13. emerytura będzie stałym świadczeniem

Rząd Zjednoczonej Prawicy dotrzymuje słowa,13. emerytura będzie stałym świadczeniem
 
1. Większość Zjednoczonej Prawicy w Sejmie wczoraj późnym wieczorem, odrzuciła w głosowaniach poprawki Senatu uniemożliwiające wypłatę 13. emerytury jako stałego świadczenia od 2020 roku.
Przypomnijmy, że w poprzednim tygodniu większość senacka składająca się z senatorów Platformy, PSL-u, SLD i niezależnych, zdecydowała się wprowadzić poprawkę do ustawy o wypłacie stałej 13-tej emerytury, która pozbawiła ją źródła finansowania czyli tak naprawdę uniemożliwiła jej wypłatę.
Przypomnijmy także, że rząd Zjednoczonej Prawicy zdecydował się na początku tego roku skierować do Sejmu projekt ustawy, który przesądza, że tzw. 13. świadczenie emerytalne wypłacone w 2019 roku jako jednorazowe, zamienia na świadczenie stałe, które ma być wypłacane od tego roku już na stałe.
Źródłem wypłaty tego świadczenia ma być tzw. Fundusz Solidarnościowy stworzony jakiś czas temu z wpłat pochodzących z budżetu państwa i tzw. podatku solidarnościowego wpłacanego przez osoby zarabiające powyżej 1 miliona złotych rocznie.
Jak uzasadniał w Sejmie premier Morawiecki wypłata 13. emerytury na stałe jest zapewnieniem dla tego środowiska udziału w podziale owoców obecnego wzrostu gospodarczego, a także zapłatą za lata wyrzeczeń jakie ponosiło obecne środowisko emeryckie w okresie ostatnich 30 lat transformacji gospodarczej.
2. Już podczas prac sejmowych opozycja była temu projektowi przeciwna, ale w związku z tym, że Zjednoczona Prawica ma w Sejmie większość, został on szybko przegłosowany i przekazany do Senatu.
Tam przez blisko 4 tygodnie nic się z nim nie działo, a jak zbliżał się koniec 30 -dniowego okresu w którym Senat musi się wypowiedzieć w sprawie każdego projektu ustawy do niego, skierowanego, większość senacka wprowadziła poprawki usuwające źródło finansowania 13-tej emerytury.
Teraz większość sejmowa, tę poprawkę odrzuciła ale po tym zachowaniu opozycji w Sejmie i w Senacie widać, że totalna opozycja nie cofnie się przed niczym aby blokować nawet te rządowe propozycje, które na stałe mają poprawić sytuację materialną większości emerytów i rencistów.
Po podpisaniu tej ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudę i opublikowaniu w Dzienniku Ustaw, nic już nie będzie stało na przeszkodzie, aby w kwietniu w terminach wypłat emerytur i rent, to dodatkowe świadczenie otrzymało blisko 10 mln emerytów i rencistów.
3. Przy tej okazji należy przypomnieć, że w ciągu ostatnich 4 lat, rząd Prawa i Sprawiedliwości wprowadził aż 8 nowych korzystnych rozwiązań dotyczących środowiska emeryckiego.
Najważniejszą decyzją było oczywiście obniżenie wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), co kosztuje rocznie dodatkowo około 10 mld zł, a także wprowadzenie stałej wspomnianej wyżej 13 emerytury (a w roku 2021 także 14 emerytury).
Wprowadził także podwyższenie kwoty wolnej pod podatku z 3 do 8 tysięcy dla osób o najniższym poziomie dochodów (co objęło także emerytów pobierających niepełne świadczenia), podwyższył najpierw do 1 tys. zł, a od marca 2019 roku do 1,1 tys. zł najniższe świadczenie emerytalne i rentowe, a od marca 2020 do 1,2 tys. zł, wprowadził także wspomniany wyżej kwotowo-procentowy sposób waloryzacji świadczeń na ten rok (o 70 zł dla świadczeń do 2 tys. zł i o ponad 3% emerytur powyżej tej kwoty).
Od tego roku środowisko emeryckie skorzysta także na obniżce o 1 punkt procentowy stawki podatku PIT, została ona obniżona z 18% na 17% dla wszystkich podatników, a wiec także i emerytów.
Weszło już w życie tzw. świadczenie mama - 4 plus dla matek, które urodziły i wychowały przynajmniej 4 dzieci (obejmie jak się szacuje ponad 100 tysięcy takich matek, które do tej pory nie miały żadnego świadczenia emerytalnego albo miały świadczenia niepełne).
Rząd realizuje także od 3 lat program leki-75 plus przyznający nieodpłatnie leki osobom powyżej 75 roku życia (w 2018 roku ten program kosztował 0,7 mld zł, w jego ramach wydano seniorom 60 mln opakowań nieodpłatnych leków, a w 2019 na ten cel przeznaczono już 0,8 mld zł, w 2020 roku będzie to blisko 1 mld zł).
4. Teraz dojdzie jeszcze 13 świadczenie emerytalne wypłacane już na stałe w każdym roku, i 14. świadczenie wypłacone emerytom dodatkowo w 2021 roku.
Wszystkie te instrumenty wsparcia i kwoty z nimi związane idące w dziesiątki miliardów złotych rocznie, dobitnie pokazują, że środowiska emeryckie rzeczywiście uczestniczą w ciągu ostatnich 4 lat w korzystaniu z owoców wzrostu gospodarczego.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-02-2020 [08:26] - Marek1taki | Link:

Uczciwe wyrównanie grabieży CO2 w imię prawdziwej solidarności społecznej. Tylko nie nazwane uczciwie po imieniu.

Obrazek użytkownika Czesław2

14-02-2020 [08:47] - Czesław2 | Link:

Uczciwie mówiąc, grabież wymusiła chyba unia? Zresztą, wyrównanie nic nie da, gdy zamkną wszystkie energochłonne przedsiębiorstwa.

Obrazek użytkownika Marek1taki

14-02-2020 [16:14] - Marek1taki | Link:

Celem jest złowrogie przejęcie. Najpierw protokół z Kioto stworzył pseudonaukową podstawę teoretyczną uznając emisję CO2 przez człowieka jako przyczynę globalnego ocieplenia - podwójne kłamstwo.
Potem UE się włączyła i "Charakter prawny uprawnień do emisji na gruncie prawa polskiego determinują trzy główne akty prawne: Dyrektywa 2003/87, Czwarte Rozporządzenie Rejestrowe oraz ustawa o systemie handlu. " str.42 https://depotuw.ceon.pl/bitstr...
Prawa do emisji stały się instrumentami finansowymi i zrozumiałe stało się po co są: dźwigają system walutowy. Samo złoto się dawno skończyło, petrodolary nie uciągnęły, japońska siła robocza i chwilówki dla III świata (w tym PRLu) nie wystarczyły, emisja pod długi a konto socjalu nie nadążają, a banksterzy coś muszą robić jak idą do roboty, więc siedzą i zawijają bolszewickie gówno w zadrukowane papierki.