W co gra Hołownia?

Lista kandydatów w wyborach prezydenckich praktycznie już się ustaliła. Wszystkie pięć ugrupowań politycznych, które mają swoją reprezentację w Sejmie, wystawiły również swoich kandydatów w wyborach prezydenckich. Oczywiście wszyscy, co jest oczywiste twierdza, że chcą wygrać. Ale z tej piątki (A. Duda, M. Kidawa-Błońska, W. Kosiniak-Kamysz, R. Biedroń, K. Bosak) realną szansę na wygraną ma tylko dwóch kandydatów. Jeżeli będzie tylko pierwsza tura to wygra obecny prezydent A. Duda. A jak będzie druga, to wtedy szanse mają A. Duda i kandydatka Platformy M. Kidawa-Błońska.
Oczywiście są jeszcze kandydaci ‘egzotyczni’, vide Liroy. Ale tacy są zawsze a ich obecność, na wyniki wyborów nie ma większego wpływu.
Wszyscy pozostali kandydaci (W. Kosiniak-Kamysz, R. Biedroń, K. Bosak), choć mówią, że chcą wygrać, to faktycznie grają na popularność swoich partii politycznych. Szczególnie wyraźnie widać to w przypadku Krzysztofa Bosaka. Jego większa popularność będzie znaczyła większą popularność Konfederacji. Podobnie jest w przypadku Władysława Kosiniak-Kamysza. Z tym, że o ile Konfederacja to jeszcze polityczny osesek i dopiero rozpoczyna swoją (polityczną) opowieść, to PSL używając tej antropomorficznej analogii, można powiedzieć, jest kobietą z przeszłością. Natomiast w tej układance politycznych ugrupowań i reprezentujących je kandydatów (w celu podniesienia popularności), niezrozumiała jest trochę rola R. Biedronia. Czy R. Biedroń podnosi popularność SLD? Raczej jest to mało prawdopodobne. Jedyne uzasadnienie to takie, że SLD wystawiając Biedronia, chce się pozbyć wizerunku lewicy postkomunistycznej. I mimo tego, że komunistycznego dziedzictwa nigdy się nie wyrzekła, z lewicy postkomunistycznej chce się przepoczwarzyć w lewicę liberalną. 
Ale jest jeszcze jeden poważny kandydat, którego dotychczas nie wymieniłem. Poważny mimo tego, że nie reprezentuje żadnego ugrupowania politycznego. Ten kandydat to Szymon Hołownia. Co on chce osiągnąć? Popularność? Sławę? Wypromować siebie, aby założyć nowe ugrupowanie polityczne, które odmieni scenę polityczną w Polsce? Niewykluczone, że również i takie ma ambicje. Są to jednak cele drugorzędne. Być może jedne z nich osiągnie, a inne nie.
Ale nie to jest najistotniejsze. Szymon Hołownia ma jeszcze inny cel. Cel pierwszorzędny. Cel, który przyświeca środowisku, z którego on pochodzi. Nie dopuścić do tego, aby wybory wygrał A. Duda. I dlatego środowiska, które go popierają, robią mu kampanię kandydata niezależnego, reprezentującego centrum i kościół łagiewnicki. W ten sposób jest szansa, że część wyborców, która byłaby skłonna zagłosować na A. Dudę, zagłosuje na S. Hołownię. Oczywiście, zarówno Hołownia jak i ludzie, którzy go popierają, zdają sobie sprawę, że nie jest on w stanie wygrać z prezydentem A. Dudą. Natomiast jest w stanie zrobić co innego. Otóż środkiem prowadzącym do tego celu jest druga tura. Różnica pomiędzy wyborem w pierwszej i drugiej turze jest zasadnicza. W pierwszej turze, wyborcy głosują na kandydatów, z którymi się identyfikują. W efekcie wygrywa ten, który zbierze najwięcej głosów. Czyli o tym, kto wygra w pierwszej turze decyduje elektorat pozytywny.
Inaczej jest w drugiej turze. W drugiej turze zostaje tylko dwóch kandydatów. Oczywiście nadal są wyborcy, którzy identyfikują się z tymi dwoma kandydatami, czyli ci którzy głosowali na nich w pierwszej turze. Ale teraz, w drugiej turze, są też wyborcy kandydatów, którzy odpadli. I to oni, czyli elektorat negatywny, zadecydują o tym, kto wygra. Owszem, Sz. Hołownia w pierwszej turze odbierze również głosy, kandydatce Platformy, która jest druga w rankingu wyborczym. Ale to jest skutek uboczny, który został wliczony w tę kombinację. M. Kidawa-Błońska i tak nie ma szansy wygrać w pierwszej turze. Natomiast jak się zabierze głosy liderowi (czyli A. Dudzie), jest szansa, że dojdzie do drugiej tury.
A wtedy wszystko jest możliwe. Bo jak już wspomniałem wcześniej, nie elektorat pozytywny, zgromadzony w pierwszej turze, ale elektorat negatywny będzie decydował o tym kto wygra. Jest oczywiste, że wyborcy R. Biedronia i W. Kosiniaka-Kamysza (w większości), zagłosują na M. Kidawę-Błońską. Niewiadomą są wyborcy K. Bosaka. Jak zagłosują to trudno przewidzieć, najprawdopodobniej zostaną w domu. Natomiast co do wyborców S. Hołowni wątpliwości nie ma. Oni zagłosują na M. Kidawę-Błońska. Już tvn i Gazeta Wyborcza o to się postarają swoją ‘mową miłości’. Gazeta Wyborcza ostatnio dała przykład takiej 'mowy miłości'. Niewybrednie atakując szefową kampanii wyborczej prezydenta A. Dudy. A wyborcy S. Hołowni przecież oglądają tę telewizję i czytają tę gazetę.
Doprowadzić do drugiej tury. O to idzie gra, którą prowadzi S. Hołownia. I środowiska, które go popierają i robią mu kampanię.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika NASZ_HENRY

23-02-2020 [14:36] - NASZ_HENRY | Link:

Tusk który potrafił zatopić stocznie, zatapia Kidawę, a jej głosy przechodzą na Hołownie, który przechodzi do drugiej tury! I tym prostym sposobem kaznodzieja z TVN zostaje (stosunkiem głosów 55,3%:44,7%) prezydentem tak jak komik na Ukrainie  ☺

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-02-2020 [15:40] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ NASZ_HENRY
Myślę, że u nas jest trochę inaczej niż na Ukrainie.

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-02-2020 [19:37] - Marek1taki | Link:

Hołownia w drugiej turze chyba po to żebym poszedł na drugą turę. PSLowcy też - przecież szatanistyczne odchylenia w PSLu ma Kosiniak-Kamysz a nie elektorat PSLu. Dali temu wyraz w eurowyborach. Nie wygra Hołownia, jest podpuchą i zarzewiem "nowoczesnej lewicy" wśród elektoratu TVNu. Duda wychodzi na umiarkowanego w swojej lewicowości.

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-02-2020 [16:14] - Marek1taki | Link:

Hołownia: Gazeta Wyborcza, Tygodnik Powszechny, TVP, TVN.
Jest jeszcze gorzej:
"Jest Ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ" https://kolobrzeg.naszemiasto....
W sztabie ma Jacka Cichockiego, Szpiega z Krainy Deszczowców o przekonaniach jak to w Fundacji Batorego.
I Michał Kobosko - oddajmy głos red.Michalkiewiczowi:
"Pan Michał Kobosko, człowiek tuż po 50-tce, przez ten czas wygartywał z niejednego komina. Najsampierw terminował u pana red. Michnika, spod którego ręki wyszło wielu wielkich działaczów („Ilu wielkich działaczów wyjrzało z rozporka?” - zastanawiał się poeta), ale do coraz wyższych piął się grządek, aż dopiął się do sławnego amerykańskiego think-tanku Atlantic Council, z którego niedawno się wycofał, by promować pana Hołownię."
i dalej... , bo godne uwagi:
http://www.michalkiewicz.pl/te...

 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-02-2020 [16:55] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Marek1taki
Nie przepadam za Michalkiewiczem.

Obrazek użytkownika Marek1taki

23-02-2020 [19:29] - Marek1taki | Link:

Fakty to fakty. Sympatia osobna rzecz. Niestety fakty po faktach świadczą, że nie tylko myli się rzadziej od innych ale, że jego przewidywania są rażąco trafne. Brakuje go w TVP ale cóż - cenzura politycznej poprawności.

Obrazek użytkownika maxilampus

23-02-2020 [16:22] - maxilampus | Link:

A co mnie obchodzi jakis Holownia i jakies glupie i bezprzedmiotowe dyskujsje,polemiki o nim  ??..On i inni niczym sie nie roznia..to marionetki i patsy sluzace obcym interesom..

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-02-2020 [16:57] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ maxilampus - "A co mnie obchodzi ...'
Może pana nie obchodzić, ale z tego nie wyniknie, że nie będzie on miał (Hołownia) wpływu na wynik wyborów w I-szej turze.

Obrazek użytkownika maxilampus

23-02-2020 [17:25] - maxilampus | Link:

Ten czy inny..Oni wszyscy sa " po tych samych pieniadzach"..( madrosc mojego dziadka)
 

Obrazek użytkownika Trotelreiner

23-02-2020 [16:23] - Trotelreiner | Link:

Panie Tadeuszu!
To nie Hołownia,tylko załozyciele TVN i Onetu...i nie mam na myśli Waltera i Wejcherta....inne szatany...te z KGB,BND i SB...i okolic.
A TO JEST WOJNA!
Wszyscy,którzy sie pojawili i jeszcze sie pojawią...to tylko punkty procentowe ujemne...dla Dudy.
Sztuka wojny Sun-Tzy...nawet niespecjalnie unowocześniona.
 

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-02-2020 [17:30] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Trotelreiner
Analogie 'wojenne' są atrakcyjne. Ale to nie jest wojna, to jest po prostu polityka.

Obrazek użytkownika Jabe

23-02-2020 [16:35] - Jabe | Link:

Jeżeli będzie tylko pierwsza tura to wygra obecny prezydent A. Duda. A jak będzie druga, to wtedy szanse mają A. Duda i kandydatka Platformy M. Kidawa-Błońska.

Czyli,
1. Szansę zwycięstwa w pierwszej turze ma tylko Andrzej Duda. Jeśli wybory rozstrzygną się w pierwszej turze, to wygra wybory.
2. Jeśli dojdzie do drugiej tury, różnie może być.

Czy aby to nie są oczywiste oczywistości?

W pierwszej turze, wyborcy głosują na kandydatów, z którymi się identyfikują.

Doprowadzić do drugiej tury. O to idzie gra, którą prowadzi S. Hołownia. I środowiska, które go popierają i robią mu kampanię.

Jeśli zakładamy, że Andrzejowi Dudzie do wygranej wystarczy elektorat pozytywny, to jaki wpływ ma kandydatura Szymona Hołowni? Ewentualnie taki, że zmobilizuje nieco biernych wyborców, którym pozostali kandydaci się nie podobają. Jaki wpływ na wynik drugiej tury będzie miał taki elektorat, gdy na placu boju pozostaną urzędujący prezydent i Małgorzata Kidawa-Błońska?

Z tego, co Pan tu napisał wynika raczej, że kandydat Hołownia na szanse Andrzeja Dudy wpływ będzie mieć znikomy.

Obrazek użytkownika Tadeusz Hatalski

23-02-2020 [18:43] - Tadeusz Hatalski | Link:

@ Jabe
1. 'oczywiste oczywistości' - dlaczego? Z czego wynika (wg pana) oczywista oczywistość? To, ze wygra obecny prezydent. gdy wybory rozstrzygną sie w I-szej turze, to jest tylko moja opinia.
2. 'do wygranej wystarczy elektorat pozytywny' - do wygrania w I-szej turze elektorat pozytywny jest KONIECZNY (a nie wystarczający).
3. 'zmobilizuje nieco biernych wyborców' - owszem zmobilizuje biernych wyborców, ale również przejmie część centrowych, którzy (gdyby nie startował) zagłosowaliby na obecnego prezydenta.

Obrazek użytkownika Jabe

23-02-2020 [19:10] - Jabe | Link:

ad 1. Czy rzeczywiście trzeba tłumaczyć, że jeśli wygra w pierwszej turze, wygra wybory, a jeśli nie wygra w pierwszej turze, to różnie może być?

ad 2. W drugiej turze pana Hołowni raczej nie będzie, więc jeśli nawet odbierze, to odda w drugiej. Oczywiście mowa o hipotetycznym elektoracie wspólnym.

ad 3. Mowa o tych, którzy by nie poszli do wyborów, gdyby nie pan Hołownia. Ci, którzy są gotowi głosować na obecnego prezydenta, będą mieli okazję w drugiej turze.

Całe gadanie, że musi wygrać w pierwszej, bo inaczej będzie źle, kupy się nie trzyma. Przynajmniej przy przedstawionej argumentacji.

Obrazek użytkownika xena2012

23-02-2020 [19:25] - xena2012 | Link:

Wszystkie te scenariusze moga wziąć w łeb, bo o to do polskiej polityki wraca choc nie na białym koniu Tusk.Nastawiony bojowo ma wspomóc niejaką Kidawę i sądzi że wmówiona wcześniej charyzma i bycie ,,królem''Europy zmobilizuje nieprzekonanych do pójścia na wybory.Tak więc ostrożnie ze spekulacjami.

Obrazek użytkownika maxilampus

23-02-2020 [19:38] - maxilampus | Link:

Ta wiedza moze pomoc Dudzie..jako,ze wzmianka o Tusku dziala na ludzi jak plachta na byka..dlatego Tusk ukrywa sie w cieniu..
Czy wspiera ja czy nie Sztab Dudy powinien wykorzystac ta koneksje i trabic w dzien i nocy ,ze Tusk za tym stoi i czekaja na Polakow kolejne lata "osmiorniczek",,"ch..ow na kamieniu" i kolejnych palowaniam na Marszu Niepodleglosci..Trabic 24n godziny na okraglo we wszystkich przekaziorach..Ja albo Tusk..zadnych innych nazwisk..