanin

25-03-2020 [16:29] - kaliszanin | Link:

@ Imć Waszeć

oczywiście Pan ma świadomość, że zwłaszcza w jednej prowincji państwa środka doszło jeszcze przed pandemią do eksperymentalnego i na dużą skalę ulepszania tych algorytmów wg widzi-mi-sie. choć pewnie nie tylko tam.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [19:39] - Imć Waszeć | Link:

Jeśli taki Pan jest pewien swego, to proszę napisać polski Windows 10. Czy coś stoi na przeszkodzie? Ach pewnie te wredne algorytmy i ludziki, które nie kumają ;) No i właśnie to samo dotyczy systemów na Blockchainie. Jak się to dobrze napisze, to nie ma lewara. Proszę czytać zalinkowane prace, a nie się kłócić z cieniami na ścianie. Tam jak byk jest napisane, dlaczego coś da się złamać (przerobić), a coś innego nie i dlaczego RSA lub inne CBA. Ale jeśli Pan umie to ulepszyć, to proszę z tego skorzystać i będzie Pan milionerem jak Gates, a korzyści uzyska cała Polska.

Obrazek użytkownika Roz Sądek

25-03-2020 [16:22] - Roz Sądek | Link:

Kiedy ostatnio był Pan w Chinach?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [16:44] - Imć Waszeć | Link:

A kiedy widział Pan ostatnio ludy Amazonii albo Syberii? Proszę się przyglądać uważnie, bo pewne rzeczy dzieją się same bez zwracania uwagi nawet na lewackie jazgoty, jak powiedzmy broń jądrowa, maszyny tkackie, obrabiarki numeryczne czy komputery. To się po prostu dzieje raz na jakiś czas i ci którzy się obrażą, muszą potem zap... w polu na tych, którzy dostosują krok. Krótki samouczek: komuch plus nowoczesna technologia = zniewolenie, a właściwie komuch plus byle kij daje to samo. Hydrozagadka: X czyli coś plus nowoczesna technologia = imperium, ile wynosi X? :)

Obrazek użytkownika kaliszanin

25-03-2020 [17:19] - kaliszanin | Link:

@ Imć Waszeć

dla mnie ten X zawsze będzie ofiarą złożoną z ludzkich istnień, których ilość jest zależna od wielkości i szybkości kreacji tegoż imperium. sama ilość ofiar w poszczególnych klasach społecznych dramatycznie rośnie dla tych z najniższym i najwyższym statusem.

i teraz się rodzi inne pytanie, zagadka zakładając wszak, że mówimy o imperium jako supermocarstwie światowym. ile Panie Imć wynosi X przy założeniu podmiany na pierwszym miejscu USA z CHINAMI? potrafi Pan odpowiedzieć?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [19:28] - Imć Waszeć | Link:

Dla nas czy dla Chin? A może dla Izraela? Bo i takie głosy tu słychać? Niech Pan sobie przypomni skąd pochodzi Stuxnet i Pegasus, zamiast zamartwiać się o chińskie oprogramowanie.

2/12/2019: https://niebezpiecznik.pl/post...

To jest czas jego przydatności w związku z kwarantanną i swoistą godziną policyjną. Używanie takich zabawek wchodzi w krew.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2020 [20:15] - Marek1taki | Link:

@ Imć Waszeć
A jak w tablecie u Kidawy nie wchodząc w blockchainy podmieni się przyciski za i przeciw to będzie głosowała jak Lichocka?

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [21:50] - Imć Waszeć | Link:

Po pierwsze i zasadnicze: Jak to się stało, że takie orły siedzą w szejmie i tworzą prawo? Przyciski w tabletach to już trzeciorzędna sprawa. Równie dobrze można zapytać, czy umie rozwiązać proste zadanie dla podstawówki z jedną niewiadomą. Chciałby Pan, żeby Pańskim szpitalem zarządzał palacz z kotłowni, wyznaczał zadania i określał wynagrodzenia wg jego wiedzy? No oczywiście można w trybie pilnym nadać palaczowi doktorat Harvardu jak niejakiemu Wałęsie, ale czy to coś zmienia?

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [08:00] - Marek1taki | Link:

Ale to już było. Po wojnie kolega mojego dziadka - fryzjer - został dyrektorem fabryki. Od tego czasu utrwalił się system, że papiery się "dorabia" albo "wyrabia" aby się w papierach zgadzało. Remedium na to są procedury. Od nikogo nie wymaga się myślenia, nawet niewskazane, wymaga się wykonywania procedur. Taka magia. A Kidawa z Lichocką mogły zostać aktorkami, tylko ile razy można "Lalkę" kręcić.

Obrazek użytkownika sake3

25-03-2020 [18:12] - sake3 | Link:

Unia nie zdała egzaminu,bo jest nieruchawym tworem opartym na wydumanej i narzuconej ideologii.Babranie się w poszukiwaniu ksenofobii,faszyzmu,jawna pogarda wobec państw narodowych,podległość niemieckiemu dyktatowi powoduje,że nie jest zdolna do aktywności.Czym sie teraz Unia aktualnie zajmuje?Praworządnoscią w Polsce.Nic dziwnego,że nie ma czasu na sprawy pandemii.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2020 [14:15] - Marek1taki | Link:

Między powszechną izolacją a izolacją osób zagrożonych chorobą jest ogromna różnica.
Budzi nadzieję, że w otoczeniu prezydenta są doradcy, którzy nie ulegli owczemu pędowi. Niestety nie w bezpośrednim do prezydenta dostępie.
https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika Jan1797

25-03-2020 [20:03] - Jan1797 | Link:

Radio WNET, z przykrością stwierdzam, opisuje dzisiaj wszystko z wyjątkiem
neukoalicji, krępuje egzotyka czy ideowa zależność? Kto jutro, w sejmie nie użyje
maseczki, rękawiczek czy środków ochronnych a ryzyko kataru u totalnego lub kolegi ? ;)
Można było zostawić te środki dla medyków?

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-03-2020 [20:25] - Marek1taki | Link:

Od jutra powinna być w sejmie kwarantanna aż nie pouchwalają wszystkiego i aż się nie wyklarują koronawirusowo, a już słyszę od Marszałek Witek, że się gdzieś wybierają.
I/lub czasopisma przy głosowaniach na odległość urosłyby do potęgi entej. Jestem zadowolony, że odbędą się normalne a nie wirtualne obrady. Wirtualnie to sobie my klepiemy w klawiatury, a oni zostali posłami tylko jak słońce czy też na deszcz? W służbie zdrowia też się różni odzywają co chcieliby leczyć najlepiej zdrowych, ale normalnie wiadomo po co jest lekarz.

Obrazek użytkownika Jan1797

25-03-2020 [21:53] - Jan1797 | Link:

W służbie zdrowia pracują też trudni do zastąpienia specjaliści, eksperci i niech takiemu przyjdzie
leczyć równie trudnego do zastąpienia eksperta przemysłu, za przyczyną decyzji a'la widzi mi się
polityka zdecydowanie bez żadnego znaczenia. I niech się coś tfuu wydarzy.
Szanowny Marku, zaskoczyłeś mnie.
Waszeci"Przejść bezobjawowo"- muszę po francusku; marne szanse.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [22:07] - Imć Waszeć | Link:

Drogi Janie, przecież piszę, że nie wiadomo jeszcze co to znaczy "bezobjawowo". Jedni mówią nawet o bezpłodności, gdy ci drudzy skrzykują się na "korona party".

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [08:15] - Marek1taki | Link:

W służbie zdrowia pracuje wielu lekarzy z grupy ryzyka i powinno się ich oszczędzać, nawet jak przeżyją to nie wiemy czy po koronawirusie nie pozostanie zwłóknienie płuc i nadciśnienie płucne, nic nie mówią o tym, ale w ogóle o konkretach nic nie mówią. Więc chodzi o to by lekarzy nie ubyło i starczyli na zaś. Młodzi ciężko nie chorują albo wcale, tyle już wiadomo, niech tyrają.
Posłowie są zastępowalni. Dobrze wypadło z tym głosowaniem z tych samych powodów dla których są korzyści z gotówki. Przejście na system głosowania gdy wszyscy siedzą w domach to dla wielkiego brata spełnienie marzeń. W sejmie jest elektroniczne, ale głosują partiami więc wynik głosowań jest przewidywalny, a i to nie dowierzam. W sumie PiS ma alibi, chciał dobrze, Wielki Brat mu głowy nie urwie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [08:26] - Marek1taki | Link:

Ad Jan Po drugie w ogóle nie wiem po co mają się zbierać, co takiego mają uchwalać? Jak tarczę to lepiej niech się wstrzymają. Szef NBP już podjął decyzje w swoim zakresie, a prezes ZUS może podjąć decyzję o zaniechaniu poboru składek w działach wyłączonych przez rząd bez decyzji parlamentu. Reagowania kryzysowe plega na zarządzaniu a nie na głosowaniu. Tak nie będzie, posłowie będą głosować bo to wynika z globalnej już niesuwerenności.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [21:44] - Imć Waszeć | Link:

Doktor Milewski bredzi. Gospodarka i ekonomia są to umowy, zaś zdrowie i życie są na serio. Gdy wyginą masowo ludzie, czy to od wirusa, czy może rewolucji, to ani gospodarka, ani ekonomia nie będą już nikomu potrzebne.

1) Japonia to wyspa. Jak nie ma przybyszów z zagranicy, to nie ma problemu.
2) Niewiele wiadomo jaki będzie finalny efekt wirusa dla gospodarki, a panika w sklepach pokazuje zajawkę. Wtedy wirus będzie tylko nieprzyjemnym dodatkiem.
3) Kwarantanna nie chroni przed zarażeniami, ale przed tsunami zarażeń i runem na respiratory.
4) Nie wiadomo co to znaczy "przejść bezobjawowo", a więc nie można powiedzieć, że dotyczy to "tylko osób z deficytami immunologicznymi", bo TEŻ NIE MA BADAŃ. (logika!)
5) Krótka i ścisła kwarantanna powoduje kontrolowane zarażenia, a więc hipotetycznie też kontrolowane nabywanie stadnej odporności bez powszechnej mengelozy i losowanie łóżek dla dziadków, jak u Włochów i Hiszpanów.
6) Symulacje epidemii nie pokazują jak stosuje się nowe leki, tylko jak rozwija się epidemia i pandemia. Jakie słowa się podkreśli, taki wniosek się otrzymuje.
7) Problem z handlem nie jest realnym problemem po zakończeniu pandemii. Dlaczego? A dlaczego nie jest to problemem po tsunami, wybuchu reaktora, wulkanu lub po wojnie, hę? Niedługo może będziemy mogli to oglądać na przykładzie Syrii. Gdyby to był problem, to żadna gospodarka nigdy by się nie odbiła od dna. Problemem może być zagłodzenie części populacji za pomocą sztywnej dogmatycznej ekonomii, która ma złe założenia na starcie. Na przykład, że po wojnie każdy może płacić wysoki ZUS i 40% podatek, a jak nie to przymus strachem i głodem. To są brednie "liberalne".

Obrazek użytkownika Jabe

25-03-2020 [21:07] - Jabe | Link:

Mimo wszystko gospodarka przydałaby się na wypadek, gdyby ludzkość nie wyginęła. Moim zdaniem pandemia okaże się dużo gorsza od wirusa.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

25-03-2020 [21:56] - Imć Waszeć | Link:

Oczywiście, że tak. Szacuje się, że wirus potrwa do jesieni ewentualnie jeszcze rok. Natomiast pandemia będzie czekać w kodeksach karnych na inne zastosowania. Szlak został przetarty i testy przeprowadzone. Gdyby w stanie wojennym komuna zapędziła wszystkich w kamasze, to byłaby rewolucja. A teraz proszę, demokracja... ;)

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [08:34] - Marek1taki | Link:

Podsumowaliście Panowie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

26-03-2020 [12:23] - Marek1taki | Link:

@ Imć Waszeć odnośnie wypowiedzi Dr Milewskiego https://www.youtube.com/watch?...
1. Japonia jest wyspą, a izolacja na granicach też robi z Polaki wyspę. Nie znaczy, że się należy izolować gospodarczo jak Japonia do połowy z XIXw. z tych samych powodów. Linkowany filmik z Yokohamy obejrzałem. On nie jest w sprzeczności ani z Pańskim zdaniem ani Dr Milewskiego.
3. 6.5. 7. Nie widzę sprzeczności tych stwierdzeń z wypowiedzią Dr Milewskiego
2." Metoda powszechnej izolacji ostatecznie musi zakończyć się rozmontowaniem państwa i zatrzymaniem gospodarki a skutki tego mogą być znacznie, znacznie większe niż skutki infekcji koronawirusowej" Nie ma tu niezgodności - Paniczne restrykcje podejmuje rząd i proponuje jeszcze szkodliwsze działania dla rzekomej naprawy konsekwencji tych działań.
4. Przejść bezobjawowo to wiadomo. Nie wiadomo ile % przejdzie bezobjawowo. Z danych o Diamond Princess wynika, że większość, nawet przytłaczająca wiekszość. Być może dlatego nie docieka się bo nie byłoby pretekstu do działań rewolucyjnych.
Proszę jeszcze raz ten wywiad przeanalizować. Nawet jeśli gdzieś jest jakiś brak precyzji albo błąd to nie znajduję. Mówi, że nie ma danych i śmiertelności. To nie znaczy, że nie ma wzrostu w ogóle ani z czym związanego. To oznacza, że nas straszą bo dane nie byłyby wystarczające do działań wyjątkowych. Dopiero niewiadoma + panika daje takę podstawę.

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

26-03-2020 [13:51] - Imć Waszeć | Link:

Nie mówię przecież, że dr Milewski mówi wszystko w trybie FALSE. Pokazuję jedynie pewne nieścisłości i nadinterpretacje. W Japonii właśnie zaczyna się izolacja. Jak dotąd wirus sobie poczekał, co nie oznacza, że go nie ma. Jest i teraz szydło wychodzi z wora. Poprzednio problem stanowiły igrzyska i wyłożony na ten cel kapitał wielkich korporacji. Jednak ten krótki okres pokazał już, że w obu przypadkach da się jakoś przeżyć. Problem w tym, co oznacza to "jakoś".

Tu jest ciąg dalszy z dziś: https://www.youtube.com/watch?...

Tak jak mówiłem, problemem jest infrastruktura i organizacja, której u nas ewidentnie nie ma, a w Japonii jest. Widziałem przecież jak banki w Pipidówie pozamykały kasy i bankomaty, jak jakiś cieć w markecie liczy ludzi palcem i pluje się żeby zakładali rękawiczki do dotykania warzyw lub pieczywa. Wszystko w drzwiach na przestrzeni 3-4 m^2. A jak to on jest nosicielem i parę godzin tam chucha wirusem? No comment. Stopień izolacji powinien być funkcją wydolności organizacyjnej państwa i posiadanych zasobów. I nie chodzi tu jedynie o dostępność i przepustowość służby zdrowia. Chociaż to jest warunek kluczowy.

Przeanalizowałem to w kontekście wykładu, który jest dobrym wyjaśnieniem problemu. Jeśli jest to typowy koronawirus, to istnieje spora szansa, że wbuduje się do genomu człowieka, tak jak kilka poprzednich odmian, i będzie nas nawiedzał co roku jak chrypa. Oryginalnemu SARS-owi się to nie udało, bo był zbyt zjadliwy. Panika jest terminem technicznym, organizacyjnym, a nie medycznym. Panikę może wzbudzić nawet nieobecność wirusa u nas, jak np. ebola. Tutaj jest wykład:

https://www.youtube.com/watch?...

Obrazek użytkownika kaliszanin

25-03-2020 [16:22] - kaliszanin | Link:

dziękuję za Pański głos.

z jednej strony zamykamy kraj coraz mocniejszym uściskiem zakazów i nakazów epatując liczbami zewsząd w tak beznamiętny sposób, że powoli tracą one swoją moc. ale przy okazji tych liczb rodzą się pytania, setki pytań. dlaczego menel wsiadający po pijaku za kółko z automatu nie dostaje mandatu w wysokości 30 000zł? przecież pijący nadal uśmiercają znacznie więcej osób niż ten cholerny wirus. to samo się tyczy palaczy - chociaż oni trują głównie siebie. dlaczego tak żywiołowo nie walczymy ze "zwykłą" grypą? dlaczego nie walczymy z syfem dodawanym do naszej żywności powodującym plagę nowotworów - choć raczej powinienem napisać z odrobiną żywności dodawanej do syfu - w tak ostry i drastyczny sposób? dlaczego 50 gram sera pakujemy w 5 gram plastiku? dlaczego w keczupie może być 30% cukru? dlaczego w wafelku reklamowanym w tv jako pyszna przekąska dla dzieci na drugim miejscu w składzie jest cukier a na trzecim stoi olej palmowy (o dalszych miejscach wolę nie pisać)? tych dlaczego są tysiące. dlaczego nagle taki istotny dla mojego zdrowia jest ten konkretny wirus? co on w sobie ma, a może powinienem był napisać co ze sobą niesie poza jakimś tam kodem? 

jeżeli jest on taki niebezpieczny to dlaczego nie było takiej reakcji ze strony ue i poszczególnych państw europejskich jak chociażby na Tajwanie czy w Singapurze. czy ktoś coś przespał? przecież żyjemy w globalnej wiosce. dzisiaj sobie uzmysłowiłem, że 5 marca wykupiłem mojej córce kółko plastyczne, na które od momentu zapłaty więcej nie poszła. to nawet nie trzy tygodnie temu. nieco ponad 6 tygodni temu wylądowałem na Szopenie po bezpośrednim locie z Singapuru i nikogo nie interesował stan mojego zdrowia. co się wydarzyło po drodze? co się jeszcze wydarzy? branża w której pracuję powoli staje. prawdziwym dramatem w skali Państwa nie jest postój piosenkarzy, kin czy kafejek ale jak stanie segment produkcyjny ze złożonymi zależnościami międzynarodowymi to posypie się wszystko. ile nas wówczas będzie dzieliło od niepokojów społecznych? mam nadzieję, że tylko dramatyzuję ale nie jest to moją intencją. czy ktoś bilansuje zyski i straty?

właśnie usłyszałem w radio o zamknięciu małego ruchu granicznego.

wszyscy się podniecamy egzaminem, ten zdał, tamten nie - a czy egzamin to nie jest dopiero przed nami? mam nadzieję, że minister Szumowski wie co robi - mimo wszystko trzeba mieć do niego zaufanie jak do lekarza. no bo do kogo w czasie zarazy można je mieć?

i na koniec napiszę, że mam nadzieję, że ten cyrk będzie trwał bardzo krótko, bo każdy dodatkowy dzień będzie generował dla wielu osób bardzo poważne skutki.

Obrazek użytkownika Jan1797

25-03-2020 [20:15] - Jan1797 | Link:

w wafelku reklamowanym w tv jako pyszna przekąska dla dzieci na drugim miejscu
w składzie jest cukier a na trzecim stoi olej palmowy

Tradycja producencka - to jak wyroby czekoladopodobne - jak najtańsze surowce.
Całe szczęście aplikacje telefoniczne testujące jakość i historię sanitarną produktu
powoli rugują produkty szkodliwe.
Proszę teraz sobie wyobrazić dużą firmę i bardzo obostrzone sanitarnie zawody, mały
ruch graniczny wreszcie będzie zamknięty-uff, tyle pracownicy a dzisiejsze news'y
nakazują przetrzymać narrację inspirowanych bez odpowiedzialności.
Pozdrawiam.
 

Obrazek użytkownika Czesław2

25-03-2020 [18:01] - Czesław2 | Link:

Tak, grozi nam pandemia komunizmu. W KE już do siebie doszli.,
https://wpolityce.pl/swiat/492...

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

25-03-2020 [20:09] - NASZ_HENRY | Link:

Pandemia grozi Paniką ☺
 

Obrazek użytkownika paparazzi

25-03-2020 [23:40] - paparazzi | Link:

Tera, po za mądrością Henia pora spać. I rubelek w kieszeni;-).