Koronawirus i histeria

  Zacznę od dzisiejszego tweeta Rafała Ziemkiewicza:

  "@R_A_Ziemkiewicz 
Zanim się odłączę, powiem tylko wzorem Andrzeja Bursy:
Mam d. koronawirusa!
Mam w d. koronawirusa!
Mam w d. koronawirusa!
A spadajcie mi na bambus z tą całą histerią.
11:09 AM · 27 lut 2020·Twitter Web App" {TUTAJ}

  Ta parafraza wiersza Bursy jest o tyle nietrafna, że tej akurat części ciała koronawirus nie atakuje.  Zgadzam się jednak z Ziemkiewiczem co do histerii.  Ona może być po prostu groźna.  W swej najnowszej notce Marek Budzisz pisze {TUTAJ}:

  "W Rosji ciekawa sytuacja. Otóż chińska ambasada wystosowała oficjalny list, który skierowała do władz Moskwy, aby te zaprzestały dyskryminacyjnych praktyk związanych ochroną przed koronawirusem, którym, zdaniem dyplomatów, podlegają wyłącznie obywatele Chin. Chodzi m.in. o to o czym informowała już prasa, że kierowcy miejskiej komunikacji dostali polecenie, aby wypatrywać w tłumie pasażerów tych o azjatyckich rysach twarzy i zgłaszać ich obecność, tak aby mogli zostać poddani profilaktycznym badaniom. Rodzi to zresztą dość komiczne [efekty], ale ci którzy podlegają tym praktykom nie są rozbawieni sytuacją. Ludzie „chińskich” rysach twarzy są najzwyczajniej „wyłapywani” na ulicach. W ten sposób poddano przymusowej kwarantannie wycieczkę z Tajwanu, mimo, że z oczywistych względów, ci akurat turyści nie mogli mieć do czynienia z tym co dzieje się w kontynentalnych Chinach.".

  Może się nawet okazać, że skutki histerycznej walki z epidemią mogą się okazać gorsze od samej choroby.  Na przykład zamknięcie wielomilionowego Wuhan powoduje, że kilka milionów osób nie może wrócić do swych domów, a wiele osób utraciło miejsca pracy.  Może to na dłuższa metę spowodować więcej ofiar wśród ludzi niż sam wirus.  Jak właściwie groźna jest ta choroba?  Bloger Pixwi napisał {TUTAJ}:

  "Przybliżona średnia śmiertelność 2% [z powodu] koronawirusa jest uproszczeniem. Po pierwsze jest jeszcze ustalana, po drugie dotyczy przede wszystkim populacji chińskiej, po trzecie jest różna dla różnych grup ludzi.
W zależności od wieku: 
WIEK/Śmiertelność  
80+ lat - 14,8% 
70–79 lat - 8,0% 
60-69 lat - 3,6% 
50–59 lat - 1,3% 
40-49 lat - 0,4% 
30–39 lat - 0,2% 
20–29 lat - 0,2% 
10–19 lat - 0,2% 
0-9 lat - bez ofiar śmiertelnych 
Po drugie mężczyźni umierają częściej - ale dla populacji chińskiej.  
Po trzecie zależy to od obecności innych chorób'.

  Autor zaczerpnął te dane z publikacji portalu Worldometers {TUTAJ} z 23 lutego.  W przypadku zwykłej grypy sezonowej średnia śmiertelność to ok. 0,1%.  Tak wiec koronawirus jest ok. 20 razy groźniejszy od niej.  Jego powstrzymywanie jest więc słuszne, zwłaszcza, że epidemie na ogół łagodnieją z czasem [razem z pacjentem giną przecież wszystkie jego wirusy - zbytnia zjadliwość szkodzi samym zarazkom].  Panika i histeria są jednak złymi doradcami i powodują więcej szkody niż pożytku.

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-02-2020 [23:09] - Marek1taki | Link:

Od początku mi to zalatywało eksperymentem socjotechnicznym, co nie znaczy, że koronawirus nie jest groźny. Dane medyczne są jak sondaże prezydenckie, ustawiane nie tylko pod lobbing farmaceutyków. Mogą być akcjami globalnymi o celach rewolucyjnych.
Za dużo wątków można z tego rozwinąć aby to się samo tak splotło.
1. Czas resetu finansowego. Ileż można drukować USD i EUR, jak długo można skupować obligacje państwowe przez banki centralne, ile można wypuścić spekulacyjnych papierów?
Faktyczne ograniczenie produkcji uruchomi lawinę spadków. https://businessinsider.com.pl...
Czyli gra na kryzys.
2. Wojna mocarstw o hegemonię. Wojna nie rozegrała się na Pacyfiku, bo już ją rozegrano na mapach i wystarczy. Okazało się, że zasięg rakiet nie ma znaczenia. Czynnik biologiczny zmienił geopolitykę. W dodatku jest to ostrzeżenie, że może być gorzej. Są wirusy o dużo wyższej śmiertelności.
3. Eksperyment socjotechniczny. Ludzkość karnie zamyka się w domach. Oswojenie z ograniczeniem swobód obywatelskich, kwarantanna dziesiątków lub setek milionów ludzi stała się faktem.
4. Walka o władzę w Chinach i USA (Trump ma wygrane, Xi Jinping nie wiemy nic)
5. Pogrom wśród chińskiej klasy średniej wyższej? - spekuluję - ale to chyba ona jest w Chinach mikroprzedsiębiorcami zatrudniającymi po 1000 pracowników (właśnie w domach) i spłaca leasingi i kredyty, i o jej spłatach traktuje linkowany wyżej artykuł. To ona jest kooperantem wielkich firm, które też staną. Kto to wykupi?
6. Iran - gra na pogłębienie kryzysu gospodarczego (wojna, sankcje), aby w kolejnych wyborach wprowadzić "światły" rząd.
7. Szczepienia - zdławienie oporu przed szczepieniem wszystkich na wszystko.
8. Rosja - pogłębienie kryzysu i usunięcie z roli niezastępowalnego sojusznika w wojnie z Chinami- geopolityczny reset.
9. Trójmorze - zysk ze wzrostu pozycji USA i spadku roli Rosji.
10. Indie - nowe otwarcie w polityce USA. Zastępują Chiny w kieracie kreowania USD.

Wszystko to pod znakiem zapytania z powodu niewiadomej w postaci przebiegu epidemii. Jest szansa, że wiosna nasza.
Niezależnie od tego wszystkiego ciekawe, że układ odpornościowy płodu i noworodka daje radę bo jest niedojrzały? Nie wie, że strach się bać?
https://zdrowie.wprost.pl/koro...

 

Obrazek użytkownika Imć Waszeć

28-02-2020 [10:33] - Imć Waszeć | Link:

Dodałbym jeszcze 11. Izrael, spadek zainteresowania buldożerami robiącymi sobie z ludzkich zwłok tatara.

Obrazek użytkownika mjk1

28-02-2020 [12:04] - mjk1 | Link:

Szanowny Marku1taki. Zadałaś dwa bardzo ważne pytania i nie udzieliłeś odpowiedzi na ani jedno z nich:

1. „Ile można drukować USD i Euro?” Odpowiem pytaniem: A skąd niby konsumenci mają wziąć pieniądze na wykupienie wszystkich wyprodukowanych towarów?
2. „Jak długo można skupować obligacje państwowe przez banki centralne?” Pytanie jest identyczne: skąd rządy mają wziąć pieniądze na ich wykup?

Jeżeli znasz odpowiedz choćby na jedno moje pytanie – zrozumiesz. Jeżeli nie znasz, chętnie odpowiem i wyjaśnię. Wydaje mi się też, że odpowiedzi powinien udzielić Imć Waszeć o ile potrafi zejść ze świata „pędzących z szybkością światła przestrzeni niemających wspólnych stycznych” do odpowiedzi na te proste pytania. Obawiam się jednak, że nikt nawet nie będzie chciał znać odpowiedzi. Pozdrawiam słodko.   
 

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-02-2020 [23:19] - Marek1taki | Link:

12. 5G umożliwia pracę nakładczą w kieracie, aż się prosi aby ludzi zamknąć w 5Gułag archipelagu.

Obrazek użytkownika Marek1taki

27-02-2020 [23:22] - Marek1taki | Link:

13. Cash less i paperless : na papierze mogą być wirusy. Też samo się prosi.

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

28-02-2020 [00:36] - wielkopolskizdzichu | Link:

Może to zabrzmieć okrutnie, ale o ile koronowirus nie przekształci się w rodzaj hiszpanki lub morowego powietrza to efekty  przez jakiś czas mogą być dziwnie pozytywne.
Mycie rąk, powstrzymywanie się przed wylewnymi objawami sympatii, ograniczenie kontaktu dziecka z lubiącymi obśliniać go pocałunkami ciotkami, ogólnie ujmując, dbanie o higienę nikomu nie zaszkodziło, ale raz po raz trzeba wstrząsu by o podstawowych zasadach sobie przypomnieć.

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-02-2020 [08:53] - jazgdyni | Link:

Starzejesz się elig i straciłaś bystrość.

"Koronawirus i histeria"

Napisałem o tym niemalże miesiąc temu - https://naszeblogi.pl/55223-panika .
Ale ty już tylko śledzisz główny nurt i celebrytów.

Obrazek użytkownika xena2012

28-02-2020 [10:32] - xena2012 | Link:

Jedno jest pewne,nawet groźny koronawirus nie zjednał i nie połaczył Polaków do wspólnych przeciw niemu działań. Opozycja wykorzystuje fakt zagrożenia i używa go do walki wyborczej w sposób wręcz haniebny,chocby patrząc na działania i rozpowszechnianie fałszywych informacji przez takie indywidua jak Szczerba czy Biedroń.Taki obraz źle wróży Polsce-gdyby np.wybuchła wojna jak zachowa się opozycja? Zapewne tak samo jak teraz,

Obrazek użytkownika tricolour

28-02-2020 [13:24] - tricolour | Link:

@Xena

Pani język, pełen miłości do takich indywiduów, jest dowodem na Pani pełne zaangażowanie, by Polska była krajem szanujących się rodakow. Od dawna wypowiada się Pani z pełnią miłości, można zatem oczekiwać, że w przypadku jakiejś wojny miłość do polskich ofiar zrówna się z radością z ich ilości.

Obrazek użytkownika jazgdyni

28-02-2020 [21:17] - jazgdyni | Link:

No nie przesadzaj, to jak wspólnie nazwać tych dwóch - jeden durny, drugi nienormatywny - krasnoludki?

Obrazek użytkownika angela

28-02-2020 [13:36] - angela | Link:

Antypis jest zdruzgotany faktem, że w Polsce nie ma narazie koronawirusa,  bo gospodarka pędzi,  a przed Polską otwierają się  rynki zbytu opuszczone przez Chiny Indie Włochy Japonię,  gdzie  gospodarka mocno przyhamowala,  a wręcz zatrzymała. 
Te  zobowiązania  może wykorzystać Polska,  tylko szybko się trzeba koło tego zakręcić. 
Naprawdę antypis ma kłopot .Już niektórym fatamorgana staje przed oczkami. Parcie na wirusa, bo już onkologia trochę się zgrala. 

Obrazek użytkownika tricolour

28-02-2020 [14:36] - tricolour | Link:

@Angela

A co na te rynki wrzucimy? Na rynek japoński na pewno Toyoty, na rynek włoski pizze, a na chiński elektrownie jądrowe i łaziki księżycowe. 

Prawda?

Obrazek użytkownika mjk1

28-02-2020 [18:19] - mjk1 | Link:

@tricolour.
Nieprawda. Toyota jest japońska a pizza włoska. Z instytutu jądrowego pozostały dwa jąderka syndyka masy upadłościowej a łaziki księżycowe są zbędne, bo Twardowski poradził sobie bez nich. Jakieś trzydzieści lat temu mogliśmy jeszcze zawojować Świat gęśmi, ogórkami i kiszoną kapustą. Niestety nawet to potrafiliśmy sp…ć. Obawiam się, że nawet technologię produkcji kamieni do kiszenia kapusty, też już opracowali własną

Obrazek użytkownika xena2012

28-02-2020 [14:57] - xena2012 | Link:

Opozycja liczy,że Biedroń ze Śmiszkiem bedąc na wojazach w Chinach wezma koronowirusa za frak i zdążą przywlec do Polski jeszcze przed wyborami.