Zbrodniczy absurd

  Dziś [27.01.2020] mamy obchody 75 rocznicy wyzwolenia przez sowiecką armię niemieckiego obozu Auschwitz.  Niemcy wymordowali tam ponad milion ludzi - przede wszystkim Żydów.  Oprócz nieprawdopodobnego okrucieństwa [podobnie jak i całego Holocaustu] zdumiewa mnie całkowity bezsens postępowania Niemców pod rządami Hitlera.  Ten ostatni wypowiedział wojnę całemu światu, m.in. Związkowi Sowieckiemu, a nawet Stanom Zjednoczonym.  W tej sytuacji władze hitlerowskie postanowiły skupić się na mordowaniu Żydów, ograniczając dostawy na front.

  Czytałam o tym, że niemieccy pracodawcy błagali władze, by zostawiły w spokoju ich pracowników.  O ile zapędzenie Żydów do obozów pracy mogło mieć jeszcze jakiś sens [choć było zbrodnią], to masowe mordy były idiotyzmem.  To nie był zresztą pierwszy przykład bezsensownego, ideologicznie motywowanego bestialstwa.  W początkach wojny ze Związkiem Sowieckim setki tysięcy żołnierzy sowieckich poddawały się Niemcom, chcąc walczyć ze znienawidzonym Stalinem.  Niemcy głodzili ich i rozstrzeliwali, przekonując wszystkich, że są jeszcze gorsi od Sowietów.

  To właśnie przez swoje okrucieństwo oraz ideologiczne zaślepienie Niemcy przegrali wojnę i sami ponieśli ciężkie straty.  Płynie z tego nauka: Nigdy nie należy wierzyć we własną propagandę.

Forum jest miejscem wymiany opinii użytkowników, myśli, informacji, komentarzy, nawiązywania kontaktów i rodzenia się inicjatyw. Dlatego eliminowane będą wszelkie wpisy wielokrotne, zawierające wulgarne słowa i wyrażenia, groźby karalne, obrzucanie się obelgami, obrażanie forumowiczów, członków redakcji i innych osób. Bezwzględnie będziemy zwalczali trollowanie, wszczynanie awantur i prowokowanie. Jeśli czyjaś opinia nie została dopuszczona, to znaczy, że zaliczona została do jednej z wymienionych kategorii. Jednocześnie podkreślamy, iż rozumiemy, że nasze środowisko chce mieć miejsce odreagowywania wielu lat poniżania i ciągłej nagonki na nas przez obóz "miłości", ale nie upoważnia to do stosowania wulgarnego języka. Dopuszczalna jest natomiast nawet najostrzejsza krytyka, ale bez wycieczek osobistych.

Komentarze

Obrazek użytkownika Jabe

27-01-2020 [21:22] - Jabe | Link:

Ciekawe, czy pan Kurski przeczyta.

Obrazek użytkownika Arystydes

28-01-2020 [00:42] - Arystydes | Link:

Nigdy nie należy wierzyć we własną propagandę.

Prawda stara jak świat, a jakby trzeba ją było stale odkrywać, bo niestety  wciąż się w praktyce sprawdza.

Obrazek użytkownika tricolour

27-01-2020 [22:18] - tricolour | Link:

Ciekawa rzecz, Pani przecież wierzy we własną propagandę... To jak to jest? Przebłysk szczerości w ostatnim Pani zdaniu?

Obrazek użytkownika Arystydes

27-01-2020 [22:19] - Arystydes | Link:

Podobnie było podczas zajmowania niemal niestawiających oporu ziem Ukrainy i Białorusi,gdzie ich mieszkańcy z radością witali Niemców łudząc się,że ich wyzwolą spod bolszewickiej tyranii. Ale Hitler  kazał ich masowo mordować, palić ich domy, wsie i miasta, no to potem się doczekali dość skutecznej, krwawej partyzantki dziesiątkującej ich wojska . Hitler przegrywając już definitywnie wojnę,zwłaszcza gdy Alianci byli już na terytorium Rzeszy, miasta bombardowane, nadal kazał  bronić się do ostatniego naboju, posyłając na śmierć niepotrzebnie dziesiątki tysięcy swoich żołnierzy. A zrujnowanego Berlina,prawie już zajętego przez Rosjan, kazał bronić dzieciakom nastoletnim do ostatniej kropli krwi. I wszyscy do końca go potulnie słuchali.              

Obrazek użytkownika wielkopolskizdzichu

27-01-2020 [22:42] - wielkopolskizdzichu | Link:

"to masowe mordy były idiotyzmem"
Hmm. Świat polityki lubi mamić. W brak wiedzy o tym że Hitler masowo morduje ludzi w sposób taśmowy nie można wierzyć. 
USA dostały informacje i władze wykazywały większe zainteresowania arabami hodowli polskiej niż losem Żydów, losem Polaków też. Nie utrudniano w żaden sposób tech mordów. Nawet gdy lotnictwo alianckie dywanowymi nalotami niszczyło miasta niemieckie nie za bardzo przejmowano się infrastrukturą obozową. 
Może najzwyczajniej w świecie Hitlerowi nie udało się przehandlować życia Żydów z tzw wolnym światem. Wszak z tymi Żydami, którzy byli pod ręką udawało się, nie raz zrobić deal.

Obrazek użytkownika Arystydes

27-01-2020 [23:37] - Arystydes | Link:

Polecam (skrót):
- Poproszę 20 dag szynki - mówimy do ekspedientki.
- A może być 22, bo tyle się nałożyło?
- Jasne - mówimy.
- Poproszę 20 dag szynki - mówimy do ekspedientki.
- A może być 85, bo tyle się nałożyło?
- No chyba pani zwariowała - mówimy.
Skąd tak różne nasze reakcje?
Z powodu czegoś, co siedzi sobie w naszej psychice i nazywamy to "progiem różnicy".
Do pewnego momentu można nam sprzedać wszystko. Do momentu, w którym nie zostanie przekroczony próg.
Doskonale zna się na tym zło.
Najstraszniejsze nawet zło wie doskonale, że nie może zaczynać się spektakularnie. Gdyby zaczynało się spektakularnie, mało kto byłby w stanie się na nie zgodzić.
Jeśli chce wykonać skok, musi najpierw zrobić krok.
Kroku nie zauważamy. Potem zmiana wynikła z tego kroku staje się elementem tła.
Pojawia się kolejny krok. Mija czas, znów wszystko rozpływa się w tle.
Potem następuje krok kolejny.
I kolejny.
I kolejny.
I budzimy się w świecie, w którym eksterminuje się ludzi.
W spektaklu o wybitnej filozofce polityki, Żydówce, Hannie Arendt, jest taki moment, gdy Hanna zarzuca swojemu kochankowi, wybitnemu dwudziestowiecznemu filozofowi Martinowi Heideggerowi, popieranie Hitlera.
Arendt mówi mu, że przecież on jest antysemitą. A Heidegger na to, że nie, że to tylko na potrzeby kampanii wyborczej. W pewnym momencie Hanna krzyczy: "Martin, na mojej ulicy skatowano żydowskiego lekarza!" Ale Martin już nie słucha. Jak w transie mówi o tym, że trzeba przywrócić wielkiego ducha Niemiec. Heidegger zostaje rektorem Uniwersytetu we Fryburgu. Zwalnia z niego Edmunda Husserla, swojego mistrza, wybitnego filozofa. Bo ten jest Żydem.
Hanna ucieka do Francji, a potem do USA. W Europie trwa Zagłada. Shoah. Holocaust. Arendt zostaje wybitną teoretyczką polityki. W swoich pracach podkreśla, że jednym z najważniejszych korzeni nazizmu był antysemityzm. Gdy publikuje swoją koncepcję banalności zła, spotyka się z ostrą krytyką. Dlaczego? Bo pokazuje, że zło nie jest demoniczne. Wynika z bezmyślności, z pozwolenia na to, aby ktoś myślał za nas, z bezrefleksyjnego słuchania czyichś poleceń, i jednocześnie z nieczułości na inne istnienie. I co ważne, zaczyna się krok po kroku.
I właśnie dziś, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau, dziękuję , za projekt pokazujący, że jeśli będziemy nieczuli i jeśli nie będziemy myśleć, zło będzie wykorzystywać próg różnicy. I robić kroki.
I proszę za byłym więźniem obozu w Auschwitz, Marianem Turskim, proszę Ciebie, tak, konkretnie Ciebie, przestrzegaj 11. przykazania. Nie bądź obojętny.
Przemek Staroń

Obrazek użytkownika adarus2

28-01-2020 [00:36] - adarus2 | Link:

Podobno transporty Żydów niemieckich przyjeżdżały z miast świeżo zbombardowanych przez aliantów. Niemcom należało się przecież jakieś mieszkanie zastępcze. Mimo to zgadzam się z artykułem. To były bezsensowne zbrodnie. Angażowały dużo sił i środków. Nawet pociągi z ofiarami miały priorytet przed transportami wojskowymi. Przypuszczam, że Hitler chciał w ten sposób spalić za sobą mosty. By kaci w obawie przed słuszną karą walczyli do ostatniego naboju.

Obrazek użytkownika SilentiumUniversi

28-01-2020 [07:33] - SilentiumUniversi | Link:

A który Kurski?

Obrazek użytkownika xena2012

28-01-2020 [07:01] - xena2012 | Link:

Jest w filmie ,,Kabaret'' scena znakomicie ujmująca oddziaływanie niemieckiej propagandy w przedwojennych Niemczech.Ładny niemiecki chłopczyk ale już z opaską na ręku porusza bywalców kawiarnianego ogródka śpiewem o uroku świata i ładzie który chce stworzyć.Ideologia razem z propagandą mogą doprowadzić do zbrodni nawet absurfalnej.

Obrazek użytkownika kaliszanin

28-01-2020 [08:07] - kaliszanin | Link:

Szanowna Emerytko,

sugeruje pani, że ten skoro hitler wypowiedział wojnę całemu światu to w tej sytuacji władze hitlerowskie postanowiły skupić się na mordowaniu Żydów, ograniczając dostawy na front.

co za bełkot. ło matko...

Obrazek użytkownika Marek1taki

28-01-2020 [20:27] - Marek1taki | Link:

Niemcy przegrali przez okrucieństwo, a my przegrywamy przez co? Jak to określić jeśli równolegle do Jad Waszem w Oświęcimiu zrobiono ustawkę z antypolskimi wypowiedziami prezydenta Izraela, ambasadora Rosji, półprawdami prezydenta Polski i selekcjonowaniem więźniów na rampie - dopuszczono akurat tego co go sowiecka Rosja przywiozła z niemieckiego kacetu do Warszawy by pilnował sowieckiej okupacji Polski. Od PPR przez pisanie nam historii w Polityce do Polin. Czy może dziwić treść jego wystąpienia?