Jak wygrywano wybory prezydenckie?

  Wczoraj [24.02.2020] opublikowałam tekst "Ogólnopolska kampania zidiocenia" {TUTAJ}, w którym skrytykowałam kampanię przed wyborami prezydenckimi w maju 2020.  Pod moją notką pojawił się komentarz:

  "25-02-2020 [01:00] - xena2012 | Link: To nie należy przypominać
To nie należy przypominać idiotycznych,chamskich wypowiedzi i działań opozycji i nadstawiać drugi policzek? Myślę,że przy krótkiej pamięci Polaków własnie warto pokazać wypowiedzi takiego choćby Arłukowicza odnośnie służby zdrowia.Ma na tyle bezczelności by krytykować obecną sytuację on-najgorszy minister zdrowia jaki nam się trafił? Widzimy,że kampania prezydencka to nie Wersal,ale to co pokazuje w niej opozycja prowadzona przez sztabowca wziętego z z,,Soku z buraka'' niestety wymaga większej aktywności atakowanych.Jak Pani sobie wyobraża wiadomości telewizyjne,mają mówić o kwiatkach na łące i ptaszkach co fruwają? Co Pani w takim razie proponuje by nie było w nim ,,zidiocenia''?".

  Aby odpowiedzieć na pytanie zawarte w tym komentarzu, przypomniałam sobie poprzednie wybory prezydenta Polski.  Lecha Wałęsę opromieniała sława [fałszywa, jak się okazało] pogromcy komunizmu.  Aleksander Kwaśniewski tańczył disco-polo w twarzowej niebieskiej koszuli i wołał "Wybierzmy przyszłość".  Lech Kaczyński obiecywał walkę z korupcją i budowę IV RP, a Komorowski promował europejskość oraz chciał pozbyć się "dusznej atmosfery" PiS.  Andrzej Duda wygrał dzięki hasłu "dobrej zmiany".  Co łączy te wszystkie zwycięstwa?

  Pozytywne bodźce.  Wybory wygra ten, co przekona elektorat, że postawienie na niego poprawi sytuację w Polsce i los samych wyborców.  Wymyślanie przeciwnikom raczej wyborców odstrasza.  I tego właśnie brakuje mi w obecnej kampanii prezydenckiej.  Opozycja wydziela z siebie wyłącznie hejt pod adresem PiS, a prezydent Andrzej Duda opisuje swe sukcesy w poprzedniej kadencji.  O przyszłości jakoś nikt nie wspomina.  Co prawda Andrzej Duda na tle rozhisteryzowanej opozycji i tak jawi się jako prawdziwy mąż stanu, ale chętnie dowiedziałbym się czegoś o jego planach na drugą kadencję.

  Dzisiaj rano w portalu Onet.pl ukazały się wyniki sondażu przeprowadzonego dla niego przez IBRiS {TUTAJ}.  Zadano pytanie; "Kampania którego z kandydatów jest prowadzona najlepiej?".  Oto wyniki:

  "Sposób prowadzenia kampanii Andrzeja Dudy podoba się 43 proc. badanych. Na kolejnym miejscu znajduje się Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 7,2 proc. Trzeci stopień podium zajmuje Małgorzata Kidawa-Błońska z rezultatem 6,2 proc.
Na kolejnych miejscach znaleźli się: Szymon Hołownia (5,7 proc.), Robert Biedroń (4,4 proc.) oraz Krzysztof Bosak (1,4 proc.).
Najlepiej prowadzonej kampanii nie potrafiło wskazać aż 32,1 proc. respondentów.".  Co więcej:

  "Interesująco wyglądają wyniki pod względem partyjnych preferencji. O tym, że kampania Andrzeja Dudy jest najlepsza, są przeświadczeni wyborcy PiS (77 proc.), ale także Koalicji Obywatelskiej (23 proc.) i Lewicy (33 proc.). Kampanie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej i Roberta Biedronia cieszą się niższą oceną wśród wyborców ich formacji, są oceniane najlepiej odpowiednio przez 20 oraz 12 proc. z nich. (...)
W ramach tego samego badania IBRiS pytał też o najlepszą ocenę kampanii. Pod tym względem kampania Andrzeja Dudy także otrzymała najwięcej pozytywnych opinii. Zdecydowanie dobrze lub dobrze oceniło ją 40,9 proc. ankietowanych. Źle jedynie 22,5 proc. respondentów.
Na drugim miejscu także znalazła się kampania Władysława Kosiniaka-Kamysza z pozytywnymi ocenami wśród 24,9 proc. ankietowanych. Negatywnie postrzega ją 17,8 proc. osób. Na podium znalazł się też Robert Biedroń - jego kampania jest dobra w ocenie 20,6 proc. ankietowanych, a źle oceniło ją 27,6 proc. osób.
Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniu 21-22 lutego 2020 r.".

  

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Kryspin

25-02-2020 [16:06] - Kryspin | Link:

Wyniki (najlepsze) dla sposobu prowadzenia kampanii wskazują,że lud chce przede wszystkim igrzysk, stąd popularność (i wyniki) tego spektaklu z ub.soboty. Na takie spektakle inni kandydaci chyba nie mają kasy. A co do tego "męża stanu", to właśnie okazało się po raz kolejny i wręcz ostentacyjny w Jachrance,gdzie został  zaproszony (czy wezwany?) kandydat Duda, aby pokazać czyim był i może nadal być prezydentem. Resztę niech czuły słuchacz w duszy swej dośpiewa...

Obrazek użytkownika angela

25-02-2020 [23:44] - angela | Link:

@Kryspin, a pani Błońska, to pewnie  absolutnie  oderwana od KO. To taka samotna mimoza, tylko z dwoma gorylami po bokach, absolutnie bezpartyjnych,  którzy na wyścigi  polują  na jej mikrofon.

Obrazek użytkownika adarus2

25-02-2020 [16:55] - adarus2 | Link:

Sondaży nie czytam. Nie ma po co. Czy kampanie robić negatywną czy pozytywną? Mnie się wydaje że wersja negatywna ma większą siłę przebicia. Tym bardziej że Platforma przez 8 lat tak się wykazała że jest co wyciągnąć. Oni zaś mają niewiele haków więc PiS tę wymianę ciosów może tylko wygrać. Niezależnie jednak jaka ta kampania będzie to PiS przegrywa w internecie. Dlatego młodzi nie zagłosują na Dudę. Tamci zatrudnili firmy pozycjonujące oraz masę hejterów. Mają swoich ludzi w Google Polska. Dzięki temu jak taki młodzian wchodzi w internet przez telefon, przez najpopularniejszą przeglądarkę Chrome, to pierwsze co widzi to antypisowskie tytuły. Np. "Koniec 500+? Premier Morawiecki zdecydował". Albo  "Internet wrze. PiS zabrał 2 mld chorym na raka" lub coś innego antypisowskiego/przeciw Dudzie. Jak PiS był w opozycji to wygrał w internecie dzięki dziesiątkom tysięcy nieopłacalnych komentatorów którzy zwyczajnie mieli dość rządów Platformy. Dzisiaj sytuacja jest inna. Tamta batalia została wygrana. Nikt za darmo nie będzie dzisiaj poświęcać swojego czasu by zakładać lipne konta na Facebooku i wypisywać coś przeciw Kidawie na Soku z buraka albo gdzieś indziej. A do młodych ludzi inaczej jak przez internet się nie dotrze. Czas jak oni zatrudnić hejterów

Obrazek użytkownika Kryspin

25-02-2020 [20:40] - Kryspin | Link:

Typowa narracja PiS-owska z aktualnym przekazem dnia: PiS miał darmowych przychylnych komentatorów w internecie i datego wygrał wybory, a PO miała tylko opłacanych, więc przegrała.

Obrazek użytkownika xena2012

26-02-2020 [09:19] - xena2012 | Link:

No,jak miała tak głupich jak Kryspin nic dziwnego że przegrała.

Obrazek użytkownika adarus2

25-02-2020 [17:49] - adarus2 | Link:

Dodam że pozycjonowanie stron w internecie to podstawa by w ogóle w internecie istnieć. Jeżeli jest decyzja na kampanię pozytywną to też z takim przekazem trzeba do ludzi dotrzeć. Trzeba więc zatrudnić firmę która na pozycjonowaniu się zna.

Obrazek użytkownika tricolour

25-02-2020 [18:53] - tricolour | Link:

Idzie Prezydent do sklepu z gospodarską wizytą,  tam nie ma cen na towarach, co wszyscy widzieliśmy. Szefowa kampanii gada o sobie, co jest zrozumiałe, bo nie po to się pacykowala, by teraz gadać bo kimś innym. Ceny rosną przejściowo, bo ropa tanieje - jak mawia Prezydent. Posłanka podciera oko środkowym palcem w geście tryumfu telewizji nad chorymi.

Tak się wygrywa wybory.

Obrazek użytkownika Marek1taki

25-02-2020 [21:18] - Marek1taki | Link:

Ile razy odpowiedziała Pani na telefoniczny sondaż? Ja ani razu. Mimo, ze sam jestem niereprezentatywny wątpię aby reprezentatywne były sondaże wśród osób udzielających wywiadów. One informują o preferencjach tego zbioru osób. I preferencjach osób, które z 10 tak przeprowadzonych sondaży wybiorą 1 "najprawdziwszy".
Niezależnie od sondaży nie obawiam się o brak reelekcji chyba, że elektorat PiS i UW zadepcze się przy urnach. Wtedy po raz pierwszy nastąpią okoliczności, że przebieg wyborów miał wpływ na jego przebieg.
Co do Arłukowicza to nie byłbym tak pryncypialny w krytyce. Zwrócę uwagę, że ten się mniej myli co nic nie robi. Kto uratował Polskę przed cyfryzacją wprowadzaną przez PO? Arłukowicz. A kto obronił Polskę przed szczepionkami? Kopaczowa. Primum non nocere.

Obrazek użytkownika angela

25-02-2020 [23:11] - angela | Link:

Kasy nie mieli na szczepionki, a nie ludzi ratowali. Rozwalili system podatkowy,  na tłuste misie, malwersacje i mafie, a dla chorych figa.
A teraz z ochotą sobie gęby wycierają, jak PiS  podwoił nakłady na służbę zdrowia. 
Dopiero jak się okazało,  że szczepionki zbędne , to zaczęli sobie kupony odcinac,  jaki to sukces.
W przeciwnym razie, Polacy byli bezbronni i padali  jak muchy.
 

Obrazek użytkownika angela

25-02-2020 [23:37] - angela | Link:

Czy ktoś wie, co proponują partie, w kampanii wyborczej z pożytkiem dla Polaków???
A nie  o wyszukane techniki oglupiania  Polaków,  mówiąc krótko, wyrafinowane oszustwa wyborcze  z nastawieniem na hejt  urzędującego prezydenta, który jako jedyny ma konkretne propozycje wyborcze, i jak się  okazuje, te obietnice wypełnia. 
Co proponuje pan Biedroń, ustawy równości???
to tak jakby facet mógł rodzic dzieci, taki 'rowny. To jest propozycja dla "wszystkich Polakow???&
Pan Kosiniak zapobiega "wojnie" Polsko Polskiej¿¿¿¿¿,  to jest 'program???¿¿¿¿ dla Polakow,  zeby zylo się lepiej.
Chcąc  traktowac "program"  i intencje pana Kosiniaka poważnie,  to mógł przez 8 lat rządów już ten problem załatwić. 
O co więc  chodzi?? Chodzi o to, że oni wszyscy NIE MAJĄ  NIC, do zaproponowania Polakom.
Tylko ustawiczny, wulgarny  hejt i zamęt w kraju, na ludzi Zjednoczonej Prawicy i Prezydenta, którzy chcą  i dużo zrobią dla Polski  i Polaków. 

Obrazek użytkownika Jabe

26-02-2020 [07:36] - Jabe | Link:

Jakie konkretne propozycje wyborcze ma urzędujący prezydent?

Obrazek użytkownika angela

26-02-2020 [14:17] - angela | Link:

Jabe, prezydent będzie pracował nad rozwiązaniami systemowymi  ustaw, jakie działają obecnie, jako doraźne. 

Obrazek użytkownika maxilampus

26-02-2020 [14:55] - maxilampus | Link:

nic nie znaczace blablabla.tak dla niego typowe..

Obrazek użytkownika angela

26-02-2020 [16:12] - angela | Link:

@lampus, ta tak, pani Kiwała konkretnie bredzi.
https://www.radiozet.pl/Co-gdz...

Obrazek użytkownika Jabe

26-02-2020 [16:05] - Jabe | Link:

A konkretnie jakie ustawy uchwalono jako doraźne?

Obrazek użytkownika xena2012

26-02-2020 [09:58] - xena2012 | Link:

Do Pani Elig......Są sytuacje,że trzeba przypominać swoje czy rządu sukcesy z poprzedniej kadencji.Niestety teraz takie przypominanie staje się koniecznością w obliczu kłamstw opozycji,personalnych napaści na prezydenta i krótkiej pamięci Polaków. Prezydent w kampanii mówi o dalszej budowie Via Carpatia,o zamierzeniach w służbie zdrowia na przyszłe lata,budowie centrów medycznych,wypłatach emerytur.To tak mało? Przecież prezydent w kampanii nie prezentuje programu rządu tylko wskazuje wytyczne w ramach swoich uprawnień.Opozycja nie robiła nic przez lata i nikogo to nie oburzało,teraz tez nie zapowiada nic i znowu nikt nie jest oburzony.Minusem kampanii (jak myślę) prezydenta nie są plany przyszlościowe tylko przyznanie się że w czasie kadencji nie wszystko się udało i co się nie udało.

Obrazek użytkownika xena2012

26-02-2020 [10:34] - xena2012 | Link:

Popełniłam błąd w ostatnim zdaniu wypaczajac jego sens.Miało być ,,brak przyznania się,że w czasie upływajacej kadencji nie wszystko sie udało zrobić.